Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Λαμία-Ιωνικός, η οποία θα διεξαχθεί στο «Αθανάσιος Διάκος» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 1. by Μανώλης Μουσουράκης
Σέντρα στις 17:15. by Μανώλης Μουσουράκης
Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ - Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς - Μπεχαράνο, Νούνιες - Καραμάνος, Τάιρον, Ρόμανιτς - Αραμπούλι. by Μανώλης Μουσουράκης
16:58
Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης - Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος - Ρομαό, Κάνιας - Λένις, Άοσμαν, Καμπράλ - Τουράμ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Γκαραβέλης, Αντέτζο, Μπανγκουρά, Μανουσάκης, Τζανδάρης, Τσούκαλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Βλαχομήτρος. by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Χριστοδουλής, Τσιριγώτης, Βαφέας, Μάναλης, Ματσούκας, Πογοσιάν, Μάντζης. by Μανώλης Μουσουράκης
17:01
Η Λαμία δεν μπορεί να υπολογίζει στους Μαρτίνεθ, Ελευθεριάδη, Γκέντσογλου και Μανούσο, ενώ από την άλλη στην αποστολή του Ιωνικού δεν συμπεριλήφθηκαν για διαφορετικούς λόγους οι Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Κιάκος, Μπουένο, Λουάν, Μπάσα, Φουρλάνος και Ρόκου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:04
Από τα λεγόμενα... εξάποντα παιχνίδια, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την παραμονή και να τις χωρίζουν τρεις βαθμοί. by Μανώλης Μουσουράκης
17:05
Στην 11η θέση ο Ιωνικός (14β.) και στο +3 από τη 12η Λαμία. by Μανώλης Μουσουράκης
17:06
Καμία εκ των δύο ομάδων δεν είχε αγωνιστεί την προηγούμενη αγωνιστική, αφού αναβλήθηκαν τα παιχνίδια τους λόγω κρουσμάτων. Ο Ιωνικός προέρχεται από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα (όλες με 1-0), τελευταία εκείνη από τον ΠΑΣ στα Γιάννενα. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι στις 5/1 ηττήθηκαν 2-0 υποδεχόμενοι την ΑΕΚ, συμπληρώνοντας επτά συνεχόμενες αναμετρήσεις χωρίς νίκη στη Λίγκα. Το τελευταίο τους «τρίποντο» (0-1) ήταν στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης στις 7 Νοέμβρη, ενώ έκτοτε νίκησαν δύο φορές (2-0 και 0-1), αυτές κόντρα στον Ιωνικό για το Κύπελλο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:06
Γενικότερα, η ομάδα της Φθιώτιδας έχει ξεκάθαρα το πάνω χέρι στις φετινές της αναμετρήσεις με τους Νικαιώτες, αφού τρέχει ένα 4/4, εάν συμπεριληφθεί και το παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Νεάπολη (1-2) αλλά και το φιλικό (3-0) των δύο ομάδων το περασμένο καλοκαίρι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:07
Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 3 HD, ενώ ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Δημήτρη Λάιου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:08
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου Α' Βοηθός: Τρύφωνας Πετρόπουλος B' Βοηθός: Βασίλειος Νικολακάκης Τέταρτος διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος VAR: Αριστομένης Κουτσιαύτης by Μανώλης Μουσουράκης
17:10
Ας θυμηθούμε τις καλύτερες στιγμές από τις τρεις επίσημες φετινές αναμετρήσεις των δύο ομάδων:
by Μανώλης Μουσουράκης
17:15
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
17:21
Υπενθυμίζεται ότι ο Τουράμ επιστρέφει στη βασική ενδεκάδα του Ιωνικού, ύστερα από περίπου δύο μήνες, μετά τη θλάση που είχε υποστεί. Από τα πρώτα λεπτά τον ψάχνουν οι συμπαίκτες του. Πολύ σημαντική η παρουσία του για την επιθετική λειτουργία των Νικαιωτών. by Μανώλης Μουσουράκης
17:22
4' Δυνατή η σέντρα του Ρόμανιτς, δεν μπορεί να κοντρολάρει ο Αραμπούλι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:23
Πιέζει πολύ ψηλά ο Ιωνικός. Ο Άοσμαν κινείται κοντά στον Τουράμ σε φάση άμυνας, με το σύστημα να μετατρέπεται σε 4-4-2 . by Μανώλης Μουσουράκης
17:25
