Μπράγκα-ΑΕΚ

21:30
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Μπράγκα και στην ΑΕΚ για την πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. by Γιώργος Τσανάκας
21:42
Δύσκολη αποστολή για την ΑΕΚ κόντρα σε μια ομάδα που αρέσκεται να παίζει με την μπάλα στα πόδια της και να φτιάχνει παιχνίδι, με την ομάδα του Καρέρα να καλείται να ανακόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων και να φέρει το ματς στα μέτρα της. Σίγουρα, χρειάζεται πολύ τρέξιμο και να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους, ώστε να παγώνουν τον ρυθμό και να το φέρουν όπως θέλουν στα μέτρα τους. by Γιώργος Τσανάκας
21:43
Λέστερ-Ζόρια το άλλο ματς του ομίλου, με την ΑΕΚ να υποδέχεται την Λέστερ την επόμενη αγωνιστική και η Ζόρια την Μπράγκα. by Γιώργος Τσανάκας
21:45
Η Μπράγκα προέρχεται από το υπέρ της 2-1 επί της Νασιονάλ Μαδέιρα στο πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να έχει έρθει ισόπαλη την περασμένη αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ (1-1). by Γιώργος Τσανάκας
21:46
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων... by Γιώργος Τσανάκας
21:47
Μπράγκα (Κάρλος Καρβαλιάλ): Ματέους, Εσγκάιο, Κάρμο, Βιάνα, Σεκέιρα, Γκαλένο, Όρτα, Κάστρο, Μεντέιρος, Παουλίνιο, Μπαρμπόσα. by Γιώργος Τσανάκας
21:48
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώντας, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Σάκχοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ. by Γιώργος Τσανάκας
21:50
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Τιάγκο Σα, Ζε Κάρλος, Τορμένα, Ρολάντο, Νοβάις, Αλ Μουσράτι, Ρουίθ, Αντρέ Όρτα, Ραούλ Σίλβα, Μόουρα, Γκιγιέρμε. by Γιώργος Τσανάκας
21:50
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους οι Αθανασιάδης, Θεοχάρης, Λάτσι, Ινσούα, Χνιντ, Μιτάι, Σαμπανάζοβιτς, Λιβάγια, Μπότος, Τάνκοβιτς, Χριστόπουλος, Μαχαίρας. by Γιώργος Τσανάκας
21:52
Ο Ρούντι Μπουκέ από τη Γαλλία είναι ο διαιτητής του αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
21:57
2.250 οπαδοί της Μπράγκα στο γήπεδο. by Γιώργος Τσανάκας
21:58
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. by Γιώργος Τσανάκας
22:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
22:00
Με 3-5-2 ξεκινάει η ΑΕΚ. Δεξί στόπερ ο Νεντελτσιάρου, αριστερά ο Σβάρνας και στη μέση ο Τσιγκρίνσκι. by Γιώργος Τσανάκας
22:02
3' Ωραίο σουτ του Κάστρο, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τσιντώτας. by Γιώργος Τσανάκας
22:04
4' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Μάνταλος κάνει εξαιρετική σέντρα αλλά ο Ολιβέιρα δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και σπαταλά την ευκαιρία να απειλήσει μέσα από την περιοχή και ενώ ο προσωπικός του αντίπαλος τον είχε χάσει! by Γιώργος Τσανάκας
22:05
5' Καλή φάση για την Μπράγκα, ο Τσιντώτας είχε καλή θέση και μπλόκαρε το σουτ του Παουλίνιο υπό καλές προϋποθέσεις. by Γιώργος Τσανάκας
22:10
Πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, παραμένει το 0-0. Έχει τον έλεγχο η Μπράγκα, προσπαθεί με γρήγορο και κάθετο ποδόσφαιρο να διασπάσει την καλοστημένη ΑΕΚ, που στέκεται καλά στο γήπεδο αλλά πρέπει να κρατήσει περισσότερο μπάλα στα πόδια της. by Γιώργος Τσανάκας
22:15
Δυσκολεύεται αρκετά στο πρέσινγκ της Μπράγκα η ΑΕΚ, πιέζουν ψηλά οι Πορτογάλοι και δεν επιτρέπουν στους φιλοξενούμενους να κυκλοφορήσουν την μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
22:17
17' Μακρινό σουτ του Ολιβέιρα, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
22:19
19' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο. by Γιώργος Τσανάκας
22:24
24' Ωραίο γύρισμα του Παουλίνιο μέσα στην περιοχή, ο Όρτα δεν μπορεί να κάνει το τελείωμα και υπό την πίεση του Σβάρνα. by Γιώργος Τσανάκας
22:26
26' Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Βασιλαντωνόπουλου, σπάει στον Καρίμ αλλά το γύρισμά του δεν περνάει από τον πρώτο αμυντικό και περνάει κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
22:29
29' Καλά οργανωμένη επίθεση της ΑΕΚ, ο Καρίμ ρολάρει στην πλάτη του Βιάνα αλλά το τελείωμά του είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Ματέους. by Γιώργος Τσανάκας
22:30
Η Λέστερ ανήγει το σκορ με τον Μάντισον και προηγείται με 1-0 της Ζόρια στο άλλο ματς του ομίλου της ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
22:33
33' Κακή κεφαλιά του Βιάνα, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Ολιβέιρα και καταλήγει κόρνερ. Συνεχίζεται το παιχνίδι από τον διαιτητή, φαίνεται να υπάρχει παράβαση πέναλτι όμως υπέρ των Πορτογάλων! by Γιώργος Τσανάκας
22:37
34' Κίτρινη κάρτα στον Νεντσελτσεάρου. by Γιώργος Τσανάκας
22:37
37' Σουτ του Μεδέιρος έξω από την περιοχή και ενώ είχε αρκετό χώρο από τους αντιπάλους του, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει. by Γιώργος Τσανάκας
22:38
38' Τεράστια ευκαιρία για την Μπράγκα. Ο Φρανσέρζιο βρέθηκε αμαρκάριστος σχεδόν στο ύψος της μικρής περιοχής, η κεφαλιά του όμως δεν θα βρει εστία και η ΑΕΚ... γλιτώνει! by Γιώργος Τσανάκας
22:40
40' Γρήγορη αντεπίθεση για την ΑΕΚ, είναι 3-2, ο Μάνταλος κάνει την αλλαγή παιχνιδιού προς τον Ολιβέιρα αλλά ο Ματέους βγαίνει 10 μέτρα έξω από την περιοχή του και απομακρύνει! Ταχύτατη αντίδραση από τον πορτιέρε της Μπράγκα, αν δεν έβγαινε ο Ολιβέιρα θα ήταν με ένα κοντρόλ σε θέση τετ-α-τετ. by Γιώργος Τσανάκας
22:42
42' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα δεν αφήνει την μπάλα στον Λόπες που ερχόταν σαν... τρέιλερ, κάνει τις ντρίμπλες και αποφασίζει να τελειώσει μόνος του την φάση μέσα από την περιοχή, αλλά στέλνει την μπάλα εκτός... γηπέδου! Τραγικό τελείωμα του Ολιβέιρα, για ακόμη μια φορά σήμερα δείχνει ατομισμό! by Γιώργος Τσανάκας
22:43
44' Γκοοολ για την Μπράγκα! by Γιώργος Τσανάκας
22:45
Μετά από σέντρα του Εσγκάιο, ο Γκαλένο νικάει στον αέρα τον Βασιλαντωνόπουλο και με εξαιρετική κεφαλιά, στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τσιντώτα που απλά παρακολουθούσε την φαση. Δεν μπορούσε να κάνει κάτι ο πορτιέρε της ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
22:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Μπράγκα πηγαίνει με προβάδισμα (1-0) στα αποδυτήρια απέναντι στην ΑΕΚ χάρη στο γκολ του Γκαλένο. Πληρώνει την μία κακή της αμυντική αντίδραση, αλλά κυρίως τις χαμένες ευκαιρίες στην επίθεση και τον ατομισμό που βγάζει στο ματς ο Ολιβέιρα, ο οποίος κοιτάζει πρωτίστως να σκοράρει αυτός και μετά να... φτιάξει τους συμπαίκτες του! by Γιώργος Τσανάκας
22:47
Η Λέστερ προηγείται με 2-0 της Ζόρια στο ημίχρονο. by Γιώργος Τσανάκας
23:01
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
23:06
50' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Τσιγκρίνσκι βάζει την προβολή αλλά είναι αδύναμη και ο Ματέους μπλοκάρει. by Γιώργος Τσανάκας
23:10
55' Κίτρινη κάρτα στον Σεκέιρα. by Γιώργος Τσανάκας
23:11
56' Κίτρινη κάρτα στον Κάρμο. by Γιώργος Τσανάκας
23:13
57' Σουτ του Σεκέιρα, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιντώτας. by Γιώργος Τσανάκας
23:15
59' Ο Σβάρνας κλέβει και ο Κρίστισιτς φεύγει στην κόντρα, έχει δίπλα του τον Ολιβέιρα αλλά δεν του πασάρει και στέλνει με σου την μπάλα πολύ άουτ. Τραγικές επιλογές από τους παίκτες της ΑΕΚ στην επίθεση. by Γιώργος Τσανάκας
23:15
60' Αντρέ Όρτα αντί Μεδέιρος για την Μπράγκα. by Γιώργος Τσανάκας
23:17
61' Φάση για την Μπράγκα. Ο Τσιντώτας βγάζει το σουτ του Ρικάρντο Όρτα, ο Γκαλένο παίρνει το... ριμπάουντ αλλά αστοχεί από πλεονεκτική θέση. by Γιώργος Τσανάκας
23:17
62' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λιβάγια και Τάνκοβιτς μέσα, έξω οι Τσιγκρίνσκι και Ανσαριφάρντ. by Γιώργος Τσανάκας
23:18
Σε 4-3-3 το γυρίζει ο Καρέρα, στην κορυφή της επίθεσης ο Ολιβέιρα με τους Λιβάγια και Τάνκοβιτς στα φτερά. by Γιώργος Τσανάκας
23:19
63' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια κάνει υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Τάνκοβιτς, τρυπώντας την αντίπαλη άμυνα στα δύο, ο Σουηδός τσιμπάει την μπάλα προ του Ματέους και ουσιαστικά στρώνει στον Ολιβέιρα, ο οποίος από πλάγια θέση αλλά με την εστία ανυπεράσπιστη δεν μπορει να βρει στόχο! by Γιώργος Τσανάκας
23:23
66' Ο Ολιβέιρα βρίσκει με τις τάπες τον Ματέους στο στήθος! Δεν το θέλει γιατί δεν τον βλέπει, αλλά είναι αποβολή και κακώς δεν έχει δοθεί από τον διαιτητή η κόκκινη κάρτα στον Πορτογάλο φορ της ΑΕΚ! Ήταν κόκκινη, δεν πήρε... χαμπάρι στη φάση ο διαιτητής! by Γιώργος Τσανάκας
23:23
67' Κίτρινη κάρτα δίνει στον Ολιβέιρα ο διαιτητής! by Γιώργος Τσανάκας
23:28
72' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Μπράγκα! Απίθανη κάθετη μπαλιά στην πλάτη του Σβάρνα, ο Ρικάρντο Όρτα βγαίνει απέναντι στον Τσιντώτα αλλά κάνει κακό πλασέ στο τετ-α-τετ και η ΑΕΚ... γλιτώνει! by Γιώργος Τσανάκας
23:32
77' Καλή εκτέλεση φάουλ του Σεκέιρα, περίπου δύο μέτρα από την εστία του Τσιντώτα. by Γιώργος Τσανάκας
23:33
78' Γκοοοολ για την Μπράγκα! by Γιώργος Τσανάκας
23:35
Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Γκαλένο, που σπάει στον Παουλίνιο και αυτός με άψογο διαγώνιο τελείωμα θα αφήσει άγαλμα τον Τσιντώτα για το 2-0!!! Το γκολ έχει ξεκινήσει από λάθος του Λιβάγια στον χώρο της μεσαίας γραμμής! by Γιώργος Τσανάκας
23:39
83' Κεφαλιά του Λιβάγια μετά το κόρνερ του Τάνκοβιτς, μπλόκαρε ο Ματέους. by Γιώργος Τσανάκας
23:40
84' Μόουρα αντί Φρανσέρζιο και Αλ Μουσράτι αντί Γκαλένο για την Μπράγκα. by Γιώργος Τσανάκας
23:42
86' Κόρνερ για την ΑΕΚ. Για να δούμε αν μπορεί να βρει κάποιο γκολ εδώ. by Γιώργος Τσανάκας
23:42
Ανεκμετάλλευτο περνάει από τους παίκτες του Καρέρα... by Γιώργος Τσανάκας
23:43
88' Γκοοολ για την Μπράγκα! by Γιώργος Τσανάκας
23:44
Ο Λιβάγια χάνει ξανά την μπάλα στον άξονα, η Μπράγκα φεύγει στην κόντρα επίθεση, ο Παουλίνιο γυρίζει στον Ρικάρντο Όρτα και αυτός με ωραίο πλασέ στην κίνηση θα γράψει το 3-0. by Γιώργος Τσανάκας
23:45
90' Μαχαίρα αντί Λιβάγια για την ΑΕΚ! Αλλαγή στην αλλαγή από τον Καρέρα! by Γιώργος Τσανάκας
23:46
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
23:47
92' Νοβάις αντί Ρικάρντο Όρτα και αντί Γκιγέρμε Κάστρο για την Μπράγκα by Γιώργος Τσανάκας
23:52
Τέλος στο ματς. Η Μπράγκα επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ. Δίκαιο αποτέλεσμα, καλύτερη ομάδα η Μπράγκα αλλά και η ΑΕΚ έβγαλε μόνη της τα μάτια της σε ορισμένες περιπτώσεις. Τόσο με τις χαμένες τελικές του Ολιβέιρα και τον ατομισμο που επέδειξε, όσο και με την αδιαφορία του Λιβάγια στο χορτάρι και το γεγονός πως έχασε την μπάλα στο δεύτερο και στο τρίτο γκολ. by Γιώργος Τσανάκας