Καλησπέρα σε όλους. Η μέρα είναι σαν Κυριακή σήμερα και νομίζω δεν χαλάει κανέναν. by Γιώργος Σπανομανώλης
18:44
Μαζί λοιπόν θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ για τη 19η αγωνιστική της Super League by Γιώργος Σπανομανώλης
18:45
Το ματς ξεκινάει στις 19.30 και τηλεοπτικά καλύπτεται από τα κανάλια της Nova. Ραδιοφωνικά μείνετε συντονισμένοι στον bwinΣΠΟΡ FM για τη μετάδοση και φυσικά μετά το τέλος του ντέρμπι, σχόλια, ρεπορτάζ και αναλύσεις. Φυσικά μαζί το sport-fm.gr θα σας μεταφέρει όσα θα γίνουν στο Φάληρο, καθώς και όλη τη δράση από την Ελλάδα και το εξωτερικό. by Γιώργος Σπανομανώλης
18:46
Το παιχνίδι του πρώτου γύρου, που έγινε πριν από δύο Τετάρτες βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες. Είναι το πέμπτο στη σειρά παιχνίδι πρωταθλήματος μεταξύ τους, που δεν νικά ο γηπεδούχος. Τελευταία νίκη γηπεδούχου ήταν στις 10 Φεβρουαρίου 2019 το 3-1 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Βέβαια υπάρχουν οι δύο περσινοί ημιτελικοί του Κυπέλλου, όπου κάθε ομάδα κέρδισε στην έδρα της. by Γιώργος Σπανομανώλης
18:47
Ο Ολυμπιακός έχει χάσει ένα από τα πέντε τελευταία για το πρωτάθλημα, αυτό που του στέρησε πέρσι μέσα στο Νέο Φάληρο το αήττητο στη σεζόν. Η ισοπαλία πριν από δύο εβδομάδες είναι η μοναδική στα έξι τελευταία επίσημα και μοναδική στα τέσσερα τελευταία για το πρωτάθλημα. by Γιώργος Σπανομανώλης
18:47
Η ήττα του περασμένου Ιουλίου από τον ΠΑΟΚ είναι και η μοναδική στην έδρα του στα τελευταία 38 παιχνίδια by Γιώργος Σπανομανώλης
18:48
Προϊστορία: Νίκες Ολυμπιακού: 61 Ισοπαλίες: 24 Νίκες ΠΑΟΚ: 42 by Γιώργος Σπανομανώλης
18:50
by Γιώργος Σπανομανώλης
18:50
18:54
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων by Γιώργος Σπανομανώλης
18:54
Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Φορτούνης, Ελ Αραμπί, Ραφίνια, Μπα, Μπρούμα και Ρέαμπτσιουκ. by Γιώργος Σπανομανώλης
18:54
ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Ουάρντα, Τζόλης, Ζίβκοβιτς Α., Βιεϊρίνια, Κρέμντσικ και Αουγκούστο. by Γιώργος Σπανομανώλης
18:55
Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Τζολάκης, Τιάγκο Σίλβα, Χασάν, Πέπε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Χολέμπας, Σισέ. by Γιώργος Σπανομανώλης
18:56
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σφιντέρφσκι, Μουργκ, Περέιρα, Σβαμπ, Νινούα, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας και Λάμπρου by Γιώργος Σπανομανώλης
18:56
Εκτός αποστολής για τον Ολυμπιακό ο Βαλμπουενά που ένιωσε ενοχλήσεις by Γιώργος Σπανομανώλης
18:58
Διαιτητής ο Φέλιξ Μπριχ με Βοηθούς τους Μαρκ Μπορς και Στέφαν Λουπ | 4ος Διαιτητής ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος | VAR ο Μπάστιαν και AVAR ο Νικολακάκης by Γιώργος Σπανομανώλης
18:59
Πάμε να δούμε και τη διάταξη, όπως μας τη δίνουν οι δύο ομάδες by Γιώργος Σπανομανώλης
19:01
19:02
19:03
Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει για ζέσταμα by Γιώργος Σπανομανώλης
19:12
Η ΑΕΚ ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ 2-0 από τον ΠΑΣ. Νίκη για τη Λαμία 1-0 τον Απόλλωνα by Γιώργος Σπανομανώλης
19:27
Θα έχουμε μαζί μας στον σχολιασμό τον καλό συνάδελφο, Γιώργο Τσανάκα by Γιώργος Σπανομανώλης
19:28
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων by Γιώργος Σπανομανώλης
