Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την Premier League.

14:10
Καλησπέρα σας! Ημέρα ντέρμπι στην Αγγλία, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να υποδέχεται στο «Ολντ Τράφορντ» την... άσπονδη γειτόνισσα Μάντσεστερ Σίτι για την 11η αγωνιστική της Premier League. by Λουκάς Χατζής
14:12
Οι «κόκκινοι διάβολοι» βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 17 πόντους, ενώ προέρχονται από τον εκτός έδρας θρίαμβο 3-0 επί της Τότεναμ. Μεσοβδόμαδα πάντως δεν έλειψε η γκρίνια, καθώς με γκολ του Ρονάλντο στις καθυστερήσεις του αγώνα «έκλεψαν» τον βαθμό από το Μπέργκαμο απέναντι στην Αταλάντα (2-2) για το Champions League. by Λουκάς Χατζής
14:13
Από την άλλη, οι «πολίτες» έρχονται από την ήττα «σοκ» 2-0 από την Κρίσταλ Πάλας, με αποτέλεσμα να πέσουν στην 3η θέση και στο -5 από την κορυφή της Premier. Την Τετάρτη είχαν εύκολο έργο απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, επικρατώντας 4-1 για το Champions League. by Λουκάς Χατζής
14:14
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες με τις οποίες θα αρχίσουν οι δύο «μονομάχοι»... by Λουκάς Χατζής
14:16
Μάντσεστερ Γ. (3-5-2): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μπαϊγί, Μαγκουάιρ, Μπισάκα, Φερνάντες, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Σο, Γκρίνγουντ, Κρ. Ρονάλντο. by Λουκάς Χατζής
14:17
Μάντσεστερ Σίτι (4-3-3): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Γκουντογκάν, Ρόδρι, Σίλβα, Γκαμπριέλ Ζεσούς, Φόντεν, Ντε Μπρόινε. by Λουκάς Χατζής
14:19
Όσον αφορά τις απουσίες, για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκτός λόγω τιμωρίας είναι ο Πογκμπά, όπως και ο τραυματίας Βαράν. Επιπλέον, ο Καβάνι δεν πρόλαβε και έμεινε εκτός. by Λουκάς Χατζής
14:22
Για τη Σίτι σημαντική κρίνεται η απώλεια του βασικού στόπερ Λαπόρτ. by Λουκάς Χατζής
14:22
Σε λιγότερο από δέκα λεπτά θα έχουμε την πρώτη σέντρα στον αγώνα. by Λουκάς Χατζής
14:25
Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει επικρατήσει στα τρία από τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια και στις δύο έδρες σε επίπεδο πρωταθλήματος. Όσον αφορά τις εντός έδρας επιδόσεις της, έχει ρεκόρ 1-2-4 στα επτά πιο πρόσφατα στην Premier. by Λουκάς Χατζής
14:26
Τα βλέμματα στραμμένα πάνω στον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος δίνει το «παρών» μετά από 12 χρόνια σε ντέρμπι του Μάντσεστερ. by Λουκάς Χατζής
14:35
3' Πρώτη τελική στο παιχνίδι για τη Μάντσεστερ Σίτι, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να σουτάρει από τα δεξιά πάνω από την εστία του Ντε Χέα. by Λουκάς Χατζής
14:37
5' Φάουλ τώρα για τη Γιουνάιτεντ σε καλό σημείο για μια σέντρα μέσα στην περιοχή. by Λουκάς Χατζής
14:37
Καλή εκτέλεση από τον Σο, ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Έντερσον. by Λουκάς Χατζής
14:38
7' Μακρινό σουτ του Ντε Μπρόινε μπλοκάρει σε σώματα αμυντικών. by Λουκάς Χατζής
14:39
7' ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι! by Λουκάς Χατζής
14:40
Σε μια φάση διαρκείας, ο Μπαϊγί έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Νωρίτερα είχε προηγηθεί μεγάλη φάση, με την προβολή του Γκουντογκάν να αστοχεί με προβολή από πλεονεκτική θέση. by Λουκάς Χατζής
14:42
10' Στο έδαφος ο Ρονάλντο μετά από μια άτσαλη πτώση. by Λουκάς Χατζής
14:42
Όλα καλά με τον Πορτογάλο συνεχίζεται ο αγώνας. by Λουκάς Χατζής
14:43
Η Γιουνάιτεντ αδυνατεί να κρατήσει την μπάλα, ακόμα και να περάσει το κέντρο. «Άφαντος» τόσο ο Ρονάλντο όσο και ο Γκρίνγουντ. by Λουκάς Χατζής
14:46
14' Βαθιά μπαλιά από τον Ντε Μπρόινε στην πλάτη της άμυνας της Γιουνάιτεντ, δεν πρόλαβε ο Φόντεν. by Λουκάς Χατζής
