Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του πρώτου προημιτελικού ανάμεσα στις δύο ομάδες για το Champions League.

21:45
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Μάντσεστερ Σίτι-Ντόρτμουντ, η οποία θα διεξαχθεί στο «Έτιχαντ» στο πλαίσιο της πρώτης μεταξύ τους σύγκρουσης για τα προημιτελικά του Champions League. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 22:00 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2HD. Η ρεβάνς θα λάβει χώρα την επόμενη Τετάρτη (14/4). by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
Οι γηπεδούχοι στον προηγούμενο γύρο απέκλεισαν την Γκλάντμπαχ με συνολικό σκορ 4-0. Εντός συνόρων προελαύνουν βρισκόμενοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League με 74 βαθμούς, όντας στο +14 από τη 2η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ταυτόχρονα, έχουν προκριθεί στον τελικό του Carabao Cup (θα αντιμετωπίσoυν την Τότεναμ), ενώ στα ημιτελικά του FA Cup θα κοντραριστούν με την Τσέλσι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι στους «16» του Champions League απέκλεισαν τη Σεβίλλη με συνολικό σκορ 5-4. Σε ό, τι αφορά την Bundesliga βρίσκονται στην 5η θέση (43β.) και στο -7 από την τετράδα, ενώ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας θα αντιμετωπίσουν τη Χόλσταϊν Κιλ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον - Γουόκερ, Στόουνς, Ρούμπεν Ντίας, Κανσέλο - Ρόδρι, Γκιντογκάν - Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε, Φόντεν - Μπερνάρντο Σίλβα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτς - Μορέι, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο - Μπέλινγκχαμ, Τσαν, Νταχούντ - Κνάουφ, Χάαλαντ, Ρόις. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Στέφεν, Τράφορντ, Ακέ, Στέρλινγκ, Ζεσούς, Αγουέρο, Ζιντσένκο, Λαπόρτ, Φεράν Τόρες, Μεντί, Φερναντίνιο, Γκαρθία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Μπούρκι, Ντρλιάκα, Ντιλέινι, Αζάρ, Σουλτς, Μπραντ, Ρενιέ, Μενιέ, Πίστσεκ, Τιγκς, Πάσλακ, Ρέινα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ρουμάνος Οβίντιου Χάτεγκαν. by Μανώλης Μουσουράκης
21:51
21:51
21:57
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Ηχεί ο ύμνος του Champions League! by Μανώλης Μουσουράκης
21:59
Όλα έτοιμα για την έναρξη του παιχνιδιού. by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:04
Όπως ήταν λογικό, η Σίτι αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
Πίσω από τη σέντρα όλη η Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
6' Πρώτη προσπάθεια εκδήλωσης επίθεσης για τους φιλοξενούμενους στην κόντρα, γρήγορη επιστροφή από τους «πολίτες». by Μανώλης Μουσουράκης
22:08
7' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ! Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής από τον Μπέλινγκχαμ, ύστερα από γρήγορη ανάπτυξη της γερμανικής ομάδας. Διώχνει ο Έντερσον. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς σκορ. Με τη μοναδική ευκαιρία να έχει πραγματοποιηθεί από τους φιλοξενούμενους. by Μανώλης Μουσουράκης
22:13
Δυσκολεύεται να βρει διαδρόμους η Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
Μέχρι στιγμής, οι γηπεδούχοι διατηρούν τον έλεγχο της μπάλας. Παρόλα αυτά, η Ντόρτμουντ είναι εξαιρετικά στημένη, με κοντινές αποστάσεις, μην αφήνοντας τους αντίπαλούς της να φτάσουν στα καρέ της (δεν έχουν τελική). by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
19' ΓΚΟΛ η Σίτι! 1-0! Σκόρερ ο Ντε Μπρόινε! Οι γηπεδούχοι έκλεψαν με τον Μαχρέζ στον χώρο του κέντρου (λάθος από τον Τσαν), έφυγαν γρήγορα στην κόντρα με τον Ντε Μπρόινε και μετά από εξαιρετικούς συνδυασμούς εντός της περιοχής της Ντόρτμουντ, η μπάλα έφτασε στον Βέλγο χαφ, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
Τέρμα για τους «πολίτες» στην πρώτη τους τελική στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:25
24' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Υπέροχο σκάψιμο του Γκερέιρο στον Ρόις, με τον τελευταίο να κάνει φάουλ στον Έντερσον στην προσπάθειά του για προβολή. by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
Με αυτό του το τέρμα ο Ντε Μπρόινε έχει άμεση ανάμειξη σε 13 τέρματα στους 12 τελευταίους του αγώνες στο Champions League (4 γκολ, 9 ασίστ). by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
29' Πέναλτι για τη Σίτι! Ο Εμρέ Τσαν φαίνεται να βρίσκει τον Ρόδρι στο γόνατο στην προσπάθεια του τελευταίου να παίξει την μπάλα. Είναι οριακή η φάση. Ο Οβίντιου Χάτεγκαν θα πάει να την εξετάσει στο VAR. by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
by Μανώλης Μουσουράκης