19:29
Αγκαλιά ανάμεσα σε Μαρτίνς και Γκαρσία. Ωραία στιγμή αυτή πριν τη σέντρα του ματς by Γιώργος Σπανομανώλης
19:30
Όρκος νίκης από τους παίκτες των δύο ομάδων by Γιώργος Σπανομανώλης
19:31
Σέντρα στο παιχνίδι by Γιώργος Σπανομανώλης
19:33
3' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το πρώτο στο ματς by Γιώργος Σπανομανώλης
19:33
Πέρασε η φάση έδιωξε ο Ραφίνια by Γιώργος Σπανομανώλης
19:35
4' Ευκαιρία ο ΠΑΟΚ: Πάτησε περιοχή ο Κρμέντσικ έκανε το σουτ έδιωξε με τα πόδια ο Σα by Γιώργος Σπανομανώλης
19:36
Ο ΠΑΟΚ έχει μπει καλύτερα, πιέζει τον Ολυμπιακό στο μισό γήπεδο και έχει ήδη μία τελική στην εστία by Γιώργος Σπανομανώλης
19:37
6' Φάουλ του Βιεϊρίνια μαζεύει ο Σα by Γιώργος Σπανομανώλης
19:40
10' Σέντρα του Φορτούνη, μαζεύει ο Ζίβκοβιτς by Γιώργος Σπανομανώλης
19:42
Ο Μαρτίνς ζητάει από τους παίκτες του να πιέσουν ψηλά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού νομίζω πως αιφνιδιάστηκαν από το πόσο καλά στημένος είναι ο ΠΑΟΚ. by Γιώργος Σπανομανώλης
19:45
Δυνατή εκκίνηση από τον ΠΑΟΚ. Με τον Αουγκούστο στον άξονα ως καθαρό κόφτη και τους Ελ Καντουρί Ουάρντα να παίρνουν αρκετά την μπάλα στα πόδια τους και να σημαδεύουν τον target-man Κρμέντσικ χρησιμοποιώντας τον ως σκαλοπάτι στην κυκλοφορία της μπάλα, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έφτιαξε την πρώτη φάση και πατάει καλύτερα. Νωθρό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό, που από το 8'-9' κι έπειτα έχει προσπαθήσει να κρατήσει μπάλα, να ισορροπήσει αλλά δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει την μπάλα και να παίξει κάθετα αφού οι αντίπαλοί του έχουν κοντά τις γραμμές τους. by Γιώργος Τσανάκας
19:46
Να προσθέσω στο σχόλιο σου Γιώργο, ότι η πίεση του ΠΑΟΚ ψηλά, εμποδίζει το build up του Ολυμπιακού by Γιώργος Σπανομανώλης
19:52
20' Επιθετική προσπάθεια από τον Ολυμπιακό με κατάληξη το δοκάρι μετά από σουτ του Μπρούμα, αλλά έχει σηκωθεί η σημαία για οφσάιντ του Ελ Αραμπί by Γιώργος Σπανομανώλης
19:52
Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο πεντάλεπτο έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο by Γιώργος Σπανομανώλης
19:53
20:01
Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο. Ο ΠΑΟΚ είναι πιο διαβασμένος και συγκεντρωμένος στο παιχνίδι. Αυτό τον κάνει να μοιάζει καλύτερος από τον Ολυμπιακό. Η φάση του Κρμέντσικ είναι η μοναδική καλή στιγμή στο ματς ως τώρα. by Γιώργος Σπανομανώλης
20:01
Το πρέσινγκ που ασκεί ο ΠΑΟΚ στους παίκτες του Ολυμπιακού έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι δεν τους επιτρέπουν να ξεκινήσουν από την άμυνά τους με build-up, ενώ ο Αουγκούστο έχει περιορίσει τον Καμαρά και τον έχει βγάλει εκτός αγώνα στο πρώτο μισάωρο. Παράλληλα, το κακό για τον Ολυμπιακό είναι πως οι Φορτούνης, Μπρούμα είναι εξτρέμ που δεν πατάνε εύκολα περιοχή, η οποία είναι άδεια όταν επιτίθεται η ομάδα του Μαρτίνς. Ίσως μια εσωτερική αλλαγή με τον Καμαρά να βγει στο πλάι και τον Φορτούνη να πάει στον άξονα να βοηθούσε τους Πειραιώτες στην κυκλοφορία και στο passing game. Άψογοι τακτικά οι παίκτες του Γκαρσία μέχρι στιγμής! by Γιώργος Τσανάκας
20:04
33' Ευκαιρία ο Ολυμπιακός: Σέντρα από τον Ραφίνια, σουτ του Μπρούμα από την περιοχή σώζει με προβολή ο Βιεϊρίνια.
