Ολυμπιακός-Ομόνοια

21:30
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του Ολυμπιακός-Ομόνοια για τα play off του Champions League by Αποστόλης Λιβάνιος
21:32
Η αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης» είναι προγραμματισμένη για τις 22:00 (όπως συμβαίνει με τα ματς των play off), θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesport1 και ραδιοφωνικά από τον ΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Νίκου Σταματέλου. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:33
Η ρεβάνς έχει οριστεί για την ερχόμενη Τρίτη (29/9) by Αποστόλης Λιβάνιος
21:34
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων... by Αποστόλης Λιβάνιος
21:34
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα - Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας - Μπουχαλάκης, Καμαρά - Βαλμπουενά, Φορτούνης, Μασούρας- Χασάν. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:34
Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέσιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Τιάγκο, Παπουλής, Σενέ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:35
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Τζολάκης, Εμβιλά, Καφού, Ελ Αραμπί, Μπρούνο, Σισέ και Ραντζέλοβιτς. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:35
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Παναγή, Κούσουλος, Μαυρίας, Tζιωνής, Λοϊζου, Ασάντε, Ντούρις by Αποστόλης Λιβάνιος
21:37
Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία). Βοηθοί: Μάριο Ντικς και Χέσελ Στέεγκστρα - Τέταρτος: Αλαρντ Λίντχουντ VAR: Γιόακιμ Κάμφιους, AVAR: Κέβιν Μπλουμ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:39
21:39
21:40
21:42
Για να φτάσει έως εδώ η Ομόνοια απέκλεισε την Αραράτ από την Αρμενία, τη Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) και τον Ερυθρό Αστέρα (Σερβία), τον οποίο λύγισε στα πέναλτι. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:44
Προπονητής της Ομόνοιας είναι ο παλαίμαχος αμυντικός, Χένινγκ Μπεργκ, ο οποίος αγωνίστηκε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από το 1997 έως το 2000. Είχε φάει και την περίφημη ντρίπλα του Ρεδόνδο. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:48
Φυσικά, το ματς είναι κεκλεισμένων των θυρών λόγω της κατάστασης που επικρατεί λόγω του κορωνοϊού by Αποστόλης Λιβάνιος
21:51
21:56
Έτοιμες οι δύο ομάδες για είσοδο στον αγωνιστικό χώρο by Αποστόλης Λιβάνιος
21:56
Τώρα μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
22:00
Έναρξη στο ματς! by Αποστόλης Λιβάνιος
22:04
Πρώτη επίθεση με αξιώσεις από τον Ολυμπιακό, με τον Βαλμπουενά να μοιράζει αριστερά για τον Φορτούνη που δεν μπόρεσε να περάσει τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:05
22:07
Σέντρα του Ραφίνια, διώχνει η άμυνα της Ομόνοιας προ του Μασούρα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:07
7' Σουτ του Βαλμπουενά στα σώματα αρχικά και στη συνέχεια άστοχο σουτ του Μπουχαλάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
22:10
10' Σουτ του Μασούρα, έπειτα από κόρνερ, η μπάλα στα σώματα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:11
11' Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο by Αποστόλης Λιβάνιος
22:14
14' Επικίνδυνη κόντρα της Ομόνοιας, αλλά ο Σενέ υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση προτού βγει κι απομακρύνει ο Σα, ο οποίος συγκρούστηκε με τον αντίπαλο φορ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:16
Πολύ σφιχτό παιχνίδι έως τώρα. Αναμενόμενο σε γενικές γραμμές, αφού παίζει με κοντά τις γραμμές η Ομόνοια by Αποστόλης Λιβάνιος
22:21
Θα χρειαστεί μπόλικη υπομονή το ματς από την πλευρά του Ολυμπιακού. Είναι κλειστό παιχνίδι έως τώρα. Η Ομόνοια είναι οχυρωμένη πίσω και προσπαθεί να απειλήσει μέσω των αντεπιθέσεων, που ξέρει να τις παίζει πολύ καλά. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:23
Ο Φορτούνης έχει πάει αριστερά, ενώ ο Βαλμπουενά έχει περάσει στον άξονα by Αποστόλης Λιβάνιος
22:24
24' Δυνατό σουτ του Καμαρά, διώχνει με δυσκολία ο Φαμπιάνο
22:25
Στο 67%-33% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ολυμπιακού by Αποστόλης Λιβάνιος
22:26
26' Κερδισμένο φάουλ για τον Ολυμπιακό, κίτρινη στον Γκόμες by Αποστόλης Λιβάνιος
22:28
Γιώργος Τσανάκας: «Ο Ολυμπιακός έχει τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολεύεται να διασπάσει την καλοστημένη Ομόνοια. Οργανωμένοι πίσω από την μπάλα οι Κύπριοι, αμύνονται με δύο γραμμές και η διάταξή τους γίνεται 4-5-1 (4 ευθεία στην άμυνα, 5 ευθεία στον άξονα). Πρέπει να ανεβάσει στροφές ο Φορτούνης και να παίξει πιο κάθετο ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός, αφού όσο οι γηπεδούχοι προσπαθούν από τα πλάγια θα δίνουν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να οργανώνονται». by Γιώργος Τσανάκας
22:29
29' Εντελώς ακίνδυνο, αλλά και άστοχο σουτ του Χασάν με το αριστερό by Αποστόλης Λιβάνιος
22:37
36' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Βαλμπουενά, ωραία κίνηση του Χασάν χωρίς την μπάλα, αλλά άστοχη η κεφαλιά του.
