Kαλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΟΦΗ και την ΑΕΚ για την 2η αγωνιστική των πλέι-οφ. by www.sport-fm.gr
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Μεγιάδο, Νέιρα, Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο, Μάνος by Κώστας Μιαούλης
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Λιβάγια, Μάνταλος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα by Κώστας Μιαούλης
Στον πάγκο για τους Κρητικούς οι Σωτηρίου, Νάστος, Βαφέας, Βαζ, Στάικος, Δεληγιαννίδης, Μπράουν, Σουρνάκης, Νοικοκυράκης. by Κώστας Μιαούλης
Στον πάγκο για την Ένωση οι: Τσιντώτας, Οικονόμου, Σβάρνας, Παουλίνιο, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς, Βέρντε, Αραούχο, Μαχαίρας. by Κώστας Μιαούλης
18:50
Για την ΑΕΚ οι δύο εκπλήξεις είναι η χρησιμοποίηση του Αλμπάνη αντί του Βέρντε, λιγότερο απροσδόκητη η αλλαγή του Τσιγκρίνσκι αντί του Σβάρνα που δεν πήγε καλά απέναντι στον Παναθηναϊκό. by Κώστας Μιαούλης
19:12
Σε 4-2-3-1 και ο ΟΦΗ. Αλλαγή σε σύγκριση το ματς κόντρα στον Άρη ο Φιγκεϊρέδο αντί του Ναμπί by Κώστας Μιαούλης
19:13
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ by Κώστας Μιαούλης
19:16
Διαιτητής ο Τζοβάρας, στο VAR o Ζαχαριάδης by Κώστας Μιαούλης
19:17
1' Σέντρα αγώνα by Κώστας Μιαούλης
19:19
2' Πρώτο δίλεπτο χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι. by Κώστας Μιαούλης
19:20
Ο Ολιβέιρα σουτάρει άουτ, η φάση αν και οριακή είναι ως μη γενόμενη, γιατί υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ. by Κώστας Μιαούλης
19:23
6' Λιβάια, Κρίστιτσιτς θα αλλάξουν ωραία την μπάλα, η πάσα στον Ολιβέιρα, που σουτάρει πάνω στον Γουάιλι που μπλόκαρε. by Κώστας Μιαούλης
19:23
7' Φάουλ για τον ΟΦΗ, διώχνει ο Τσιγκρίνσκι με το κεφάλι. by Κώστας Μιαούλης
19:25
8' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Μάνταλος για τον Σιμάνσκι που φεύγει από αριστερά, βγάζει την παράλληλη σέντρα, ο Αλμπάνης δεν μπορεί να κάνει σωστή επαφή και ο Κουτρουμπής σώζει βάζοντας κόντρα στον Μάνταλο. by Κώστας Μιαούλης
19:28
12' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Νέιρα παίζει το ένα δύο με τον Μάνο, σουτάρει ο Μπάρκας σε δύσκολη επέμβαση. by Κώστας Μιαούλης
19:31
14' Φάουλ κερδίζει ο Μάνταλος μεταξύ σέντρας και περιοχής του ΟΦΗ. by Κώστας Μιαούλης
19:34
17' Κάθετη του Λιβάια για Μάνταλο, επιθετικό φάουλ στον Κουτρουμπή λέει ο Τζοβάρας. by Κώστας Μιαούλης
19:36
19' Σουτ του Σεμέντο που πήγε στο ένας με έναν με τον Μπακάκη, η μπάλα κοντράρει, μπλοκάρει ο Μπάρκας. by Κώστας Μιαούλης
19:38
21' ΕΥΚΑΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: Σέντρα του Μάνταλου από αριστερά, κεφαλιά του Ολιβέιρα, δύσκολα ο Γουάιλι! by Κώστας Μιαούλης
19:39
23' Cooling break by Κώστας Μιαούλης
19:42
25' Φάουλ κερδίζει ο Σιμάνσκι. Πολυ καλύτερη παραγωγικά συγκριτικά με το τελευταίο ματς κόντρα στον ΠΑΟ η ΑΕΚ, προσπαθεί πολύ από την αριστερή μεριά της επίθεσης, απ' όπου έχουν προέλθει οι δύο σημαντικότερες φάσεις της. by Κώστας Μιαούλης
19:43
Γιώργος Τσανάκας: «Στα μισά του πρώτου μέρους, με την ΑΕΚ να βγάζει διάθεση στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Καρέρα πατάνε καλύτερα και είναι πιο απειλητικοί, έχοντας δημιουργήσει ευκαιρίες να σκοράρουν αλλά χωρίς να το καταφέρουν. Έχει προβλήματα στο κέντρο της άμυνας ο ΟΦΗ και γενικότερα στην τελική πάσα στο τελευταίο μισό του γηπέδου, αφού όσες φορές έχουν βρεθεί οι παίκτες του εκεί τα έχουν κάνει... θάλασσα. Από τα πόδια του Σιμάνσκι και του Μάνταλου περνάει αρκετά η μπάλα, με τα μπακ της ΑΕΚ μέχρι τώρα να μην έχουν συμμετοχή στο επιθετικό παιχνίδι και να παίζουν πιο χαμηλά στο γήπεδο, όπως έγινε κόντρα και στον Παναθηναϊκό ώστε οι κιτρινόμαυροι να είναι πιο... μαζεμένοι αμυντικά». by Γιώργος Τσανάκας
