Παρακολουθήστε live μέσω του sport-fm.gr την διακύμανση της αναμέτρησης για τα playoffs της Super League 1.

16:52
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Άρης-Ολυμπιακός, η οποία θα διεξαχθεί στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των Playoffs της Super League 1. by Μανώλης Μουσουράκης
16:52
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για τις 17:15. Θα καλυφθεί τηλεοπτικά από τo Novasports 1HD και ραδιοφωνικά από τον BwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Αλέξη Σαββόπουλου. by Μανώλης Μουσουράκης
16:54
Ο Άρης, ο οποίος προέρχεται από το εκτός έδρας 1-1 (25/4) με τον Αστέρα Τρίπολης, έχει μόλις μία νίκη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές. Ωστόσο, παραμένει ακόμη στη θέση με 58 βαθμούς, όσους έχει και ο 3ος ΠΑΟΚ. Υπενθυμίζεται ότι η ΑΕΚ είναι στο -3 από τους «κίτρινους» και ο 5ος Παναθηναϊκός στο -7. by Μανώλης Μουσουράκης
16:56
Από την άλλη, οι -για δεύτερη σερί σεζόν- πρωταθλητές Ελλάδος την περασμένη Τετάρτη (28/4) επικράτησαν 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» εξασφαλίζοντας την πρόκρισή τους στον τελικό Κυπέλλου (4-2 το συνολικό σκορ). by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Σάκιτς – Σάσα, Τζέγκο – Μαντσίνι, Μπερτόγλιο, Γκάμα – Μάνος. by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης – Ντρέγκερ, Σεμέδο, Εμβιλά, Ρέαμπτσιουκ – Σίλβα, Σουρλής – Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Βρουσάι – Κάιπερς. by Μανώλης Μουσουράκης
17:00
Σημαντική μέρα για τον 18χρονο Βασίλη Σουρλή, ο οποίος θα αγωνιστεί για πρώτη φορά βασικός. by Μανώλης Μουσουράκης
17:00
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Σιαμπάνης, Γκαρσία, Ματίγια, Σίλβα, Γκάνεα, Μπρούνο, Ιωάννου, Ροζ, Μήτρογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:00
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Σα, Καλογερόπουλος, Φορτούνης, Καμαρά, Χασάν, Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί, Μπρούμα, Ανδρούτσος. by Μανώλης Μουσουράκης
17:01
Διαιτητής: Ρόι Ρεϊνσρέιμπερ Α' Βοηθός: Ντέιβιντ Μπίτον Β' Βοηθός: Ντβιρ Σίμον 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης VAR: Όρελ Γκρίνφιλντ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:03
Η ιστορία στα μεταξύ τους: Νίκες Άρη: 21 Ισοπαλίες: 32 Νίκες Ολυμπιακού: 65 by Μανώλης Μουσουράκης
17:03
Με γηπεδούχο τον Άρη: Νίκες Άρη: 16 Ισοπαλίες: 21 Νίκες Ολυμπιακού: 21 by Μανώλης Μουσουράκης
17:06
Τα παιχνίδια τους στη σεζόν: 28/11/2020: Άρης-Ολυμπιακός 1-2 (74' Μπερτόγλιο – 29' Μπουχαλάκης, 47' Μπουχαλάκης) 21/2/2021: Ολυμπιακός-Άρης 1-1 (40' Φορτούνης – 83' Μήτρογλου) 21/3/2021: Ολυμπιακός – Άρης 1-0 (38' Μασούρας) Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν και στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος με τον Ολυμπιακό να προκρίνεται στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 3-2 (επικράτησε 2-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», με το δεύτερο ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» να τελειώνει 1-1). by Μανώλης Μουσουράκης
17:11
17:11
17:11
Σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά αναμένεται η έναρξη του παιχνιδιού. by Μανώλης Μουσουράκης
17:12
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:14
Ο Άρης με τη βασική του εμφάνιση, ο Ολυμπιακός με την μπλε. by Μανώλης Μουσουράκης
17:15
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
2' Ευκαιρία για τον Άρη. Φεύγει γρήγορα στην κόντρα ο Μαντσίνι, ωστόσο ο Ρέαμπτσιουκ καλύπτει έγκαιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
2' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Κοντινό γύρισμα εντός περιοχής του Άρη από τον Ντρέγκερ, η μπάλα θα κοντράρει στον Μπεναλουάν και θα καταλήξει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
Εκπληκτικό ξεκίνημα στο ματς με μία πολύ καλή στιγμή για την κάθε ομάδα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:22
Κυκλοφορεί την μπάλα ο Ολυμπιακός. by Μανώλης Μουσουράκης
17:24
9' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Κουέστα βρίσκει εκπληκτικά με βολέ τον Μαντσίνι, ο οποίος φεύγει για δεύτερη φορά με τα ταχύτητα στην κόντρα. Έπιασε το σουτ, ωστόσο ήταν από πλάγια θέση και μπλοκαρίστηκε από τον Τζολάκη. by Μανώλης Μουσουράκης
17:25
11' Εκπληκτική φάση για τον Άρη. Παράλληλη σέντρα από τον Σάσα, ο Μάνος κάνει την κοντινή προβολή, με την μπάλα -μετά την απόκρουση του Τζολάκη σε πρώτο χρόνο- να κοντράρει στο κεφάλι του επιθετικού του Άρη και να κατευθύνεται προς το τέρμα. Μένει να φανεί αν πέρασε τη γραμμή. by Μανώλης Μουσουράκης
17:28
Εξετάζεται η φάση για το εάν έχει περάσει ή όχι η μπάλα τη γραμμή. by Μανώλης Μουσουράκης
17:29
14' ΓΚΟΛ για τον Άρη! 1-0! Σκόρερ ο Μάνος. Μετράει το γκολ, με την μπάλα να έχει περάσει ολόκληρη από τη γραμμή τέρματος. by Μανώλης Μουσουράκης
17:34
19' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Το δεύτερο στο ματς! Ο Εμβιλά βρίσκει με τρομερή κάθετη τον Κάιπερς, ο οποίος φεύγει στην κόντρα, πιάνει το σουτ από αρκετά πλάγια θέση, που θα καταλήξει στο αριστερό δοκάρι (όπως στη φάση του 2'). Με τον Σούντγκρεν να απομακρύνει εν συνεχεία πάνω στη γραμμή. by Μανώλης Μουσουράκης
17:35
Ο Άρης εκμεταλλεύεται το γεγονός πως ο Ολυμπιακός παίζει με πάρα πολλές αλλαγές στο σχήμα του και δεν πατάει καλά στο ξεκίνημα. Βέβαια, το γκολ με το οποίο προηγείται είναι τυχερό, αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα! Να δούμε την αντίδραση των ερυθρόλευκων τώρα και τι θα κάνει ο Άρης έχοντας πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ. by Γιώργος Τσανάκας
17:37
by Μανώλης Μουσουράκης
17:39
24' Σέντρα του Ραντζέλοβιτς προς την περιοχή του Άρη, απομακρύνει με το κεφάλι ο Μπερτόγλιο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:43
27' Φάση για τον Ολυμπιακό. Ωραία σέντρα στην περιοχή από τον Ρέαμπτσιουκ, ο Ραντζέλοβιτς θα πιάσει το σουτ, με τον Σάσα να προβαίνει σε καίριο τάκλιν διώχνοντας σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:44
Στο 36%-64% το ποσοστό κατοχής της μπάλας για τις δύο ομάδες, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:46
32' Υπέροχο τάκλιν του Εμβιλά σε «μπάσιμο» του Γκάμα στην περιοχή του Ολυμπιακού. by Μανώλης Μουσουράκης
17:48
Ο Ολυμπιακός άγγιξε την ισοφάριση χάρη στην οξυδέρκεια και την ποιότητα του Εμβιλά, έχει ισορροπίσει το ματς αλλά έχει κακές επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Αμυντικοί προσανατολισμοί από τον Άρη μετά το 1-0, ψάχνεται αρκετά στην κόντρα και πρέπει να δούμε αν θα του βγει αυτό, τουλάχιστον μέχρι το πρώτο ημίχρονο. by Γιώργος Τσανάκας
17:49
17:50
35' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Βρουσάι από το ύψος της μικρής περιοχής, περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:51
Έχει σταματήσει το παιχνίδι. Αντιμετωπίζει πρόβλημα στο ισχίο του ο Δεληζήσης, ο οποίος προσγειώθηκε άσχημα στο έδαφος, ύστερα από εναέρια διεκδίκηση. by Μανώλης Μουσουράκης
17:52
Αποχωρεί με το φορείο ο σέντερ μπακ των γηπεδούχων. Φαίνεται ότι δεν μπορεί να συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
17:52
17:53
17:53
38' Κίτρινη κάρτα στον Μπεναλουάν για σκληρό μαρκάρισμα στον Ρέαμπτσιουκ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:54
39' Δεν θα τα καταφέρει ο Δεληζήσης. Στη θέση του περνάει ο Ροζ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:58
Ακόμα δύο λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
18:01
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:02
45'+2' Φάση για τον Ολυμπιακό. Καλή στιγμή των «ερυθρόλευκων» στην αντίπαλη περιοχή. Γλυκό τσίμπημα του Ντέγκερ, με τον Σάσα να απομακρύνει με κεφαλιά. Θα μπορούσε να είχε προβεί σε πιο γρήγορη ενέργεια ο παίκτης του Ολυμπιακού. by Μανώλης Μουσουράκης
18:05
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης θα πάει προηγούμενος 1-0 στα αποδυτήρια χάρη στο τέρμα του Μάνου (14'). Οι φιλοξενούμενοι έχουν δύο δοκάρια! by Μανώλης Μουσουράκης
18:07
3(3) - 3(1) οι τελικές για τις δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
18:07
Ένα καλό πρώτο τέταρτο έδωσε στον Άρη το προβάδισμα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα ηνία στη συνέχεια και να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Παρόλα αυτά δυσκολευόταν στη δημιουργία (παρά τα δύο δοκάρια του) και κυρίως στην τελική επιλογή (πάσα ή σουτ) όταν έφτανε στο τελευταίο κομμάτι του γηπέδου. Ο Άρης έπαιξε αμυντικά και προσπάθησε να απειλήσει στην κόντρα, τρομερή δουλειά ως συνήθως κάνει ο Σάσα στον άξονα. Θετικός ο Ντρέγκερ με πολλά ανεβάσματα, σε υψηλά στάνταρ κλασικά ο Εμβιλά αλλά λείπει από τον άξονα αρκετά, πρέπει να πάρει περισσότερες μπάλες ο Βαλμπουενά. by Γιώργος Τσανάκας
18:19
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:20
Χωρίς περαιτέρω αλλαγές στις συνθέσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
18:21
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:23
47' Μακρινό σουτ του Μπερτόγλιο, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Τζολάκης. by Μανώλης Μουσουράκης
18:27
Παίζουν με ένταση οι παίκτες του Άρη και δυσκολεύουν την ανάπτυξη των Πειραιωτών. Κορυφαίος όλων μέχρι στιγμής ο Λούκας Σάσα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:27
51' Κίτρινη στο Ραντζέλοβιτς. Σκληρό μαρκάρισμα στον Σάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:29
52' Φάση για τον Ολυμπιακό. Εκπληκτική κάθετη του Σίλβα, κοντινό σουτ του Ραντζέλοβιτς, με τον Κουέστα να αποκρούει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπεναλουάν απομάκρυνε το γυριστό (από αρκετά πλάγια θέση) του Κάιπερς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:29
18:36
59' Γέμισμα του Κουέστα από τη μία περιοχή προς την άλλη. Ο Εμβιλά κάνει την προβολή, με την μπάλα να φτάνει στον Τζολάκη που την μπλοκάρει με τα χέρια. Φώναξαν για έμμεσο οι γηπεδούχοι. Δεν υπήρχε, ωστόσο, τέτοια πρόθεση από τον χαφ του Ολυμπιακού. by Μανώλης Μουσουράκης
18:37
60' Ωραία κεφαλιά του Μπεναλουάν, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκάμα. Ως μη γενόμενη η φάση, καθώς ο στόπερ του Άρη ήταν οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:40
Πρόβλημα και με τον Ροζ! Υπενθυμίζεται ότι ο στόπερ των γηπεδούχων αντικατέστησε τον Δεληζήση στο 39'. Να δούμε αν θα μπορέσει να συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
65' Αδύναμο σουτ του Σίλβα από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής του Άρη, φεύγει ένα μέτρο από το δεξί δοκάρι της εστίας. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο ο Ροζ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:43
Ο Άρης κλείνει καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Κουέστα, με τον Τζέγκο να έχει ανεβάσει και αυτός την απόδοσή του δίπλα στον Σάσα. Ο Σουρλής με τον Τιάγκο το παλεύουν αλλά δημιουργικά δεν φαίνονται, ούτε και ο Βαλμπουενά, με τον Μαρτίνς να πρέπει να αλλάξει κάτι για να κάνει πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό. by Γιώργος Τσανάκας
18:44
68' Οι Χασάν και Φορτούνης στις θέσεις των Βρουσάι και Βαλμπουενά, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
69' Οι Μάνος και Μπερτόγλιο περνούν εκτός. Οι Ματίγια και Σίλβα στις θέσεις τους. by Μανώλης Μουσουράκης
18:48
71' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σίλβα έφυγε στην κόντρα, περιμένοντας το ανέβασμα των συμπαικτών του. Πέρασε στον Σάσα, με τον χαφ του Άρη να πιάνει το φαλτσαριστό σουτ εντός της περιοχής του Ολυμπιακού, το οποίο έφυγε ξυστά από το αριστερό δοκάρι της εστίας. by Μανώλης Μουσουράκης
18:54
77' Τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Μέσα οι Ελ Αραμπί, Καλογερόπουλος και Μπουχαλάκης. Έξω οι Κάιπερς, Ντρέγκερ και Σουρλής. by Μανώλης Μουσουράκης
18:54
Ντεμπούτο για τον Καλογερόπουλο! by Μανώλης Μουσουράκης
18:56
80' Ο Ιωάννου αντί του τραυματία Τζέγκο. Θα μπει και ο Ματέο Γκαρσία στη θέση του Μαντσίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:56
Ο Τζέγκο φαίνεται πως έχει διάστρεμμα! by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
82' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! 1-1! Σκόρερ ο Φορτούνης. Τρομερό γκολ από τους «ερυθρόλευκους»! Απίστευτη συνεργασία δύο εκ των αλλαγών των φιλοξενούμενων, με τον Χασάν (ύστερα από την παράλληλη σέντρα του Ραντζέλοβιτς) να σπάει απίστευτα με τη μία -σχεδόν στα «τυφλά»- στον Φορτούνη, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε με το αριστερό ψύχραιμα και εύστοχα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:01
84' Φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Χασάν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:02
5(4)-9(4) οι τελικές για τις δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
19:04
88' Πέναλτι για τον Άρη! Ο Τιάγκο Σίλβα ανατρέπει τον Ματέο Γκαρσία εντός της περιοχής. Καθαρή η παράβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
19:05
89' Αστόχησε ο Γκάμα στην εκτέλεση πέναλτι! Κακή εκτέλεση από τον Πορτογάλο εξτρέμ, η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά δίπλα (χαμηλά) από το δεξί δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:06
90' Δοκάρι για τον Άρη με τον Γκάμα! Τρομερό πλασέ εκτός περιοχής από τον Γκάμα, θα καταλήξει στη συμβολή των δοκών. Ο Άρης χάνει μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για να φτάσει στο «τρίποντο». by Μανώλης Μουσουράκης
19:07
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:10
90'+4' Έφευγε με προϋποθέσεις ο Άρης στην αντεπίθεση, αλλά τον ανέκοψε η άμυνα των Πειραιωτών. by Μανώλης Μουσουράκης
19:11
Τέλος στο ματς! Το 1-1 θα είναι το τελικό σκορ στο Άρης-Ολυμπιακός. Οι «κίτρινοι» άνοιξαν το σκορ στο 14' με τον Μάνο, οι Πειραιώτες -οι οποίοι είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος- ισοφάρισαν στο 82' με τον Φορτούνη (πέρασε αλλαγή). Με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι (89') και να έχουν δοκάρι (90') στα τελευταία λεπτά με τον Γκάμα. Ο Άρης θα ανέβει στους 59 βαθμούς, περιμένοντας το αποτέλεσμα του ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στις 21:30. Στους 83 ο πρωταθλητής Ολυμπιακός. by Μανώλης Μουσουράκης