ΑΕΚ-Ολυμπιακός

20:33
Καλησπέρα σας! by Αποστόλης Λιβάνιος
20:34
Επιτέλους... ώρα για τελικό μετά από δύο αναβολές! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ΑΕΚ-Ολυμπιακός με έπαθλο μια κούπα. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:34
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 21:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesports1 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Κώστα Μιαούλη. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:35
Πάμε να θυμηθούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων για τις οποίες ενημερωθήκατε νωρίτερα από το sport-fm.gr by Αποστόλης Λιβάνιος
20:36
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας - Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες - Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος - Βέρντε, Ολιβέιρα, Λιβάγια. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:36
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης - Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης - Καμαρά, Μπουχαλάκης - Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Μασούρας - Ελ Αραμπί. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:38
20:39
Στον πάγκο για την ΑΕΚ είναι οι: Αθανασιάδης, Λάτσι, Παουλίνιο, Σταμούλης, Σαμπανάτζοβιτς, Αλμπάνης, Μπότος, Χριστόπουλος, Μαχαίρας. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:40
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό είναι οι: Αλέν, Καραργύρης, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Καφού, Φορτούνης, Σουρλής, Χασάν, Σουντανί. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:45
20:47
Υπενθυμίζεται ότι τα ματς θα διεξαχθούν με τα ρόστερ της περασμένης σεζόν by Αποστόλης Λιβάνιος
20:48
Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί δίχως τον τραυματία Σα, ενώ ο Μαρτίνς έχει πάρει μαζί του και τους νέους παίκτες, παρότι δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Μπρούνο και στο αριστερό ο Τοροσίδης. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:52
Στο γήπεδο είναι και ισχυρός άνδρας του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης, ενώ στο πλευρό της ΑΕΚ έχει βρεθεί και ο ισχυρός άνδρας του συλλόγου, Δημήτρης Μελισσανίδης. Που, ωστόσο, δεν έχει δικαίωμα εισόδου στο γήπεδο. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:59
Διαιτητής: Μπιέρν Κάιπερς (Ολλανδία). Βοηθοί: Σάντερ Φαν Ρούκελ και Έρβιν Γιαν Γιόσεφ Ζάινστρα. Τέταρτος: Ρομπ Ντίπερινκ. VAR: Πάουλους Φαν Μπούκελ και AVAR η Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής). by Αποστόλης Λιβάνιος
21:03
Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το πως θα πάει ο Μπρούνο. Έχει παραχωρήσει ήδη δύο κόρνερ. Και πέφτει πάνω του ο Λιβάγια by Αποστόλης Λιβάνιος
21:04
4' Πρώτη τελική στο ματς. Είναι για τον Ολυμπιακό. Ο Ραντζέλοβιτς κινήθηκε ωραία από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Μασούρας που σούταρε με τη μια, αστόχησε by Αποστόλης Λιβάνιος
21:06
6' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ και ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα
by Αποστόλης Λιβάνιος
21:07
6' Επικίνδυνη επίθεση από την ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα τροφοδοτήθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, άργησε λίγο να εκτελέσει και τον έκλεισαν Τοροσίδης και Μπουχαλάκης, ο Πορτογάλος έπεσε στο έδαφος και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μπουχαλάκη που πήγε άτσαλα πάνω στον αντίπαλο φορ. Χωράει συζήτηση η φάση
