ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τη Super League 1.

19:07
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα, η οποία θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League 1. by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
Σέντρα στις 19:30. by Μανώλης Μουσουράκης
19:11
Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
19:11
Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας – Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί – Σιμάνσκι, Σάκχοφ – Γκαρσία, Άμπραμπατ, Τσούμπερ – Ανσαριφάρντ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν – Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Ποζνάνσκι – Οικονομόπουλος, Στάνκο, Καραχάλιος, Λιάσος – Ντομίνγεθ, Περέα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Χατζηεμμανουήλ, Μοχαμάντι, Σβάρνας, Μισελέν, Μήτογλου, Φράνσον, Μάνταλος, Γέβτιτς, Τάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Σούλης, Σιόντης, Καραγιάννης, Ρίζος, Τριάδης, Μπρένερ, Μορέιρα, Λώλης, Μίνα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
Σημαντικές οι απουσίες και για τις δύο ομάδες. Αρχικά, για την «Ένωση» λείπει ο τιμωρημένος Σιμόες, οι τραυματίες Στάνκοβιτς και Γαλανόπουλος, καθώς και ο Αραούχο που δεν είναι 100% έτοιμος. Από την άλλη, ο Ηρακλής Μεταξάς δεν έχει στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Κάργα, όπως και τους τραυματίες Γκραντάβσκι, Πίρσμαν και Σνάιντερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Να σημειωθεί ότι ο νεαποκτηθείς Αλεξάντερ Φράνσον βρίσκεται για πρώτη φορά σε αποστολή και σε 20άδα της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Οι «κιτρινόμαυροι» (3οι, 39β.) προέρχονται από την εκτός έδρας ήττα (1-0, 13/2) στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Παρά την καλή εμφάνιση, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έμεινε με άδεια χέρια, σημειώνοντας την τέταρτη ήττα της στους πέντε τελευταίους αγώνες της για όλες τις διοργανώσεις. Πλέον, έχει μείνει στο -8 από τον 2ο ΠΑΟΚ (ούσα στο +3 από τον τέταρτο αλλά και με δύο ματς παραπάνω, Παναθηναϊκό) και ψάχνει την αντίδραση κόντρα στους Γιαννιώτες. by Μανώλης Μουσουράκης
19:20
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι (5οι, 36β.) προέρχονται από δύο σερί νίκες (και τρεις στα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια τους), με τελευταία εκείνη κόντρα στον Άρη (2-0, 14/2) στα Γιάννενα. Μάλιστα, έχουν την ευκαιρία να ξεφύγουν κι άλλο από τον 7ο Αστέρα (στο -4, αλλά και με έναν αγώνα λιγότερο), εδραιώνοντας τη θέση τους στην 6άδα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος Βοηθοί: Κούλα Χασάν, Αντώνιος Σινιοράκης 4ος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης VAR: Κλέι Ρούπερτι by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Στο πλαίσιο του πρώτου γύρου η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 2-1 χάρη σε γκολ του Σάκχοφ στο 90' (5' πέν. Εραμούσπε – 9' Άμραμπατ, 90' Σάκχοφ). by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Η ιστορία στα μεταξύ τους: Νίκες ΑΕΚ: 25 Ισοπαλίες: 13 Νίκες ΠΑΣ Γιάννινα: 9 Με γηπεδούχο την ΑΕΚ: Νίκες ΑΕΚ: 18 Ισοπαλίες: 3 Νίκες ΠΑΣ Γιάννινα: 2 by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
Λιγοστός ο κόσμος στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για την «Ένωση» μετά την αύξηση της πληρότητας στο 50%. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
19:28
Πάντως, οι φίλοι της ΑΕΚ που έχουν βρεθεί στο γήπεδο δίνουν δυναμικό «παρών». by Μανώλης Μουσουράκης
19:29
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:31
Όρκος νίκης για τις δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
19:32
Έχει αυξηθεί η παρουσία του κόσμου στο ΟΑΚΑ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:32
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:33
1' Κοντράρει το σουτ του Γκαρσία. by Μανώλης Μουσουράκης
19:34
2' Φάση για την ΑΕΚ. Εκτέλεση κόρνερ από τον Άμραμπατ, παίρνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής ο Ανσαριφάρντ, αλλά η μπάλα περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:35
3' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Σουτ εντός περιοχής αλλά από δύσκολη γωνία από τον Λιάσο, το οποίο κοντράρει. Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους. by Μανώλης Μουσουράκης
