Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League 1.

18:56
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του… αιώνιου ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική των playoffs. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:56
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 19:30, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports1, ενώ ραδιοφωνικά φυσικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Νίκου Σταματέλου. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:56
Μαζί μας στο σχόλιο στο sport-fm.gr θα είναι ο Σπύρος Σιαμπλής. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:56
Από τη μια ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη ώστε να σφραγίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, το οποίο έχει ουσιαστικά «κλειδώσει» εδώ και καιρό, που θα είναι το 46ο της ιστορίας του. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:57
Από την άλλη ο Παναθηναϊκός αναζητά τη νίκη ώστε να παραμείνει εντός της τετράδας. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:58
Η προϊστορία Νίκες Ολυμπιακού: 48 Ισοπαλίες: 48 Νίκες Παναθηναϊκού: 31 Με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό Νίκες Ολυμπιακού: 29 Ισοπαλίες: 22 Νίκες Παναθηναϊκού: 12 by Αποστόλης Λιβάνιος
18:58
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, για τις οποίες ενημερωθήκατε νωρίτερα από το sport-fm.gr by Αποστόλης Λιβάνιος
18:59
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μασούρας, Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
18:59
Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς, Βέλεθ, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:01
Εκτός τελικής αποστολής έμεινε για τον Ολυμπιακό ο Ματιέ Βαλμπουενά by Αποστόλης Λιβάνιος
19:02
Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ Βοηθοί: Γκόραν Πάτακι, Μπόγιαν Ζομπένιτσα 4ος Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης VAR: Ρόι Ρεϊνσχρέιμπερ AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας by Αποστόλης Λιβάνιος
19:07
Την ίδια ώρα, Αστέρας-ΠΑΟΚ 1-1 (Τελικό) by Αποστόλης Λιβάνιος
19:10
Καλησπέρα κι από εμένα! Η επιλογή του συστήματος από πλευράς Παναθηναϊκού και το αν ο Λάζλο Μπόλονι θα διαφοροποιήσει το 4-3-3 σε 4-4-2 όπως δοκίμασε στην προπόνηση της Παρασκευής ή όχι, έχει το δικό της ενδιαφέρον... by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
by Αποστόλης Λιβάνιος
19:17
Πάμε να θυμηθούμε τι είχε γίνει στα δύο ντέρμπι που προηγήθηκαν στη σεζόν by Αποστόλης Λιβάνιος
19:17
19:17
19:19
19:19
19:19
Επίσης, μέχρι τώρα, η... παράδοση επιβεβαιωθηκε σε ό,τι έχει να κάνει με τα δύο πρώτα ματς των «πράσινων» στα φετινά play-offs. Καθώς και δεν κέρδισε στην πρεμιέρα του στην Τρίπολη, αλλά και νίκησε τον ΠΑΟΚ γι' άλλη μια φορά ως γηπεδούχος! by Σπύρος Σιαμπλής
19:20
Δέκα λεπτά για τη σέντρα στο Φάληρο by Αποστόλης Λιβάνιος
19:21
Με το αποτέλεσμα στην Τρίπολη, ο Παναθηναϊκός θα είναι μόνος τρίτος σε περίπτωση νίκης. by Αποστόλης Λιβάνιος
19:21
Απομένει, λοιπόν, Αποστόλη, να δουμε αν θα συνεχιστεί κι εκείνη που θέλει τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια να φύγει από την έδρα του Ολυμπιακού με το «διπλό» στις αποσκευές του, ή όχι... by Σπύρος Σιαμπλής
19:22
Στον πάγκο των γηπεδούχων: Κρίστινσον, Καμαρά, Τιάγκο Σίλβα, Χασάν, Βρουσάι, Κάιπερς, Ντρέγκερ, Μπρούμα και Ρέαμπτσιουκ. by Αποστόλης Λιβάνιος
19:22
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Χριστογέωργος, Καρλίτος, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες, Μπουζούκης, Αϊτορ, Ενμπαγκοτό, Ιωαννίδης και Αλεξανδρόπουλος. by Αποστόλης Λιβάνιος
19:33
3' Ωραία κίνηση του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, τον έκοψε ο Εμβιλά με εξαιρετικό τάκλιν, την ώρα που ήταν έτοιμος να μπει στην περιοχή by Αποστόλης Λιβάνιος
19:34
4' Γέμισμα του Φορτούνη με το αριστερό, στην πορεία της μπάλας ο Μασούρας με προβολή που έστειλε την μπάλα εκτός
19:38
7' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έκανε πολύ καλό γέμισμα από φάουλ, ο Σεμέδο βρήκε ελάχιστα την μπάλα και την έστειλε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.
19:39
Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας, την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Παναθηναϊκός τον περιμένει. Είναι αρκετά παθητικός ο ρόλος των φιλοξενούμενων. Πρόκειται για κάτι που το συνηθίζουν βέβαια σε τέτοια ματς, με τον Ρουμάνο τεχνικό στο τιμόνι τους. by Αποστόλης Λιβάνιος
19:39
10' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-0! Ο Ελ Αραμπί σούταρε η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Φορτούνη που σούταρε, ο Διούδης έδιωξε και ο Μαροκινός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:41
Πρέπει να υπάρχει οφσάιντ, με τον Φορτούνη να είναι εκτεθειμένος! Γίνεται η σχετική επικοινωνία με το VAR by Αποστόλης Λιβάνιος
19:41
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΚΟΛ! Παραμένει το 0-0 λόγω οφσάιντ
19:43
19:44
14' Άστοχο σουτ του Εμβιλά, που πήρε το ριμπάουντ εκτός περιοχής, μετά από προσπάθεια του Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
19:49
Συμπληρώσαμε 15 λεπτά παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται αφενός να κρατήσει και να κυκλοφορήσει την μπάλα κι αφετέρου να περιμένει για να επιτεθεί μέσω κάποιας κόντρας. Περισσότερο με 4-3-3 μοιάζει το σύστημα του, αυτή την ώρα, πάντως... by Σπύρος Σιαμπλής
19:53
22' Τελική για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και βρήκε τον Μασούρα που έκανε χλιαρό σουτ υπό πίεση και μπλόκαρε ο Διούδης by Αποστόλης Λιβάνιος
19:58
28' Μαρκάρισμα του Σεμέδο στον Μακέντα. Από το replay φάνηκε ότι υπάρχει πέναλτι! O Κροάτης έδειξε και κάρτα στον Ιταλό by Αποστόλης Λιβάνιος
20:00
31' ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός, 0-1! Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σα και τον νίκησε, με τον Πορτογάλο να πέφτει στην αντίθετη γωνία.
20:04
Ημίωρο και... κάτι και σίγουρα ο Παναθηναϊκός... έχει βρει πατέντα. Ή, αν προτιμάτε, καταφέρνει να προηγηθεί σε ένα ακόμα παιχνίδι στην πρώτη του τελική, με τον Μακέντα να σκοράρει σε ένα ακόμα ματς, τέταρτο σερί για την ακρίβεια! Γα να δούμε πως θα διαχειριστεί τώρα το υπέρ του 1-0... by Σπύρος Σιαμπλής
20:05
34' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Μασούρα με κάθετη, αλλά ο Διούδης κάλυψε σωστά την κλειστή του γωνία by Αποστόλης Λιβάνιος
20:05
Πρόβλημα με Μπα στον Ολυμπιακό. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:06
Λογικά θα γίνει αλλαγή ο Μπα, ετοιμάζεται ο Χασάν
20:06
36' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Χασάν αντί Μπα by Αποστόλης Λιβάνιος
20:14
43' Απειλεί ο Παναθηναϊκός. Ο Χατζηγιοβάνης έφυγε επικίνδυνα στην κόντρα, βρέθηκε στο ένας με έναν με τον Σεμέδο, σούταρε και η μπάλα κόντραρε και αλλοιώθηκε αρκετά η πορεία της, με αποτέλεσμα να απομακρύνουν οι γηπεδούχοι by Αποστόλης Λιβάνιος
20:14
43' Κίτρινη στον Χατζηγιοβάνη by Αποστόλης Λιβάνιος
20:16
45' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Στην κόντρα οι Πειραιώτες, ο Φορτούνης έψαξε την πάσα, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Χασάν που πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:16
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
20:17
45'+2' Κίτρινη σε Μαουρίσιο και Μπουχαλάκη για σκληρά φάουλ by Αποστόλης Λιβάνιος
20:18
45+' 3' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-1! Σέντρα του Χολέμπας, που πρώτα πέρασε από τον Μολό, η άμυνα έχασε τον Χασάν που έπιασε κεφαλιά και νίκησε τον Διούδη. Φταίει πολύ ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, καθώς η μπάλα πήγε πάνω του και του έφυγε μέσα από τα χέρια.
