Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τα play off της Super League.

19:07
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Άρης-Παναθηναϊκός, η οποία θα διεξαχθεί στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των Playoffs της Super League 1. by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 19:30. Θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Novasports 3HD, ενώ ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Αλέξη Σαββόπουλου. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
Οι γηπεδούχοι (3οι, 59β.) προέρχονται από την εκτός έδρας ήττα (2-0, 9/5) από τον ΠΑΟΚ, φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες αναμετρήσεις χωρίς νίκη. Ωστόσο, σε συνδυασμό με την ήττα (0-1, 9/5) του Παναθηναϊκού (5ος, 52β., έξι σερί ματς χωρίς «τρίποντο») στη Λεωφόρο από την ΑΕΚ, εξασφάλισαν την παρουσία τους στην πρώτη τετράδα και κατ' επέκταση ένα εισιτήριο για το Europa Conference League. Τουλάχιστον αγωνιστικά, καθώς περιμένουν την έκβαση της υπόθεσης πλαστογραφίας του Μπόρτσε Λάσκοφ. Η μέγιστη βαθμολογική ποινή που μπορεί να τους επιβληθεί είναι η αφαίρεση έξι πόντων, κάτι που επηρεάζει άμεσα και τη μάχη τους με το «τριφύλλι» για την έξοδο στην Ευρώπη. Εικόνα live 21967807/22974.jpg by Μανώλης Μουσουράκης
19:11
Το φετινό ρεκόρ του Άρη, σε επίπεδο πρωταθλήματος, στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είναι 9Ν-3Ι-5Η, μένοντας χωρίς νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια του στο γήπεδό του. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός παραμένει χωρίς «τρίποντο» μακριά από την έδρα του εδώ και έξι αγώνες, μετρώντας συνολικά 6Ν-5Ι-6Η. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
Υπενθυμίζεται ότι από το μεσημέρι της Τρίτης (11/5) ο Λάζλο Μπόλονι αποτελεί και επίσημα παρελθόν από τον πάγκο των «πρασίνων», οι οποίοι θα πορευτούν στα δύο τελευταία ματς της σεζόν με τον Σωτήρη Συλαϊδόπουλο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
Άρης (Άκης Μάντζιος, 4-2-3-1): Κουέστα - Σάκιτς, Δεληζήσης, Ροζ, Γκάνεα – Σάσα, Ματίγια – Γκαρσία, Μπερτόγλιο, Μαντσίνι – Μάνος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος, 4-4-1-1): Διούδης – Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ – Χατζηγιοβάνης, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ, Βιγιαφάνιες – Καρλίτος – Μακέντα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Σιαμπάνης, Ντουάρτε, Γκάμα, Σίλβα, Μπεναλουάν, Μπρούνο, Σούντγκρεν, Μπαγκαλιάνης, Μαρτίνης. by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Χριστογεώργος, Σαβιέρ, Αγιούμπ, Σάντσες, Μπουζούκης, Ενγκμπακοτό, Ιωαννίδης, Καραγιάννης, Μαουρίσιο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
Διαιτητής: Ιστβάν Βαντ, Α' Βοηθός: Ιστβάν Άλμπερτ, Β' Βοηθός: Θεόδωρος Γεωργίου, 4ος Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, VAR: Τιάγκο Μαρτίνς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
Η ιστορία στα μεταξύ τους παιχνίδια: Νίκες Άρη: 25 Ισοπαλίες: 27 Νίκες Παναθηναϊκού: 65 by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
Με γηπεδούχο τον Άρη: Νίκες Άρη: 19 Ισοπαλίες: 17 Νίκες Παναθηναϊκού: 22 by Μανώλης Μουσουράκης
19:16
Οι φετινές τους συναντήσεις: 4/10/2020: Παναθηναϊκός – Άρης 0-1 (25' Μαντσίνι) 17/1/2021: Άρης – Παναθηναϊκός 0-1 (9' Καμπετσής) 18/4/2021: Παναθηναϊκός – Άρης 1-2 (31' Σανκαρέ – 62' Μάνος, 65' Ματέο Γκαρσία) by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:29
Με μαύρες εμφανίσεις θα αγωνιστεί ο Άρης, με τη βασική του ο Παναθηναϊκός. by Μανώλης Μουσουράκης
19:31
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:34
Ο Γκαρσία έχει πάρει την αριστερή πλευρά και ο Μαντσίνι τη δεξιά στο 4-2-3-1 του Άκη Μάντζιου. Υπενθυμίζεται ότι ο Μπρούνο Γκάμα έμεινε εκτός της αρχικής ενδεκάδας, στην οποία επέστρεψε ο Γιώργος Δεληζήσης, ύστερα από τον τραυματισμό του. by Μανώλης Μουσουράκης
19:35
3' Καίρια παρέμβαση του Δεληζήση στον Καρλίτος, ο οποίος ήταν έτοιμος να εισβάλει στην περιοχή του Άρη. Κέρδος το κόρνερ για το «τριφύλλι». by Μανώλης Μουσουράκης
19:37
Κυκλοφορεί την μπάλα στην άμυνά του ο Άρης. Προσπαθεί να δημιουργήσει κενό διάδρομο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:39
Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής. by Μανώλης Μουσουράκης
19:40
9' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Θα τη δεχτεί ο Δεληζήσης, ο οποίος ανέκοψε την επίθεση του Μολό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
10' Κίτρινη και στον Μακέντα για τον ίδιο λόγο. «Θύμα» του ο Μάνος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:44
12' Φάση για τον Άρη. Φαλτσαριστό σουτ του Σάσα εκτός περιοχής, θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διούδη. by Μανώλης Μουσουράκης
19:44
13' Ωραία σέντρα του Μπερτόγλιο, δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής ο Μάνος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
Ο Ματίγια διαμαρτύρεται για χέρι του Μολό κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ της άμυνας του Παναθηναϊκού. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
16' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μάνος βγήκε με προϋποθέσεις στην κόντρα, εισέβαλε στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο καθυστέρησε να εκτελέσει, με τον Πούγγουρα να «καθαρίζει» τη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
19:48
17' Κίτρινη κάρτα και στον Αλεξανδρόπουλο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:50
19' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σουτ εκτός της περιοχής από τον Καρλίτος, μπλοκάρει ο Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:57
25' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης βρίσκεται σε πλάγια θέση εντός της περιοχής του Άρη, καθυστερεί να εκτελέσει σε πρώτο χρόνο, με τον Σάσα να ανακόπτει το σουτ του. by Μανώλης Μουσουράκης
19:58
Στο 61%-39% το ποσοστό κατοχής της μπάλας, αντίστοιχα, για την κάθε ομάδα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
Ο Παναθηναϊκός έχει δώσει την μπάλα στους γηπεδούχους, προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει στην κόντρα. Κάτι που έχει καταφέρει μέχρι ένα σημείο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
Έχουν αλλάξει πλευρά οι Μαντσίνι και Γκαρσία. by Μανώλης Μουσουράκης
20:02
20:06
34' Ευκαιρία για τον Άρη. Σουτ του Σάσα από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής του Παναθηναϊκού, φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
Δεύτερη φορά που απειλεί με προϋποθέσεις τα αντίπαλα καρέ ο χαφ των γηπεδούχων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος έχει γυρίσει το σύστημα του Παναθηναϊκού σε 4-2-3-1 με τον Βιγιαφάνιες στον άξονα και τον Μακέντα στο αριστερό άκρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
37' Φάση για τον Άρη. Ωραία ενέργεια του Γκαρσία μέσα στην αντίπαλη περιοχή. Τον σταμάτησε ο Μολό, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
39' Κι άλλη ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Σάκιτς, κεφαλιά του Δεληζήση από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
Ακόμα πέντε λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρώτου ημιχρόνου. Πάντα στο 0-0. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
43' Φάση για τον Άρη. Σουτ του Μαντσίνι από πλάγια θέση εντός περιοχής (από το ύψος του πέναλτι), το οποίο φεύγει άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τους «κίτρινους», καθώς ο Διούδης προσπαθούσε να σηκωθεί. by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
20:17
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Δεν θα κρατηθούν καθυστερήσεις. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Οι τελικές, αντίστοιχα, για τις δύο ομάδες είναι 6(1) - 3(2). by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
20:32
Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
Χωρίς αλλαγές στις ενδεκάδες τους οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
46' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Κεφαλιά του Μάνου, βγάζει στην κόντρα τον Μαντσίνι. Ο Σένκεφελντ κάνει κακή εκτίμηση της φάσης, με τον χαφ των «κίτρινων», όμως, να αστοχεί στο τετ-α-τετ με τον Διούδη. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
20:40
20:41