7' Πολύ ωραία η προσπάθεια του Προβυδάκη από τα δεξιά, δεν βρίσκει όμως κάποιον συμπαίκτη του το παράλληλο γύρισμα που έκανε. by Μανώλης Μουσουράκης
17:25
Η Λαμία έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Πίσω από την μπάλα ο Ιωνικός. by Μανώλης Μουσουράκης
17:26
Υπενθυμίζεται ότι η Λαμία ψάχνει ακόμη την πρώτη της φετινή εντός έδρας νίκη σε επίπεδο πρωταθλήματος. by Μανώλης Μουσουράκης
17:27
9' Ωραία η κάθετη του Άοσμαν προς τον Καμπράλ, με τον εξτρέμ του Ιωνικού ωστόσο να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:28
10' Φωνές των γηπεδούχων για χέρι στην περιοχή του Ιωνικού. by Μανώλης Μουσουράκης
17:28
11' ΓΚΟΛ η Λαμία! 1-0! Σκόρερ ο Ρόμανιτς! Το πρώτο σουτ του Ρόμανιτς κοντράρει στον Τσιγκρίνσκι, ωστόσο παίρνει το «ριμπάουντ», φέρνει την μπάλα στο αριστερό και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η προσπάθειά του κόντραρε εκ νέου στον Τσιγκρίνσκι. Όλα ξεκίνησαν από ωραία μπαλιά του Προβυδάκη στην πλάτη της άμυνας και συγκεκριμένα από την πλευρά του Βαλεριάνου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:33
13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό. Ο Άοσμαν ανοίγει την μπάλα στη σέντρα και φεύγει χωρίς αντίπαλο μπροστά του, ωστόσο δεν συνεχίζει την προσπάθειά του, αφήνοντάς την στον Λένις. Ο Κολομβιανός εξτρέμ ήταν εκτεθειμένος και υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:39
21' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τη Λαμία. by Μανώλης Μουσουράκης
17:39
Απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενούμενων. by Μανώλης Μουσουράκης
17:40
17:42
25' Σκληρό μαρκάρισμα του Μπεχαράνο στον Τουράμ. Ίσως να έπρεπε να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα ο χαφ των γηπεδούχων. by Μανώλης Μουσουράκης
17:46
29' Φάουλ για τη Λαμία στον χώρο του άξονα. Ευκαιρία για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:48
30' Απευθείας εκτέλεση από τον Προβυδάκη. Φιλόδοξη προσπάθεια από τον δεξιό μπακ της Λαμίας, ο οποίος πραγματοποιεί ακόμα ένα πολύ καλό παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:48
31' Στην αγκαλιά του Σαράνοφ καταλήγει το γύρισμα του Λένις από τα δεξιά... by Μανώλης Μουσουράκης
17:50
Έχει ισορροπήσει ο Ιωνικός, ωστόσο δυσκολεύεται να απειλήσει την αντίπαλη εστία. by Μανώλης Μουσουράκης
17:51
33' Υπέροχη «ποδιά» του Προβυδάκη πάνω στον Καμπράλ, με τον τελευταίο να του ρίχνει μια... ψιλοαγκωνιά στο πρόσωπο. Θα μπορούσε να δοθεί και εδώ η κίτρινη. by Μανώλης Μουσουράκης
17:53
35' Σέντρα του Βαλεριάνου από τα αριστερά, πιο ψηλά από ό, τι μπορούσε να φτάσει ο Τουράμ, ο οποίος βρισκόταν σε καλή θέση. by Μανώλης Μουσουράκης
17:58
39' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Καίρια παρέμβαση από τον Λένις, ο οποίος γύρισε μέχρι την περιοχή της ομάδας του (!) για να καλύψει τον Ρόμανιτς που έφευγε ολομόναχος. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε σπρώξιμο του Κολομβιανού. Υπάρχει σίγουρα επαφή, αλλά δεν είναι τόσο δυνατή. Φαίνεται να πέφτει σχετικά εύκολα και ο Ρόμανιτς. Δύσκολη φάση, όπως και να έχει. by Μανώλης Μουσουράκης
17:59
Ακόμα τέσσερα λεπτά για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκεια του πρώτου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
18:04
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Δεν κρατήθηκαν καθυστερήσεις. Η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το καλό της μπάσιμο στο ματς και χάρη στο γκολ του Ρόμανιτς στο 11' θα πάει προηγούμενη 1-0 στα αποδυτήρια. Ισορρόπησε εν συνεχεία ο Ιωνικός, ο οποίος όμως δυσκολεύεται να απειλήσει. by Μανώλης Μουσουράκης
18:18
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:19
Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος θα παραμείνει στα αποδυτήρια λόγω ενοχλήσεων. Ο Τζανδάρης θα περάσει στη θέση του by Μανώλης Μουσουράκης
18:20
Χωρίς αλλαγές ο Ιωνικός. by Μανώλης Μουσουράκης
18:20
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:22
47' Φάση για τον Ιωνικό. Μακρινό σουτ του Κάνιας, περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:23
18:24
18:25
50' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Την αντικρίζει ο Ρομαό για πάτημα στο πέλμα του Προβυδάκη. by Μανώλης Μουσουράκης
18:26
O Νούνιες παίζει σε ελεύθερο ρόλο μπροστά από τους Τζανδάρη και Μπεχαράνο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:27
52' Κίτρινη και στον Σαραμαντά, ο οποίος ανακόπτει προσπάθεια αντεπίθεσης των γηπεδούχων. by Μανώλης Μουσουράκης
18:27
53' Μεγάλη φάση για τη Λαμία. Ο Μπεχαράνο πιάνει το φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι, by Μανώλης Μουσουράκης
18:29
54' Φάση διαρκείας για τον Ιωνικό, με τους παίκτες του να κουράζουν την μπάλα και να μη σουτάρουν. by Μανώλης Μουσουράκης
18:34
60' Κίτρινη κάρτα και στον Νούνιες για μαρκάρισμα από πίσω στον Ρομαό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:35
Αρκετές διακοπές στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:39
64' «Τρελή» φάση και μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία! Ο Σάντσες γυρνά πίσω στον Χουτεσιώτη, χωρίς να έχει δει το πού βρίσκεται ο συμπαίκτης του. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας πορτιέρε ήταν στην άλλη πλευρά της εστίας! Ευτυχώς για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι... by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
66' Πτώση του Ρόμανιτς. «Παίζετε» από τον κ. Παπαπέτρου. Οι γηπεδούχοι είχαν διαμαρτυρηθεί και για χέρι του Βαλεριάνου στην προηγούμενη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
Έχει ανεβάσει ρυθμούς η Λαμία, η οποία πιέζει ασφυκτικά για ένα δεύτερο γκολ! by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
67' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Λαμία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:43
Πάνω στο τείχος η μπάλα από την εκτέλεση του Τάιρον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
70' Διπλή αλλαγή για τον Ιωνικό: Οι Ματσούκας και Μάντζης αντί των Καμπράλ και Ρομαό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
Με 4-4-2 πλέον οι φιλοξενούμενοι. Ο Άοσμαν γυρνά στα χαφ δίπλα στον Κάνιας, με τους Μάντζη και Τουράμ να συνθέτουν το επιθετικό δίδυμο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
74' Τσούκαλος αντί Αραμπούλι και Αντέτζο αντί Τάιρον. Με τρία στόπερ η Λαμία πλέον. Επιστροφή για τον Αντέτζο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
Μπαίνουμε στην τελική ευθεία... by Μανώλης Μουσουράκης
18:56
82' Άστοχο το μακρινό σουτ του Μύγα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:59
84' Αλλαγή για τη Λαμία και ντεμπούτο για τον Μπανγκουρά. Περνά στη θέση του Μπεχαράνο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:00
86' ΓΚΟΛ για τη Λαμία! 2-0! Σκόρερ ο Μπανγκουρά! Φεύγει εξαιρετικά στην αντεπίθεση η Λαμία, με τον Σαραμαντά να βρίσκει τον ολομόναχο Μπανγκουρά, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μπανγκουρά χρειάστηκε λιγότερο από δύο λεπτά, προκειμένου να σκοράρει με τη φανέλα της Λαμίας! by Μανώλης Μουσουράκης
19:03
Έγινε και ο έλεγχος από τον VAR. Το γκολ μετρά κανονικά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:05
Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων, θα μπούμε σε λίγα δευτερόλεπτα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:07
90' ΓΚΟΛ ο Ιωνικός! 2-1! Σκόρερ ο Μάντζης με πλασέ στην κίνηση, ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Άοσμαν! Βάζουν εκ νέου φωτιά στο παιχνίδι οι Νικαιώτες, ωστόσο δεν απομένει πολύς χρόνος! Πρώτο γκολ με τη φανέλα του Ιωνικού για τον Μάντζη. by Μανώλης Μουσουράκης
19:10
ΤΕΛΟΣ! Νίκη-χρυσάφι για την ομάδα της Λαμίας, η οποία επικράτησε 2-1 του Ιωνικού, πιάνοντάς τον στους 14 βαθμούς! by Μανώλης Μουσουράκης