Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου

19:03
Καλησπέρα σας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:03
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Μπορούσια Ντόρτμουντ με την Μπάγερν Μονάχου, για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ». by Σπύρος Σιαμπλής
19:05
Κρίσιμο, ίσως και καθοριστικό για την έκβαση της Bundesliga είναι το αποψινό Klassiker, καθώς οι Βαυαροί βρίσκονται στο +4 από τους δεύτερους Βεστφαλούς και σε περίπτωση νίκης ουσιαστικά θα... αγκαλιάσουν τον τίτλο! Αν όμως ηττηθούν έχουμε ξανά… ντέρμπι, καθώς η διαφορά θα μειωθεί στον πόντο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:07
Αμφότερες οι ομάδες είναι φορμαρισμένες, καθώς έχουν επιστρέψει με 2/2 μετά την διακοπή λόγω της πανδημίας. Στο περσινό αντίστοιχο ντέρμπι η Μπορούσια είχε επικρατήσει 3-2, αλλά στα δύο ματς που ακολούθησαν στο Μόναχο είχε διασυρθεί από τη Μπάγερν, χάνοντας με 5-0 και 4-0 αντίστοιχα! by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
Από πλευράς απουσιών, στους μεν γηπεδούχους ο Λουσιέν Φαβρ δεν θα έχει στην διάθεσή του τους τραυματίες Μάρκο Ρόις, Ζαν Άξελ Ζαγκαντού και Νίκο Σουλτς. by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
Ωστόσο ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα αντιμετωπίζει η φιλοξενούμενη ομάδα, καθώς εκτός των πλάνων του Χάνζι Φλικ είναι οι Φελίπε Κουτίνιο, Νίκλας Ζίλε, Τιάγκο Αλκάνταρα και Κορεντίν Τολισό... by Σπύρος Σιαμπλής
19:13
Θυμηθείτε εδώ το αρχικό σχήμα της Μπορούσια Ντόρτμουντ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:13
Κι εδώ την βασική 11άδα της Μπάγερν Μονάχου. by Σπύρος Σιαμπλής
19:17
Οι «κιτρινόμαυροι» διαθέτουν τον καλύτερο απολογισμό εντός έδρας, με 10 νίκες και καμία ήττα σε 13 ματς, αλλά και τη δεύτερη καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα, με 74 τέρματα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:18
Στον αντίποδα, οι νταμπλούχοι Γερμανίας είναι εκείνοι με το καλύτερο εκτός έδρας ρεκόρ, με 9 νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες, ενώ με 80 γκολ έχουν την καλύτερη επίθεση σε όλη την Bundesliga. Επίδοση που συνιστά και ρεκόρ όλων των εποχών! by Σπύρος Σιαμπλής
19:21
Ιδιαίτερη σημασία έχει και για τον Μάνουελ Νόιερ το σημερινό ντέρμπι, καθώς αυτό θα είναι το 400ο παιχνίδι του στην Bundesliga, με τον 34χρονο γκολκίπερ να γίνεται ο 68ος ποδοσφαιριστής που καταφέρνει τέτοια επίδοση... by Σπύρος Σιαμπλής
19:24
Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι Χιτς, Μπαλέρδι, Μορέι, Σμέλτσερ, Τσαν, Ρέινα, Σάντσο, Βίτσελ και Γκέτσε. by Σπύρος Σιαμπλής
19:24
Ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι Ούλραϊχ, Ερναντέζ, Μάι, Οντριοθόλα, Κιζάνς, Μαρτίνεθ, Πέρισιτς, Μπατίστα-Μάιερ και Ζίρκζε. by Σπύρος Σιαμπλής
19:25
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Τομπίας Στίλερ ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Σάσα Στέγκεμαν. by Σπύρος Σιαμπλής
19:28
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Ενώ οι βασικοί έχουν πάρει πλέον κι αυτοί θέση, μπαίνοντας ξεχωριστά και αποφεύγοντας φυσικά οποιαδήποτε χειραψία! by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του κορωνοϊού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:30
Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:31