53' Έχει βγει εκτός αγωνιστικού χώρου ο Σένκεφελντ, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή, με τον Σάντσες να περνάει στη θέση του. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
20:45
Στο έδαφος και ο Αλεξανδρόπουλος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:46
Όλα καλά, θα συνεχίσει ο νεαρός χαφ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
60' Φάση για τον Άρη. Ο Γκαρσία ταλαιπώρησε την άμυνα του Παναθηναϊκού εντός της περιοχής των «πρασίνων», ωστόσο το παράλληλο γύρισμά του δεν βρήκε συμπαίκτη του. by Μανώλης Μουσουράκης
20:52
63' Ακόμα δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό: Οι Ιωαννίδης και Μαουρίσιο στις θέσεις των Χατζηγιοβάνη και Καρλίτος, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:53
64' Αλλαγή και για τον Άρη: Μέσα ο Γκάμα, εκτός ο Μπερτόγλιο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
Με μικροενοχλήσεις αποχώρησε ο Χατζηγιοβάνης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
68' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κατευθύνεται στο «γάμα». Διώχνει εντυπωσιακά ο Διούδης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
Αποκόμισε ένα χτύπημα στα πλευρά ο Διούδης στην υπερπροσπάθειά του. Ωστόσο, θα συνεχίσει κανονικά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
71' Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Πούγγουρα! Ο κεντρικός αμυντικός των φιλοξενούμενων απώθησε εκτός φάσης τον Μαντσίνι, ο οποίος διαμαρτυρόταν. by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
73' Κίτρινη κάρτα στον Διούδη για διαμαρτυρίες. by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
Ο Πούγγουρας υπέπεσε στην παράβαση στο όριο της μεγάλης περιοχής. Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
74' Πάνω στο τείχος η εκτέλεση του Ματίγια. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
76' Οι Καραγιάννης και Μπουζούκης στις θέσεις των Μακέντα και Σανκαρέ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
Στις 14 τελικές έχει φτάσει ο Άρης, χωρίς τελική ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
21:08
78' Φάση για τον Παναθηναϊκό. Κεφαλιά του Βιγιαφάνιες από το ύψος του πέναλτι, περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:08
79' Μέσα ο Μπρούνο, έξω ο Μαντσίνι, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
79' Ευκαιρία για τον Άρη. Διαγώνιο σουτ του Μπρούνο με το που μπήκε στο ματς, μπλοκάρει ο Διούδης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:10
21:11
82' Μακρινό σουτ του Σάκιτς, δεν προβληματίζει τον Διούδη. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
21:13
84' Μέσα ο Σούντγκρεν, έξω ο Σάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:14
85' Εκπληκτικό κόψιμο του Καραγιάννη στον Μάνο, ο οποίος έφευγε τετ-α-τετ με τον Διούδη. by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
21:17
Λιγότερο από δύο λεπτά για την ολοκλήρωση των 90'. by Μανώλης Μουσουράκης
21:19
Δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα ο Άρης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:19
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:20
90'+1' Φάση για τον Άρη. Σουτ εκτός περιοχής από τον Μπρούνο, μπλοκάρει ο Διούδης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:21
90'+2' Κίτρινη και στον Μαουρίσιο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
90'+3' Κίτρινη στον Μάνο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για τράβηγμα και πέναλτι. Η φάση ελέγχθηκε και από τον VAR. Καίρια παρέμβαση του Χουάνκαρ προ του Μπρούνο στην ίδια φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
Πιέζει ο Άρης, ο οποίος έχει κλείσει τον Παναθηναϊκό στο αμυντικό του τρίτο στα τελευταία λεπτά. Αντέχουν οι «πράσινοι». by Μανώλης Μουσουράκης
21:26
Τέλος στον αγώνα. Οι Άρης και Παναθηναϊκός θα μείνουν στο 0-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τους φιλοξενούμενους να αγωνίζονται από το 71' με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής (απευθείας κόκκινη) του Πούγγουρα. Πέμπτο ματς χωρίς νίκη για τους «κίτρινους» (3οι, 60β., βγήκαν οριστικά εκτός μάχης για τη 2η θέση), έβδομο για τους «πράσινους» (5οι, 53β.). 21(8)-4(2) οι τελικές στην αναμέτρηση, αντίστοιχα, για τις δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης