Γκλάντμπαχ-Μάντσεστερ Σίτι

21:43
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Γκλάντμπαχ-Μάντσεστερ Σίτι. Το πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Champions League. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 22:00 (μεταδίδεται από το Cosmote Sport 1 HD) και διεξάγεται με την Γκλάντμπαχ ως τυπικά γηπεδούχο, καθώς λαμβάνει χώρα στην «Πούσκας Αρίνα» της Βουδαπέστης (η Γερμανία δεν επιτρέπει καμία πτήση προερχόμενη από το Ηνωμένο Βασίλειο, λόγω της βρετανικής μετάλλαξης του κορωνοϊού). Με τη ρεβάνς να διεξάγεται στο Μάντσεστερ στις 16 Μαρτίου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
Το γερμανικό κλαμπ προκρίθηκε σε νοκ-άουτ φάση του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία του (στην 3η του προσπάθεια), τερματίζοντας πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης στο 2ο γκρουπ και αφήνοντας 3η και 4η τη Σαχτάρ και Ίντερ, αντίστοιχα. Σε ό, τι αφορά την Bundesliga προέρχεται από τρεις αγώνες με συγκομιδή μόλις έναν βαθμό (εκείνον κόντρα στη Βόλφσμπουργκ), όντας στην 8η θέση (33β.) και στο -9 από την 4άδα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Από την άλλη, η Μάνστεστερ Σίτι προκρίθηκε στους «16» ως πρώτη του 3ου ομίλου (2η η Πόρτο και 3ος ο Ολυμπιακός). Βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, καθώς μετράει 18 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Έχει κάνει «κατάληψη» στην κορυφή της Premier League, ούσα στο +10 από τη 2η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (49β.). by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε): Ζόμερ, Ελβέντι, Ζακάρια, Γκίντερ, Λάινερ, Κράμερ, Μπενσεμπαϊνί, Νέιχαους, Χόφμαν, Πλέα, Στιντλ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Mάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Γκιντογκάν, Ρόντρι, Φόντεν, Στέρλινγκ, Ζεσούς, Μπερνάντο Σίλβα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Στον πάγκο για τους (τυπικά) γηπεδούχους: Σίπελ, Γκρουν, Λανγκ, Χέρμαν, Τιράμ, Βολφ, Μπέγερ, Τραορέ, Βεντ, Λαζάρο, Γιάντσκε, Εμπολό. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Στέφεν, Κάρσον, Στόουνς, Αγκουέρο, Ζιντσένκο, Ντε Μπρόινε, Φεράν Τόρες, Μεντί, Φερναντίνιο, Μάχρεζ, Γκαρσία, Ντόιλ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Πορτογάλος Άρτουρ Σοάρες Ντίας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:53
21:56
Oι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:57
Ηχεί ο ύμνος του Champions League! by Μανώλης Μουσουράκης
21:59
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
3' Γέμισμα του Ζοάο Κανσέλο, μαζεύει χωρίς πρόβλημα ο Ζόμερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:04
Πιέζει ψηλά η Γκλάντμπαχ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
6' Φάση για τη Σίτι. Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής από τον Στέρλινγκ, τελευταία στιγμή παραχωρεί κόρνερ ο Γκίντερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:08
9' Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Φόντεν, με τον Γκίντερ να δηλώνει εκ νέου «παρών». by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
Δυσκολεύεται να βγει από τα καρέ του το γερμανικό κλαμπ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
Η Σίτι με το πρέσινγκ της έχει αναγκάσει την Γκλάντμπαχ σε σειρά λαθών στα πρώτα λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
15' Ευκαιρία για τη Σίτι. Καθοριστική προβολή του Μπενσεμπαϊνί σε «μπάσιμο» του Στέρλινγκ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
Ωραίο ποδοσφαιρικό «θράσος» από τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι δεν... τσιμπάνε από το ασφυκτικό πρέσινγκ των φιλοξενούμενων και προσπαθούν να χτίσουν από το αμυντικό τους τρίτο. Το θέμα είναι να μην το πληρώσουν. Ήδη έχουν υποπέσει σε αρκετά λάθη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
19' Βγήκε με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση η Γκλάντμπαχ, χωρίς όμως να καταφέρει να ολοκληρώσει την προσπάθειά της. by Μανώλης Μουσουράκης
22:26
Χωρίς κάποια ουσιαστική φάση στα τελευταία λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:27
27' Διαμαρτύρεται για πέναλτι ο Στέρλινγκ. Ωστόσο, το τάκλιν του Μπενσεμπαϊνί είναι πάνω στην μπάλα. «Παίζετε» από τον Σοάρες Ντίας, ύστερα και από τη βοήθεια του VAR. by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
29' ΓΚΟΛ η Σίτι! 0-1! Σκόρερ ο Μπερνάντο Σίλβα! Σέντρα του Ζοάο Κανσέλο, κεφαλιά του Σίλβα από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
Το γυρόφερναν από την αρχή του παιχνιδιού το γκολ οι «πολίτες». by Μανώλης Μουσουράκης
22:33
Συνεχίζει με επιθετική διάθεση η Σίτι πάρα το υπέρ της προβάδισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
Η αγγλική ομάδα έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά. Ωστόσο, ο τεχνικός της, Πεπ Γκουαρντιόλα, δεν παύει να έχει νεύρα με τα όποια λάθη των παικτών του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:35
by Μανώλης Μουσουράκης
22:35
Το 1-0 της Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
40' Σουτ εκτός περιοχής από τον Κανσέλο, η μπάλα περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:40
Στο 43%-57% η κατοχή της μπάλας. by Μανώλης Μουσουράκης
22:41
Δεν έχει αλλάξει τρόπο παιχνιδιού η Γκλάντμπαχ παρά το εις βάρος της σκορ. Παραμένει προσηλωμένη τακτικά, ψάχνοντας την ευκαιρία της. by Μανώλης Μουσουράκης
22:42
43' Ωραία πάσα του Γουόκερ, απομακρύνει ο Γκίντερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:43
Ακόμα δύο λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
45' Πολύ φιλόδοξο μακρινό σουτ από τον Λάινερ. Καμία ανησυχία για τον Έντερσον, ο οποίος ίσως και να έχει... ψιλονυστάξει στο πρώτο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Μάντσεστερ Σίτι θα πάει προηγούμενη 1-0 στα αποδυτήρια. Απόλυτα δίκαιο το μέχρι στιγμής αποτέλεσμα, με την Γκλάντμπαχ να μην έχει ούτε τελική στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:00
Επιστρέφουν οι δύο ομάδες για την έναρξη του δεύτερου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
23:01
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:02
Δεν έχει προβεί σε αλλαγή κάποιο από τα δύο κλαμπ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:04
«Φορτσάτη» και στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι. Υπενθυμίζεται ότι εφόσον επικρατήσει στην «Πούσκας Αρίνα» θα σημειώσει τη 19η σερί της νίκη σε όλες τις διοργανώσεις. Δεν το λες και κακό... by Μανώλης Μουσουράκης
23:07
Πάντως με τη διάθεση έχει μείνει μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γκουαρντιόλα, καθώς ακόμα δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά. by Μανώλης Μουσουράκης
23:08
52' Έπαιξε κάθετα προς τον Πλέα ο Στιντλ, με τον φορ της Γκλάντμπαχ να μην προλαβαίνει την μπαλιά. by Μανώλης Μουσουράκης
23:10
54' Τρομερή ευκαιρία από τη Σίτι. Ο Ζεσούς βρίσκεται ολομόναχος εντός της μεγάλης περιοχής της Γκλάντμπαχ, ωστόσο καθυστέρησε υπερβολικά. Με τον Ελβέντι να τον προλαβαίνει και να τον κόβει. Έξαλλος ο Γκουαρντιόλα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:13
Ελέγχουν το τέμπο οι «πολίτες». by Μανώλης Μουσουράκης
23:16
60' Ευκαιρία για την Γκλάντμπαχ. Είχε τον χώρο και τον χρόνο να απειλήσει η ομάδα του Μάρκο Ρόζε. Κακή η πάσα του Ζακάρια προς τον Πλέα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:18
Πέντε οι μέχρι στιγμής τελικές για τη Σίτι, με τις δύο να είναι εντός στόχου. Καμία για την Γκλάντμπαχ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:19
63' Φάση για την Γκλάντμπαχ. Τι πήγε να βάλει ο Πλέα! Απίστευτο τακουνάκι εν κινήσει, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Έντερσον. by Μανώλης Μουσουράκης
23:21
63' Αυτή θα είναι και η τελευταία του στιγμή στο ματς. Αλλαγές για τους Γερμανούς. Έξω οι Πλέα και Λάινερ, μέσα οι Τιράμ και Λαζάρο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:21
65' ΓΚΟΛ για τη Σίτι! 0-2! Σκόρερ ο Ζεσούς! Γέμισμα από τον Κανσέλο από παρόμοιο σημείο με το πρώτο γκολ, κεφαλιά-πάσα από τον Σίλβα, με τον Βραζιλιάνο στράικερ να σκοράρει με κοντινή προβολή. by Μανώλης Μουσουράκης
23:25
Κομβικός ο Κανσέλο για την ομάδα του Γκουαρντιόλα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:25
69' Μάχρεζ αντί Στέρλινγκ για τη Σίτι και το περιβραχιόνιο από τον τελευταίο στον Γκιντογκάν. by Μανώλης Μουσουράκης
23:29
23:29
Το 2-0 της Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:30
74' Έξω ο Στιντλ, μέσα ο Εμπολό. Ψάχνει το γκολ η Γκλάντμπαχ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:33
77' Με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση η Σίτι, καθυστέρησε ο Μάχρεζ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:35
78' Φάση για τη Σίτι. Δυνατό διαγώνιο σουτ του Φόντεν, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζόμερ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:37
80' Αγουέρο αντί Ζέσους και Τόρες αντί Φόντεν. by Μανώλης Μουσουράκης
23:39
83' Σουτ του Μάχρεζ, μπλοκάρει ο Ζόμερ. Από κοντινή απόσταση, αλλά αρκετά πλάγια. by Μανώλης Μουσουράκης
23:41
84' Πτώση του Χόφμαν εντός περιοχής της Σίτι! Άπαντες στον πάγκο της Γκλάντμπαχ φωνάζουν για παράβαση. Δεν είναι τόσο «αθώα» η επαφή του Χόφμαν με τον Κανσέλο, αλλά ο πρώτος πέφτει αρκετά εύκολα είναι η αλήθεια. by Μανώλης Μουσουράκης
23:42
«Παίζετε» από τον Σοάρες Ντίας. by Μανώλης Μουσουράκης
23:43
87' Ο Χόφμαν δεν πήρε το πέναλτι, αλλά περνάει έξω ως αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του ο Βολφ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
90'+3' Φάση για την Γκλάντμπαχ! Σπουδαίο «στοπ» του Έντερσον σε τετ-α-τετ με τον Βολφ! by Μανώλης Μουσουράκης
23:52
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο ματς. Tέλος στον αγώνα! Μεστή εμφάνιση από τη Σίτι, η οποία κέρδισε 2-0 εκτός έδρας την Γκλάντμπαχ παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Champions League εν όψει της ρεβάνς. by Μανώλης Μουσουράκης