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Μπορούσια Ντόρτμουντ στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:32
1' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, για τη Ντόρτμουντ, με τον Νόιερ να βγαίνει, τον Χάαλαντ να πλασάρει κάτω από τα πόδια του, αλλά τον Μπόατενγκ να διώχνει τελικά προ της γραμμής. by Σπύρος Σιαμπλής
19:35
4' Δεύτερη καλή φάση για τους γηπεδούχους, με τον Μπραντ να κάνει το σουτ από θέση μέσα αριστερά μετά το γύρισμα του Γκερέιρο, αλλά πάνω στον Νόιερ που μπλοκάρει εύκολα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:38
8' Πρώτο κόρνερ στο ματς, από δεξιά για τη Ντόρτμουντ, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
19:42
10' Νέα καλή ευκαιρία από την προσπάθεια του Χάαλαντ, με το σουτ του όμως να κοντράρει πάνω στον Μπόατενγκ κι ενώ στη συνέχεια ο Αζάρ είναι οφσάιντ! by Σπύρος Σιαμπλής
19:43
11' Πρώτη επίσκεψη της Μπάγερν στα αντίπαλα καρέ, με το σουτ του Λεβαντόφσκι στην κίνηση από θέση μέσα αριστερά να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπίρκι. by Σπύρος Σιαμπλής
19:44
12' Γέμισμα του Κίμιχ από δεξιά, ο Μίλερ δεν μπορεί να πάρει την κεφαλιά μπροστά από τον Μπίρκι... by Σπύρος Σιαμπλής
19:44
13' Κίτρινη κάρτα στον Χούμελς, για μαρκάρισμα πάνω στον Κομάν. by Σπύρος Σιαμπλής
19:51
19' Πολύ καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ, με τον Κομάν να γυρίζει στον Γκνάμπρι, εκείνον να καθυστερεί να σουτάρει και τον Πίστσεκ να διώχνει τελικά πάνω στη γραμμή! by Σπύρος Σιαμπλής
19:55
24' Νέα πολύ καλή φάση για τη Μπάγερν να σκοράρει, με τον Κομάν να φεύγει από τα δεξιά, να σουτάρει μπαίνοντας στην περιοχή και τον Μπίρκι να διώχνει με υπερένταση! by Σπύρος Σιαμπλής
19:55
24' Κόρνερ για τη Μπάγερν, από τα δεξιά, περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:00
28' Ο Χάαλαντ προσπάθησε να κάνει το... αεροπλανικό, σουτάροντας μέσα στην περιοχή μετά τη σέντρα του Γκερέιρο από τα αριστερά, αλλά δεν του βγήκε. by Σπύρος Σιαμπλής
20:02
31' Παράλληλη σέντρα του Αζάρ από τα δεξιά, καταλήγει σε κόρνερ από το διώξιμο του Μπόατενγκ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:04
32' Καλή φάση για τη Μπορούσια με το γέμισμα του Χακίμι και την κεφαλιά του Χούμελς, που πέρασε όμως άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
20:06
35' Αντεπίθεση με... προϋποθέσεις των γηπεδούχων, με την τελική σέντρα του Χακίμι από τα δεξιά, όμως να καταλήγει απελπιστικά άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:10
39' Φοβερή ατομική ενέργεια του Ντέιβις, που περνάει τρεις αντίπαλους, μέσα στην περιοχή, αλλά τα... χαλάει στο τέλος, επιτρέποντας στον Χούμελς να τον κόψει εύκολα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:11
40' Καλή στιγμή για τους Βαυαρούς, με τον Γκορέτσκα να πιάνει ένα γεμάτο σουτ με το δεξί, αναγκάζοντας τον Μπίρκι να διώξει με γροθιές! by Σπύρος Σιαμπλής
20:11
41' Νέο κόρνερ για τη Μπάγερν, ξανά από τη δεξιά πλευρά περνάει κι αυτό ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:14
43' Γκολ! 1-0 η Μπάγερν, με τον Κίμιχ να κάνει ένα πολύ ωραίο «σκαφτό» σουτ και να νικάει τον Μπίρκι που δεν μπορεί να βγάλει την μπάλα παρά την προσπάθειά του, φέροντας φυσικά ευθύνη... by Σπύρος Σιαμπλής
20:17
45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
20:18
45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Μπάγερν να προηγείται της Μπορούσια με 1-0, χάρη στο γκολ του Κίμιχ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:32
