Σεν Γκάλεν-ΑΕΚ

21:03
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την νοκ-άουτ αναμέτρηση της ΑΕΚ στην Ελβετία με την Σεν Γκάλεν για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League. by Γιώργος Τσανάκας
21:08
Πολύ σημαντικό παιχνίδια για την ΑΕΚ, καλείται να βγάλει χαρακτήρα και να περάσει τους Ελβετούς, διεκδικώντας σε μία εβδομάδα πάλι σε μονό ματς την πρόκρισή της στους ομίλους του Europa League με μία εκ των Βόλφσμπουργκ ή Nτέσνα. Τόσο για το πρεστίζ της, όσο και για να έχει σημαντικό οικονομικό όφελος. by Γιώργος Τσανάκας
21:09
Φυσικά, θα σας ενημερώνουμε και για αυτό το παιχνίδι που ξεκινάει στις 21:15. by Γιώργος Τσανάκας
21:13
Πάμε τώρα εδώ στα δικά μας, στο σημερινό παιχνίδι στην Ελβετία. Πολύ βροχή και σήμερα όπως και τις τελευταίες ημέρες, να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι ο αγωνιστικός χώρος αν και λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. by Γιώργος Τσανάκας
21:16
Σε ένα τέταρτο θα αρχίσει το ματς, από την Cosmote Sports 2 τηλεοπτικά, από τον ΣΠΟΡ FM ραδιοφωνικά. by Γιώργος Τσανάκας
21:17
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες. by Γιώργος Τσανάκας
21:20
Σεντ Γκάλεν (Πίτερ Τσάιντλερ, 4-4-2): Ατί-Ζιγκί - Κράουτσι, Στεργίου, Φαζλιζι, Μουχέιμ - Κιντιλά, Ρουίς, Γκέρτλερ, Στίλχαρτ - Ντουά, Γκιγεμενό. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα, 4-3-3): Τσιντώτας - Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα - Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος - Λιβάγια, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ. by Γιώργος Τσανάκας
21:23
Στον πάγκο για τους Ελβετούς οι Βατκόβιακ, Καμπέρι, Ριμπέιρο, Γιουάν, Σταούμπλι, Λετάρντ, Ρούφλι. by Γιώργος Τσανάκας
21:23
Στον πάγκο για τους κιτρινόμαυρους οι Αθανασιάδης, Μπακάκης, Γκαρσία, Ενομπακάρε, Χνιντ, Σάκχοφ, Σαμπανάτζοβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
21:26
Διαιτητής ο Αλεχάντρο Ερνάντες (Ισπανία), με βοηθούς τους συμπτριώτες του Χοσέ Ναράνιο, Χοσέ Αλκόμπα Ροντρίγκες, ενώ τέταρτος είναι ο επίσης Ισπανός, Χαβιέρ Αλμπερόλα Ρόχας. by Γιώργος Τσανάκας
21:29
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες... by Γιώργος Τσανάκας
21:29
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
21:32
Βρέχει καταρρακτωδώς στην Ελβετία, κάτι που θα δυσκολέψει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. by Γιώργος Τσανάκας
21:34
4' Τεράστια επέμβαση του Τσιντώτα, με τον Ινσούα παραλίγο να σκοράρει άθελά του στην εστία της ομάδας του μετά το γύρισμα του Γκέρτλερ.
by Γιώργος Τσανάκας
21:34
Έχουν πολύ γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας οι Ελβετοί! Πρέπει να ελέγξει την κατοχή και να κλείσει τους χώρους η ΑΕΚ, ειδάλλως θα έχει πρόβλημα σήμερα... by Γιώργος Τσανάκας
21:36
Τρομερή αλληλοκάλυψη του Βασιλαντωνόπουλου, που φτάνει σε ρόλο αριστερού μπακ για να κόψει τον Ντουά. by Γιώργος Τσανάκας
21:37
7' Πολύ σκληρό φάουλ του Ινσουά στον Γκιγεμενό. Γλιτώνει την κάρτα ο Αργεντινός μπακ που έχει ξεκινήσει κάκιστα το ματς.
21:40
Πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, η Σεντ Γκάλεν είναι αρκετά επιθετική και δραστήρια, κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα και έχει περιορίσει αρκετά την ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
21:41
12' Γρήγορη κόντρα για την ΑΕΚ με τον Κρίστισιτς να ανοίγει για τον Ολιβέιρα, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ήταν πολύ δυνατό και πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Γιώργος Τσανάκας
21:42
13' Σωστή υπόδεξη οφσάιντ στον Καρίμ, άργησε να του περάσει την κάθετη ο Μάνταλος. by Γιώργος Τσανάκας
21:47
18' Σουτ του Ντουά, μακριά από την εστία η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
21:48
Στο μισάωρο το Βόλφσμπουργκ-Ντέσνα με τους Γερμανούς να προηγούνται 1-0 με γκολ του Γκιλαβογκί. by Γιώργος Τσανάκας
21:53
23' Τρομερή κάθετη του Μάνταλου στον Λιβάγια με τον Στεργίου να κόβει πριν ο Κροάτης πάρει ένα κοντρόλ και μπει μόνος του στην περιοχή. by Γιώργος Τσανάκας
21:53
24' Φεύγει ταχύτατα στην κόντρα η Σεντ Γκάλεν, ο Γκιγεμενό κάνει το διαγώνιο σουτ αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα μετά, η κεφαλιά του ίδιου παίκτη ήταν αδύναμη και μπλόκαρε ο πορτιέρε της ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
21:57
ΠΡΕΠΕΙ να κρατήσει μπάλα η ΑΕΚ, να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να παγώσει τον ρυθμό. Βρίσκεται διαρκώς σε θέση άμυνας η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στο πρέσινγκ των αντιπάλων και δυσκολεύεται πάρα μα πάρα πολύ να αλλάξει τρεις πάσες! by Γιώργος Τσανάκας
21:59
Επίσης, με εξτρέμ τον Ανσαριφάρντ που δεν ξέρει καλά την θέση και κυρίως ΔΕΝ μαρκάρει, δεν μπορεί να συνεχιστεί έτσι η δουλειά για την ΑΕΚ! Ο Καρίμ θέλει να είναι μέσα ή κοντά στο κουτί, είναι παίκτης μιας επαφής και μπορεί να κάνει εκεί σωστά την δουλειά του. Όχι ως εξτρέμ! by Γιώργος Τσανάκας
22:01
31' Κίτρινη κάρτα στον Μουχάιμ για φάουλ στον Ανσαριφάρντ. by Γιώργος Τσανάκας
22:02
32' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κρίστισιτς, ο Λιβάγια πήδηξε ψηλότερα από όλους αλλά η κεφαλιά του πέρασε μισό μέτρο πάνω από το αριστερό «Γ» της εστίας! Πρώτη φορά απειλεί η ΑΕΚ και παραλίγο να βρει γκολ!
22:04
35' Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια, που πάει... όπως να 'ναι πάνω στον αντίπαλό του! Επικίνδυνο μαρκάρισμα, ευτυχώς δεν βρήκε τον Κράουτσι. by Γιώργος Τσανάκας
22:06
36' Απειλεί η ΑΕΚ! Ο Καρίμ έκανε την κάθετη στον Ολιβέιρα που προσπάθησε να σκοράρει από πολύ πλάγια, αλλά ο Ατί-Ζιγκί έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
22:07
37' Τεράστια ευκαιρία για την Σεντ Γκάλεν! Τραγικό λάθος του Τσιγκρίνσκι που δίνει την ευκαιρία στον Ντουά να φύγει απέναντι στον Τσιντώτα αλλά ο φορ της Σεντ Γκάλεν προσπάθησε να τον... σκοτώσει αντί να πλασάρει και ο Έλληνας κίπερ έδιωξε!