22:42
42' Ωραία προσπάθεια του Φορτούνη και κίτρινη στον Λούφτνερ που τράβηξε τον διεθνή άσο. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:44
44' Κίτρινη στον Μποτεάκ by Αποστόλης Λιβάνιος
22:44
Ρίχνουν αρκετές... ψιλές οι παίκτες της Ομόνοιας by Αποστόλης Λιβάνιος
22:45
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
22:46
45+1' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Γλυκιά σέντρα του Βαλμπουενά, σουτ με τη μια ο Φορτούνης, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.
22:47
22:47
Απειλεί η Ομόνοια. Αδράνησε ο Μπα και ο Μποτεάκ έκλεψε, κάνοντας άστοχο σουτ λίγο έξω από την περιοχή. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:48
Ημίχρονο στο Φάληρο. Ολυμπιακός-Ομόνοια 0-0! Σφιχτό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δυσκολεύεται να τρυπήσει τον αντίπαλο. Λίγες οι φάσεις που έχει δημιουργήσει η ομάδα του Μαρτίνς. Είναι οχυρωμένη καλά πίσω η κυπριακή ομάδα, που δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν θα τη χάλαγε καθόλου ένα 0-0. Πρέπει να βελτιωθεί αισθητά η ομάδα του Πειραιά, αν θέλει να κάβα ένα καλό σκορ ενόψει της ρεβάνς. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:50
Γιώργος Τσανάκας: «Φλύαρο παιχνίδι από τον Ολυμπιακό, δυσκολεύεται αρκετά στη δημιουργία παιχνιδιού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ανέβηκαν οι Πειραιώτες, απείλησαν κανα-δυο φορές αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάτι πρέπει να αλλάξει στους γηπεδούχους λίγο μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ίσως ο Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα που επιθετικά δεν έχει βοηθήσει, ίσως και η αλλαγή ρόλων μεταξύ Φορτούνη-Βαλμπουενά για να μπορέσει ο Γάλλος να φτιάξει παιχνίδι. Συντηρητικά το πάει η Ομόνοια, έχει πολύ κοντά τις γραμμές της και παίζει σφιχτά, προσπαθώντας να κρατήσει πάνω από όλα το μηδέν και αν βρει κάποια κόντρα-επίθεση για να φτιάξει φάση. 2-3 στιγμές σε όλο το ματς θα ψάξουν οι Κύπριοι, αν τους... κάτσουν έχει καλώς, αλλιώς ας κρατήσουν το μηδέν που θα είναι πολύ σημαντικό γι' αυτούς». by Γιώργος Τσανάκας
23:02
Με τους ίδιους 11 ο Ολυμπιακός στον αγωνιστικό χώρο. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:02
Αλλαγή για την Ομόνοια. Ντούρις αντί Σενέ (που έχει ενοχλήσεις μετά από σύγκρουση με τον Σεμέδο) by Αποστόλης Λιβάνιος
23:03
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
23:05
48' Κίτρινη ο Σεμέδο by Αποστόλης Λιβάνιος
23:09
52' Απειλεί η Ομόνοια! Ο Ντούρις έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και αστόχησε από πολύ καλή θέση. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:10
Κάνει μπαμ ότι θέλει Ραντζέλοβιτς το ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
23:13
23:15
Ίδιο το σενάριο και στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Ομόνοια σε θέση αναμονής και καλά οχυρωμένη πίσω by Αποστόλης Λιβάνιος
23:16
59' Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί αντί Μασούρα και Φορτούνη. Πάει να παίξει πιο επιθετικά ο Ολυμπιακός. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:18
Παίζει πολύ με σέντρα πλέον ο Ολυμπιακός by Αποστόλης Λιβάνιος
23:20
63' Δυνατό σουτ του Σεμέδο στα σώματα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:21
Γιώργος Τσανάκας: «Θέλει πιο γρήγορη κυκλοφορία και passing game ο Ολυμπιακός, να παίξει πιο πολύ κάθετα και να ανεβάσει περισσότερους παίκτες στην επίθεση, από τη στιγμή που οι Κύπριοι παίζουν όλοι από τη σέντρα και πίσω. Γι αυτό σωστά έγινε και η διπλή αλλαγή από τον Μαρτίνς με Ελ Αραμπί-Ραντζέλοβιτς και η αντικατάσταση των των Φορτούνη-Μασούρα, όπως και η αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2. Ο Ραντζέλοβιτς έχει αυτό το απρόβλεπτο που λείπει από τους Πειραιώτες για να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα». by Γιώργος Τσανάκας
23:24
67' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Καλή σέντρα του Ραφίνια, άστοχη κεφαλιά του Ελ Αραμπί από εξαιρετική θέση! by Αποστόλης Λιβάνιος
23:25
69' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ολυμπιακό! Για χέρι του Λέσιακς έπειτα από μάχη με τον Ραντζέλοβιτς by Αποστόλης Λιβάνιος
23:26
69' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0! Ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Φαμπιάνο που έπεσε στη δεξιά του πλευρά κι είδε την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή του.
23:31
73' Επικίνδυνη κόντρα του Ολυμπιακού, που ολοκληρώνεται με αδύναμο σουτ του Χασάν που είχε ως επιλογή την πάσα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:31
74' Σουτ του Μποτεάκ, η μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
23:31
23:33
76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εμβιλά αντί Χασάν by Αποστόλης Λιβάνιος
23:34
77' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Εξαιρετική κίνηση του Ραντζέλοβιτς και γύρισμα για τον Ελ Αραμπί που εκτέλεσε με τη μια, αλλά αστόχησε από την καρδιά της μικρής περιοχής by Αποστόλης Λιβάνιος
23:37
80' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Βαλμπουενά, ωραία κεφαλιά ο Ελ Αραμπί και απίστευτη απόκρουση του Φαμπιάνο, που... πέταξε. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:38
Είναι καλός στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, θα μπορούσε κι άλλο γκολ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:38
81' Ασαντέ αντί Παπουλή. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:42
85' Επικίνδυνη επίθεση της Ομόνοιας με τον Ασαντέ να κάνει το γύρισμα, έκοψε την ύστατη στιγμή ο Μπα. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:44
87' Λοΐζος αντί Μποτεάκ για την Ομόνοια by Αποστόλης Λιβάνιος
23:47
90' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, εξαιρετική αντίδραση του Φαμπιάνο στο δεξί παράθυρο. Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
23:49
90+2' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Τρομερό σουτ του Ελ Αραμπί εκτός περιοχής και η μπάλα στην αριστερή πλευρά των διχτύων του Φαμπιάνο by Αποστόλης Λιβάνιος
23:52
Τέλος στο ματς. Ολυμπιακός-Ομόνοια 2-0! Ο Βαλμπουενά με πέναλτι στο 69' και ο Ελ Αραμπί στο 90+1' πέτυχαν τα νικητήρια γκολ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:56
Γιώργος Τσανάκας: «Έτοιμος για πρόκριση ο Ολυμπιακός! Όταν στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η διάταξη και μπήκαν οι Ελ Αραμπί-Ραντζέλοβιτς, οι Πειραιώτες έγιναν πολύ επιθετικοί και επικίνδυνοι προς τους αντιπάλους τους και δείχνουν να καθαρίζουν την... μπουγάδα από σήμερα. Του βγήκαν ξανά οι εμπνεύσεις του Μαρτίνς, που έχει... μάτι αλλά και άστρο και οδηγεί τον Ολυμπιακό ξανά στα... αστέρια. Φοβισμένη η Ομόνοια, κατέβηκε για να μην χάσει και στη συνέχεια για να χάσει με 1-0 και την πάτησε, δεν δείχνει ότι είναι ομάδα που μπορεί καν να πλησιάσει στην ανατροπή στη ρεβάνς σε έξι ημέρες». by Γιώργος Τσανάκας