Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στο Βέλγιο και στην Ρωσία για την πρώτη αγωνιστική του 2ου ομίλου του Euro. by Γιώργος Τσανάκας
21:48
Όλα αυτά υπό την... σκιά του απίστευτου συμβάντος που έλαβε νωρίτερα χώρα με τον Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος κατέρρευσε κατά τη διάρκεια του Δανία-Φινλανδία. by Γιώργος Τσανάκας
21:50
Ευτυχώς, ο Δανός δείχνει να είναι καλά πλέον, με τον Έρικσεν να έχει ανακτήσει τις αισθήσεις του, παρότι άπαντες φοβηθήκαμε για το χειρότερο αφού οι στιγμές ήταν σοκαριστικές! Τα εύσημα φυσικά πηγαίνουν στο ιατρικό επιτελείο που έκανε ανάνηψη στον Δανό μεσοεπιθετικό την ώρα του αγώνα, όπως και στον Άντονι Τέιλορ, διαιτητή, που διέκοψε αμέσως τον αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
21:50
Αν μη τι άλλο και η σκηνή με το ανθρώπινο τείχος που σχημάτισαν οι συμπαίκτες του ώστε να μην φαίνονται στον κόσμο από το γήπεδο και από την τηλεόραση οι σοκαριστικές στιγμές και οι προσπάθειες του ιατρικού επιτελείου... by Γιώργος Τσανάκας
21:51
Πάμε τώρα στα... φρέσκα κουλούρια αφού πρώτα ευχηθούμε στον Κρίστιαν Έρικσεν να είναι υγιέστατος πάνω από όλα! by Γιώργος Τσανάκας
21:52
Δύο φορές έχουν κοντραριστεί στο παρελθόν σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης, συγκεκριμένα σε Μουντιάλ. Το Βέλγιο μετρά ισάριθμες νίκες το 2002 (3-2) και το 2014 (1-0). Συναντήθηκαν και στην προκριματική φάση το 2019, με τους «κόκκινους διαβόλους» να κερδίζουν και τις δύο φορές (3-1 εντός, 4-1 εκτός). by Γιώργος Τσανάκας
21:52
Αγαπημένη αντίπαλος η Ρωσία για τον Εντέν Αζάρ. Τρεις φορές την έχει αντιμετωπίσει σημειώνοντας 4 γκολ, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ. Από την άλλη το μεγάλο «αστέρι» των Ρώσων, Τζιούμπα, είχε 9 γκολ και 5 ασίστ στην προκριματική φάση. Απέναντι στο Βέλγιο, όμως, δεν είχε τίποτα από αυτά. by Γιώργος Τσανάκας
21:52
Χωρίς νίκη στα 6 τελευταία ματς του Euro η Ρωσία! Το Βέλγιο σκοράρει σταθερά εδώ και 30 αγώνες, επίσημους και φιλικούς. Τελευταία φορά που δεν τα κατάφερε ήταν απέναντι στη Γαλλία, στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2018. by Γιώργος Τσανάκας
21:53
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες του ματς... by Γιώργος Τσανάκας
21:54
Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά - Αλντερβάιρελντ, Μπογιατά, Φερτόνχεν - Καστάνιε, Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Τόργκαν Αζάρ - Μέρτενς, Λουκάκου, Καράσκο. by Γιώργος Τσανάκας
21:54
Στον πάγκο οι Μινιολέ, Σελς, Βερμάλεν, Εντέν Αζάρ, Μενιέ, Ντεναγιέρ, Μπεντέκε, Τσαντλί, Μπατσουαγί, Τροσάρ, Ντοκού, Πρετ. by Γιώργος Τσανάκας
21:54
Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Σούνιν - Φερνάντες, Σεμένοβ, Τζίκια, Ζιρκόφ - Οζντόεφ, Μπαρίνοφ - Ζομπνίν, Γκολόβιν, Κουζιάεφ - Τζούμπα. by Γιώργος Τσανάκας
21:54
Στον πάγκο οι Ντιούπιν, Σαφόνοφ, Ντιβέεφ, Καραβάεφ, Τσέρισεφ, Σομπόλεφ, Ζαμπολότνι, Μίραντσουκ, Ζεμαλετντίνοφ, Ιόνοφ, Εβγκένιεφ, Μούκιν. by Γιώργος Τσανάκας
21:54
Διαιτητής του αγώνα ο Ισπανός Αντόνιο Ματέου Λαόθ. Προ δύο εβδομάδων είχε σφυρίξει τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. by Γιώργος Τσανάκας
21:56
Η ανάκρουση των ύμνων των δύο χωρών τώρα... Σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το παιχνίδι! by Γιώργος Τσανάκας
22:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
22:01
Οι Βέλγοι γονάτισαν πριν τη σέντρα όπως συνηθίζεται σε μια κίνηση κατά του ρατσισμού, οι Ρώσοι όχι... by Γιώργος Τσανάκας
22:07
7' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για τους Ρώσους... by Γιώργος Τσανάκας
22:07
Ανεκμετάλλευτο πέρασε, πολύ κακή εκτέλεση του Φερνάντες... by Γιώργος Τσανάκας
22:10
10' ΓΚΟΟΟΟΛ για το Βέλγιο! by Γιώργος Τσανάκας
22:11
Ο Λουκάκου από θέση οφσάιντ γίνεται κάτοχος της μπάλας και με ωραίο πλασέ ανοίγει το σκορ. Η μπάλα έχει φτάσει στα πόδια του από... τσαφ του Σεμένοφ, με την φάση να τσεκάρεται στο VAR και να μετράει το γκολ! by Γιώργος Τσανάκας
22:12
Προφανώς θεώρησαν οι διαιτητές πως παρότι ήταν οφσάιντ, η μπάλα πάει από αντίπαλο και έπρεπε να μετρήσει. Νωρίς νωρίς το 1-0 οι Βέλγοι, με τον Λουκάκου να αφιερώνει το γκολ στον Κρίστιαν Έρικσεν! by Γιώργος Τσανάκας
22:13
«Κρις σε αγαπάω», είπε στην κάμερα ο Λουκάκου μετά το γκολ! by Γιώργος Τσανάκας
22:14
14' Φάση για την Ρωσία! Εκτέλεση του Γκολόβιν, κεφαλιά του Φερνάντες, στην αγκαλιά του Κουρτουά. by Γιώργος Τσανάκας
22:17
Το γκολ του Βελγίου με τον Λουκάκου
by Γιώργος Τσανάκας
22:19
18' Μεγάλη φάση το Βέλγιο. Ο Λουκάκου φεύγει στην κόντρα, καθυστερεί αλλά σπάει στον Ντεντόνκερ που ερχόταν σαν... τρέιλερ, αυτός έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
22:23
22' Νέα μεγάλη φάση για το Βέλγιο! Ο Τόργκαν Αζάρ μετά τις κόντρες βρέθηκε... φάτσα με το τέρμα αλλά νικήθηκε από τον Σούνιν! by Γιώργος Τσανάκας
22:23
Ανεβάζει στροφές το Βέλγιο, ολοένα και απειλεί περισσότερο... by Γιώργος Τσανάκας
22:27
Καστάνιε και Κουζιάεφ συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι... Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Βέλγος, να δούμε και τον Ρώσο. by Γιώργος Τσανάκας
22:27
27' Μενιέ αντί Καστάνιε για το Βέλγιο. by Γιώργος Τσανάκας
22:28
Το εκπληκτικό τάκλιν του Ζίγκια στον Λουκάκου
22:29
29' Μακρινό σουτ του Αλντερβάιρελντ, άουτ... by Γιώργος Τσανάκας
22:29
30' Τσερίσεφ αντί Κουζιάεφ στην Ρωσία by Γιώργος Τσανάκας
22:31
Άλλη μια διακοπή, άλλοι δύο πεσμένοι στο έδαφος... by Γιώργος Τσανάκας
22:33
185-108 οι πάσες, υπερ των Βέλγων... by Γιώργος Τσανάκας
22:34
34' ΓΚΟΟΟΛ για το Βέλγιο! by Γιώργος Τσανάκας
22:34
Μετά από σέντρα, ο Ζουνίν δεν μπορεί να διώξει καλα την μπάλα που στρώνεται στον Μενιέ, ο οποίος με ένα πλασεδάκι μέσα από την περιοχή θα γράψει το 2-0 υπέρ των Βέλγων. by Γιώργος Τσανάκας
22:35
Άνω κάτω η άμυνα των Ρώσων, σωτήρας ο Σούνιν
22:36
Το «τσαφ» του Σεμένιοφ και οι συμβουλές του Ανρί στον Λουκάκου
22:40
40' Πέσιμο του Μενιέ στην περιοχή, «παίζετε» από τον Λαόθ... Ας περιμένουμε λίγο γιατί υπάρχει και το VAR. by Γιώργος Τσανάκας
22:41
Συνέχεια στο ματς... by Γιώργος Τσανάκας
22:43
43' Έξω ο Ζιρκόφ, μέσα ο Καραβάεφ... Νέα αναγκαστική αλλαγή για τους Ρώσους. by Γιώργος Τσανάκας
22:44
Το 2-0 του Βελγίου από τον Μενιέ
22:45
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος... by Γιώργος Τσανάκας
22:48
45'+3' Κι άλλη φάση το Βέλγιο. Ο Καράσκο... χορεύει όποιον αντιπαλο βρει μπροστά του, το τελείωμα που επιχείρησε από τα 5 μέτρα δεν θα βρει εστία. by Γιώργος Τσανάκας
22:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Το Βέλγιο βρήκε το γκολ στην πρώτη της τελική με τον Λουκάκου και στη συνέχεια μετέτρεψε το πρώτο 45λεπτο σε... πάρτι, σκοράροντας εκ νέου με τον Μενιέ για το 2-0 του ημιχρόνου κόντρα στη Ρωσία. by Γιώργος Τσανάκας
22:50
22:50
22:58
Και η φάση του Καράσκο νωρίτερα...
23:05
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! by Γιώργος Τσανάκας
23:05
46' Ντιβέεφ αντί Μπαρίνοφ για τη Ρωσία. by Γιώργος Τσανάκας
23:17
Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης. Το Βέλγιο κρατάει άνετα το προβάδισμά του, η Ρωσία θέλει αλλά δεν μπορεί... by Γιώργος Τσανάκας
23:20
Οι Βέλγοι δεν έχουν ανεβάσει ταχύτητα πάντως στο ματς. Σαν να παίζουν στον... αυτόματο αλλά και πάλι άνετα προηγούνται 2-0 by Γιώργος Τσανάκας
23:23
Στο 60ο λεπτό βρισκόμαστε, όλα όπως έχουν διαμορφωθεί από το 34' με το Βέλγιο να προηγείται 2-0 της Ρωσίας χάρη στα τέρματα των Λουκάκου, Μενιέ. by Γιώργος Τσανάκας
23:24
64' Μίραντσουκ και Μουκίν μέσα, Τσέρισεφ και Ζομπνίν έξω για τη Ρωσία. by Γιώργος Τσανάκας
23:34
Φτάσαμε στο 70ο λεπτό... Βαρετό ματς στο δεύτερο μέρος, τίποτα δεν έχει αλλάξει. by Γιώργος Τσανάκας
23:36
76' Μέσα ο Βερμάλεν, έξω ο Φερτόνχεν για το Βέλγιο. by Γιώργος Τσανάκας
23:36
77' Πρετ στη θέση του Καράσκο τώρα... by Γιώργος Τσανάκας
23:39
Ο Εντέν Αζάρ στο ματς...
23:43
Τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι by Γιώργος Τσανάκας
23:48
88' ΓΚΟΟΟΟΛ για το Βέλγιο! by Γιώργος Τσανάκας
23:49
Υπέροχη κάθετη του Μενιέ προς τον Λουκάκου, ο οποίος τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα και με άψογο πλασέ με το, κακό, δεξί του πόδι νίκησε τον Λούνιν για το 3-0. by Γιώργος Τσανάκας
23:50
91' Εκτέλεση φάουλ του Μίραντσουκ, άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
23:52
Τέλος στο ματς! Το Βέλγιο δεν φόρτσαρε, αλλά επικράτησε με 3-0 της Ρωσίας και έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Euro. Δύο γκολ ο Λουκάκου, ένα ο Μενιέ για τους νικητές που έκαναν... πλάκα, χωρίς καν να πατήσουν το γκάζι. by Γιώργος Τσανάκας