22:08
Πάλι καλά να λέει η ΑΕΚ, δεν υπάρχει το λάθος που έκανε ο Τσιγκρίνσκι και δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια... by Γιώργος Τσανάκας
22:10
39' Ο Μάνταλος έκανε την κάθετη για τον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος κάνει το δυνατό γύρισμα αλλά είναι ψηλό και η μπάλα περνάει από όλους. Επικίνδυνη σέντρα του Έλληνα μπακ, λίγο έλειψε να βρει κάποιος αμυντικός την μπάλα και να έχει... πρόβλημα! Είχε και την επιλογή να γυρίσει στο πέναλτι, όπου περίμενε ο Ολιβέιρα. by Γιώργος Τσανάκας
22:11
41' Καλό σουτ του Σιμόες, που πήρε ανάποδο φάλτσο και πέρασε περίπου μισό μέτρο από το αριστερό δοκάρι της εστίας... by Γιώργος Τσανάκας
22:15
45' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για φάουλ στον Κιντιγιά. by Γιώργος Τσανάκας
22:17
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Σεντ Γκάλεν και ΑΕΚ πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το ματς, χωρίς τέρματα (0-0). Καλύτερη η Σεντ Γκάλεν, ειδικά στο πρώτο μισάωρο που ήλεγξε απολύτως τον αγώνα και πίεζε διαρκώς τους κιτρινόμαυρους, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα και να ελέγξουν τον ρυθμό. Από μία πολύ μεγάλη φάση για τις δύο ομάδες, στο 32' με την κεφαλιά του Λιβάγια η ΑΕΚ, στο 37' με τον Ντουά να κάνει κακό τελείωμα στο τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα, ο οποίος κάνει εξαιρετικό ματς και όπου έχει χρειαστεί έχει επέμβει! by Γιώργος Τσανάκας
22:30
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
22:31
46' Νέο λάθος του Τσιγκρίνσκι που δίνει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φύγουν στην κόντρα, ο Ρουίς κάνει το σουτ αλλά ο Τσιντώτας μπλοκάρει. by Γιώργος Τσανάκας
22:34
Στο 60ο λεπτό στη Γερμανία, η Βόλφσμπουργκ συνεχίζει να προηγείται με 1-0 της Ντέσνα με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του στόπερ Ταμ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. by Γιώργος Τσανάκας
22:36
51' Κίτρινη κάρτα στον Κρίστισιτς και δευτερόλεπτα μετά και στον Γκέρτλερ. by Γιώργος Τσανάκας
22:41
56' Γρήγορη κόντρα τςη ΑΕΚ, ο Καρίμ έσπασε για τον Βασιλαντωνόπουλο, αυτός μία ντρίμπλα και σέντρα με το αριστερό, αλλά η κεφαλιά του Μάνταλου που μπήκε στη φάση ήταν κακή και δεν βρήκε εστία. by Γιώργος Τσανάκας
22:43
57' Τρομερή έμπνευση του Μάνταλου με... τσιμπητή μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Ατί-Ζιγκί βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε προ του Ολιβέιρα. by Γιώργος Τσανάκας
22:45
60' Κεφαλιά του προωθημένου Σβάρνα, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
22:47
62' Καμπέρι αντι Ντουά για τη Σεντ Γκάλεν. by Γιώργος Τσανάκας
22:51
Η ΑΕΚ πατάει καλά στο δεύτερο ημίχρονο, κρατάει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και απειλεί. Είναι αρκετά δραστήριοι και κινητικοί οι φιλοξενούμενοι, τα δύο μπακ και κυρίως ο Βασιλαντωνόπουλος ανεβαίνει αρκετά και προσπαθεί να βοηθήσει στη δημιουργία ενώ ο Κρίστισιτς έχει ανεβάσει την απόδοσή του. by Γιώργος Τσανάκας
22:53
68' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ντεμπούτο για τον Λέβι Γκαρσία, παίρνει τη θέση του Ανσαριφάρντ. by Γιώργος Τσανάκας
22:54
Αρκετά δραστήριος αλλά ανούσιος ο Ανσαριφάρντ, βέβαια ούτε ο Ολιβέιρα είναι καλός σήμερα και ο Λιβάγια συνεχίζει να κινείται σε ρηχά νερά για ακόμη ένα ματς, αλλά προσπαθεί να πάρει κάποιες ατομικές ενέργειες και να βοηθήσει. Πολύ καλός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Μάνταλος, βοηθάει τόσο στο επιθετικό κομμάτι όσο και τακτικά. by Γιώργος Τσανάκας
22:55
70' Πέναλτι για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
22:55
Ο Ολιβέιρα έφυγε στην αντεπίθεση, ο Στεργίου τον ανατρέπει όπως και στη συνέχεια ο Ατί-Ζιγκί! Σωστά δόθηκε το πέναλτι, μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
22:56
71' Γκοοοολ για την ΑΕΚ!