22:32
Εδώ το 1-0. by Μανώλης Μουσουράκης
22:33
Οριστικό: Δεν υπάρχει πέναλτι! Παραμένει το 1-0 στην αναμέτρηση. Ο Τσαν έχει δει κίτρινη κάρτα, η οποία δεν έχει παρθεί πίσω. by Μανώλης Μουσουράκης
22:38
37' Ο Μπέλινγκχαμ ύστερα από πρέσινγκ κερδίζει την μπάλα από τον Έντερσον και τη στέλνει στα δίχτυα. Ωστόσο, το τέρμα ακυρώνεται, καθώς έχει καταλογιστεί φάουλ του νεαρού χαφ στη διεκδίκηση. Oριακή η φάση. Ο μέσος των Βεστφαλών αποσπά καθαρά την μπάλα, αλλά έχοντας βάλει επικίνδυνα το πόδι του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:40
37' Μάλιστα, ο Μπέλινγκχαμ θα δεχτεί και την κίτρινη κάρτα για το μαρκάρισμά του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:43
Ακόμα τρία λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
22:44
22:45
45' Φάση για την Ντόρτμουντ. Δυνατό σουτ του Γκερέιρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, το οποίο θα κοντραριστεί. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
45'+1' Ευκαιρία για τη Σίτι. Αδύναμο σουτ του Μαχρέζ, κανένα πρόβλημα για τον Χιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:47
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Μάντσεστερ Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:48
23:02
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:03
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος! Δεν προχωρούν σε αλλαγές οι δύο προπονητές. by Μανώλης Μουσουράκης
23:06
48' Μεγάλη φάση για την Ντόρτμουντ. Έφυγε στην αντεπίθεση ο Χάαλαντ, έπιασε του σουτ, αλλά ο Έντερσον του είπε «όχι». by Μανώλης Μουσουράκης
23:10
51' Υπέροχη μπαλιά από τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος βρήκε τον Φόντεν στο όριο του επιθετικού τρίτου της Σίτι. Καθυστέρησε, ο νεαρός άσος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:15
Ελέγχει τον ρυθμό η Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:16
59' Αλλαγή για τη Σίτι. Στη θέση του Σίλβα ο Ζεσούς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:19
61' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ντόρτμουντ. Εντός του ημικύκλιου της μεγάλης περιοχής της Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:20
62' Κακή εκτέλεση φάουλ από τον Ρόις, πάνω στα σώματα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:20
63' Ο Ρέινα στη θέση του Κνάουφ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:22
65' Μεγάλη φάση για τη Σίτι. Ο Ντε Μπρόινε σπάει υπέροχα στον Φόντεν μεταξύ του σημείου του πέναλτι και της μικρής περιοχής, με το σουτ του Άγγλου μεσοεπιθετικού να είναι κακό και να αποκρούεται. by Μανώλης Μουσουράκης
23:29
Η Ντόρτμουντ παραμένει προσεκτική. Εξάλλου, έχει δει τη Σίτι να βγαίνει σαν... δαιμονισμένη στην αντεπίθεση ήδη 2-3 φορές μέσα στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:30
23:31
73' Ο Φόντεν θα εισβάλει στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά, όμως η μεταβίβασή του δεν είναι καλή. by Μανώλης Μουσουράκης
23:34
76' Φάση για τη Σίτι. Υπέροχη ενέργεια από τον Ντε Μπρόινε, πιάνει το σουτ, αλλά αυτό περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:35
77' Κι άλλη ευκαιρία για τη Σίτι. Σουτ του Φόντεν, μπλοκάρει ο Χιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:39
80' Φάση για τη Σίτι. Διαγώνιο σουτ του Φόντεν από πλεονεκτική θέση, αλλά φεύγει άουτ. Πιέζει η ομάδα του Γκουαρντιόλα για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο και δικαιούται. by Μανώλης Μουσουράκης
23:39
81' Έξω οι Μορέι και Νταχούντ, στις θέσεις τους οι Μενιέ και Ντιλέινι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:42
84' ΓΚΟΛ η Ντόρτμουντ! 1-1! Σκόρερ ο Ρόις! Τρομερή πάσα του Χάαλαντ στον συμπαίκτη του, ο οποίος ευστοχεί με πλασέ εντός της περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
23:47
Προσπαθεί να διασπάσει εκ νέου την αντίπαλη άμυνα η Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:47
Ακόμα ένα λεπτό για την ολοκλήρωση των 90'. by Μανώλης Μουσουράκης
23:48
90' ΓΚΟΛ η Σίτι! 2-1 Σκόρερ ο Φόντεν! Διαγώνιο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής από τον νεαρό άσο, ο οποίος αξιοποιεί την κοντινή πάσα του Γκιντογκάν. Μία φάση που ξεκινάει και αυτή από τον Ντε Μπρόινε (βαθιά μεταβίβαση). by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τρέχουμε το δεύτερο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:52
Τέλος στο παιχνίδι. Η Σίτι θα πάρει ένα ισχνό προβάδισμα πρόκρισης (2-1) επί της Ντόρτμουντ εν όψει της της ρεβάνς (14/4) χάρη στα τέρματα των Ντε Μπρόινε (19') και Φόντεν (90'). Ισοφάρισε προσωρινά στο 84' ο Ρόις. by Μανώλης Μουσουράκης