Βελέζ-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης Βελέζ-ΑΕΚ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

20:45
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το πρώτο παιχνίδι μεταξύ της Βελέζ Μόσταρ και της ΑΕΚ για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. by Γιώργος Τσανάκας
20:46
Στο Σαράγεβο και στο στάδιο «Γκρμπάβιτσα» θα διεξαχθεί το παιχνίδι και όχι στην φυσικά έδρα της Βελέζ. Παρόλα αυτά, οι εκτιμήσεις των ανθρώπων της ομάδας από τη Βοσνία κάνει λόγο για περίπου 7000 οπαδούς. by Γιώργος Τσανάκας
20:52
Νωρίτερα, ο Άρης δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το... δεξί την ευρωπαϊκή του πορεία αφού έχασε με 2-0 από την Αστάνα στο Καζακστάν και γίνεται δύσκολη η δουλειά του για πρόκριση στη ρεβάνς. Χθες, ο Ολυμπιακός από την μεριά του επικράτησε 1-0 της Νέφτσι Μπακού στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. by Γιώργος Τσανάκας
20:52
Η ΑΕΚ από την μεριά της προφανώς και θέλει να πάρει τη νίκη και να καθαρίσει όσο πιο εύκολα γίνεται την υπόθεση πρόκριση, απλώς οταν οι ομάδες είναι ακόμη σε περίοδο προετοιμασίας αυτά τα ματς κρύβουν κινδύνους. by Γιώργος Τσανάκας
20:54
Για πάμε να δούμε σιγά σιγά τις ενδεκάδες, με το παιχνίδι να ξεκινάει σε ένα μισάωρο... by Γιώργος Τσανάκας
20:55
Ο Φέντα Ντούντιτς παρατάσσει τους γηπεδούχους με διάταξη 4-2-3-1... by Γιώργος Τσανάκας
20:55
Βελέζ Μόσταρ (Φέντα Ντούντιτς): Μπογκντάνοβιτς - Οβτσίνα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς, Φερέιρα – Χασάνοβιτς, Πρσες - Τσόσιτς, Άντουσιτς, Ντε Σόουζα - Ζαΐμοβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
20:56
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι Κατσαβέντα, Ζουμπάνοβιτς, Ράντοβιτς, Τσβιγιάνοβιτς, Γκεοργκίγιεβιτς, Όσμιτς, Άλατζιτς, Βεχάμποβιτς, Ντεγιάνοβιτς, Ράντοβατς. by Γιώργος Τσανάκας
20:57
ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας – Μπακάκης, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Λόπες – Σιμάνσκι, Σάκχοφ – Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης – Ανσαριφάρντ. by Γιώργος Τσανάκας
20:57
Στον πάγκο για την Ένωση οι Στάνκοβιτς, Γκίνης, Βράνιες, Μήτογλου, Νταντσένκο, Ραντόνια, Μιτάι, Λε Ταλέκ, Σαμπανάτζοβιτς, Ρουκουνάκης, Αραούχο, Τάνκοβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
20:58
Ο Μιλόγεβιτς παρατάσσει την ομάδα του και αυτός με 4-2-3-1. Μόνο ο Τζαβέλλας ξεκινάει βασικός από τα μεταγραφικά αποκτήματα, στον πάγκο μένουν οι Στάνκοβιτς, Βράνιες, Λε Ταλέκ και Αραούχο, όπως και ο Μήτογλου. by Γιώργος Τσανάκας
20:59
Θυμίζουμε πως πλέον δεν υφίσταται ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις... by Γιώργος Τσανάκας
21:00
Διαιτητής είναι ο Βέλγος, Νέιθαν Βερνμπούμεν και βοηθοί του οι συμπατριώτες του Ματίας Χίλαερτ, Ρούμπεν Βινς. Τέταρτος, επίσης από το Βέλγιο, ο Γιαν Μπότερμπεργκ. Φυσικά, δεν υπάρχει VAR στα προκριματικά. by Γιώργος Τσανάκας
21:16
Σε ένα τέταρτο θα ξεκινήσει το ματς... by Γιώργος Τσανάκας
21:29
by Γιώργος Τσανάκας
21:29
21:30
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
21:35
Η Βελέζ έχει μπει με μεγαλύτερο ενθουσιασμό στο ματς, προσπαθώντας να πιέσει ψηλά την ΑΕΚ όταν χάνει την μπάλα. Βγάζουν τσαμπουκά και τσαγανό στο χορτάρι οι Βόσνιοι. by Γιώργος Τσανάκας
21:36
6' Ο Σάκχοφ κάνει το μακρινό σουτ, μπλόκαρε ο Μπογκντάνοβιτς. Πρώτη τελική στο ματς... by Γιώργος Τσανάκας
21:38
Η ΑΕΚ προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως η Βελέζ παίζει με την άμυνα ψηλά και αφήνει αρκετά κενά. by Γιώργος Τσανάκας
21:41
12' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! by Γιώργος Τσανάκας
21:42
Υπέροχη κάθετη πάσα του Αλμπάνη, βγάζει τετ-α-τετ τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με ωραίο πλασέ στέλνει την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα! 1-0 για την ΑΕΚ, εξαιρετική συνεργασία από τους κιτρινόμαυρους. by Γιώργος Τσανάκας
21:43
14' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΕΖ ΜΟΣΤΑΡ! by Γιώργος Τσανάκας
21:44
ΑΠΙΘΑΝΗ σουτάρα από τον Πρσες, ο οποίος πιάνει τρελό πλασέ στην κίνηση και στέλνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Τσιντώτα που δεν μπορούσε να αντιδράσει! 1-1 η Βελέζ, άμεση απάντηση. by Γιώργος Τσανάκας
21:44
Πραγματικά και τα δύο γκολ είναι εξαιρετικά, αλλά αυτό της Βελέζ είναι φανταστικό! by Γιώργος Τσανάκας
21:46
Η ΑΕΚ ευτύχησε στην πρώτη φορά που πάτησε περιοχή να βρει το γκολ, αλλά μόλις δύο λεπτά μετά είδε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τρομερή έμπνευση του Πρσες. Καλός ο ρυθμός, δεν σηκώνουν εύκολα την μπάλα οι δύο ομάδες και προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο... Και οι δύο ομάδες, πάντως, πιέζουν ψηλά, να δούμε πόσο θα αντέξουν να το κάνουν αυτό καθώς μιλάμε για ξεκίνημα της σεζόν! by Γιώργος Τσανάκας
21:48
18' Γρήγορη κόντρα για την Βελέζ, ο Ντε Σόουζα κάνει μια προσποίηση και πλασέ προς την απέναντι γωνία αλλά είναι πολύ κακό! by Γιώργος Τσανάκας
21:51
21:51
21:52
22' Απειλεί η ΑΕΚ, αλλά δεν μπορεί κανείς παίκτης της να τελειώσει καλά τη φάση μέσα από την περιοχή. Στην κόντρα στα... καπάκια η Βελέζ, αργό transition game από την Ένωση αλλά ο Μάνταλος έδιωξε τελευταία στιγμή! by Γιώργος Τσανάκας
21:55
Πιέζει η ΑΕΚ με διαδοχικά κερδισμένα κόρνερ... by Γιώργος Τσανάκας
22:01
32' Φάση για την Βελέζ. Νέο εξαιρετικό σουτ του Πρσες, ο Τσιντώτας το έβγαλε στη δεξιά του γωνία. by Γιώργος Τσανάκας
22:06
35' Σουτ του Τσόσιτς, κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Ίσιτς έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε εστία. by Γιώργος Τσανάκας
22:06
Προσπαθεί να βρει ρυθμό η ΑΕΚ, αλλά δυσκολεύεται αρκετά από τους Βόσνιους. Μεσοεπιθετικά δεν είναι κακή ομάδα η Βελέζ, αμυντικά έχει τα θέματά της και εκεί πρέπει να χτυπήσει η ομάδα του Μιλόγεβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
22:09
40' Κάρτα στον Άντουσιτς by Γιώργος Τσανάκας
22:10
22:12
42' Σκοράρει ο Ανσαριφάρντ, αλλά το τέρμα του δεν θα μετρήσει μετά από υπόδειξη οφσάιντ! Κακώς δεν μέτρησε, καλυπτόταν ο Ιρανός! by Γιώργος Τσανάκας
22:14
Θα μπορούσε η ΑΕΚ εδώ να πάρει προβάδισμα, αλλά ο δεύτερος βοηθός έχει χάσει την φάση παρότι είναι εύκολη. by Γιώργος Τσανάκας
22:16
Ημίχρονο στη Βοσνία! Βελέζ Μόσταρ και ΑΕΚ πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Ο Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ στο 12', αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Πρσες με φοβερό σουτ ισοφάρισε. Ο Ιρανός φορ σκόραρε εκ νέου στο 42ο λεπτό από σέντρα του Μάνταλου, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε μετά από λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ! by Γιώργος Τσανάκας
22:21
22:22
22:31
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! by Γιώργος Τσανάκας
22:32
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες... by Γιώργος Τσανάκας
22:35
49' Φάση για την ΑΕΚ! Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο προωθημένος Τζαβέλλας παίρνει την κεφαλιά που... γλύφει το αριστερό παραθυράκι της εστίας! by Γιώργος Τσανάκας
22:38
52' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΕΖ! by Γιώργος Τσανάκας
22:39
Η μπάλα μετά τις κόντρες φτάνει στον Ζάιμοβιτς, ο οποίος κάνει το διαγώνιο τελείωμα μέσα από την περιοχή για να... υπογράψει την ανατροπή! Τρομερά κενά στην άμυνα της ΑΕΚ, 2-1 η Βελέζ Μόσταρ! by Γιώργος Τσανάκας
22:42
57' Κάρτα στον Χασάνοβιτς by Γιώργος Τσανάκας
22:44
58' Κάρτα στον Μάνταλο τώρα by Γιώργος Τσανάκας
22:44
59' Μιτάι και Τάνκοβιτς μέσα, έξω Λόπες και Αλμπάνης. by Γιώργος Τσανάκας
22:44
22:46
22:49
64' Κάρτα στον Σάκχοφ τώρα... by Γιώργος Τσανάκας
22:51
65' Υπέροχη κάθετη του Ανσαριφάρντ στον Λιβάι, ο οποίος πέφτει στην περιοχή και ζητάει πέναλτι. Θέατρο δεν είναι σε καμία περίπτωση, αλλά ούτε και πέναλτι. Κόρνερ, λοιπόν, για την ΑΕΚ... by Γιώργος Τσανάκας
22:51
Στο 65' φτάσαμε, παραμένει το 2-1 της Βελέζ Μόσταρ κόντρα στην ΑΕΚ. Δεν μπορεί να δημιουργήσει καθαρές τελικές η Ένωση, αυτό είναι το βασικό της πρόβλημα στο σημερινό παιχνίδι αλλά και τα ορισμένα κενά που έχει στην άμυνα. by Γιώργος Τσανάκας
22:54
69' Γκεοργκίεβιτς και Βεχάμποβιτς μέσα, έξω οι Άντσουσιτς, Ζάιμοβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
22:55
69' Έξω ο Ανσαριφάρντ, μέσα ο Αραούχο για την ΑΕΚ. Ντεμπούτο για τον Αργεντινό! by Γιώργος Τσανάκας
22:56
70' Εξαιρετική ανάπτυξη της μπάλας από την ΑΕΚ, ο Λιβάι κάνει υπέροχη σέντρα αλλά ο Τάνκοβιτς κάνει κακή επιλογή. Βέβαια, δεν είχε επιλογή κοντά του... by Γιώργος Τσανάκας
22:59
73' Όσμιτς αντί Πρσες... by Γιώργος Τσανάκας
22:59
74' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Άλλη μια εξαιρετική εκτέλεση από τον Μάνταλο, ο Τζαβέλλας παίρνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή αλλά δεν θα βρει στόχο! by Γιώργος Τσανάκας
23:01
76' Κάρτα στον Δημητριάδη για διαμαρτυρία... by Γιώργος Τσανάκας
23:03
78' Φάση για την Βελέζ! Ο Γκεοργκίεβιτς πιάνει την κεφαλιά κάτω από δύσκολες συνθήκες, αλλά ο Τσιντώτας έχει καλή θέση. by Γιώργος Τσανάκας
23:05
80' Μέσα ο Λε Ταλέκ, έξω ο Σάκχοφ. Ντεμπούτο για τον Γάλλο χαφ. by Γιώργος Τσανάκας
23:06
81' Κάτι σαν διαγώνιο σουτ του Λε Ταλέκ, η μπάλα πολύ άουτ... by Γιώργος Τσανάκας
23:09
Λίγο νωρίτερα "κιτρινίστηκε" ο Φερέιρα για την Βελέζ. by Γιώργος Τσανάκας
23:10
85' Κάρτα στον Τσόσιτς και στον Τάνκοβιτς by Γιώργος Τσανάκας
23:11
86' Ράντοβιτς και Ντεγιάνοβιτς μέσα, Τσόσιτς και Ντε Σόουζα έξω. by Γιώργος Τσανάκας
23:12
Κόρνερ η ΑΕΚ... Άντε να δούμε αν μπορεί η ελληνική ομάδα να βρει ένα γκολ για να μη φύγει ηττημένη. by Γιώργος Τσανάκας
23:12
Τίποτα, κακή η εκτέλεση αυτή τη φορά του Μάνταλου... by Γιώργος Τσανάκας
23:17
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος! by Γιώργος Τσανάκας
23:17
90'+2' Φάση για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι πιάνει την κεφαλιά πάσα, ο Σιμάνσκι κάνει το πλασέ αλλά θα στείλει την μπάλα πάνω στον αντίπαλο κίπερ! by Γιώργος Τσανάκας
23:21
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Η Βελέζ Μόσταρ επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ και παίρνει προβάδισμα για την πρόκριση. Κακή η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς, δεν ήταν δημιουργική και εμφάνισε αμυντικές παθογένειες! Πλέον, θέλει να κερδίσει με δύο γκολ διαφορά για να προκριθεί στην επόμενη φάση. by Γιώργος Τσανάκας