Μπιλμπάο-Μπαρτσελόνα

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του τελικού του Κυπέλλου Ισπανίας.

22:08
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελικού του Κυπέλλου Ισπανίας ανάμεσα σε Αθλέτικ Μπιλμπάο και Μπαρτσελόνα. by Γιάννης Πολιάς
22:09
Ο αγώνας, που θα διεξαχθεί στο «Καρτούχα» της Σεβίλλης, είναι προγραμματισμένος για τις 22:30 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2. by Γιάννης Πολιάς
22:11
Έχουμε να κάνουμε με τις δύο πολυνίκεις του θεσμού, καθώς η Μπάρτσα είναι πρώτη στην σχετική λίστα με 30 τρόπαια και η Αθλέτικ ακολουθεί με 23. by Γιάννης Πολιάς
22:12
Οι Βάσκοι όμως έχουν να πανηγυρίσουν από το μακρινό 1984, ενώ πριν από δύο εβδομάδες είχαν χάσει το Κύπελλο του 2020 από τη Σοσιεδάδ, στο ίδιο γήπεδο... by Γιάννης Πολιάς
22:12
Αυτή θα είναι η ένατη φορά που το Κύπελλο θα κριθεί ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Μπάρτσα. Μέχρι τώρα, οι Καταλανοί υπερτερούν με 6-2 κατακτήσεις. by Γιάννης Πολιάς
22:12
Ας ρίξουμε μια ματιά και στις δύο ενδεκάδες... by Γιάννης Πολιάς
22:13
Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Σιμόν, Ντε Μάρκος, Άλβαρεθ, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα, Μπερενγκέρ, Ντ. Γκαρθία, Λόπεθ, Μουνιαΐν, Γουίλιαμς, Λ. Γκαρθία. by Γιάννης Πολιάς
22:13
Μπαρτσελόνα (Ρ. Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Πικέ, Λενγκλέ, Ντεστ, Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Πέδρι, Άλμπα, Μέσι, Γκριεζμάν. by Γιάννης Πολιάς
22:14
Στον πάγκο για την Μπιλμπάο: Μορθίγιο, Βέσγα, Κάπα, Βιγιαλίμπρε, Λέκουε, Νούνιεθ, Βενσεδόρ, Γιούρι, Εθκιέτα. by Γιάννης Πολιάς
22:14
Στον πάγκο για την Μπαρτσελόνα: Ντεμπελέ, Τένας, Ρομπέρτο, Κουρούμα, Αραούχο, Πένια, Ουμτιτί, Μπρέιτγουεϊτ, Τρινκάο. by Γιάννης Πολιάς
22:15
Διαιτητής της αναμέτρησης, ο Χουάν Μαρτίνεθ Μουνουέρα. by Γιάννης Πολιάς
22:16
Για να φτάσει ως εδώ, η Αθλέτικ απέκλεισε Ίμπιθα, Αλκογιάνο, Μπέτις και Λεβάντε, ενώ η Μπάρτσα Κορνεγιά, Βαγιεκάνο, Γρανάδα και Σεβίλλη. by Γιάννης Πολιάς
22:17
Οι Βάσκοι μέτρησαν μία πρόκριση στα πέναλτι (με Μπέτις) και μία στην παράταση (Λεβάντε), ενώ η Μπάρτσα... τρεις προκρίσεις στην παράταση! Μόνο τη Βαγιεκάνο την απέκλεισε στο 90λεπτο, με 2-1. by Γιάννης Πολιάς
22:21
Οι τυπικά γηπεδούχοι θέλουν να επαναλάβουν τον θρίαμβο του Ιανουαρίου, όταν είχαν κατακτήσει το Super Cup επικρατώντας 3-2 της Μπάρτσα στην παράταση. Το ματς είχε γίνει στο ίδιο γήπεδο, πριν από ακριβώς τρεις μήνες. by Γιάννης Πολιάς
22:25
Περίπου πέντε λεπτά απομένουν για την έναρξη του 119ου τελικού του Copa del Rey. by Γιάννης Πολιάς
22:29
Με 4-4-2 η Μπιλμπάο, με 3-4-3 η Μπαρτσελόνα. by Γιάννης Πολιάς
22:30
Σέντρα στο ματς. by Γιάννης Πολιάς
22:34
4' Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων η Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά. by Γιάννης Πολιάς
22:35
5' Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα σε συρτό σουτ του Ντε Γιονγκ μέσα από την περιοχή! by Γιάννης Πολιάς
22:35
Πρώτη μεγάλη στιγμή. by Γιάννης Πολιάς
22:37
7' Ωραία προσπάθεια του Ντεστ, άουτ το σουτ που επιχείρησε. by Γιάννης Πολιάς
22:38
Αδυνατεί να κρατήσει μπάλα η Αθλέτικ. by Γιάννης Πολιάς
22:41
10' Κόντρα σε σουτ του Μέσι και κόρνερ. Είχε προηγηθεί τρομερή μπαλιά του Αργεντίνου στον Γκριεζμάν. by Γιάννης Πολιάς
22:42
12' Μεγάλη στιγμή για την Μπιλμπάο, με την προβολή του Μαρτίνεθ μετά από εκτέλεση φάουλ να περνά λίγο άουτ. by Γιάννης Πολιάς
22:51
21' Σουτ του Μέσι, κοντράρει η μπάλα και καταλήγει στην αγκαλιά του Σιμόν. by Γιάννης Πολιάς
23:01
Μισή ώρα αγώνα στο «Καρτούχα», με την Μπιλμπάο να έχει ισορροπήσει κάπως την κατάσταση. by Γιάννης Πολιάς
23:06
36' Στο έδαφος ο Μέσι. by Γιάννης Πολιάς
23:07
Είναι εντάξει ο Αργεντινός. by Γιάννης Πολιάς
23:08
Στο εξωφρενικό 82% η κατοχή της μπάλας για την Μπάρτσα! by Γιάννης Πολιάς
23:09
39' Φάουλ σε καλή σημείο για τους Καταλανούς, έχει... οπλίσει ο Μέσι. by Γιάννης Πολιάς
23:10
Στο τείχος η μπάλα... by Γιάννης Πολιάς
23:11
41' Μπαλιά του Γουίλιαμς από τα αριστερά, μάζεψε ο Τερ Στέγκεν. by Γιάννης Πολιάς
23:15
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις. by Γιάννης Πολιάς
23:17
Τέλος στο πρώτο μέρος, στο 0-0 Μπιλμπάο και Μπαρτσελόνα. Σαφής η υπεροχή των Καταλανών, που όμως πρέπει να γίνουν πιο ουσιαστικοί. by Γιάννης Πολιάς
23:31
Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Γιάννης Πολιάς
23:33
Ξεκίνησε! by Γιάννης Πολιάς
23:34
46' Λέκουε αντί Μουνιαΐν. by Γιάννης Πολιάς
23:37
48' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Μπαλιά Ντεστ, εξ επαφής δεν μπόρεσε ο Γκριεζμάν, έβγαλε ο Σιμόν. Στην συνέχεια η μπάλα χτύπησε ξανά στον Γάλλο και βγήκε άουτ. by Γιάννης Πολιάς
23:37
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά όπως και το πρώτο. Με μεγάλη στιγμή για τους Καταλανούς. by Γιάννης Πολιάς
23:41
52' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, με τον Σιμόν να πέφτει στη γωνία και να διώχνει το σουτ του Πέδρι. by Γιάννης Πολιάς
23:41
53' Νέα απειλή! Από πολύ κοντά σούταρε ο Μπουσκέτς, με το πόδι απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Βάσκων. by Γιάννης Πολιάς
23:41
Απίστευτη πίεση από τους Καταλανούς. by Γιάννης Πολιάς
23:42
54' Βέσγα αντί Μπερενγκέρ. by Γιάννης Πολιάς
23:48
60' Γκολ για την Μπαρτσελόνα! Εξ επαφής ο Γκριεζμάν, νικά τον Σιμόν μετά από μπαλιά από τα δεξιά. by Γιάννης Πολιάς
23:50
Ο Γκριεζμάν είχε πετύχει και τα δύο γκολ της Μπαρτσελόνα στον τελικό του Super Cup τον Ιανουάριο. by Γιάννης Πολιάς
23:52
63' Γκολ για την Μπαρτσελόνα, 2-0 με τον Ντε Γιονγκ! Κοντινή κεφαλιά του Ολλανδού που είναι απίστευτος απόψε! by Γιάννης Πολιάς
23:52
Σέντρα του Άλμπα από τα αριστερά, ο δημιουργός του πρώτου γκολ γίνεται σκόρερ. by Γιάννης Πολιάς
23:53
Μόνο με... αυτοχειρία δείχνει να μπορεί να χάσει το τρόπαιο η Μπάρτσα. by Γιάννης Πολιάς
23:55
67' Νούνιεθ αντί Άλβαρεθ, Βιγιαλίμπρε αντί Γουίλιαμς. by Γιάννης Πολιάς
23:56
68' Μπλοκάρει ο Τερ Στέγκεν τον μακρινό σουτ του Ντε Μάρκος. by Γιάννης Πολιάς
23:56
68' Γκολ για την Μπαρτσελόνα, 3-0 με τον Μέσι! by Γιάννης Πολιάς
23:57
Έχουν στήσει πάρτι οι Καταλανοί... by Γιάννης Πολιάς
23:57
Πάλι ασίστ ο Ντε Γιονγκ, ωραία προσπάθεια του Μέσι μέσα στην περιοχή και 3-0. by Γιάννης Πολιάς
00:01
72' 4-0 η Μπαρτσελόνα! Ξανά Μέσι, μετά από μπαλιά του Άλμπα! by Γιάννης Πολιάς
00:02
Ίσως στον τελευταίο του τελικό με την Μπαρτσελόνα, καθώς ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει το μέλλον του, ο Μέσι σκοράρει δις. by Γιάννης Πολιάς
00:05
00:06
Το 3-0. by Γιάννης Πολιάς
00:07
Ο Ρομπέρτο έχει περάσει στη θέση του Ντεστ. by Γιάννης Πολιάς
00:10
82' Μορίμπα αντί Πέδρι και Αραούχο αντί Πικέ. by Γιάννης Πολιάς
00:12
84' Άουτ η κεφαλιά του Γκαρθία, κοντά στη μείωση του σκορ οι Βάσκοι. by Γιάννης Πολιάς
00:13
Η Αθλέτικ θα παραμείνει δίχως Κύπελλο από το 1984, ενώ η Μπάρτσα θα πάρει το τρόπαιο για 31η φορά. by Γιάννης Πολιάς
00:14
86' 5-0 με τον Γκριεζμάν, που πέρασε και τον Σιμόν! by Γιάννης Πολιάς
00:15
Ακυρώνεται για οφσάιντ. by Γιάννης Πολιάς
00:15
00:16
Το 4-0. by Γιάννης Πολιάς
00:17
88' Ντεμπελέ αντί Μινγκέθα και Μπρέιτγουεϊτ αντί Γκριεζμάν. by Γιάννης Πολιάς
00:19
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις. by Γιάννης Πολιάς
00:21
Τέλος! Η Μπαρτσελόνα διαλύει με 4-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και κατακτά το 31ο Κύπελλο της ιστορίας της. by Γιάννης Πολιάς