Ιωνικός-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε το ματς του Ιωνικού με την ΑΕΚ για την 14η αγωνιστική της Super League.

19:09
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ιωνικός-ΑΕΚ, η οποία θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Νεάπολης στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League 1. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
Σέντρα στις 19:30. by Μανώλης Μουσουράκης
19:10
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Τάσου Τσατάλη. by Μανώλης Μουσουράκης
19:10
Αμφότερες οι ομάδες προέρχονται από ισόπαλα αποτελέσματα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι προέρχονται από «ψυχωμένη» ισοπαλία (2-2) κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, εκεί όπου γύρισαν από το εις βάρος τους 2-0, ενώ αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 75'. Έτσι, σε συνδυασμό και με τη σπουδαία νίκη (3-2) που προηγήθηκε επί του ΠΑΟΚ, ανέβηκαν στους 14 βαθμούς, όντας στη 10η θέση, στο +7 από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης (ματς λιγότερο) και στο +5 από τον προτελευταίο Ατρόμητο (παιχνίδι περισσότερο). by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
Εντός έδρας έχουν σημειώσει 2Ν-3Ι-1Η, με το δεύτερο «τρίποντο» (πρώτο χρονικά) να είναι εκείνο απέναντι στον Άρη (1-0). by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
Από την άλλη, η «Ένωση» έμεινε στο 0-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στον πολύ βαρύ -ελέω έντονης βροχόπτωσης- αγωνιστικό χώρο του «Θ. Κολοκοτρώνης». Πλέον, οι «κιτρινόμαυροι» (2οι, 27β.) έχουν χάσει μεγάλο έδαφος στην προσπάθειά τους να πιάσουν τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, καθώς μετά και τη νίκη (0-3) των Πειραιωτών επί του Ατρομήτου, έχουν μείνει στο -11. Εκτός έδρας στο πρωτάθλημα έχουν 3Ν-3Ι-1Η. by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων: by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός, 5-3-2): Χουτεσιώτης - Γκοτσούλιας, Βαφέας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος - Κάνιας, Κιάκος, Ντάλσιο - Άοσμαν, Λένις. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης, 4-2-3-1): Τσιντώτας - Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί - Σιμάνσκι, Λε Ταλέκ - Άμραμπατ, Μάνταλος, Τσούμπερ - Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Μουστάκης, Κωνσταντινίδης, Πογοσιάν, Μπονέτι, Μάναλης, Καμπράλ, Ματσούκας. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Χατζηεμμανουήλ, Ρότα, Μήτογλου, Μιτάι, Σάκχοφ, Γέβτιτς, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ, Τάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:16
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «κυανόλευκοι» δεν έχουν στη διάθεσή τους τους τιμωρημένους Ρομαό (αποβλήθηκε κόντρα στον Παναιτωλικό) και Μύγα (συμπλήρωσε κάρτες), τους τραυματίες Τουράμ, Ντελγκάδο και Μαχαίρα, καθώς και τους Μπουένο, Μπάσα, Φουρλάνο και Λουάν για λόγους τακτικής. Στον αντίποδα, η «Ένωση» δεν υπολογίζει στον Μοχαμάντι, ο οποίος υπέστη ελαφριά θλάση στον αριστερό προσαγωγό, στους επίσης τραυματίες Στάνκοβιτς και Γαλανόπουλο, καθώς και τον τιμωρημένο Σιμόες (συμπλήρωσε κάρτες). Αντίθετα, υπολογίζεται κανονικά ο Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος επανεντάχθηκε στο κανονικό πρόγραμμα, ενώ επιστρέφει και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, μετά την περιπέτειά του με τον κορωνοϊό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
Διαιτητής: Περράκης Βοηθοί: Πετρόπουλος, Θανασιάς 4ος διαιτητής: Ζαμπάλας VAR: Σιδηρόπουλος by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
Πρώτη συνάντηση για τις δύο ομάδες στη Νίκαια ύστερα από 14 χρόνια! by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
Υπενθυμίζεται ότι στον αγώνα του πρώτου γύρου η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 (7' Λε Ταλέκ, 62' πέν. Άμραμπατ, 66' Τσούμπερ) επί του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ. Οι «κυανόλευκοι» είχαν μείνει με δέκα παίκτες στο 33', λόγω αποβολής (δεύτερη κίτρινη) του Ρομαό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
Θυμηθείτε εδώ τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:
by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Συνολικά, η ιστορία στα μεταξύ τους: Νίκες Ιωνικού: 4 Ισοπαλίες: 7 Νίκες ΑΕΚ: 22 Με γηπεδούχο τον Ιωνικό: Νίκες Ιωνικού: 2 Ισοπαλίες: 6 Νίκες ΑΕΚ: 8 by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
Κάνει λίγο κρύο στο γήπεδο της Νεάπολης. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Από την άλλη, ο αγωνιστικός χώρος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
19:23
19:27
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Περίπου 1.500-2.000 οι φίλοι του Ιωνικού στις κερκίδες. by Μανώλης Μουσουράκης
19:29
Όλα έτοιμα για την έναρξη. by Μανώλης Μουσουράκης
19:30
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:32
2' Γέμισμα του Μάνταλου, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Χουτεσιώτης. by Μανώλης Μουσουράκης
19:32
Στα πόδια της ΑΕΚ η μπάλα από τα πρώτα λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:34
5' Δυνατό σουτ του Τσούμπερ εντός της περιοχής του Ιωνικού, διώχνει σε κόρνερ ο Βαφέας. by Μανώλης Μουσουράκης
19:35
Ο Δημήτρης Σπανός ζητά από τους παίκτες του να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:36
Ο Βαφέας βρίσκεται ακόμη στο έδαφος λόγω της προηγούμενης φάσης. Δέχτηκε την μπάλα στο κεφάλι με πολλή δύναμη. Του είχε ανοίξει η μύτη. Τώρα θα σηκωθεί. by Μανώλης Μουσουράκης
19:40
19:40
19:41
Κλασικά, ο Ιωνικός είναι πολύ καλά οργανωμένος στο κέντρο και πίσω από τον χώρο της μεσαίας γραμμής. Προσπαθεί να κλέψει μπάλες, ώστε να βγει στην επιθετική μετάβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
12' Κίτρινη κάρτα τώρα στον Κιάκο για μαρκάρισμα στον Χατζισαφί. by Μανώλης Μουσουράκης
19:44
14' Ωραίο ξεδίπλωμα του Ιωνικού, ύστερα από κλέψιμο του Κιάκου στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Άοσμαν έτρεξε στην αντεπίθεση, αλλά του έφυγε η μπάλα, λίγο πριν μπει στην αντίπαλη περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
15' Κοντράρει το σουτ του Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:46
Χωρίς τη μεγάλη φάση μέχρι στιγμής. by Μανώλης Μουσουράκης
19:50
21' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-1! Σκόρερ ο Μάνταλος! Ωραίο ανέβασμα του Μισελέν από τα δεξιά και υπέροχο σπάσιμο του δεξιού μπακ της «Ένωσης» προς το ύψος του πέναλτι, με τον Μάνταλο να σκοράρει με δυνατό μονοκόμματο σουτ με το αριστερό. Καταλυτική η κάθετη πάσα του Άμραμπατ προς τον Μισελέν, η οποία «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα. Πολύ ωραία συνεργασία. by Μανώλης Μουσουράκης
19:53
19:53
19:54
Η ΑΕΚ -η οποία τα βρήκε σκούρα στο πρώτο εικοσάλεπτο- καταφέρνει να βρει το γκολ στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:56
26' Φάση για την ΑΕΚ. Διαγώνιο σουτ από το Τσούμπερ, φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
29' Προσπαθεί να απειλήσει ο Ιωνικός. Κέρδος του το κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
20:03
32' Ευκαιρία για τον Ιωνικό. Ο Κάνιας πιάνει δυνατό βολ-πλανέ εκτός περιοχής, με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
20:03
32' Ο Λε Ταλέκ αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
36' Φάση για την ΑΕΚ. Μακρινό σουτ του Αραούχο, δεν ανησυχεί ο Χουτεσιώτης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
38' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γρήγορο ξεδίπλωμα αντεπίθεσης από τους φιλοξενούμενους, ο Μάνταλος βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον ολομόναχο Τσούμπερ, αλλά ο Χουτεσιώτης βάζει καίριο «στοπ» στο σουτ του τελευταίου. by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
43' Φάση για τον Ιωνικό. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Βαφέας πιάνει «ψαλιδάκι» από τα... όρια της περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε αρκετά έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
45' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Σιμάνσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Ιωνικού, φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
Πολύ ωραία ενέργεια του Άμραμπατ από τα δεξιά. Γενικά κάθε επαφή του Μαροκινού «φωνάζει» ποιότητα! by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
45'+1' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εκτέλεση κόρνερ από τον Άμραμπατ, ο Τζαβέλλας πηδάει πιο ψηλά από όλους, με την μπάλα να περνά ξυστά από το πίσω δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
Ο Ιωνικός έχει πέσει μετά το γκολ που δέχτηκε. Ο Δημήτρης Σπανός φωνάζει στους παίκτες του να κρατούν περισσότερο μπάλα και να την κυκλοφορούν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:19
45'+3' Φάση για τον Ιωνικό. «Αεροπλανικό» σουτ από τον Βαφέα, δεν παίρνει τροχιά προς την εστία η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:20
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ θα πάει προηγούμενη 1-0 στα αποδυτήρια χάρη στο τέρμα του Μάνταλου στο 21'. by Μανώλης Μουσουράκης
20:20
20:34
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, οι οποίες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:35
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
46' Ευκαιρία για τον Ιωνικό. Λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Λένις έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, με το τελείωμά του να φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:38
Να σημειωθεί ότι πλέον ο Μάνταλος έχει συμμετοχή σε δέκα φετινά γκολ της ΑΕΚ (3 γκολ / 7ασίστ), ενώ ο Μισελέν σημείωσε την πρώτη του ασίστ με τα κιτρινόμαυρα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
48' Φάση για τον Ιωνικό. Μακρινό σουτ από τον Άοσμαν, μπλοκάρει ο Τσιντώτας. Χειροκροτήματα από τον πάγκο των γηπεδούχων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
51' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Αραούχο με το αριστερό, φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:42
52' Ωραίες ντρίπλες του Μάνταλου εντός της αντίπαλης περιοχής. Κλείνεται εν συνεχεία ο Τσούμπερ και δεν μπορεί να εκτελέσει. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
54' Φάση για τον Ιωνικό. Κι άλλο μακρινό σουτ από τους γηπεδούχους. Αυτή τη φορά από τον Κιάκο. Μπλοκάρει ο Τσιντώτας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:46
20:50
60' Γύρισμα του Τσούμπερ από τα αριστερά, δεν πιάνει γεμάτα την προβολή ο Άμραμπατ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
20:51
20:52
63' Ο Βράνιες διώχνει με κεφαλιά το παράλληλο γύρισμα του Γκοτσούλια. by Μανώλης Μουσουράκης
20:54
Ο κόσμος του Ιωνικού δίνει το δικό του δυναμικό «παρών». by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
66' Οι Μάναλης και Ματσούκας περνούν αντί των Κιάκου και Γκοτσούλια, αντίστοιχα. Ο Ματσούκας θα πάει στο δεξί άκρο της άμυνας, με τον Άοσμαν να γυρνά εσωτερικός μέσος αντί του Κιάκου και το επιθετικό δίδυμο να αποτελείται πλέον από τους Μάναλη και Λένις. by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
Ετοιμάζονται και οι Σάκχοφ και Γκαρσία για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
69' Άουτ το μακρινό σουτ του Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
70' Οι Γκαρσία και Σάκχοφ στις θέσεις των Μάνταλου και Λε Ταλέκ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:01
71' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ. Υπέροχη κάθετη από τον Τσούμπερ, σπουδαίο «στοπ» του Χουτεσιώτη στο διαγώνιο σουτ του Αραούχο. Αποθεώνεται ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων από τον κόσμο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:01
Πλέον, τη μεσοεπιθετική τριάδα της ΑΕΚ συνθέτουν -από δεξιά προς τα αριστερά- οι Γκαρσία, Άμραμπατ και Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
72' Ο Χουτεσιώτης μπλοκάρει και το σουτ του Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
77' Φάση για την ΑΕΚ. Αδύναμη κεφαλιά του Αραούχο, μπλοκάρει εκ νέου ο Χουτεσιώτης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:12
Έχουμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ δείχνει να ελέγχει το ματς, ωστόσο χρειάζεται ένα δεύτερο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:12
83' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Η γυριστή κεφαλιά του Αραούχο φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι! by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
83' Ο Ανσαριφάρντ αντί του Αραούχο και ο Γέβτιτς αντί του Άμραμπατ. Ο Ιρανός στράικερ επιστρέφει μετά την περιπέτειά του με τον κορωνοϊό. by Μανώλης Μουσουράκης
21:15
86' Ο Καμπράλ αντί του Κάνιας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:18
Εντολή στον Βαφέα να προωθείται. Εξάλλου, ο Ιωνικός το είχε εκμεταλλευτεί στο Αγρίνιο, αλλά και με τον Βόλο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:20
90' Φάουλ σε εξαιρετική θέση για την ΑΕΚ είτε για απ' ευθείας χτύπημα, είτε για σέντρα by Μανώλης Μουσουράκης
21:20
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος by Μανώλης Μουσουράκης
21:20
Αδύναμη εκτέλεση από τον Τσούμπερ, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης by Μανώλης Μουσουράκης
21:21
90'+2'Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Μήτογλου, εκτός ο Τσούμπερ by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
Ατομική ενέργεια του Γέβτιτς, μπλόκαρε εύκολα ο Χουτεσιώτης by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
Λήξη της αναμέτρησης by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
Ιωνικός-ΑΕΚ 0-1 με το γκολ του Μάνταλου στο 21' της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:24
Μείνετε συντονισμένοι στο sport-fm.gr για το ρεπορτάζ και την ανάλυση του αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης