Ελβετία-Ισπανία

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την προημιτελική φάση του Euro 2020.

18:21
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελβετία και την Ισπανία (19:00, ΑΝΤ1, sport-fm.gr, bwinΣΠΟΡ FM 94,6) , παιχνίδι με το οποίο ανοίγει η αυλαία της προημιτελικής φάσης του Euro 2020. by www.sport-fm.gr
18:21
Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στην «Γκάζπρομ Αρένα» της Αγίας Πετρούπολης με παρουσία περίπου 34.000 θεατών. by www.sport-fm.gr
18:21
Αμφότερες οι δύο χώρες πρωταγωνίστησαν στην καλύτερη βραδιά στην ιστορία της διοργάνωσης! by www.sport-fm.gr
18:21
Την περασμένη Δευτέρα, η Ελβετία απέκλεισε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία στα πέναλτι (5-4 πεν.), και ενώ νωρίτερα είχε στείλει το ματς στην παράταση με δύο γκολ μετά το 85' (3-3 καν.). by www.sport-fm.gr
18:22
Το ίδιο βράδυ, οι Ισπανοί πήραν το εισιτήριο για τους "8", αφήνοντας εκτός συνέχειας την Κροατία στην παράταση (5-3), με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται 3-3. by www.sport-fm.gr
18:23
Όσον αφορά στις μεταξύ τους συναντήσεις, η Ισπανία έχει συντριπτικά υπέρ της την παράδοση, αφού σε 22 ματς απέναντι στην Ελβετία μετράει 16 νίκες, έχοντας ηττηθεί μόλις μία φορά. by www.sport-fm.gr
18:24
Να θυμίσουμε πως για την Ελβετία θα απουσιάσει ο αρχηγός Γκράνιτ Τσάκα, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες και δεν μπορεί να αγωνιστεί. by www.sport-fm.gr
18:24
18:25
Ελβετία (3-4-3): Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Ζούμπερ, Βιντμέρ, Ζακάρια, Σακίρι, Φρόιλερ, Εμπολό, Σεφέροβιτς. by www.sport-fm.gr
18:25
Ισπανία (4-3-3): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Πάου Τόρες, Λαπόρτ, Ζόρντι Άλμπα, Κόκε, Μπουσκέτς, Πέδρι, Σαράμπια, Μοράτα, Φεράν Τόρες. by www.sport-fm.gr
18:29
Στον πάγκο θα βρεθούν οι:
Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Μβογκό, Κομπέλ, Μπαμπού, Βάργκας, Σο, Φάσναχτ, Μπενίτο, Γκαβράνοβιτς, Σερ, Τσομέρτ, Λοτόμπα.
Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Ντε Χέα, Σάντσεθ, Ντιέγκο Γιορέντε, Μάρκος Γιορέντε, Μορένο, Έρικ Γκαρθία, Γκαγιά, Ρόδρι, Όλμο, Τραορέ, Οϊαρθάμπαλ.
18:39
Να θυμίσουμε πως ο νικητής θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Βέλγιο-Ιταλία στα ημιτελικά του θεσμού. by www.sport-fm.gr
18:42
18:54
18:59
19:01
2' Μακρινό σουτ του Σακίρι, κοντράρει σε σώμα αντιπάλου και μαζεύει εύκολα ο Σιμόν. by www.sport-fm.gr
19:04
5' Η Ελβετία περιμένει πίσω από το κέντρο, με την Ισπανία να προσπαθεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των αντιπάλων. by www.sport-fm.gr
19:07
19:07
19:11
Ο Ζόρντι Άλμπα με ένα μακρινό σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ ανοίγει το σκορ για τους Ισπανούς, με το σουτ του πάντως να κοντράρει στον Ζακάρια, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα της άλλαξε πορεία, μπερδεύοντας τον Ζόμερ που έμεινε... άγαλμα στο κέντρο της εστίας του. by www.sport-fm.gr
19:13
19:15
15' Ωραία σέντρα του Σαράμπια από τα αριστερά, απομακρύνει με κεφαλιά ο Ελβέντι σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
19:15
19:16
15' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την Ισπανία, δύο μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή των Ελβετών. by www.sport-fm.gr
19:17
Καλή εκτέλεση από τον Κόκε, η μπάλα περνάει ελάχιστα πάνω από την εστία του Ζόμερ. by www.sport-fm.gr
19:17
Το γκολ του Ζόρντι Άλμπα...
19:19
19' Λάθος διώξιμο του Σιμόν μετά από πίεση του Εμπολό. Κέρδος ένα κόρνερ για την Ελβετία. by www.sport-fm.gr
19:19
Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Εμπολό για να του παρασχεθεί ιατρική φροντίδα, καθώς αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο δεξί του πόδι. by www.sport-fm.gr
19:21
19:22
23' Αναγκαστική αλλαγή για την Ελβετία. Έξω ο Εμπολό, στη θέση του ο Ρούμπεν Βάργκας. by www.sport-fm.gr
19:23
Η ευκαιρία του Κόκε
19:26
19:26
Κεφαλιά του Αθπιλικουέτα, μπλοκάρει σταθερά στο κέντρο της εστίας του ο Ζόμερ. by www.sport-fm.gr
19:28
19:29
Να πούμε πως τελικώς η UEFA καταλόγισε το γκολ της Ισπανίας σαν αυτογκόλ του Ζακάρια. by www.sport-fm.gr
19:32
19:33
34' Ο Άλμπα παραχωρεί κόρνερ πριν προλάβει ο Σεφέροβιτς να γίνει επικίνδυνος από τη μικρή περιοχή. by www.sport-fm.gr
19:34
Παίρνει την κεφαλιά ο Ακάντζι, η μπάλα όμως φεύγει αρκετά πάνω από την εστία του Σιμόν. by www.sport-fm.gr
19:34
35' Ακόμα ένα κόρνερ για την Ελβετία, μετά από προσπάθεια του Σακίρι από τα δεξιά. by www.sport-fm.gr
19:36
Ο τραυματισμός του Εμπολό
19:41
41' Ο Ζούμπερ κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των Ισπανών, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σιμόν, ωστόσο ο βοηθός σήκωσε σωστά το σημαιάκι για οφσάιντ. by www.sport-fm.gr
19:43
Η μεγάλη ευκαιρία του Αθπιλικουέτα
19:45
19:46
Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Η Ισπανία πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0 απέναντι στην Ελβετία, μετά το αυτογκόλ του Ζακάρια στο 8ο λεπτό. by www.sport-fm.gr
20:01
20:02
20:03
47' Καλή στιγμή για την Ελβετία, με τον Σιμόν να παραχωρεί κόρνερ σε κεφαλιά-γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα. by www.sport-fm.gr
20:06
20:09
20:10
54' Αλλαγή για την Ισπανία. Στη θέση του Άλβαρο Μοράτα περνάει ο Ζεράρ Μορένο. by www.sport-fm.gr
20:11
20:11
20:12
56' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Ζακάρια να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει... αργά και βασανιστικά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σιμόν. by www.sport-fm.gr
20:13
20:15
59' Κόρνερ για την Ισπανία, μετά από το γυριστό σουτ του Τόρες με την μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Σεφέροβιτς. by www.sport-fm.gr
20:18
20:19
20:20
64' Τεράστια ευκαιρία για την Ελβετία, με τον Βάργκας να βρίσκει στην μικρή περιοχή τον Ζούμπερ, με τον Σιμόν να κάνει την επέμβαση του αγώνα. by www.sport-fm.gr
20:23
20:24
20:27
Μετά από τραγικό λάθος της άμυνας των Ισπανών, με τους Πάου Λόπες και Λαπόρτ να μπερδεύονται, ο Φρόιλερ έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Σακίρι ο οποίος με όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του Σιμόν για το 1-1! by www.sport-fm.gr
20:29
73' Επιμένει η Ελβετία που πιέζει για την ανατροπή. Οι Ισπανοί μοιάζουν να τα έχουν... χαμένα! by www.sport-fm.gr
20:31
75' Επικίνδυνο γύρισμα του Αθπιλικουέτα, κανείς παίκτης όμως δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας. by www.sport-fm.gr
20:32
76' Μεγάλη ευκαιρία για την Ισπανία, με το σουτ του Όλμο να κόβει τελευταία στιγμή ο Βίλμερ, παραχωρώντας το κόρνερ. by www.sport-fm.gr
20:32
Το γκολ της Ελβετίας για το 1-1!
20:33
77' Πολύ σκληρό φάουλ από τον Φρόιλερ πάνω στον Μορένο, με τον Άγγλο διαιτητή Όλιβερ να του δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα! by www.sport-fm.gr
20:34
20:34
78' Φάουλ για την Ισπανία, η οποία έχει την ευκαιρία να ανεβάσει κόσμο στην περιοχή του Ζόμερ. by www.sport-fm.gr
20:34
20:37
81' Αλλαγές για την Ελβετία. Εκτός οι Σακίρι και Σεφέροβιτς, μέσα οι Σο και Γκαβράνοβιτς. by www.sport-fm.gr
20:40
84' Καλή στιγμή για την Ισπανία, το σουτ του Μορένο όμως από πλεονεκτική θέση ήταν κακό και αδύναμο. by www.sport-fm.gr
20:41
20:42
Η αποβολή του Φρόιλερ
20:43
87' Μικρή διακοπή στο ματς, με τον Ζόρντι Άλμπα να βρίσκεται στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Γκαβράνοβιτς. by www.sport-fm.gr
20:46
20:48
90+2' Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Έξω ο Κόκε, μέσα ο Γιορέντε για την Ισπανία, ενώ για τους Ελβετούς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Φάσναχτ στη θέση του Ζούμπερ. by www.sport-fm.gr
20:49
20:50
20:50
Λήξη του αγώνα. Το ματς πλέον πηγαίνει στην παράταση μετά το 1-1 στο 90λεπτό. by www.sport-fm.gr
20:54
20:55
20:57
92' Ωραίο γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα από τα αριστερά, με τον Μορένο να αστοχεί εξ επαφής από πλεονεκτική θέση. by www.sport-fm.gr
21:01
96' Δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Άλμπα από μεγάλη απόσταση, διώχνει σε κόρνερ ο Ζόμερ. by www.sport-fm.gr
21:02
97' Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία, με το σουτ του Όλμο να βρίσκει σε συμπαίκτη του αλλάζοντας πορεία, με την μπάλα τελικώς να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Ζόμερ. by www.sport-fm.gr
21:03
21:04
99' Ακόμα μία μεγάλη φάση για την Ισπανία, το σουτ του Μορένο κοντράρει σε αμυντικό και βγαίνει κόρνερ. by www.sport-fm.gr
21:06
100' Δύο αλλαγές για Ελβετία. Εκτός οι Ζακάρια και Βίντμερ, μέσα ο Σαρ και ο Μπαμπού. by www.sport-fm.gr
21:06
101' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ απόκρουση του Ζόμερ εξ επαφής σε σουτ του Μορένο! Κόρνερ για την Ισπανία. by www.sport-fm.gr
21:06
21:07
Τρίτο σερί κόρνερ για την Ισπανία, κάνει επιθετικό ο Μπούσκετς και κάπως έτσι λήγει ο συναγερμός στην άμυνα της Ελβετίας. by www.sport-fm.gr
21:09
104' Απίθανη ευκαιρία για την Ισπανία με σουτ του Όλμο, με τον Ζόμερ να διώχνει σε κόρνερ! by www.sport-fm.gr
21:19
110' Ακόμα μία στιγμή για την Ισπανία, με το σουτ του Γιορέντε να σταματάει με απίθανη προβολή ο Ροντρίγκεζ. by www.sport-fm.gr
21:20
21:21
112' Νέα ευκαιρία για την Ισπανία με τον Ντάνι Όλμο! Σουτ του νεαρού εξτρέμ, η μπάλα άουτ. by www.sport-fm.gr