14:46
15' Ακόμα ένα κλέψιμο για τη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
14:47
16' Φάουλ του Μπισάκα πάνω στον Φόντεν. Στημένη φάση σε καλό σημείο για τη Σίτι τώρα. by Λουκάς Χατζής
14:47
Καλή εκτέλεση, απομακρύνει με κεφαλιά ο Κριστιάνο Ρονάλντο που είχε γυρίσει για να αμυνθεί. by Λουκάς Χατζής
14:50
14:50
Το αυτογκόλ για το 0-1 της Σίτι
by Λουκάς Χατζής
14:53
Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Η κατοχή της μπάλας είναι 74%-26% υπέρ της Σίτι, ενώ οι «πολίτες» έχουν ολοκληρώσει 146 πάσες, ενώ η Γιουνάιτεντ μόλις 52! by Λουκάς Χατζής
14:54
23' Γύρισμα του Ντε Μπρόινε από τα αριστερά, κέρδος το κόρνερ για τη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
14:55
Απομακρύνει ο Μαγκουάιρ σε πρώτο χρόνο. by Λουκάς Χατζής
14:56
Ο Μπαϊγί είναι ο πρώτος παίκτης της Γιουνάιτεντ από τον Μάρτιο του 1986 που πετυχαίνει αυτογκόλ σε ντέρμπι με τη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
14:58
26' Τεράστια ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ, με τον Έντερσον να βγάζει εντυπωσιακό το δυνατό βολέ του Ρονάλντο! Στη συνέχεια της φάσης, ο Γκρίνγκουντ πήρε το ριμπάουντ όμως πλάσαρε απογοητευτικά άουτ. by Λουκάς Χατζής
14:59
Στα τελευταία λεπτά η Γιουνάιτεντ κέρδισε μέτρα, και προσπαθεί πλέον να φτιάξει παιχνίδι. by Λουκάς Χατζής
15:01
29' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τη Σίτι. Ο Φόντεν γύρισε στον Ντε Μπρόινε με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα και τον Ζεσούς να παίρνει το ριμπάουντ και να σουτάρει εξ επαφής, με τον Ντε Χέα να βγάζει σωτήρια σε κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
15:02
30' Ακόμα μια εντυπωσιακή επέμβαση του Ντε Χέα σε σουτ του Κανσέλο! by Λουκάς Χατζής
15:05
33' Παραλίγο δεύτερο αυτογκόλ για τη Γιουνάιτεντ, με τον Ντε Χέα να διώχνει πάνω στην γραμμή το γύρισμα του Λίντελοφ! by Λουκάς Χατζής
15:06
34' Ακόμα μία απόκρουση του Ντε Χέα, μετά από ένα μαγικό σουτ του Ντε Μπρόινε στην κλειστή γωνία. by Λουκάς Χατζής
15:07
Ο Ισπανός κίπερ έβγαλε ένα ακόμα σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ! Πέντε σωτήριες επεμβάσεις μέσα σε 5 λεπτά από τον Ντε Χέα! by Λουκάς Χατζής
15:08
Η φάση νωρίτερα του Ρονάλντο για το 1-1
15:09
Οι δύο από τις... πέντε σωτήριες επεμβάσεις του Ντε Χέα!
15:12
40' Καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ με τον Έντερσον να βγάζει το διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο. Με μικρή καθυστέρηση ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. by Λουκάς Χατζής
15:13
Ξεκίνησε η βροχή στο Μάντσεστερ. by Λουκάς Χατζής
15:15
43' Κόρνερ για τη Σίτι, το έκτο της στο παιχνίδι. by Λουκάς Χατζής
15:15
Διώχνει προσωρινά ο Μαγκουάιρ, επιμένει η Σίτι. by Λουκάς Χατζής
15:17
45' ΓΚΟΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι!!! by Λουκάς Χατζής
15:19
Ο Κανσέλο έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Σίλβα να κυνηγάει τη φάση παρά τη βαθιά μπαλιά και με κοντινή προβολή πέρασε την μπάλα από την «κλειδαρότρυπα» και ανάμεσα στο δοκάρι και τον Ντε Χέα για το 0-2! by Λουκάς Χατζής
15:20
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Σίτι πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0 απέναντι στη Γιουνάιτεντ, σε ένα 45λεπτο όπου είχε τον απόλυτο έλεγχο, αλλά και τουλάχιστον τρεις καλές στιγμές να πετύχει και άλλα τέρματα. by Λουκάς Χατζής
15:22
15:28
Το 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι
15:34
Αλλαγή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στη θέση του Μπαϊγί περνάει ο Σάντσο. Κάπως έτσι, θα αλλάξει και ο σχηματισμός σε 4-3-3. by Λουκάς Χατζής
15:34
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. by Λουκάς Χατζής
15:37
48' Κίτρινη κάρτα στον Κανσέλο σε μαρκάρισμα του Γκρίνγουντ. by Λουκάς Χατζής
15:37
Φάουλ για τη Γιουνάιτεντ σε καλό σημείο για μια σέντρα. by Λουκάς Χατζής
15:37
Δυνατή εκτέλεση από τον Φερνάντες, περνάει από όλους και καταλήγει άουτ. by Λουκάς Χατζής
15:41
52' Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεν φαίνεται πως έχει μπει καλά στο δεύτερο ημίχρονο. Τη βοηθάει και η αλλαγή συστήματος βέβαια. by Λουκάς Χατζής
15:45
55' Χωρίς φάση το δεύτερο ημίχρονο, με τη Γιουνάιτεντ πάντως να προσπαθεί να φτιάξει παιχνίδι και τη Σίτι να περιμένει πίσω. by Λουκάς Χατζής
15:47
58' Κίτρινη κάρτα στον Μπερνάρντο Σίλβα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρονάλντο. by Λουκάς Χατζής
15:48
59' Μακρινό σουτ του Γκρίνγκουντ, καμία ανησυχία για τον Έντερσον. by Λουκάς Χατζής
15:49
52%-48% η κατοχή σε αυτά τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. by Λουκάς Χατζής
15:51
62' Παράλληλη σέντρα από τον Φόντεν, κέρδος ένα κόρνερ για τη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
15:51
Απομάκρυνε η άμυνα της Γιουνάιτεντ, επιμένει όμως η Σίτι. by Λουκάς Χατζής
15:56
66' Εκπληκτική πάσα του Ρόδρι στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκουντογκάν όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα να του φύγει λίγο η μπάλα και το σουτ του να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. by Λουκάς Χατζής
15:57
67' Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Στη θέση του Γκρίνγουντ πέρασε ο Ράσφορντ. by Λουκάς Χατζής
15:58
Διακοπή στο ματς καθώς ο Λουκ Σο βρίσκεται στο έδαφος μετά από χτύπημα και δέχεται την φροντίδα του ιατρικού επιτελείου της Γιουνάιτεντ. by Λουκάς Χατζής
15:59
Συνεχίζεται το ματς, όλα καλά για τον Σο. by Λουκάς Χατζής
16:02
72' Ξανά στο έδαφος ο Σο, δεν μπορεί να συνεχίσει. Ετοιμάζει τον Τέλες για αλλαγή ο Σόλσκιερ. by Λουκάς Χατζής
16:03
74' Έγινε η αλλαγή, στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Τέλες. by Λουκάς Χατζής
16:05
76' Μετά από αρκετή ώρα η Σίτι απειλεί με τον Ντε Μπρόινε να αστοχεί από πλεονεκτική θέση για το 3-0. by Λουκάς Χατζής
16:09
80' Σέντρα του Τέλες μπλοκάρει στα σώματα. by Λουκάς Χατζής
16:09
80' Ο Φαν ντε Μπέεκ στη θέση του Φρεντ. by Λουκάς Χατζής
16:11
81' Μεγάλη στιγμή για τη Σίτι, με το σουτ του Φόντεν από το ύψος της μεγάλης περιοχής να βρίσκει στο δοκάρι και να βγαίνει εκτός. by Λουκάς Χατζής
16:15
86' Κόρνερ για τη Σίτι, που στα τελευταία λεπτά πιέζει για τρίτο γκολ. by Λουκάς Χατζής
16:16
86' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Στόουνς να στοπάρει την μπάλα και με γυριστό σουτ να τη στέλνει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα. by Λουκάς Χατζής
16:17
88' Κόρνερ από μαρκάρισμα του Τέλες πάνω στον Στέρλινγκ. Φωνές για πέναλτι από τη Σίτι. by Λουκάς Χατζής
16:19
90' Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντε Μπρόινε. by Λουκάς Χατζής
16:20
Ο Ντε Μπρόινε παραμένει στο έδαφος μετά το μαρκάρισμα. by Λουκάς Χατζής
16:20
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
16:22
Αποκαρδιωτική εμφάνιση από τη Γιουνάιτεντ, η οποία με εξαίρεση ένα 5λεπτο στο πρώτο μέρος και το πρώτο τέταρτο της επανάληψης δεν μπόρεσε να σταθεί καθόλου απέναντι στη Σίτι... by Λουκάς Χατζής
16:24
90+4' Ο Στόουνς πήρε την μπουκιά μέσα από το στόμα του Ρονάλντο και παραχώρησε κόρνερ. by Λουκάς Χατζής
16:24
Περνάει ανεκμετάλλευτο. by Λουκάς Χατζής
16:27
Τέλος της αναμέτρησης. Η Σίτι περνάει από το «Ολντ Τράφορντ» 2-0 επί της Γιουνάιτεντ, με τον κόσμο στις εξέδρες να αποδοκιμάζει έντονα την ομάδα του Σόλσκιερ. by Λουκάς Χατζής