ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

20:24
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την μάχη της 2ης θέσης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
20:25
Οι δύο ομάδες κοντράρονται στην Τούμπα για την 5η αγωνιστική των πλέι-οφ με τρεις βαθμούς να τις χωρίζουν. Ο μεν ΠΑΟΚ έχει 59 βαθμούς, η δε ΑΕΚ 56. by Γιώργος Τσανάκας
20:26
Η δεύτερη θέση δίνει φυσικά το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, κάτι που αποτελεί δέλεαρ για τις δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
20:38
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων ένα εικοσάλεπτο περίπου πριν ξεκινήσει το παιχνίδι στην Τούμπα. by Γιώργος Τσανάκας
20:43
ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Μαουρίτσιο, Τζόλης, Σφιντέρσκι, Στοχ. by Γιώργος Τσανάκας
20:44
Στον πάγκο οι Ζίφκοβιτς, Ροδρίγο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Τσιγκάρας, Μπίσεσβαρ, Λημνιός, Λάμπρου, Άκπομ. by Γιώργος Τσανάκας
20:44
Με 4-3-3 παρατάσσει τους γηπεδούχους ο Φερέιρα, δίνει ξανά φανέλα βασικού στον πιτσιρικά αλλά ταλαντούχο Τζόλη. by Γιώργος Τσανάκας
20:48
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Ολιβέιρα, Αλμπάνης. by Γιώργος Τσανάκας
20:49
Στον πάγκο οι Τσιντώτας, Οικονόμου, Λάτσι, Σταμούλης, Σιμάνσκι, Σαμπανάτζοβιτς, Βέρντε, Αραούχο, Μαχαίρας. by Γιώργος Τσανάκας
20:50
Ίδια διάταξη και από τον Μάσιμο Καρέρα για τους φιλοξενούμενους, προφανώς σε φάση επίθεση θα αλλάζει και θα γίνεται 4-2-3-1 με τον Μάνταλο σε ρόλο δεκαριού. by Γιώργος Τσανάκας
20:52
Διαιτητής είναι ο Ιταλός Μάρκο Ντι Μπέλο, βοηθοί οι συμπατριώτες του Αλεσάντρο Τζιαλατίνι, Τζιακόμο Παγκανέσι, ενώ τέταρτος ο Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας). by Γιώργος Τσανάκας
20:52
Στα αποδυτήρια οι παίκτες των δύο ομάδων, παίρνουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές τους και σε λίγο θα βγουν στον αγωνιστικό χώρο. by Γιώργος Τσανάκας
21:04
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
21:09
7' Ο ΠΑΟΚ σκοράρει με τον Σφιντέρσκι, ωστόσο το γκολ του δεν θα μετρήσει για επιθετικό φάουλ! by Γιώργος Τσανάκας
21:12
10' Φάουλ του Παουλίνιο στον Μαουρίτσιο και κίτρινη κάρτα στον μπακ της ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
21:14
Ισορροπημένο το παιχνίδι χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο πρώτο 12λεπτο... by Γιώργος Τσανάκας
21:15
13' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και περνάει κόρνερ. Το δεύτερο για την ΑΕΚ στο ματς, ο ΠΑΟΚ δεν έχει μέχρι τώρα. by Γιώργος Τσανάκας
21:18
17' Λίγο έλειψε ο Εσίτι να κάνει μεγάλο λάθος και να επωφεληθεί ο Μάνταλος, ωστόσο ο χαφ του ΠΑΟΚ την τελευταία στιγμή το διόρθωσε. by Γιώργος Τσανάκας
21:19
35%=65% η κατοχή υπέρ της ΑΕΚ στο 18ο λεπτό. Το 0-0 παραμένει ανάμεσα στις δύο ομάδες χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μπροστά στις δύο εστίες. by Γιώργος Τσανάκας
21:21
20' Σωστή υπόδειξη οφσάιντ στον Ολιβέιρα. by Γιώργος Τσανάκας
21:26
24' Μικρή διακοπή στο ματς, cooling break, για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ισορροπημένο το παιχνίδι χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μπροστά στις δύο εστίες, με την ΑΕΚ, πάντως, να πατάει καλύτερα και να έχει βάλει δύσκολα στους γηπεδούχους που δεν μπορούν να φανούν επικίνδυνοι και να φτιάξουν τελικές μπροστά στην εστία του Μπάρκα. by Γιώργος Τσανάκας
21:31