19:45
29' Φάουλ κερδίζει ο Σεμέντο από τον Λόπες. by Κώστας Μιαούλης
19:48
31' ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: Κάθετη του Μάνταλου, για τον Ολιβέιρα που εκτελεί από πλάγια αριστερά, η μπάλα ελάχιστα άουτ. by Κώστας Μιαούλης
19:51
35' Φάουλ για την ΑΕΚ, αλλά παίζεται με πάσα, χάνει την μπάλα ο Λιβάια. by Κώστας Μιαούλης
19:53
36' Επικίνδυνο μαρκάρισμα του Σακόρ στον Βράνιες, στον χώρο της μεσαίας γραμμής. by Κώστας Μιαούλης
19:54
38' Κόρνερ για την ΑΕΚ, αφού κοντράρει το σουτ του Αλμπάνη. by Κώστας Μιαούλης
19:55
39' Κεφαλιά του Βράνιες, από την εκτέλεση του Μάνταλου, άουτ. by Κώστας Μιαούλης
19:59
42' ΓΚΟΟΟΟΛ ο ΛΙΒΆΙΑ by Κώστας Μιαούλης
20:00
Πάλι από αριστερά χτυπά η ΑΕΚ με έξοχη σέντρα πάρε βάλε του Έλντερ Λόπες για τον Λιβάια που με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για το 0-1. by Κώστας Μιαούλης
20:01
45' Από μια κάρτα σε Μαρινάκη και Λιβάια by Κώστας Μιαούλης
20:02
45' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ! Ο Φιγκεϊρέδο εξαπολύει κεραυνό λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω. by Κώστας Μιαούλης
20:02
45+1' Δύο λεπτά έξτρα χρόνος. by Κώστας Μιαούλης
20:03
Μετά το γκολ γύρισε 4-3-3 η ΑΕΚ. by Κώστας Μιαούλης
20:03
45+2' Φάουλ ο Ολιβέιρα στον Μαρινάκη και κάρτα για τον Πορτογάλο. by Κώστας Μιαούλης
20:04
Τέλος πρώτου μέρους. Η ΑΕΚ με το γκολ του Λιβάια στο 42' προηγείται 1-0, στο 45' ο ΟΦΗ πλησίασε στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Φιγκεϊρέδο βρήκε το δοκάρι. by Κώστας Μιαούλης
20:06
Γιώργος Τσανάκας: «Η ΑΕΚ παίρνει αυτό που δικαιούται. Ήταν καλύτερη, έπαιζε ορθολογικό ποδόσφαιρο και είχε καταφέρει να διασπάσει την άμυνα του ΟΦΗ πολλές φορές. Δεν είχε καταφέρει να σκοράρει, όμως, μέχρι να έρθει για δεύτερη στη σειρά αγωνιστική ο Λιβάγια, μετά την εξαιρετική σέντρα του Λόπες που μετά το μισάωρο πήρε μέτρα στο γήπεδο και συμμετείχε περισσότερο στην επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Καλό στήσιμο της ομάδας από τον Καρέρα σε σχέση με την πρώτη αγωνιστική και το ματς με τον Παναθηναϊκό, τον βοηθάει φυσικά και η παρουσία του Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης. Πολλά αμυντικά κενά για τους γηπεδούχους, ο Γιώργος Σίμος δεν έχει πάρει βοήθειες από τον Σακόρ και ο Μεγιάδο... παλεύει μόνος του στον άξονα. Μπορεί η ενδεκάδα του ΟΦΗ να έχει επιθετικούς προσανατολισμούς, ωστόσο απειλεί μόνο με ατομικές εμπνεύσεις ενός εκ των Φιγκεϊρέδο, Σεμέδο και με τον Νέιρα να είναι σήμερα εκτός κλίματος». by Γιώργος Τσανάκας
20:21
46' Σέντρα β' μέρους by Κώστας Μιαούλης
20:22
46' Σουτ του Μάνταλου, μπλοκάρει ο Γουάιλι by Κώστας Μιαούλης
20:23
47' Κόρνερ για την ΑΕΚ by Κώστας Μιαούλης
20:24
48' Κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι άουτ. by Κώστας Μιαούλης
20:27
50' Σουτ του Μάνταλου από αριστερά, μπλοκάρει ο Γουάλι στην κλειστή γωνία. by Κώστας Μιαούλης
20:28
53' Κίτρινη ο Κρίστιτσιτς by Κώστας Μιαούλης
20:32
56' Έπεσε ο ρυθμός στο τελευταίο πεντάλεπτο, αρκετά τα δυνατά μαρκαρίσματα. by Κώστας Μιαούλης
20:34
58' Κόρνερ για την ΑΕΚ by Κώστας Μιαούλης
20:35
59' Ο Σιμάνσκι πιάνει αέρα από καλή θέση. by Κώστας Μιαούλης
20:35
60' Κίτρινη για τον Πολωνό. by Κώστας Μιαούλης
20:36
60' Βέρντε αντί Αλμπάνη για την ΑΕΚ. by Κώστας Μιαούλης
20:39
62' Κίτρινη ο Νέιρα. by Κώστας Μιαούλης
20:41
65' ΓΚΟΟΟΟΛ ο Βέρντε!!! by Κώστας Μιαούλης
20:42
Υπέροχο γκολ από τον Ιταλό μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Λιβάγια να τροφοδοτεί τον Ιταλό και αυτός με σουτ από πλάγια δεξιά στέλνει την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 0-2. by Κώστας Μιαούλης
20:44
67' Βαζ αντί Μάνου και Στάικος αντί Σακόρ by Κώστας Μιαούλης
20:47
71' Μετά το break για την ξεκούραση των παικτών η ΑΕΚ δείχνει να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. by Κώστας Μιαούλης
20:48
72' Κόρνερ για τον ΟΦΗ! by Κώστας Μιαούλης
20:49
73' Κίτρινη ο Κουτρουμπής. by Κώστας Μιαούλης
20:49
Γιώργος Τσανάκας: «Κίνηση-ματ από τον Μάσιμο Καρέρα που διάβασε το παιχνίδι και την αμυντική αδυναμία του ΟΦΗ, έβγαλε τον Αλμπάνη που έδωσε σημαντικά τρεξίματα αλλά ήταν ανούσιος και πέρασε στο ματς τον Βέρντε. Ο Ιταλός με εξαιρετική κίνηση και ωραίο σουτ στην απέναντι γωνία έχει δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Ένωση, που καλείται να το διαχειριστεί και να φύγει με ένα πολύτιμο τρίποντο το οποίο θα την ανεβάσει μόνη δεύτερη. Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στα πρώτα 6-7 λεπτά της επανάληψης και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά και συνεχόμενα λάθη των μεσοαμυντικών των φιλοξενούμενων αλλά δεν κατάφερε να φανεί επικίνδυνος και πλέον έχει να ανέβει ένα... βουνό. Έτσι όπως πάει το ματς, μου φαίνεται πιο πιθανό να δεχτεί και τρίτο τέρμα ο ΟΦΗ, παρά να σκοράρει αυτός!» by Γιώργος Τσανάκας
20:51
75' Αραούχο αντί Ολιβέιρα by Κώστας Μιαούλης
20:55
79' Nοικοκυράκης αντί Σεμέντο και Νάστος αντί Κουτρουμπή by Κώστας Μιαούλης
20:58
82' Γύρισμα του Βέρντε στον Λιβάγια που δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε. by Κώστας Μιαούλης
21:01
85' Σουτ του Στάικου, ο Μπάρκας ενστικτωδώς διώχνει. by Κώστας Μιαούλης
21:02
86' Σαμπανάτζοβιτς αντί Μάνταλου και Σβάρνας αντί Λιβάγια by Κώστας Μιαούλης
21:03
87' Δεληγιαννίδης αντί Κοροβέση by Κώστας Μιαούλης
21:07
90' Πέντε λεπτά επιπλέον χρόνος by Κώστας Μιαούλης
21:09
90+2' Ο Μπακάκης σταματά τον Νέιρα σε κόρνερ by Κώστας Μιαούλης
21:11
90+4΄ Κίτρινη ο Αραούχο by Κώστας Μιαούλης
21:12
90+5' ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ! Η ΑΕΚ με τα γκολ του Λιβάγια (42'΄) και του Βέρντε (65') θα πάρει νίκη 2-0 στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ και θα πάει στο +2 από τον ΠΑΟΚ στη μάχη της 2ης θέσης. by Κώστας Μιαούλης
21:13
Γιώργος Τσανάκας: «Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και πανηγυρίσε μία δίκαιη και συνάμα σπουδαία νίκη στην Κρήτη επί του ΟΦΗ. Σιμάνσκι, Μάνταλος και Λιβάγια ήταν εξαιρετικοί, χωρίς να υστερήσει κάποιος. Ο Καρέρα κατέβασε ορθολογικά την ΑΕΚ και πήρε σημαντικές βοήθειες αμυντικά από τον Τσιγκρίνσκι που πρόσθεσε ασφάλεια στην άμυνα και επιθετικά από τον Ολιβέιρα που έσπαγε μπάλες και τον... ένιωθαν οι αντίπαλοι. Ο Ιταλός κόουτς ήταν αυτός που κλείδωσε το τρίποντο με την αλλαγή του Βέρντε. Η εικόνα του ΟΦΗ δεν είχε καμία σχέση με το ματς κόντρα στον Άρη, στο οποίο επίσης έχασε. Ακίνδυνος επιθετικά με μερικές εκλάμψεις των Φιγκεϊρέδο, Σεμέδο, δεν πήρε βοήθειες από τους Σακόρ, Μάνο και Νέιρα που ήταν... άφαντοι, ενώ είχε ξανά πολλά αμυντικά κενά. Χωρίς νίκη και βαθμό στα πλέι-οφ, ακολουθεί πολύ δύσκολο ματς με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα». by Γιώργος Τσανάκας