Διπλή αλλαγή για τη Ντόρτμουντ. Μέσα οι Σάντσο και Τσαν, έξω οι Μπραντ και Ντιλέινι. by Σπύρος Σιαμπλής
20:33
Χωρίς αλλαγή ξεκινάει η Μπάγερν. by Σπύρος Σιαμπλής
20:33
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Μπάγερν Μονάχου στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:34
46' Πρώτο κόρνερ στην επανάληψη, για τους νταμπλούχους Γερμανίας, από τα αριστερά, δίχως αποτέλεσμα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:37
47' Σέντρα του Κομάν από τα δεξιά, για τον αμαρκάριστο Λεβαντόφσκι, είναι όμως αρκετά δυνατή... by Σπύρος Σιαμπλής
20:37
49' Ωραία προσπάθεια του Νταχούντ, αλλά το σουτ του καταλήγει πάνω στον Νόιερ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:43
53' Καλή φάση για τη Μπάγερν, με τον Μπίρκι να βγάζει ωραία την προσπάθεια του Κομάν. by Σπύρος Σιαμπλής
20:44
54' Νέα πολύ καλή στιγμή των φιλοξενούμενων, για το 0-2, με τον Γκορέτσκα να σουτάρει και τον Μπίρκι να αποκρούει αυτή την φορά ασταθώς, αλλά με επιτυχία κι ενώ στη συνέχεια ο Χούμελς μπλοκάρει το σουτ του Λεβαντόφσκι στη συνέχεια! by Σπύρος Σιαμπλής
20:48
58' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Μπορούσια να ισοφαρίσει, με τον Χάαλαντ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπόατενγκ να πέφτει γυρισμένος με πλάτη, τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του, αλλά να καταλήγει κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
20:50
62' Νέο κόρνερ για τη Ντόρτμουντ, περνάει κι αυτό δίχως αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
65' Κίτρινη κάρτα στον Μίλερ, για φάουλ στον Ακάνζι. by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
67' Κίτρινη κάρτα στον Νταχούντ, για μαρκάρισμα στον Κίμιχ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:01
72' Αναγκαστική αλλαγή για τη Ντόρτμουντ, στη θεση του τραυματία Χάαλαντ ο Ρέινα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:01
73' Πέρισιτς αντί του Κομάν η πρώτη αλλαγή της Μπάγερν. by Σπύρος Σιαμπλής
21:02
74' Κίτρινη κάρτα στον Ντέιβις, για μαρκάρισμα πάνω στον Ρέινα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:03
75' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκερέιρο, η μπάλα στην αγκαλιά του Νόιερ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:09
78' Ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ, με τον Αζάρ, υποδεικνύεται οφσάιντ πάντως... by Σπύρος Σιαμπλής
21:10
80' Γκέτσε στη θέση του Πίστσεκ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:11
81' Πολύ καλή στιγμή για τη Ντόρτμουντ, με τον Νταχούντ να σουτάρει και τον Νόιερ να διώχνει σωτήρια τη μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
83' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μπάγερν να «κλειδώσει» τη νίκη, με το σουτ του Λεβαντόφσκι, αλλά η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι τη εστίας του Μπίρκι! by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
85' Μπόατενγκ έξω, Ερναντέζ μέσα για τη Μπάγερν. Βίτσελ αντί Νταχούντ για τη Ντόρτμουντ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:15
87' Ο Μαρτίνεθ μπαίνει αντί του Γκνάμπρι. by Σπύρος Σιαμπλής
21:18
90' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
21:22
90'+3' Λήξη του παιχνιδιού με τη Μπάγερν να επικρατεί της Ντόρτμουντ με 1-0. by Σπύρος Σιαμπλής