Ξάνθη-Παναιτωλικός

Παρακολουθήστε live μέσω του sport-fm.gr την διακύμανση της αναμέτρησης, για τα μπαράζ παραμονής/ανόδου στη Super League 1.

15:15
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του πρώτου αγώνα μπαράζ παραμονής/ανόδου στη Super League 1, Ξάνθη-Παναιτωλικός, ο οποίος θα διεξαχθεί στο «Xanthi FC Arena». by Μανώλης Μουσουράκης
15:15
Το παιχνίδι είναι προγραμματισμό για τις 15:30. Θα καλυφθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ3 και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
15:17
Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα του Αγρινίου τερμάτισε 13η στα Playouts της Super League 1, με εκείνη από την Ξάνθη να καταλαμβάνει τη 2η θέση στο δραματικό φινάλε των Playoffs της Super League 2. by Μανώλης Μουσουράκης
15:17
Το δεύτερο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (30/5, 19:30) στο γήπεδο του Παναιτωλικού. by Μανώλης Μουσουράκης
15:17
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων: by Μανώλης Μουσουράκης
15:19
Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο - Πέτροβιτς, Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης - Δημούτσος, Θυμιάνης - Ντίνας, Έμπερτ, Σιατραβάνης - Θ. Παπάζογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
15:19
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Μπέντο, Μικελτάντζε, Στάθης, Καπνίδης, Σχρόιεν, Έλιοτ, Βόλτερς, Τεσίγια, Τσαμούρης. by Μανώλης Μουσουράκης
15:20
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ - Μανθάτης, Καρασαλίδης, Τσότσαλιτς, Περέιρα - Ντίας, Εντινγκά - Μπαρμπόσα, Μεντόσα, Ντουάρτε - Βέργος. by Μανώλης Μουσουράκης
15:20
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Μελίσσας, Ταχάρ, Μαλής, Αριγίμπι, Καρέλης, Ματσόλα, Αρσούρα, Βάντερσον, Μάζουρεκ. by Μανώλης Μουσουράκης
15:21
Πολλές οι απουσίες για την Ξάνθη, η οποία θα αγωνιστεί χωρίς τους Ανδρέα Τάτο, Τάσο Παπάζογλου, Τζόσουα Μπριλάντε και Κέβιν Γκαρσία. Από την άλλη, για τον Παναιτωλικό πέρα από τους τραυματίες Τσιγγάρα, Λιάβα και Τζανακάκη, δεν θα δώσουν το «παρών» οι Γιάκολις και Αζάντι αλλά και ο Ντάλσιο, ο οποίος αναχώρησε εσπευσμένα για την Πορτογαλία λόγω ενός σοβαρού οικογενειακού προβλήματος. by Μανώλης Μουσουράκης
15:22
Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος Α' Βοηθός: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ Β' Βοηθός: Ανδρέας Μεϊντάνας 4ος Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας Διαιτητής VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος Διαιτητής AVAR: Γεώργιος Χριστακόγλου. by Μανώλης Μουσουράκης
15:22
Σε περίπου οκτώ λεπτά αναμένεται η έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
15:30
Επικρατεί αρκετή ζέστη στην Ξάνθη. by Μανώλης Μουσουράκης
15:32
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
15:33
Όλα έτοιμα για την έναρξη του παιχνιδιού. by Μανώλης Μουσουράκης
15:33
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
15:36
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση. by Μανώλης Μουσουράκης
15:38
6' ΓΚΟΛ ο Παναιτωλικός! 0-1! Σκόρερ ο Βέργος! Λάθος από τον Πέτροβιτς εντός της περιοχής της ομάδας του, ο Ντουάρτε έκλεψε την μπάλα και τη γύρισε στον Βέργο, ο οποίος με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στα δίχτυα. Γκολ στην πρώτη φάση του αγώνα! by Μανώλης Μουσουράκης
15:42
Δεν έχει αλλάξει τον ρυθμό του παιχνιδιού το γρήγορο γκολ. Το ματς είναι ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να χτίσουν τις επιθέσεις τους από πίσω. Καλά στημένες στο μεσοαμυντικό κομμάτι αμφότερες. by Μανώλης Μουσουράκης
15:45
12' Σουτ του Έμπερτ εκτός της περιοχής, το οποίο κοντράρει στα σωμάτα. Πρώτο κόρνερ για την Ξάνθη. by Μανώλης Μουσουράκης
15:49
16' Φάση για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε βρήκε πολύ ωραία στην καρδιά της περιοχής τον Βέργο, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να κοντρολάρει, ώστε να εκτελέσει με καλές προϋποθέσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
15:53
Έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων η Ξάνθη. Με τον Παναιτωλικό να κλείνει καλά τους χώρους και να πιέζει στο ύψος της μεσαίας γραμμής. by Μανώλης Μουσουράκης
15:56
22' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Γυριστή κεφαλιά του Παπάζογλου στη μικρή περιοχή του Παναιτωλικού, κόβει ο Καρασαλίδης. by Μανώλης Μουσουράκης
15:56
24' Παράλληλη σέντρα του Παντελιάδη, μπλοκάρει ο Κνετ. by Μανώλης Μουσουράκης
15:58
25' Γυρίζει ο Ντίνας εντός της περιοχής του Παναιτωλικού, καίρια παρέμβαση του Περέιρα, ο οποίος απομακρύνει. by Μανώλης Μουσουράκης
15:59
Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές. by Μανώλης Μουσουράκης
16:02
29' Φάση για την Ξάνθη. Γυριστό... πλασέ του Θυμιάνη, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναιτωλικού. by Μανώλης Μουσουράκης
16:03
30' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Υπέροχη ενέργεια του Βέργου, εισβάλει στην περιοχή της Ξάνθης, «σπάει» στον Ντίας, το σουτ του οποίου περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:05
by Μανώλης Μουσουράκης
16:06
16:07
16:07
Στο 60%-40% τα ποσοστά κατοχής της μπάλας για Ξάνθη και Παναιτωλικό, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
16:08
35' Πολύ γρήγορα η πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη: Στη θέση του Πέτροβιτς ο Μικελτάντζε. by Μανώλης Μουσουράκης
16:13
39' Φάση για την Ξάνθη. Μακρινό και δυνατό σουτ του Έμπερτ, φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Παναιτωλικού. by Μανώλης Μουσουράκης
16:16
43' Φάση για την Ξάνθη. Διαγώνιο σουτ του Ντίνα από πλάγια θέση εντός της περιοχής του Παναιτωλικού, μπλοκάρει ο Κνετ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:18
45' Κίτρινη κάρτα στον Τσότσαλιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
16:19
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:20
45'+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Τζούρμαν δεν μπόρεσε να βρει γεμάτα την μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από γέμισμα. Απομάκρυνε η άμυνα του Παναιτωλικού. by Μανώλης Μουσουράκης
16:20
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός θα πάει προηγούμενος 1-0 στα αποδυτήρια χάρη στο τέρμα του Βέργου από το 6'. by Μανώλης Μουσουράκης
16:36
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
16:36
46' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μεντόσα δίνει έτοιμο γκολ στον Βέργο, ο οποίος -όντας ολομόναχος- πιάνει το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής της Ξάνθης, με την μπάλα να φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:42
50' Κάρτα στον Μεντόσα. by Μανώλης Μουσουράκης
16:43
52' ΓΚΟΛ η Ξάνθη! 1-1! Σκόρερ ο Έμπερτ! Ο Σιατραβάνης βρίσκει τον Έμπερτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Παναιτωλικού, με τον άσο των γηπεοδούχων να πλασάρει εύστοχα. by Μανώλης Μουσουράκης
16:45
54' Φάση για τον Παναιτωλικό. Μπαίνει από τα αριστερά εντός της αντίπαλης περιοχής ο Βέργος, ωστόσο το σουτ που επιχειρεί περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:50
16:53
62' Kεφαλιά του Παπάζογλου, περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:54
63' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Μεντόσα μπαίνει ο Ταχάρ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
67' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίας έπιασε το σουτ από πλάγια θέση, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας της Ξάνθης. by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
17:01
70' Οι Τεσίγια και Σχρόιεν στις θέσεις των Θυμιάνη και Ντίνα, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:02
71' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη! 2-1! Σκόρερ ο Μικελτάντζε! Φτάνει στην ανατροπή η Ξάνθη με συνδυασμό δύο εκ των τριών αλλαγών της. Ο Σχρόιεν κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά εντός της περιοχής του Παναιτωλικού, πιάνει το σουτ ο Μικελτάντζε και κάνει 2-1 για τους γηπεδούχους. by Μανώλης Μουσουράκης
17:04
73' Μέσα ο Αριγίμπι, περνάει έξω ο Ντουάρτε. Εντός και ο Ματσόλα στη θέση του Βέργου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:07
76' Θα δει την κίτρινη κάρτα ο Έμπερτ για μαρκάρισμα στον Ντίας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:09
78' Φάση για την Ξάνθη. Δυνατή κεφαλιά από τον προωθημένο Βέρκερ, μπλοκάρει ο Κνετ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
83' Κίτρινη κάρτα στον Περέιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
86' Εντός οι Βάντερσον και Καρέλης, έξω οι Περέιρα και Εντινγκά. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
87' Μέσα οι Καπνίδης και Στάθης, έξω οι Παπάζογλου και Σιατραβάνης, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
Ακόμα τρία λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης. Πάντα στο 2-1. by Μανώλης Μουσουράκης
17:21
Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:25
90'+3' Ευκαιρία για την Ξάνθη. Πολύ κοντά στο 3-1 οι γηπεδούχοι, με την κεφαλιά του Καπνίδη από την καρδιά της περιοχής να περνάει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:29
Τέλος στο ματς. Η Ξάνθη πραγματοποιεί σπουδαία ανατροπή, κερδίζει 2-1 εντός έδρας τον Παναιτωλικό και παίρνει σημαντικό προβάδισμα εν όψει του δεύτερου παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Βέργο στο 6', για να απαντήσουν οι Έμπερτ και Μικελτάντζε στο 52' και το 71', αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης