Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρκαολουθήσουμε την εξέλιξη του «clasico» ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ Μαδρίτης. Είναι η 7η αγωνιστική της La Liga. by Γιώργος Τσανάκας
16:47
Ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι του πλανήτη, το οποίο φέτος μπορούμε να πούμε πως δεν έχει την ίδια αίγλη και τα ίδια ονόματα με τα περασμένα χρόνια. Φυσικά εδώ και μια διετία... λείπει ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ και η Μπαρτσελόνα έχει κάνει μια μεγάλη ανανέωση και παίκτες όπως ο Λουίς Σουάρες αποτελούν παρελθόν από το ρόστερ των «μπαλουγκράνα». by Γιώργος Τσανάκας
16:49
Μέτριο ξεκίνημα των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα. 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα σε 4 ματς η Μπαρτσελόνα, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης έχει 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. by Γιώργος Τσανάκας
16:49
Πάμε σιγά σιγά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Γιώργος Τσανάκας
16:50
Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν, 4-2-3-1): Νέτο - Ντεστ, Πικέ, Λανγκλέ, Ζόρνι Άλμπα - Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς - Πέδρι, Κουτίνιο, Φάτι - Μέσι. by Γιώργος Τσανάκας
16:51
Στον πάγκο των γηπεδούχων οι Ντεμπελέ, Τρινκάο, Πένια, Αραούχο, Πιάνιτς, Τένας, Γκριζμάν, Σ. Ρομπέρτο, Αλενιά, Φίρπο, Πούιγκ, Μπρέιθγουεϊτ. by Γιώργος Τσανάκας
16:52
Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν, 4-3-3): Κουρτουά - Νάτσο, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μεντί - Κασεμίρο, Βαλβέρδε, Κρόος - Ασένσιο, Μπενζεμά, Βινίσιους. by Γιώργος Τσανάκας
16:53
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων οι Ροντρίγκο, Γιόβιτς, Λόπεθ, Μόντριτς, Βάσκεθ, Μιλιτάο, Μαρτσέλο, Λούνιν. by Γιώργος Τσανάκας
16:54
Εκτός ο Τερ Στέγκεν για την Μπαρτσελόνα, σημαντική απουσία για τον Κούμαν που επιλέγει να ξεκινήσει τον Πέδρι και να αφήσει στον πάγκο τον Γκριζμάν. Μέσα ο Ράμος για την Ρεάλ, στον πάγκο ο Μόντριτς και εκτός οι Καρβαχάλ, Ογιαρθάμπαλ. by Γιώργος Τσανάκας
16:55
Διαιτητής ο Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα! by Γιώργος Τσανάκας
16:56
Φυσικά, χωρίς οπαδούς στο Καμπ Νόου! Το πρώτο clasico στην ιστορία που θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών. by Γιώργος Τσανάκας
16:57
Στον αγωνιστικό χώρο μπαίνουν οι δύο ομάδες, σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει ο αγώνας. by Γιώργος Τσανάκας
16:58
Εντός έδρας νίκη με 5-1 επί της Φερεντσβάρος για την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ για την Μπαρτσελόνα προ ημερών, η Ρεάλ Μαδρίτης από την άλλη μεριά γνώρισε την ήττα με 3-2 στο γήπεδό της από την... λειψή λόγω κορωνοϊού Σαχτάρ Ντόνετσκ! by Γιώργος Τσανάκας
17:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
17:04
2' Φάτι και Μέσι προσπαθούν να συνεργαστούν λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή, διώχνει τελευταία στιγμή ο Βαράν. by Γιώργος Τσανάκας
17:05
5' Γκοοολ για την Ρεάλ Μαδρίτης!
by Γιώργος Τσανάκας
17:06
Ο Μπενζεμά βρίσκει τον χώρο και εφορμά προς την αντίπαλη περιοχή, κάνει μια απλή ωραία κάθετη μπαλιά στον Βαλβέρδε ο οποίος είχε μείνει ξεχασχμένος στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο πλασέ θα νικήσει τον Νέτο για το 1-0 της Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο Καμπ Νόου. by Γιώργος Τσανάκας
17:08
8' Γκοοολ για την Μπαρτσελόνα!
