Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης, η οποία θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League 1. by Μανώλης Μουσουράκης
Σέντρα στις 15:00. by Μανώλης Μουσουράκης
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Τάσου Τσατάλη. by Μανώλης Μουσουράκης
ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας – Μισελέν, Σβάρνας, Μήτογλου, Μοχαμάντι – Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι – Γκαρσία, Γέβτιτς, Τσούμπερ – Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
14:47
Απόλλων (Τζανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ - Ντεντάκης, Ρόγκνε, Λισγάρας, Γιακιμόβσκι, Βιτλής - Παμλίδης, Φατιόν, Τσίμπσαχ, Τσιλούλης - Σίγκνεβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
14:47
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Χατζηεμμανουήλ, Ρότα, Χατζισαφί, Κορνέζος, Σάκχοφ, Μουστακόπουλος, Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ, Τάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
14:47
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Κότσαρης, Τουτουαρίμα, Γιαννιώτας, Μαρτίνες, Μπαξεβανίδης, Παπαγεωργίου, Σλίβκα, Ράιλι, Ιωαννίδης. by Μανώλης Μουσουράκης
14:49
Πολλά τα προβλήματα για τον Αργύρη Γιαννίκη, ο οποίος δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες των Βράνιες, Μάνταλου, Στάνκοβιτς, Λάτσι, Γαλανόπουλου, καθώς και των τιμωρημένων Τζαβέλλα και Σιμόες. by Μανώλης Μουσουράκης
14:50
Εκτός οι τραυματίες Άλβες και Ντομίνγκες για τον Απόλλωνα, όπως και ο τιμωρημένος Κάστρο. Ντεμπούτο για τον νεαποκτηθέντα Τσίμπσαχ! by Μανώλης Μουσουράκης
14:51
Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου Α' Βοηθός: Θεόφιλος Μωυσιάδης Β' Βοηθός: Κωνσταντίνος Στάικος 4ος διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας VAR: Σπυρίδων Ζαμπάλας by Μανώλης Μουσουράκης
14:51
Σε πολύ κακό αγωνιστικό μομέντουμ βρίσκεται η ΑΕΚ, η οποία έχει ηττηθεί στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, ενώ έχει χάσει και στις τρεις πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις της (με ΟΦΗ, Παναιτωλικό και Βόλο, όλες με 2-1). Την περασμένη Τετάρτη (2/2) ηττήθηκε 2-1 από τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης». Στην 3η θέση (36β.), στο -5 από τον 2ο ΠΑΟΚ και στο +3 από τον 4ο ΠΑΣ Γιάννινα (δύο ματς παραπάνω). by Μανώλης Μουσουράκης
14:52
Ουραγός στη βαθμολογία παραμένει ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος προέρχεται από τέσσερις σερί ήττες, τελευταία το 2-0 από τον ΠΑΟΚ στο «Γεώργιος Καμάρας». Στους εννιά βαθμούς η ομάδα του Φέστα, που έχει έναν λιγότερο από τον Ατρόμητο (ματς λιγότερο). Μόλις έναν πόντο έχει συγκεντρώσει στις εννιά φετινές εκτός έδρας αναμετρήσεις της η «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ της έχοντας μείνει χωρίς γκολ στα επτά πρόσφατα παιχνίδια της. by Μανώλης Μουσουράκης
14:55
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες (2-2) στη Ριζούπολη (41' Ιωαννίδης, 62' Παμλίδης – 13' Γκαρσία, 80' Αραούχο). by Μανώλης Μουσουράκης
14:56
Θυμηθείτε τις καλύτερες στιγμές:
by Μανώλης Μουσουράκης
14:57
Η ιστορία στα μεταξύ τους: Νίκες ΑΕΚ: 56 Ισοπαλίες: 18 Νίκες Απόλλωνα: 7 Με γηπεδούχο την ΑΕΚ: Νίκες ΑΕΚ: 31 Ισοπαλίες: 7 Νίκες Απόλλωνα: 2 by Μανώλης Μουσουράκης