21:08
8' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια, δεν μπλοκάρει ο Τζολάκης, ο Ολιβέιρα λίγο έλειψε να σκοράρει από κοντά και ο Μπα έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή
21:09
9' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-1! Λάθος πάσα του Λιβάγια, παίρνει την μπάλα ο Καμαρά, κάνει το 1-2 με τον Μασούρα και πασάρει απλά με τη μια για τον Ραντζέλοβιτς, που μπούκαρε στην περιοχή και με συρτό-δυνατό σουτ εκτέλεσε τον Τσιντώτα
21:11
Έχει αποκτήσει άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι by Αποστόλης Λιβάνιος
21:12
12' Μακρινό σουτ του Ραντζέλοβιτς, μπλόκαρε σταθερά ο Τσιντώτας. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:13
13' Αρκετά άστοχη κεφαλιά του Ολιβέιρα μετά από σέντρα του Μπακάκη, δεν μπόρεσε να μπει στη φάση ο Μάνταλος για να απειλήσει. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:16
Επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια από τα αριστερά, διώχνει με δυσκολία ο Τζολάκης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:18
Προσπαθεί να επιβάλει το παιχνίδι του ο Ολυμπιακός, κάνοντας κατοχή της μπάλας by Αποστόλης Λιβάνιος
21:22
22' Πονηρή μπαλιά του Βαλμπουενά, διώχνει την ύστατη στιγμή ο Τσιγκρίνσκι προ του Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
21:27
Γιώργος Τσανάκας: «Παρά την αγωνιστική απραξία, ο ρυθμός στο ματς είναι πολύ καλός, με τις δύο ομάδες να βγάζουν διάθεση στο χορτάρι. Βέβαια, τα λάθη που γίνονται στον χώρο της μεσαίας γραμμής είναι αρκετά, κάτι που συμβαίνει επίσης λόγω της αγωνιστικής απραξίας. Ο Ραντζέλοβιτς αρπάζει την ευκαιρία και δικαιώνει τον Μαρτίνς που έχει μάτι αλλά και... άστρο, με τον Καμαρά να πατάει εξαιρετικά από πλευράς Ολυμπιακού και τον Βαλμπουενά να αποτελεί για ακόμη μία ημέρα τον οργανωτή των Πειραιωτών. Δεν έχει καταφέρει να μπει ακόμη στο ματς ο Λιβάγια, με την ΑΕΚ να ανεβάζει διαρκώς τα δύο της μπακ στην επίθεση και κυρίως τον Λόπες, ενώ και ο Κρίστισιτς δεν έχει καταφέρει να δώσει σημαντικές βοήθειες και ο Μάνταλος στο οργανωτικό κομμάτι μοιάζει να είναι μόνος προς το παρόν. Στην φάση του πέναλτι που ζητάει η ΑΕΚ, ο Κάιπερς δείχνει να συνεχιστεί το ματς και δεν... συγκινείται. Πέφτει άτσαλα στην πλάτη τού Ολιβέιρα ο Μπουχαλάκης, σε τέτοια σημεία ένα απλό σπρώξιμο φτάνει για να χάσει την ισορροπία του ο επιθετικός. Ούτε ο Κάιπερς, ούτε από το VAR, πάντως, συγκινήθηκαν οπότε... πάμε παρακάτω» by Γιώργος Τσανάκας
21:27
27' Εξαιρετική κίνηση του Βέρντε εκτός περιοχής, αλλά άστοχο σουτ που δεν ανησύχησε τον Τζολάκη στη συνέχεια. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:28
29' Κίτρινη ο Σιμόες by Αποστόλης Λιβάνιος
21:33
33' Απειλεί η ΑΕΚ. Σέντρα του Μπακάκη, βρήκε αέρα ο Μπα που πήγε να διώξει με το κεφάλι, ενώ στη συνέχεια ο Λιβάγια άδειασε τον Μπρούνο, αλλά δεν εκτέλεσε με τη μια. Με αποτέλεσμα να τον κλείσει η άμυνα του Ολυμπιακού και έπειτα από κόντρα στον Σισέ και στον Κροάτη έφυγε άουτ η μπάλα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:35
35' ΜΕΓΑΛΗ ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Οι ερυθρόλευκοι έφυγαν στην κόντρα, ο Ελ Αραμπί άδειασε τον Μπακάκη και έχασε ένα εύκολο -για τα δικά του στάνταρ- γκολ, αφού έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα, εκτελώντας από θέση βολής.