20:09
38' Τεράστια ευκαιρία ο Ολυμπιακός: Κάθετη του Μπρούμα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, σουτ ο Καμαρά ελάχιστα άουτ by Γιώργος Σπανομανώλης
20:10
39' Δοκάρι ο Ολυμπιακός: Ο Καμαρά γύρισε στον Μπρούμα, έκανε το σουτ στη ρίζα του δοκαριού!
20:11
Σφυροκόπημα από τον Ολυμπιακό που τα τελευταία πέντε λεπτά έχει ανεβάσει ταχύτητα. Αρκετά προβλήματα πλέον για την άμυνα του ΠΑΟΚ, μετά την εντολή Μαρτίνς στον Φορτούνη να κλείνει περισσότερο στον άξονα. by Γιώργος Σπανομανώλης
20:14
56-44% η κατοχή για τον Ολυμπιακό by Γιώργος Σπανομανώλης
20:15
44' Ευκαιρία ο ΠΑΟΚ: Γύρισμα του Ζίβκοβιτς σουτ του Τζόλη δύσκολα ο Σα by Γιώργος Σπανομανώλης
20:16
ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-0 by Γιώργος Σπανομανώλης
20:16
Κουράστηκαν, όπως είναι λογικό, οι παίκτες του ΠΑΟΚ μετά από ένα πρώτο 25λεπτο φουλ πίεσης και έδωσαν την μπάλα στους αντιπάλους τους. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε τις μεταβιβασεις του και την κυκλοφορία του, ο Καμαρά έχει μπει στα... παπούτσια του Φορτούνη και οργανώνει, ενώ έχει ενεργό ρόλο πλέον και ο Μπρούμα που αποτελεί διαρκή κίνδυνο για την αντίπαλη εστία. Πολύ μεγάλες οι τρεις ευκαιρίες των γηπεδούχων, αλλά τα τελειώματα δεν ήταν ιδανικά. Τεράστια και η ευκαιρία του Τζόλη στο φινάλε του πρώτου μέρους, τρομερή αντίδραση ο Σα! Γενικότερα από ένα καλό διάστημα έχουν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ το πρώτο 25λεπτο και ο Ολυμπιακός το 20λεπτο που ακολούθησε. by Γιώργος Τσανάκας
20:32
Χωρίς αλλαγές οι παίκτες ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού για το δεύτερο ημίχρονο by Γιώργος Σπανομανώλης
20:32
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο by Γιώργος Σπανομανώλης
20:37
50' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός 1-0 με τον Ελ Αραμπί by Γιώργος Σπανομανώλης
20:39
Φοβερή μπαλιά του Μπουχαλάκη στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Ροντρίγκο έχει χάσει τον Ελ Αραμπί που κάνει φοβερό κοντρό και εκτελεί τον Ζίβκοβιτς by Γιώργος Σπανομανώλης
20:39
Τέταρτη ασίστ του Μπουχαλάκη, 15ο γκολ στο πρωτάθλημα ο Μαροκινός by Γιώργος Σπανομανώλης
20:40
53' Ο Τζόλης βρίσκει δίχτυα, σωστή υπόδειξη για οφσάιντ by Γιώργος Σπανομανώλης
20:45
58' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ by Γιώργος Σπανομανώλης
20:47
Συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα στο Φάληρο, το γκολ του Ελ Αραμπί χωρίζει τις δύο ομάδες by Γιώργος Σπανομανώλης
20:49
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο όπως τελείωσε το πρώτο, με τα... μπούνια δηλαδή! Το πείσμα του Φορτούνη να κυνηγήσει τη φάση, η εξαιρετική συνεργασία Καμαρά, Μπουχαλάκη και η μαγική τσιμπητή ασίστ του τελευταίου στον «killer» Ελ Αραμπί έφερε το γκολ. Να δούμε την αντίδραση του ΠΑΟΚ τώρα, έχει πάρει την κατοχή και μέτρα στο χορτάρι αλλά χρειάζεται βοήθεια από τον πάγκο. Ο Ουάρντα δεν... τραβάει και πρέπει να αποχωρήσει, ίσως ο Σβαμπ για να βοηθήσει στο κάθετο ποδόσφαιρο και ο Σφιντέρσκι για να γεμίσει την αντίπαλη περιοχή να χρειάζονται. by Γιώργος Τσανάκας