20:20
45'+4' Κίτρινη σε Πούγγουρα και Ελ Αραμπί by Αποστόλης Λιβάνιος
20:21
45' +4' Διαμαρτυρίες από πλευράς Ολυμπιακού για πέναλτι, από μαρκάρισμα του Πούγγουρα στον Φορτούνη. Υπάρχει επικοινωνία με VAR. Πάντως, πιθανόν να υπάρχει χέρι νωρίτερα από τον διεθνή άσο, πριν μπει στην περιοχή
20:22
Ημίχρονο στο Φάληρο: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-1. Ο Μακέντα άνοιξε το στο 31' με πέναλτι (το κέρδισε ο ίδιος από τον Σεμέδο), ενώ ο Χασάν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις. Οι Πειραιώτες, οι οποίοι είχαν και ακυρωθέν γκολ (σωστή απόφαση) του Ελ Αραμπί στο 10', ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος, ενώ η ομάδα του Μπόλονι έπαιξε πιο παθητικά, αλλά όποια αντεπίθεση κατάφερε να βγάλει ήταν πολύ επικίνδυνη. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:25
20:25
Το γκολ του Παναθηναϊκού, σε λίγο θα έχουμε και του Ολυμπιακού by Αποστόλης Λιβάνιος
20:27
Ανάπαυλα στο ντέρμπι του Φαλήρου με το VAR να έχει φροντίσει για... όλα και να δείχνει την σημασία της χρήσης του! Διόρθωσε το λάθος του βοηθού στο τέρμα του «ακάλυπου» Φορτούνη, όπως και την αβλεψία του διαιτητή στην ανατροπή του Μακέντα, άλλωστε... Κομβικό, για την συνέχεια του ματς, αλλά και από αυτά που κάνουν... έξαλλους τους προπονητές το σημείο του γκολ που δέχτηκαν οι «πράσινοι», σε μια κάκιστη εκτίμηση του Διούδη. Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν και νωρίτερα ευκαιρίες για να σκοράρουν. by Σπύρος Σιαμπλής
20:34
20:35
20:35
20:37
Θα περάσει ο Αλεξανδρόπουλος αντί του Σένκεφελντ στο ματς για τον Παναθηναϊκό. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:38
Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Αλεξανδρόπουλος αντί Σένκεφελντ και ο Βέλεθ θα πάει πίσω by Αποστόλης Λιβάνιος
20:38
Έναρξη στο δεύτερο μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
20:41
48' Επικίνδυνη σέντρα του Μολό, μπλόκαρε ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:45
52' Πάσα του Ανδρούτσου στον Χασάν, που πήγε να αδειάσει τον Πούγγουρα μέσα στην περιοχή, αλλά ο στόπερ του Παναθηναϊκού έκανε εξαιρετική επέμβαση. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:48
54' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Κακή έξοδος του Διούδη που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του ξανά μετά από γέμισμα του Χολέμπας, ο Χασάν σούταρε και πήρε το κόρνερ
20:51
58' Επικίνδυνη κόντρα του Παναθηναϊκού, ο Χατζηγιοβάνης έκανε βιαστική σέντρα και μπλόκαρε ο Σα. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:52
60' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 2-1! Σε διεκδίκηση Χασάν με Διούδη ο δεύτερος χάνει την μπάλα και ο Ελ Αραμπί στη συνέχεια βρίσκει δίχτυα by Αποστόλης Λιβάνιος
20:54
Πιθανόν να υπάρχει φάουλ του Χασάν για επικίνδυνο παίξιμο, ίσως και χέρι by Αποστόλης Λιβάνιος
20:54
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΚΟΛ. Παραμένει το 1-1. Υπάρχει επικίνδυνο παίξιμο και παράλληλα όπως διώχνει την μπάλα ο Διούδης, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Αιγύπτιου by Αποστόλης Λιβάνιος
20:58
Συμπληρώσαμε την μια ώρα παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να έχει ξεκινήσει μεν καλύτερα σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, αλλά και πάλι να είναι ο Ολυμπιακός εκείνος που πέτυχε ένα γκολ, το οποίο σωστά και πάλι ακυρώθηκε με την χρήση VAR κι ενώ ο Διούδης κάνει μια ακόμα ασταθή επέμβαση! Μεγάλο θέμα για το «τριφύλλι» η αναγκαστικη αλλαγή του Σένκεφελντ, ενώ ο Πούγγουρας έχει ήδη κίτρινη κάρτα... by Σπύρος Σιαμπλής
20:59
66' Αποβολή για τον Παναθηναϊκό. Κίτρινη (που είναι η δεύτερη) στον Πούγγουρα έπειτα από εναέρια μονομαχία με τον Χασάν στην οποία βρίσκεται στο κεφάλι τον Αιγύπτιο. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:01
68' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Μπρούμα αντί Φορτούνη και Καμαρά αντί Μπουχαλάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
21:02
Έχει ενδιαφέρον το γεγονός ότι τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός μένει με παίκτη λιγότερο, ο Μαρτίνς επιλέγει να περάσει εκτός τον Φορτούνη. Προφανώς, οκ, θέλει και φρέσκα πόδια στο παιχνίδι ο Πορτογάλος. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:05
72' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 2-1! Σέντρα του Μπρούμα, κακή έξοδος του Διούδη, ο Χασάν την προβολή και η μπάλα στα δίχτυα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:09
75' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες βγήκαν στην κόντρα, ο Μπρούμα μοίρασε στον Χασάν που έκανε συρτό σουτ και ο Διούδης μπλόκαρε με τη δεύτερη by Αποστόλης Λιβάνιος
21:09
76' Άστοχη κεφαλιά του Μακέντα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:10
77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Μέσα ο Ιωαννίδης, εκτός ο Μαουρίσιο by Αποστόλης Λιβάνιος
21:11
Σαφέστατη πρόθεση πλέον του Μπόλονι να πάρει ρίσκο, κυνηγώντας την ισοφάριση. Δεν έχει κάτι άλλο να χάσει, μετά την ανατροπή. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:11
Με τα 3/4 να έχουν ήδη παιχτεί, ο Ολυμπιακός έχει ήδη φέρει... τούμπα το ματς. Μεσολάβησαν η αποβολή του Πούγγουρα και μια ακόμα καθυστερημένη αντίδραση του Διούδη, με τον Χασάν να προλαβαίνει να βάλει την προβολή, για το 2-1. Το αριθμητικό μειονέκτημα συν το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με δίδυμο στόπερ τους Σένλφελντ-Πούγγουρα και παίζουν με Βέλεθ-Νιάς, «εξηγεί» εν μέρει την αλλαγή του σκορ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
79' Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:12
79' Νέα αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Χατζηγιοβάνης, μέσα ο Αϊτόρ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:14
81' Σέντρα του Μασούρα από αριστερά, κεφαλιά του Χασάν, άουτ η μπάλα. Ο Αιγύπτιος δεν μπόρεσε να δώσει κατεύθυνση προς την εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
21:15
82' Σέντρα του Ανδρούτσου, κεφαλιά του αμαρκάριστου Χασάν, μπλοκάρει εύκολα ο Διούδης που ήταν στην πορεία της μπάλας. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:17
83' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός οι Μακέντα και Βιγιαφάνιες, μέσα οι Καρλίτος, Ενμπαγκοτό by Αποστόλης Λιβάνιος
21:19
86' Σουτ του Καρλίτος από τα 25 μέτρα, η μπάλα περνά δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Σα. Κόρνερ, καθώς η μπάλα βρήκε στον Εμβιλά by Αποστόλης Λιβάνιος
21:21
88' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Καρλίτος πέρασε πολύ εύκολα τον Ανδρούτσο, έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σα μπλοκάρει σταθερά! by Αποστόλης Λιβάνιος
21:23
90' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Εκτός ο Μασούρας, μέσα ο Ρέαμπτσιουκ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:24
Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
21:31
97' ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ 3-1! ΣΚΟΡΕΡ Ο ΜΠΡΟΥΜΑ! Ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει κόρνερ, ο Διούδης ανέβηκε για να ψάξει την ισοφάριση και τελικά από την απομάκρυνση, ο Μπρούμα βρέθηκε στην ανυπεράσπιστη εστία και έκανε το 3-1 by Αποστόλης Λιβάνιος
21:32
Λήξη του ντέρμπι by Αποστόλης Λιβάνιος
21:33
Ο Ολυμπιακός επικρατεί 3-1 του Παναθηναϊκού και κατακτά και μαθηματικά το 46ο πρωτάθλημα της ιστορίας του! by Αποστόλης Λιβάνιος
21:33
Μείνετε συντονισμένοι στο sport-fm.gr για την ανάλυση του ματς και το ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης». by Αποστόλης Λιβάνιος