21:37
37' Σουτ του Μάνταλου, κόντρα στον Μπα και κόρνερ για την ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:37
Εκτέλεσε απευθείας ο Βέρντε, έδιωξε σε κόρνερ ο Τζολάκης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:39
39' Εκτέλεση του Λιβάγια σε στατική φάση, έδιωξε ο Μπα σε κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:40
Στο 59%-41% υπέρ της ΑΕΚ η κατοχή της μπάλας by Αποστόλης Λιβάνιος
21:41
Πιέζει τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:41
41' Δυνατό σουτ του Μάνταλου από τα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Τζολάκης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:43
43' Δυνατό σουτ του Ραντζέλοβιτς εκτός περιοχής, παρότι υπήρχε ελεύθερος ο Μπρούνο στα δεξιά, η μπάλα έξω σε κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:46
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
21:47
Ημίχρονο στο Πανθεσσαλικό. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1! Το γκολ του Ραντζέλοβιτς με συρτό σουτ στο 9’ χωρίζει τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό -τηρουμένων των αναλογιών- από το ξεκίνημα και άγριο στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τις δύο ομάδες να φλερτάρουν με το γκολ. Τελικά, το σημείωσαν οι «ερυθρόλευκοι» με τον Σέρβο. Ο Ολυμπιακός, που είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 4' με το σουτ του Μασούρα από καλή θέση, άγγιξε το 2-0 στο 35’ με τη μεγάλη ευκαιρία του Ελ Αραμπί, που έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Η ΑΕΚ, η οποία έχει υπέρ της την κατοχή της μπάλας, αντιμετωπίζοντας μια ομάδα που θέλει να προστατέψει το 0-1 μετά το 9’, έχασε σημαντική ευκαιρία στο 6’ με τον Ολιβέιρα, αλλά και στο 8’. Όπως και στο 33’ με τον Λιβάγια. by Γιώργος Τσανάκας
21:55
Γιώργος Τσανάκας: «Δίκαιο το προβάδισμα του Ολυμπιακού, που είναι σαφώς καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Γλίτωσε η ΑΕΚ από δεύτερο τέρμα, μετά από αυτό του Ραντζέλοβιτς, με τον Ελ Αραμπί να τα κάνει όλα τέλεια εκτός από το τελείωμα στο 35ο λεπτό δείχνοντας πως το τελευταίο δίμηνο είναι ντεφορμέ! Παίζει πολύ από τα δεξιά ο Ολυμπιακός, με τον Ραντζέλοβιτς να είναι κινητήριος μοχλός αλλά και τον Μασούρα να μην έχει φανεί στο ματς εξ αιτίας αυτού. Εξαφανισμένοι Βέρντε, Κρίστισιτς για την ΑΕΚ, ο Λιβάγια δεν έχει φανεί επίσης ιδιαίτερα και ο Ολιβέιρα είναι απελπιστικά μόνος. Πρέπει να παρέμβει ο Καρέρα να διορθώσει τα κακώς κείμενα, ο Αλμπάνης θα είναι μια καλή επιλογή και ίσως ο Παουλίνιο αντί του Μπακάκη για να γίνει πιο επιθετική η ομάδα του». by Αποστόλης Λιβάνιος
22:03
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
22:04
46' Άστοχη κεφαλιά του Κρίστιτσιτς, έπειτα από κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:06
48' Ως μη γενόμενη φάση της ΑΕΚ μετά από κόρνερ, αφού ο Ολιβέιρα ήταν εκτεθειμένος στην κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι by Αποστόλης Λιβάνιος
22:08
49' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί τσίμπησε την μπάλα και έστρωσε για τον Μασούρα, που από θέση βολής έστειλε την μπάλα πάνω στον Τσιντώτα, που πάντως αντέδρασε ακαριαία και του έκλεισε κάπως το πεδίο. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:09
Επειδή λέγαμε νωρίτερα για τον Μπρούνο... Τα πάει πολύ καλά κόντρα σε δύσκολο αντίπαλο (Λιβάγια). by Αποστόλης Λιβάνιος
22:10
52' Στην κόντρα ο Ολυμπιακός, με τον Ελ Αραμπί να κάνει γύρισμα πάνω στην άμυνα της ΑΕΚ, που παραχώρησε κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:13
Διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ για πέναλτι, με τον Κάιπερς να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Όπως φάνηκε από το replay, υπάρχει παράβαση, αλλά εκτός περιοχής. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:13
55' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό! Για ανατροπή του Μπακάκη στον Μασούρα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:14
Κίτρινη στον Τοροσίδη και τον Μάνταλος by Αποστόλης Λιβάνιος
22:14
Ο Ελ Αραμπί πάνω από την μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:15
57' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Το "έβγαλε" ο Τσιντώτας, παραμένει το 0-1! Εκτέλεσε στο κέντρο ο Ελ Αραμπί, έδιωξε με τα πόδια ο γκολκίπερ της ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:16
58' Κόντρα σε σουτ του Σιμόες και κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:17
Διαμαρτυρίες από την ΑΕΚ για πέναλτι, αλλά η μπάλα έχει βρει στην κοιλιά του Τοροσίδη σε γύρισμα του Βέρντε by Αποστόλης Λιβάνιος
22:19
61' Σουτ του Ολιβέιρα από τα αριστερά, μπλόκαρε ο Τζολάκης. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:20
62' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Αλμπάνης αντί Βέρντε και Παουλίνιο αντί Μπακάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
22:24
Επίθεση με προϋποθέσεις για την ΑΕΚ, σταματάει για χέρι του Λόπες. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:25
22:27
22:30
Γιώργος Τσανάκας: «Πολύ τυχερή η ΑΕΚ, θα μπορούσε να βρίσκεται πίσω στο σκορ με το σκορ να είναι σαφώς μεγαλύτερο από το 1-0. Ο Ελ Αραμπί δεν ευστόχησε από την άσπρη βούλα, ο Τσιντώτας τον διάβασε και δεν έπεσε και το... έβγαλε. Ευάλωτη στην άμυνα η ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός βρίσκει συνεχώς χώρους και χτυπάει στην κόντρα αλλά να μην τελειώνει τον τελικό και να κρατάνε τους αντιπάλους στη διεκδίκηση του τροπάιου. Ο Καρέρα προσπαθεί να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του με Παουλίνιο, Αλμπάνη, ίσως προς το τέλος να βάλει και τον νεαρό Μαχαίρα και να τα παίξει όλα για όλα. Δεν έχει στηρίγματα ο Ολιβέιρα, κάπως πρέπει να τον βοηθήσουν οι συμπαίκτες του. Πρέπει να φρεσκάρει λίγο τον Ολυμπιακό ο Μαρτίνς, ίσως με Καφού και Φορτούνη αντί των Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά αντίστοιχα». by Γιώργος Τσανάκας
22:34
76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Καφού αντί Βαλμπουενά by Αποστόλης Λιβάνιος
22:35
Στο 61%-39% υπέρ της ΑΕΚ η κατοχή της μπάλας by Αποστόλης Λιβάνιος
22:36
Θα μπει ο Σεμέδο στο ματς σε λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
22:37
79' Άστοχο σουτ του Παουλίνιο by Αποστόλης Λιβάνιος
22:38
80' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σεμέδο αντί Τοροσίδη. Πιθανόν το τελευταίο παιχνίδι του έμπειρου πουλυσύνθετου μπακ. Ο Μαχαίρας αντί του Σιμόες by Αποστόλης Λιβάνιος
22:38
81' Άστοχο σουτ του Μάνταλου by Αποστόλης Λιβάνιος
22:42
84' Κίτρινη ο Μασούρας by Αποστόλης Λιβάνιος
22:44
85' Η μπάλα στα δίχτυα από τον Καμαρά, αλλά δεν υπάρχει γκολ για τον Ολυμπιακό, αφού δόθηκε οφσάιντ στον Ελ Αραμπί λίγο πριν. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:45
Παραμένει η απόφαση μετά και την συνεννόηση με τον VAR by Αποστόλης Λιβάνιος
22:45
87' Στην κόντρα με τον Ελ Αραμπί ο Ολυμπιακός, σούταρε πάνω στον Τσιντώτα κι ενώ είχε τον Καμαρά δίπλα του. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:47
Μπαίνει ο Φορτούνης σε λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
22:49
90' Φάση ως μη γενόμενη για τον Ολυμπιακό, με τον Ελ Αραμπί να υποδεικνύεται οφσάιντ κι ενώ είχε παραπατήσει σε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:49
90' Φορτούνης αντί Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
22:49
Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
22:54
Κίτρινη στον Κρίστιτσιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
22:55
Τέλος στο ματς. ΑΕΚ-Ολυμπιακός 0-1! Κυπελλούχοι και νταμπλούχοι οι Πειραιώτες by Αποστόλης Λιβάνιος
22:56
Γιώργος Τσανάκας: «Δίκαια Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός, κυριάρχησε στο ματς και θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίτερα τον αγώνα και να μην μείνει με το άγχος του... 1-0 μέχρι το τέλος. Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους Πειραιώτες, με τον Πέδρο Μαρτίνς και τους παίκτες του να διαχειρίζονται άψογα το παιχνίδι και να μην ανησυχούν. Μία φάση σε όλο το ματς η ΑΕΚ, στο ξεκίνημα, που ήταν αποκαρδιωτική και ακίνδυνη. Είχε δεκάδες στατικές φάσεις, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε μία και δεν απείλησε σε καμία περίπτωση. Εκτέθηκε πολλές φορές αμυντικά και δείχνει πως αν δεν ενισχυθεί σημαντικά σε όλες τις γραμμές, θα έχει σημαντικό πρόβλημα σε όλη τη σεζόν». by Γιώργος Τσανάκας