14:58
Τις εκατό συμμετοχές με τη φανέλα της ΑΕΚ συμπληρώνει ο Σέρχιο Αραούχο! Διαβάστε εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
14:58
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
14:59
Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες στο Ολυμπιακό Στάδιο. by Μανώλης Μουσουράκης
15:00
Διαμαρτυρόμαστε με τη… σιωπή μας στην έναρξη των ματς της Super League Η δολοφονία του 19χρονου φιλάθλου του Άρη, Αλκιβιάδη Καμπανού, στη Θεσσαλονίκη, μας έχει συγκλονίσει όλους. Η διοίκηση του Πανελλήνιου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου (ΠΣΑΤ) ξεκίνησε σειρά δράσεων και πρωτοβουλιών για να μην ξαναβρεθούμε ποτέ μπροστά σε τέτοια τραγικά συμβάντα, στην… απώλεια μιας ζωής. Σε συνεργασία με τις Ενώσεις Συντακτών και την ΠΟΕΣΥ, ο ΠΣΑΤ καλεί τα μέλη του σε ολιγόλεπτη στάση κατά την έναρξη των αγώνων της 22ης αγωνιστικής της Super League (5-7 Φεβρουαρίου). Για συμβολικούς λόγους, οι αθλητικοί συντάκτες κλείνουμε τα μικρόφωνά μας ή κατεβάζουμε την «πένα» μας και σταματάμε το ρεπορτάζ μας για 2 έως 3 λεπτά στην έναρξη των ματς της Super League στέλνοντας ηχηρό μήνυμα κατά της οπαδικής βίας. Η ολιγόλεπτη στάση μας από το ρεπορτάζ αφορά στις ζωντανές τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές μεταδόσεις των αναμετρήσεων, καθώς και στα live/play by play των αγώνων από τις αθλητικές ιστοσελίδες. Η δημοσιογραφία έχει βρεθεί στο στόχαστρο της οπαδικής βίας πολλές φορές και τα μέλη του ΠΣΑΤ με αυτήν τη… σιωπή μας ουσιαστικά φωνάζουμε «ΦΤΑΝΕΙ ΩΣ ΕΔΩ». Ο ΠΣΑΤ θέλει να ευχαριστήσει εκ των προτέρων τους συναδέλφους αθλητικούς συντάκτες και φωτορεπόρτερ για τη στάση που κράτησαν στη μεγάλη αυτή τραγωδία. Υπενθυμίζουμε πως τη Δευτέρα (7/2, 11:00-13:00), ο ΠΣΑΤ διοργανώνει διαδικτυακή ημερίδα με τίτλο «Σας παρακαλώ, μη με χτυπάτε άλλο», η οποία θα καλυφθεί ζωντανά από το κανάλι του Συνδέσμου στο YouTube και από τη σελίδα του στο Facebook. by Μανώλης Μουσουράκης
15:03
Έχει αρχίσει το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ. Μόλις μπήκαμε στο 4ο λεπτό, χωρίς να έχει συμβεί κάτι το ιδιαίτερο. by Μανώλης Μουσουράκης
15:05
6' Σουτ του Γκαρσία από δύσκολη γωνία, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
15:07
Διπλή ζώνη άμυνας από τον Απόλλωνα, ο οποίος αμύνεται με βάθος. by Μανώλης Μουσουράκης
15:08
8' Φάση για την ΑΕΚ. Συνέκλινε ο Τσούμπερ, του οποίου το σουτ που έπιασε εκτός περιοχής έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
15:10
10' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ και κάρτα στον Λισγάρα. Η μπάλα στημένη στη γωνία της μεγάλης περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
15:11
Κόντραρε στο τείχος η εκτέλεση από τον Τσούμπερ, ενώ εν συνεχεία η κεφαλιά του Σβάρνα ήταν αδύναμη. by Μανώλης Μουσουράκης
15:13
15:16
15:17
Πιέζει ψηλά η ΑΕΚ. Έχει βγάλει 2-3 φάσεις με συνδυαστικό ποδόσφαιρο η «Ένωση», η οποία ψάχνει το γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
15:18
15:19
19' Πήγε να βγάλει αντεπίθεση με τον Τσιλούλη ο Απόλλων. Γρήγορη η επιστροφή της άμυνας των «κιτρινόμαυρων». by Μανώλης Μουσουράκης
15:20
15:20