22:56
Ο Ατί-Ζιγκί νικάει τον Ολιβέιρα, αφού μαντεύει σωστά και... βγάζει την εκτέλεσή του στη δεξιά γωνία αλλά ο Πορτογάλος παίρνει το ριμπάουντ και σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0! by Γιώργος Τσανάκας
22:57
Σπουδαίο προβάδισμα για την ΑΕΚ, εξαργυρώνει την καλή της εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και καλείται πλέον να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ για να πάρει την πρόκριση στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. by Γιώργος Τσανάκας
22:59
74' Διπλή αλλαγή για την Σεντ Γκάλεν. Μέσα ο Γιουάν και ο Ριμπέιρο, Ρουίς και Ριμπέιρο εκτός. by Γιώργος Τσανάκας
23:04
Καθαρίζει στο 90'+3' την πρόκριση η Βόλφσμπουργκ με γκολ του Γκίντσεκ, κάνει το 2-0 κόντρα στην Ντέσνα. by Γιώργος Τσανάκας
23:05
79' Κίτρινη κάρτα στον Φαζλιγί που ανέτρεψε τον Λέβι Γκαρσία πριν μπει στην περιοχή. by Γιώργος Τσανάκας
23:06
81' Φάση για τη Σεντ Γκάλεν. Σουτ του Γιουάν, η μπάλα βρίσκει στον Ινσούα και περνάει πάνω από τα δοκάρια. by Γιώργος Τσανάκας
23:07
82' Φιλόδοξη προσπάθεια του Λιβάγια που θέλησε να σκοράρει λίγο κάτω από το κέντρο, δεν βρήκε εστία. by Γιώργος Τσανάκας
23:10
Μικρή διακοπή, έχει χτυπήσει ο Σιμόες... by Γιώργος Τσανάκας
23:12
87' Τρομερό κόψιμο του Βασιλαντωνόπουλου, έκλεισε το δεξί του Καμπέρι και δεν του επέτρεψε να απειλήσει με πολύ δυνατό σουτ μέσα αριστερά και διαγώνια από την περιοχή. by Γιώργος Τσανάκας
23:15
90' Σάκχοφ αντί Λιβάγια για την ΑΕΚ. Ντεμπούτο και για τον Ουκρανό. by Γιώργος Τσανάκας
23:17
90'+2' Δυνατό σουτ του Ολιβέιρα, ψηλά άουτ η μπάλα... by Γιώργος Τσανάκας
23:18
Δύο λεπτά ακόμη στις καθυστερήσεις καλείται να αντέξει η ΑΕΚ... by Γιώργος Τσανάκας
23:19
«Ταυρί» ο Γκαρσία, είναι δυνατός, ξέρει να προστατεύει σωστά την μπάλα με το σώμα του πάνω στην ντρίμπλα και ντριμπλάρει καλά η αλήθεια είναι... by Γιώργος Τσανάκας
23:20
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Σεντ Γκάλεν στην Ελβετία χάρη στο πέναλτι του Ολιβέιρα και προκρίθηκε στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα υποδεχθεί σε μονό ματς την Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ. by Γιώργος Τσανάκας