17:09
Κλασικό γκολ της Μπαρτσελόνα. Μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας από τον Μέσι, ο Ζόρντι Άλμπα έκανε το παράλληλο με την εστία γύρισμα και ο Φάτι με πλασέ στην κίνηση από τη μικρή περιοχή ισοφαρίζει άμεσα σε 1-1! by Γιώργος Τσανάκας
17:11
Φανταστικό ξεκίνημα στο «clasico», από ένα γκολ στην πρώτη τους τελική στον αγώνα οι δύο ομάδες και δύο γκολ, συνολικά, στο πρώτο οκτάλεπτο! by Γιώργος Τσανάκας
17:13
13/13 πάσες στα πρώτα 13 λεπτά ο Κρόος, 7/8 ο Ντε Γιονγκ! by Γιώργος Τσανάκας
17:14
Νεότερος που σκοράρει σε «clasico» ο Άνσου Φάτι, ένα ακόμη ρεκόρ για τον ταλαντούχο επιθετικό της Μπαρτσελόνα. by Γιώργος Τσανάκας
17:14
15' Σουτ του Κουτίνιο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κουρτουά. by Γιώργος Τσανάκας
17:19
19' Σουτ του Μέσι λίγο έξω από την περιοχή, ο Κουρτουά είχε ξανά καλή θέση και μπλόκαρε. by Γιώργος Τσανάκας
17:19
20' Κίτρινη κάρτα στον Κασεμίρο. by Γιώργος Τσανάκας
17:23
24' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ωραία αλλαγή παιχνιδιού του Φάτι, βρίσκει τον Μέσι μέσα στην περιοχή που αδειάζει με υπέροχη ντρίμπλα στον Σέρχιο Ράμος και πλασάρει με το δεξί αλλά ο Κουρτουά σώζει με μεγάλη επέμβαση!
17:24
24' Πολύ μεγάλη φάση για την Ρεάλ Μαδρίτης στα... καπάκια! Η Ρεάλ φεύγει στην κόντρα, υπέροχο σπάσιμο του Μπενζεμά στον αμαρκάριστο Ασένσιο αλλά το πλασέ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή με την μία θα το... βγάλει με υπέροχη επέμβαση ο Νέτο. by Γιώργος Τσανάκας
17:27
«Φωτιά» στην κόντρα οι δύο ομάδες, σε... τρικυμία οι άμυνές τους προς το παρόν και υπάρχουν πολλά κενά και χώροι για δημιουργία ευκαιριών! by Γιώργος Τσανάκας
17:28
28' Πέσιμο στην περιοχή του Μέσι μετά από μαρκάρισμα του Κασεμίρο, «παίζετε» από τον διαιτητή και σωστά αφού βρήκε μπάλα ο Βραιζλιάνος χαφ.
17:28
29' Κίτρινη κάρτα στον Λανγκλέ. by Γιώργος Τσανάκας
17:36
37' Κίτρινη κάρτα στον Νάτσο. by Γιώργος Τσανάκας
17:37
Ο ρυθμός του αγώνα παραμένει εξαιρετικός και ταχύτατος, οι φάσεις όμως λείπουν στα τελευταία λεπτά. by Γιώργος Τσανάκας
17:39
Στο 40ο λεπτό φτάσαμε παραμένει το 1-1 ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. by Γιώργος Τσανάκας
17:43
43' Βάσκεθ αντί Νάτσο για τη Ρεάλ. Λογική αλλαγή του Ζιντάν, έκανε... πάρτι από εκείνη την πλευρά η Μπαρτσελόνα αλλά δείχνει να έχει και ένα μικροπρόβλημα ο Νάτσο, πάντως. by Γιώργος Τσανάκας
17:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Η Ρεάλ προηγήθηκε στο 5' με τον Βαλβέρδε, αλλά η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήταν άμεση και έφερε το ματς στα ίσα τρία λεπτά αργότερα με τον Φάτι. Πολυ καλό ματς από άποψη ρυθμού και φάσεων στο πρώτο μισάωρο, άρχισε να πέφτει στη συνέχεια και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. by Γιώργος Τσανάκας
18:05
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος! Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
18:06
47' Κόρνερ για την Ρεάλ Μαδρίτης, το πρώτο στην επανάληψη. by Γιώργος Τσανάκας
18:06
Δεύτερο κερδισμένο στη σειρά, 0-5 τα κόρνερ στο ματς. by Γιώργος Τσανάκας
18:09
51' Μακρινό σουτ του Κασεμίρο, πολύ άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
18:11
52' Ωραίο διαγώνιο σουτ του Φάτι, περίπου ένα μέτρο άουτ η μπάλα από το δεξί δοκάρι του Κουρτουά. by Γιώργος Τσανάκας
18:13
54' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Υποδειγματική ανάληψη της μπάλας από την Μπαρτσελόνα, εξαιρετική σέντρα του Φάτι στο δεύτερο δοκάρι με τον Πέδρι να μην μπορεί να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ της δεξιάς γωνίας της εστίας! by Γιώργος Τσανάκας
18:19
Καλύτερη η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος, κυκλοφορεί με ηρεμία την μπάλα και προσπαθεί να δημιουργήσει υπεραριθμίες στην άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε παθητικό ρόλο και προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα-επίθεση. by Γιώργος Τσανάκας
18:19
59' Πέσιμο του Σέρχιο Ράμος στην περιοχή, του έχει τραβήξει τη φανέλα ο Λανγκλέ αλλά πέφτει και πολύ εντπυωσιακά ο αρχηγός της Ρεάλ. by Γιώργος Τσανάκας
18:20
Πάει να δει το VAR ο διαιτητής. Υπάρχει τράβηγμα, μπορεί να δοθεί πέναλτι αλλά και το πέσιμο του Ράμος είναι εντυπωσιακός. by Γιώργος Τσανάκας
18:21
62' Πέναλτι για την Ρεάλ Μαδρίτης! Το δίνει τελικά ο διαιτητής και η μπάλα στήνεται στην άσπρη βούλα, αναλαμβάνει την εκτέλεση ο αρχηγός της Ρεάλ Μαδρίτης. by Γιώργος Τσανάκας
18:21
63' Γκοοολ για την Ρεάλ Μαδρίτης! by Γιώργος Τσανάκας
18:22
Ο Σέρχιο Ράμος στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Νέτο, που έπεσε σωστά αλλά άργησε και δεν μπόρεσε να το... βγάλει. 2-1 η Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο Καμπ Νόου, κόντρα στην ροή του αγώνα στο δεύτερο μέρος και από ένα ανόητο μαρκάρισμα του Λανγκλέ. by Γιώργος Τσανάκας
18:23
63' Κίτρινη κάρτα στον Ζόρντι Άλμπα. by Γιώργος Τσανάκας
18:26
Να δούμε την αντίδραση της Μπαρτσελόνα, αλλά και πώς θα βοηθήσει από τον πάγκο την ομάδα του ο Κούμαν. Ίσως με Πιάνιτς και Γκριμζμάν... by Γιώργος Τσανάκας
18:27
Ο Μόντριτς, πάντως, ετοιμάζεται για την Ρεάλ Μαδρίτης. Μπαίνει για να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και να κοντρολάρει τον ρυθμό... by Γιώργος Τσανάκας
18:28
69' Μόντριτς αντί Βαλβέρδε για την Ρεάλ by Γιώργος Τσανάκας
18:29
70' Φάση για την Μπαρτσελόνα, δεν μπορούν να σκοράρουν όμως Πέδρι και Κουτίνιο, με το σουτ του πρώτου να το... βγάζει ο Κουρτουά. Στη συνέχεια φώναξαν για πέναλτι οι γηπεδούχοι, το χέρι του Βαράν ήταν κολλημένο στο σώμα του. by Γιώργος Τσανάκας
18:37
79' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο, ο Μέσι θα αναλάβει την εκτέλεση και μπορεί να απειλήσει. by Γιώργος Τσανάκας
18:38
Στο τείχος η μπάλα και στη συνέχεια περνάει κόρνερ... by Γιώργος Τσανάκας
18:41
82' Τριπλή αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Γκριζμάν, Τρινκάο και Ντεμπελέ μέσα, Φάτι, Μπουσκέτς και Πέδρι έξω by Γιώργος Τσανάκας
18:41
82' Μέσα Ροντρίγκο, έξω ο Ασένσιο για τη Ρεάλ. by Γιώργος Τσανάκας
18:43
Προσπαθεί να πιέσει η Μπαρτσελόνα, αλλά με ανορθόδοξο τρόπο... by Γιώργος Τσανάκας
18:45
86' Μεγάλη διπλή επέμβαση του Νέτο, σε διαδοχικό σουτ του Κρόος! Κρατάει την Μπαρτσελόνα μέσα στο ματς ο πορτιέρε της. by Γιώργος Τσανάκας
18:46
86' Απίθανη διπλή ευκαιρία για την Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Νέτο με το πόδι βγάζει απίστευτα το σουτ του Ράμος, με τον Βαράν να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να αστοχεί με το κεφάλι! by Γιώργος Τσανάκας
18:46
87' Μπρέιθγουεϊτ αντί Άλμπα για την Μπαρτσελόνα. by Γιώργος Τσανάκας
18:48
89' Ο Ντεμπελέ φεύγει ταχύτατα στην κόντρα αλλά τα κάνει... μαντάρα! by Γιώργος Τσανάκας
18:49
90' Γκοοοολ για την Ρεάλ Μαδρίτης! by Γιώργος Τσανάκας
18:50
Μετά την κάθετη του Μόντριτς, ο Νέτο βγαίνει και προλαβαίνει τον Ροντρίγκο, αλλά χάνει την μπάλα από τα χέρια του και... χορεύει τον Νέτο για να σκοράρει με το εξωτερικό για το 3-1! by Γιώργος Τσανάκας
18:50
Καθαρίζει το ματς η Ρεάλ Μαδρίτης! by Γιώργος Τσανάκας
18:51
92' Κίτρινη κάρτα στον Μέσι... by Γιώργος Τσανάκας
18:55
ΤΕΛΟΣ! Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε με 3-1 από το Καμπ Νόου κόντρα στην Μπαρτσελόνα, παίρνοντας το πρώτο «clasico» της σεζόν. by Γιώργος Τσανάκας