20' Φάση για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Ντεντάκη από δεξιά, βρήκε στην «καρδιά» της περιοχής τον Τσίμπσαχ, του οποίου η κεφαλιά έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
15:22
15:22
15:23
Έχει ανέβει λίγα μέτρα ο Απόλλων στα τελευταία λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
15:26
25' Φάση για την ΑΕΚ, αλλά ως μη γενόμενη. Καταπληκτική κάθετη του Γέβτιτς, τρυπά την αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων. Ο Τσούμπερ έγινε δέκτης της μπάλας, ωστόσο αφού σούταρε από δύσκολη γωνία εντός περιοχής, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
15:27
Παρόλα αυτά, ήταν η πρώτη στιγμή που φάνηκε ο Γέβτιτς, τον οποίο είχαν απενεργοποιήσει οι φιλοξενούμενοι με τη διπλή ζώνη άμυνας. by Μανώλης Μουσουράκης
15:27
27' Μακρινό σουτ του Σιμάνσκι, διώχνει ο Βέρχουλστ. by Μανώλης Μουσουράκης
15:29
29' Ωραία ανάπτυξη της ΑΕΚ από τα δεξιά, πιάνει το σουτ ο Αραούχο, με τον Ρόγκνε να διώχνει σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
15:30
30' Ο Βέρχουλστ έψαξε με βολέ τον Παμλίδη. Υπήρξε προϋπόθεση αντεπίθεσης για τον Απόλλωνα, ωστόσο επέστρεψε γρήγορα ο Μισελέν για να καλύψει. by Μανώλης Μουσουράκης
15:35
35' Κίτρινη κάρτα στον Λε Ταλέκ για δυνατό μαρκάρισμα στον Ντεντάκη. by Μανώλης Μουσουράκης
15:36
Δραστήρια επιθετικά η ΑΕΚ, παρόλα αυτά έχει μόλις μία αξιόλογη φάση (με τον Τσούμπερ στο 8'). Οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν τις ευκαιρίες τους κυρίως στην κόντρα, με την «Ένωση» βέβαια να έχει γρήγορες επιστροφές. Πολύ καλή στιγμή με την κεφαλιά του Τσίμπσαχ στο 20'. by Μανώλης Μουσουράκης
15:39
Γυροφέρνει την μπάλα έξω από την περιοχή του Απόλλωνα η ΑΕΚ. Δεν μπορεί να απειλήσει... by Μανώλης Μουσουράκης
15:42
41' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Αντεπίθεση τριών έναντι δύο για την «Ένωση», ο Γέβτιτς έσπασε στον ολομόναχο Αραούχο, με τον Βέρχουλστ να βάζει σπουδαίο στοπ στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. Ο Φατιόν έδιωξε και το σουτ που έπιασε σε δεύτερο χρόνο ο Αργεντινός επιθετικός. by Μανώλης Μουσουράκης
15:43
42' Ακυρώθηκε -σωστά- γκολ του Μήτογλου, με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, λόγω επιθετικού φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
15:45
Μπήκαμε στο ένα λεπτό του έξτρα χρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
15:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Η -φλύαρη- ΑΕΚ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Αραούχο στο 41'. by Μανώλης Μουσουράκης
15:50
15:54
16:01
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:02
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
16:02
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
16:03
46' Άστοχο διαγώνιο τελείωμα από τον Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:04
47' Φάση για τον Απόλλωνα. Κακή αντίδραση από τον Μήτογλου, του παίρνει την μπάλα ο Σίγκνιεβιτς, του οποίου το σουτ κόντραρε για να περάσει κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:07
51' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σπουδαία απόκρουση του Τσιντώντα σε σουτ που έπιασε ο Σίγκνιεβιτς από το σημείο του πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
16:08
52' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-0! Σκόρερ ο Αραούχο! Στην εξέλιξη της προηγούμενης φάσης, η ΑΕΚ βγήκε στην κόντρα, ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Αραούχο να τσιμπά από κοντινή απόσταση την μπάλα, στέλνοντάς τη στα δίχτυα. Ο Αργεντινός φορ αφιέρωσε και πάλι το γκολ του στον αδικοχαμένο Άλκη, σηκώνοντας τη φανέλα που αναγράφει «Σας παρακαλώ, μην με χτυπάτε άλλο». by Μανώλης Μουσουράκης
16:13
57' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πατά περιοχή ο Αραούχο και πιάνει το σουτ, το οποίο καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
16:13
57' Κίτρινη κάρτα στον Γιακιμόβσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
16:15
58' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα: Οι Γιαννιώτας, Σλίβκα και Ιωαννίδης στις θέσεις των Παμλίδη, Τσίμπσαχ και Σίγκνιεβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
16:16
13(4)-6(1) οι τελικές. by Μανώλης Μουσουράκης
16:18
62' Ο Άμραμπατ θα περάσει στη θέση του Γέβτιτς για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:19
Με τετράδα Γκαρσία, Άμραμπατ, Τσούμπερ και Αραούχο η «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
16:21
16:21
16:23
Ο Άμπραμπατ αγωνίζεται πίσω από τον Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:24
67' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 2-0! Σκόρερ ο Τσούμπερ! Εξαιρετική κάθετη μεταβίβαση από τον Άμπραμπατ, κακή αμυντική αντίδραση από τον Ντεντάκη, με τον Τσούμπερ να γίνεται δέκτης της μπάλας εντός της περιοχής, ολοκληρώνοντας τη φάση με πλασέ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:26
16:27
71' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 3-0! Σκόρερ και πάλι ο Αραούχο! Ωραίο γύρισμα του Μισελέν από τα δεξιά, με τον Αργεντινό φορ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ στην κίνηση. by Μανώλης Μουσουράκης
16:28
Καθαρίζει το παιχνίδι η ΑΕΚ με το δεύτερο γκολ του Αραούχο! by Μανώλης Μουσουράκης
16:29
Υπενθυμίζεται ότι ο Αραούχο σήμερα συμπληρώνει τις 100 συμμετοχές με τη φανέλα της ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
16:32
72' Τρεις ακόμα αλλαγές για την ΑΕΚ: Οι Ανσαριφάρντ, Σάκχοφ και Τάνκοβιτς αντί των Αραούχο, Γκαρσία και Τσούμπερ. Οι Παπαγεωργίου και Μαρτίνες στις θέσεις των Τσιλούλη και Βιτλή για τον Απόλλωνα. by Μανώλης Μουσουράκης
16:34
16:35
78' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραίο σπάσιμο της μπάλας από τον Άμραμπατ, κάνει το σουτ ο Ανσαριφάρντ, με τον Βέρχουλστ να αποκρούει. Εξαιρετικός ο Μαρονικός απ' όταν μπήκε. by Μανώλης Μουσουράκης
16:35
79' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μοχαμάντι! Δυνατό μαρκάρισμα του Ιρανού μπακ πάνω στον Μαρτίνες σε προσπάθεια εκδήλωσης αντεπίθεσης από τον δεύτερο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:36
Χάνει ΠΑΟΚ ο Ιρανός μπακ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:37
80' Ο Χατζισαφί αντί του Λε Ταλέκ για να καλύψει το κενό του Μοχαμάντι. by Μανώλης Μουσουράκης
16:39
16:41
85' Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη για φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:44
88' Άστοχο σουτ του Σάκχοφ έξω από την περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης