Τότεναμ-Λειψία

21:38
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
21:38
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την πρώτη αναμέτρηση της Τότεναμ με την Λειψία, για την φάση των «16» του φετινού Champions League, στο Λονδίνο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:39
Στο αρχικό σχήμα της Τότεναμ βρίσκονται οι Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Γουίνκς, Φερνάντες, Λο Σέλσο, Άλι, Μπέργκβαϊν και Μούρα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:40
Ενώ την βασική 11άδα της Λειψίας απαρτίζουν οι Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Αμπάντου, Χάλστενμπεργκ, Μουκιελέ, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ, Ανχελίνιο, Ενκουενκού, Βέρνερ και Σικ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:41
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Γκατσανίγκα, Βερτόνγκεν, Λαμέλα, Ντάιερ, Εντομπελέ, Σκιπ και Τανγκάνγκα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:42
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Εμβογκό, Χαιντάρα, Πούλσεν, Φόρσμπεργκ, Λούκμαν, Βολφ και Όλμο. by Σπύρος Σιαμπλής
21:43
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Τσουινέτ Τσεκίρ από την Τουρκία ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Αμπντουκαντίρ Μπιτιγκεν, επίσης από την Τουρκία. by Σπύρος Σιαμπλής
21:45
Η ρεβάνς του σημερινού ματς είναι προγραμματισμένη για τις 10 Μαρτίου, στη Γερμανία. by Σπύρος Σιαμπλής
21:46
Τα «σπιρούνια» έχουν δύο μεγάλες απουσίες στην επίθεση, με τους Κέιν και Σον να είναι στα... πιτς, λόγω τραυματισμών! by Σπύρος Σιαμπλής
21:47
Ενώ οι «ταύροι» στον αντίποδα δεν υπολογίζουν στον βασικότατο αμυντικό Ουπαμεκανό, που έχει συμπληρώσει κάρτες... by Σπύρος Σιαμπλής
21:49
Οι δύο σημερινοί αντίπαλοι δεν έχουν συναντηθεί ποτέ σε επίσημο παιχνίδι στην Ευρώπη. by Σπύρος Σιαμπλής
21:52
21:54
Εννοείται ότι το γήπεδο είναι κατάμεστο, με οπαδούς και από τις δύο ομάδες! by Σπύρος Σιαμπλής
21:55
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
21:56
21:58
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
21:59
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες χειραψίες και οι φωτογραφίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
22:00
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
22:01
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Λειψία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:02
1' Σουτ του Σικ, στα όρια της περιοχής, υπό την πίεση του Σάντσες, η μπάλα περνάει άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
22:04
2' Μεγάλη τριπλή ευκαιρία μετά από φάση... διαρκείας στα καρέ της Τότεναμ. Αρχικά με το σουτ του Βέρνερ που κόβει ο Σάντσες, μετά με την προσπάθεια του Ανχελίνιο από θέση μέσα αριστερά και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι, μετά την παρέμβαση του Γιορίς, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το τρίτο σουτ του Βέρνερ είναι ως μη γενόμενο λόγω οφσάιντ! by Σπύρος Σιαμπλής
22:07
6' Νέα γρήγορη επίθεση των Γερμανών, με το σουτ του Βέρνερ από θέση μέσα δεξιά να μπλοκάρεται από τον Γουίνκς! by Σπύρος Σιαμπλής
22:08
7' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την Τότεναμ, από τα δεξιά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:10
8' Καλή στιγμή για τα «σπιρούνια», με τον Μπέργκβαϊν να κάνει ωραία προσποίηση και να σουτάρει εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον Γκουλάτσι να διώξει εντυπωσιακά κι ενώ ο Άλι είναι οφσάιντ στην εξέλιξη της φάσης... by Σπύρος Σιαμπλής
22:11
10' Κίτρινη κάρτα στον Λο Σέλσο, για σκληρό φάουλ πάνω στον Ζάμπιτσερ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:14
12' Κίτρινη κάρτα στον Ζάμπιτσερ, για μαρκάρισμα πάνω στον Μπέργκβαϊν. by Σπύρος Σιαμπλής
22:17
16' Πρώτο κόρνερ και για την Λειψία, από την αριστερή πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:18
17' Εκτέλεση του Ενκουενκού, κεφαλιά του Σικ, η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιορίς που απλά παρακολουθεί! by Σπύρος Σιαμπλής
22:23
Συμπληρώσαμε τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με την Λειψία να έχει μπει... φορτσάτη, να πιέζει αφόρητα τον αντίοπαλό της και να χάνει τρεις ευκαιρίες μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό στο ξεκίνημα! Η Τότεναμ δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα, δεν μπορεί ούτε να αναπτυχθεί και είναι τυχερή που δεν υπάρχει ακόμα σκορ... by Σπύρος Σιαμπλής
22:30
27' Νέα ταχύτατη αντεπίθεση και φάση για την Λειψία, με τη σέντρα του Ανχελίνιο από τα αριστερά και τον Βέρνερ να μην προλαβαίνει την μπάλα για να σκοράρει, αν και ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα... by Σπύρος Σιαμπλής
22:32
30' Κόρνερ για τους Γερμανούς, από την αριστερή πλευρά. by Σπύρος Σιαμπλής
22:33
31' Κόρνερ για την Τότεναμ, μετά την απομάκρυνση της μπάλας και τον Λο Σέλσο να φεύγει ταχύτατα στην κόντρα... by Σπύρος Σιαμπλής
22:33