20:52
20:53
66' Τρομερή ευκαιρία ο ΠΑΟΚ: Σέντρα του Βιεϊρίνια, κεφαλιά ψαράκι του Ουάρντα στη μικρή περιοχή, δύσκολα ο Σα by Γιώργος Σπανομανώλης
20:54
Φοβερή συνεργασία Βιεϊρίνια-Ουάρντα, είχα ξεχάσει ότι έπαιζε ο Αιγύπτιος by Γιώργος Σπανομανώλης
20:56
69' Νέα ευκαιρία ο ΠΑΟΚ: Ελ Καντουρί το σουτ το βγάζει ο Σα by Γιώργος Σπανομανώλης
20:57
Ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο πεντάλεπτο έχει βγάλει αντίδραση, ο Σα είναι καθοριστικός by Γιώργος Σπανομανώλης
20:58
71' Δοκάρι ο Ολυμπιακός: Ο Φορτούνης στρώνει στον Καμαρά, τη βρίσκει ο Ζίβκοβιτς εντυπωσιακά και σταμάει στο δοκάρι by Γιώργος Σπανομανώλης
20:58
71' Σφιντέρφσκι αντί Κρμέντσικ by Γιώργος Σπανομανώλης
21:00
73' Στη θέση του Φορτούνη ο Βρουσάι by Γιώργος Σπανομανώλης
21:03
Εκρηκτικό τέταρτο στο ματς με πρωταγωνιστές τους δύο τερματοφύλακες. Ο ΠΑΟΚ πήρε τα μέτρα που του έδωσε ο Ολυμπιακός στο χορτάρι, απείλησε με Ουάρντα και Ελ Καντουρί αλλά ο Σα ήταν και πάλι εκεί, με τους Πειραιώτες να αγγίζουν το γκολ αλλά Ζίφκοβιτς και δοκάρι σταμάτησαν τον Καμαρά. Μέσα ο Σφιντέρσκι της μιας... επαφής στην περιοχή, έξω ο κουρασμένος Κρμέντσικ ενώ θα βάλει και Μουργκ, Σβαμπ ο Γκαρσία στο ματς. Ο Ματίνς ακόμη δεν έχει αλλάξει κάτι, αλλά πρέπει να φρεσκάρει μεσοεπιθετικά την ομάδα του. by Γιώργος Τσανάκας
21:03
77' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός 2-0 by Γιώργος Σπανομανώλης
21:05
Ο Ολυμπιακός βγήκε στο ξέφωτο, ο Ελ Αραμπί που τράβηξε δύο παίκτες πάνω του, έστρωσε στον Καμαρά που τη στέλνει κάτω από τα πόδια του Ζίβκοβιτς by Γιώργος Σπανομανώλης
21:06
78' Μέσα ο Σβαρμπ, έξω ο Αουγκούστο by Γιώργος Σπανομανώλης
21:08
Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Ο Ολυμπιακός είναι μία ανάσα από τη νίκη. Τώρα τι να λέμε, έχουμε πρωταθλητή για το 2021 και ψάχνουμε τον δεύτερο. Ακόμα και ο πιο αισιόδοξος για το αντίθετο, απόψε έχει πειστεί by Γιώργος Σπανομανώλης
21:09
80' Ντόουγκλας και Ζίβκοβιτς έξω, μέσα Μουργκ και Σβαμπ by Γιώργος Σπανομανώλης
21:09
21:10
21:14
87' Μέσα ο Πέπε, έξω ο Καμαρά by Γιώργος Σπανομανώλης
21:15
89' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός 3-0 by Γιώργος Σπανομανώλης
21:17
Κάθετη του Ελ Αραμπί στον Βρουσάι, αρχικά τη στέλνει στο δοκάρι, παίρνει μόνος του το ριμπάουντ και γράφει το 2-0 για τον Ολυμπιακό by Γιώργος Σπανομανώλης
21:17
90' Μέσα Χασάν και Μασούρας έξω Μπρούμα και Ελ Αραμπί by Γιώργος Σπανομανώλης
21:18
Τρία λεπτά έξτρα χρόνου by Γιώργος Σπανομανώλης
21:20
ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-0 by Γιώργος Σπανομανώλης
21:22
Ο Ολυμπιακός είναι με 51 βαθμούς στο +15 από τον ΠΑΟΚ και στο +12 από τον δεύτερο Άρη. Με τρία γκολ και τρία δοκάρια, καθολική υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μαρτίνς απέδειξε περίτρανα ότι το φετινό πρωτάθλημα δεν χάνεται. Να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, έχουμε 27 Γενάρη και ήδη ψάχνουμε τον δεύτερο. by Γιώργος Σπανομανώλης