30' Φάση για την ΑΕΚ. Mετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, έγινε η προβολή και ο Πασχαλάκης το.. έβγαλε. Στην εξέλιξη της φάσης οι παίκτες της ΑΚΕ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Τζόλη ωστόσο η μπάλα είχε βρει στον μηρό του. by Γιώργος Τσανάκας
21:32
31' Κίτρινη κάρτα στον Μάτος. by Γιώργος Τσανάκας
21:34
32' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λόπες, μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης. by Γιώργος Τσανάκας
21:35
34' Πέσιμο του Λιβάγια στην περιοχή μετά από τάκλιν του Γιαννούλη, νέο κόρνερ για την ΑΕΚ. Δεν υπήρχε παράβαση... by Γιώργος Τσανάκας
21:36
34' Σουτ του Αλμπάνη στην κίνηση μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στα σώματα και περνάει πλάγιο. by Γιώργος Τσανάκας
21:39
Σαφώς ανώτερη η ΑΕΚ, ο Μάσιμο Καρέρα έχει διαβάσει σωστά το παιχνίδι και έχει καταφέρει να περιορίσει τα ατού του ΠΑΟΚ. Δεν πατάει καλά ο ΠΑΟΚ, πολλά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Εσίτι δυσκολεύεται πάρα πολύ και είναι αρνητικός, ο Μαουρίτσιο το ίδιο και ο Ελ Καντουρί δείχνει να παλεύει... μόνος του με τρεις αντιπάλους στον άξονα. by Γιώργος Τσανάκας
21:41
Πολλές στατικές φάσεις για την ΑΕΚ από το κέντρο και μπροστά, πιέζει φουλ με κόρνερ ή φάουλ η ομάδα του Καρέρα αλλά δεν έχει καταφέρει να εκμεταλλευτεί καμία από αυτές μέχρι τώρα... by Γιώργος Τσανάκας
21:42
40' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Εσίτι και αλλάζει πορεία με τον Πασχαλάκη να κάνει μεγάλη επέμβαση και να κρατάει το μηδέν! by Γιώργος Τσανάκας
21:42
Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ, το 7ο στο παιχνίδι! by Γιώργος Τσανάκας
21:42
42' Γκοοοολ για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
21:44
Εκτέλεση κόρνερ στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας από τον Λιβάγια, ο Τσιγκρίνσκι πήδηξε ψηλότερα από όλους και ουσιαστικά ολομόναχος και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ! Τραγική εκτίμηση της φάσης από τον Πασχαλάκη, έχασαν τον σκόρερ τόσο ο Βαρέλα όσο και ο Μάτος που πήδηξαν και βρήκαν... αέρα! by Γιώργος Τσανάκας
21:45
Κάκιστη η αντίδραση των γηπεδούχων στην στατική φάση, ο Τσιγκρίνσκι βάζει ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του και δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ που το δικαιούνταν βάσει της εικόνας της στο παιχνίδι μέχρι στιγμής. by Γιώργος Τσανάκας
21:46
Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος στο πρώτο ημίχρονο. by Γιώργος Τσανάκας
21:48
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα χάρη στο γκολ του Τσιγκρίνσκι στο 42ο λεπτό μετά την εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια. Δίκαιο το προβάδισμα της Ένωσης, είναι ανώτερη και είναι άριστα στημένη από τον Καρέρα στον αγωνιστικό χώρο. Κάκιστος ο ΠΑΟΚ, πολύ αργή κυκλοφορία της μπάλας, πολλά τα λάθη στον άξονα και ακίνδυνος επιθετικά! Πρέπει να βρει λύσεις ο Φερέιρα, ο Εσίτι είναι κακός και με πολλά λάθη, δεν έχει φανεί η επιθετική τριάδα των γηπεδούχων που έχει ελάχιστες επαφές με την μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
22:05
46' Μπίσεσβαρ και Ροδρίγο αντί Εσίτι και Μάτος για τον ΠΑΟΚ. by Γιώργος Τσανάκας
22:06
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Γιώργος Τσανάκας
22:07
Αλλάζει τον σχηματισμό του σε 4-2-3-1 ο Φερέιρα, βάζει τον Μπίσεσβαρ και βγάζει τον... βάρυ Εσίτι. by Γιώργος Τσανάκας
22:12
52' Σουτ του Μπίσεσβαρ, η μπάλα πάνω από την εστία. by Γιώργος Τσανάκας