32' Σουτ του Φερνάντες, είναι άστοχο και περνάει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:34
33' Κίτρινη κάρτα στον Βέρνερ για διαμαρτυρία στον διαιτητή Τσεκίρ μετά από τον καταλογισμό φάουλ στον Γουίνκς. by Σπύρος Σιαμπλής
22:37
36' Νέα σπουδαία στιγμή για την Λειψία, με τον Βέρνερ να βγαίνει απέναντι στον Γιορίς, έστω και πλάγια, αλλά το σουτ του να καταλήγει σε κόρνερ, μετά την επέμβαση του Γιορίς! by Σπύρος Σιαμπλής
22:39
37' Προσωρινή διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Μουκιελέ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:42
40' Τέταρτο κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, ξανά από τα αριστερά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
22:44
42' Βέρνερ εναντίον Σάντσες από αριστερά και... κόρνερ για την Λειψία, από την αριστερή πλευρά, ενώ περνάει κι αυτό ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:47
45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
22:47
45'+1' Κόρνερ για την Τότεναμ, από την δεξιά πλευρά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
22:48
45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, Τότεναμ και Λειψία πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ. by Σπύρος Σιαμπλής
22:51
«Χορταστικό» παιχνίδι χωρίς γκολ γίνεται; Ναι, αν πρόκειται για κάποιο όπως αυτό! Κυρίαρχη στο μεγαλύτερο διάστημα η Λειψία, με τους Ανχελίνιο και Βέρνερ να… αλωνίζουν από την αριστερή πλευρά και τον Νάγκελζμαν να… τραβάει τα μαλλιά του που δεν έχουν πετύχει ένα έστω γκολ. Η Τότεναμ δεν έχει καταφέρει να απειλήσει με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ, έχοντας για κορυφαίο της τον Γιορίς κι αυτό… τα λέει όλα! by Σπύρος Σιαμπλής
23:03
Χωρίς αλλαγές ξεκινούν οι δύο ομάδες στην επανάληψη. by Σπύρος Σιαμπλής
23:03
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Τότεναμ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:08
48' Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ, όταν από τη σέντρα του Οριέ από δεξιά και το πλασέ πάνω στην κίνηση του Μούρα, ο Γκουλάτσι απέκρουσε εντυπωσιακά! by Σπύρος Σιαμπλής
23:10
51' Φάουλ σε καλή θέση για την Λειψία, με τον Οριέ να ανατρέπει τον Σικ αλλά να μην «κιτρινίζεται». by Σπύρος Σιαμπλής
23:10
52' Απευθείας εκτέλεση του Ενκουενκού, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
23:12
54' Κόρνερ για την Λειψία, από τα αριστερά, χωρίς περαιτέρω αποτέλεσμα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:14
56' Πέναλτι για την Λειψία και κίτρινη κάρτα στον Ντέιβις, μετά το άτσαλο μαρκάρισμα πάνω στον Λάιμερ μέσα στην περιοχή! by Σπύρος Σιαμπλής
23:16
58' Γκολ! 1-0 η Λειψία, με τον Βέρνερ να ευστοχεί, σουτάροντας στα αριστερά, με τον Γιορίς να πέφτει σωστά αλλά να μην μπορεί να αποκρούσει! by Σπύρος Σιαμπλής
23:19
61' Μακρινό σουτ του Λο Σέλσο, έξω από την περιοχή, πέφτει και μπλοκάρει ο Γκουλάτσι. by Σπύρος Σιαμπλής
23:21
62' Φοβερή στιγμή για την Λειψία, με τον Ανχελίνιο που φεύγει ταχύτατα στην κόντρα, πασάρει στον Βέρνερ, εκείνος αφήνει τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του την κατάλληλη στιγμή για τον επερχόμενο Σικ, αλλά ο Γιορίς βγάζει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του τελευταίου! by Σπύρος Σιαμπλής
23:24
64' Διπλή αλλαγή για την Τότεναμ. Λαμέλα αντί Φερνάντες και Εντομπελέ αντί Άλι. by Σπύρος Σιαμπλής
23:30
71' Κίτρινη κάρτα στον Ενκουενκού, για φάουλ στον Λο Σέλσο. by Σπύρος Σιαμπλής
23:32
73' Φοβερή απευθείας εκτέλεση του Λο Σέλσο, ο Γκουλάτσι αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ με τη βοήθεια και του αριστερού δοκαριού, η μπάλα καταλήγει κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
23:32
74' Χαϊντάρα αντί Ενκουενκού η πρώτη αλλαγή της Λειψίας. by Σπύρος Σιαμπλής
23:37
77' Νέα αλλαγή για τη Λειψία. Ο Σικ δίνει τη θέση του στον Πουλσεν. by Σπύρος Σιαμπλής
23:42
83' Κλείνει τις αλλαγές της η Λειψία. Φόρσμπεργκ μέσα, Λάιμερ έξω. by Σπύρος Σιαμπλής
23:44
86' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαμέλα, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Γκουλάτσι. by Σπύρος Σιαμπλής
23:44
86' Κεφαλιά του Μούρα, μετά την εκτέλεση του κόρνερ, άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:45
87' Κόρνερ για την Λειψία, από τα αριστερά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
23:49
89' Καλή στιγμή για την Τότεναμ, με την κεφαλιά του Μουρα αλλά την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από την εστία του Γκουλάτσι! by Σπύρος Σιαμπλής
23:49
90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος. by Σπύρος Σιαμπλής
23:51
90'+2' Μακρινό σουτ του Γουίνκς, μπλοκάρει ο Γκουλάτσι. by Σπύρος Σιαμπλής
23:52
90'+3' Κόρνερ για την Τότεναμ, από τα δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:52
90'+4' Κίτρινη κάρτα στον Λαμέλα. by Σπύρος Σιαμπλής
23:54
90'+5' Λήξη του αγώνα, με την Λειψία να κερδίζει εκτός έδρας την Τότεναμ με 1-0. by Σπύρος Σιαμπλής