22:16
55' Δύο φάσεις σε διάστημα ενός λεπτού, ο Ολιβέιρα από την μία δεν βρίσκει εστία, ίδιο αποτέλεσμα και στην τελική του Στοχ στην άλλη περιοχή. by Γιώργος Τσανάκας
22:16
56' Άκπομ αντί Σφιντέρσκι και Μιχαηλίδης αντί Τζόλη για τον ΠΑΟΚ. by Γιώργος Τσανάκας
22:18
Με σκοπό να επιτεθεί, να φτιάξει φάσεις και να βρει ένα γκολ έχει μπει στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ αλλά και πάλι δεν πραγματοποιεί ιδιαίτερη εμφάνιση. Οι φιλοξενούμενοι κρατάνε άνετα το προβάδισμα και τους αντιπάλους τους μακριά από την περιοχή τους. by Γιώργος Τσανάκας
22:20
61' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσσβαρ επωφελήθηκε από το λάθος του Σβάρνα αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή ήταν κακό και πέρασε πάνω από τα δοκάρια. by Γιώργος Τσανάκας
22:21
61' Καθαρό φάουλ του Σιμόες στον Στοχ στο ημικύκλιο της πριοχής, δεν το δίνει ο διαιτητής. by Γιώργος Τσανάκας
22:21
62' Βέρντε αντί Αλμπάνη για την ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
22:26
67' Κίτρινη κάρτα στον Τσιγκρίνσκι. by Γιώργος Τσανάκας
22:27
67' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Γύρισμα του Ροδρίγο, ο Άκπομ δεν καταφέρνει να βάλει την προβολή και να σκοράρει! by Γιώργος Τσανάκας
22:32
72' Σκοράρει και δεύτερο τέρμα η ΑΕΚ με τον Λόπες αλλά το τέρμα του δεν μετράει σωστά για οφσάιντ. Ήταν εκτεθειμένος μετά την κάθετη του Μάνταλου ο μπακ της ΑΕΚ, by Γιώργος Τσανάκας
22:34
74' Λάμπρου αντί Στοχ για τον ΠΑΟΚ. by Γιώργος Τσανάκας
22:34
Παραμένει το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ μέσα στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ... Φτάσαμε στο 75ο λεπτό. by Γιώργος Τσανάκας
22:37
8-0 τα κόρνερ στο ματς υπέρ της ΑΕΚ. Ούτε ένα κόρνερ για τον ΠΑΟΚ! by Γιώργος Τσανάκας
22:37
78' Γρήγορη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, το γύρισμα του Γιαννούλη ήταν κακό και μπλόκαρε ο Μπάρκας. by Γιώργος Τσανάκας
22:38
79' Κίτρινη κάρτα στον Ίνγκασον για φάουλ στον Βέρντε στα όρια της περιοχής. by Γιώργος Τσανάκας
22:39
80' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ, είναι μέσα η ανατροπή του Βέρντε! by Γιώργος Τσανάκας
22:40
81' Γκοοοολ για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
22:40
Ο Λιβάγια νικάει τον Πασχαλάκη από τα έντεκα βήματα και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι! by Γιώργος Τσανάκας
22:41
82' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα οι Οικονόμου, Σιμάνσκι και έξω οι Λιβάγια, Μάνταλος. by Γιώργος Τσανάκας
22:45
86' Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα. by Γιώργος Τσανάκας
22:46
87' Μέσα ο Αραούχο, έξω ο Ολιβέιρα. by Γιώργος Τσανάκας
22:48
88' Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Ελ Καντουρί έκανε το γύρισμα στον Λάμπρου και αυτός το πλασέ στην κίνηση, με τον Λόπες να διώχνει πάνω στη γραμμή! by Γιώργος Τσανάκας
22:50
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις! by Γιώργος Τσανάκας
22:54
Τέλος στην αναμέτρηση! Μεγάλη εμφάνιση από την ΑΕΚ, η οποία ήταν καλύτερη και επικράτησε δικαίως με 2-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα! Ο Τσιγκρίνσκι άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό, με τον Λιβάγια στο 82' να διαμορφώνει από το σημείο του πέναλτι το τελικό σκορ. Ισόβαθμες στη δεύτερη θέση με 59 βαθμούς, πλέον, οι δύο ομάδες και η μάχη για την 2η θέση καλά... κρατεί! by Γιώργος Τσανάκας