19:36
Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:37
5' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσιντώτα να λέει «όχι» πρώτα στον Περέα και εν συνεχεία στον Οικονομόπουλο. Σπουδαία διπλή αντίδραση από τον πορτιέρε της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:42
Σηκώθηκε και δέχεται -μαζί με τον Περέα- τις παρατηρήσεις από τον κ. Παπαδόπουλο. Οι δύο παίκτες έχουν ήδη 1-2 μικρές διενέξεις στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
12' Ξέφυγε από τον Βράνιες ο Περέα, ωστόσο εν συνεχεία το γύρισμά του κόπηκε. Ο επιθετικός του ΠΑΣ με την ταχύτητά του έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ και συγκεκριμένα στον Βόσνιο στόπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
Την ίδια ώρα η ΑΕΚ δυσκολεύεται να βρει διαδρόμους. Καλά κλεισμένος ο Άμραμπατ, ο οποίος τραβιέται στα άκρα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
19:48
by Μανώλης Μουσουράκης
19:49
17' Ο Λοντίγκιν μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Τσούμπερ. Από τις λίγες φορές που κάποιος παίκτης της ΑΕΚ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του ΠΑΣ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:50
Έχει αυξήσει την πίεσή της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
Φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα στον προσαγωγό ο Περέα. Προς το παρόν συνεχίζει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:54
Η ΑΕΚ υπάρχουν στιγμές που παίζει με τετράδα μπροστά σε φάση επίθεσης. Ουσιαστικά, ο Τσούμπερ συγκλίνει δίπλα στον Ανσαριφάρντ, με τον Άμραμπατ να κινείται αριστερά και τον Γκαρσία δεξιά. Η «Ένωση» προσπαθεί να διασπάσει τη διπλή ζώνης άμυνας του ΠΑΣ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:55
23' Εξετάζεται πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία προσπάθησε να πιάσει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Ποζνάνσκι να παρεμβαίνει με τάκλιν. Δεν φαίνεται ξεκάθαρα από το ριπλέι εάν έχει βρει μπάλα ο αμυντικός του ΠΑΣ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:56
Συνεχίζεται το παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:58
Ο Άμπραμπατ φωνάζει στους συμπαίκτες του για το πού πρέπει να κινούνται. Πολύ δραστήριος ο Μαροκινός άσος. Πότε στον άξονα, πότε αριστερά. Βέβαια, ακόμη δεν έχει καταφέρει να βρει διαδρόμους. by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
3-2 υπέρ της ΑΕΚ τα κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
28' Φωνές από τους παίκτες της ΑΕΚ για πέναλτι! Ύστερα από σουτ του Τσούμπερ, η μπάλα κόντραρε στο χέρι του Παντελάκη, το οποίο όμως ήταν σε θέση που δεν έκανε το σώμα του αφύσικα μεγαλύτερο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:04
20:05
32' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Τσούμπερ έστρωσε υπέροχα με το στήθος προς τον Ανσαριφάρντ, το μονοκόμματο σουτ του οποίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
Ασφυκτικό το πρέσινγκ της ΑΕΚ, αλλά... χωρίς αποτέλεσμα προς το παρόν. Εδώ και ώρα το παιχνίδι παίζεται στο μισό του ΠΑΣ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
35' Γλυκό γέμισμα από τον Σιμάνσκι, βγαίνει και μπλοκάρει ο Λοντίγκιν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
Πάντως, μέχρι στιγμής οι καλύτερες στιγμές ανήκουν στον ΠΑΣ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:09
37' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία σέντρα του Ρότα από δεξιά, πιάνει την κεφαλιά ο Γκαρσία στην «καρδιά» της περιοχής, αλλά εκείνη φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
39' Επέλαση του Άμπραμπατ, διανύει το μισό γήπεδο, αλλά στο τέλος -εάν και δεν το συνηθίζει- ξεμένει από δυνάμεις και χάνει την μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
Πρόβλημα με Ποζνάνσκι για τον ΠΑΣ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
40' Ακόμα ένα σουτ εκτός περιοχής από τον Τσούμπερ, θα μπλοκάρει εκ νέου ο Λοντίγκιν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
Επέστρεψε ο Ποζνάνσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:14
42' Κι άλλο πέναλτι που ζητά η ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ πεσμένος στο έδαφος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
Υπάρχει παράβαση. Ο Καραχάλιος βρίσκει τον Ανσαριφάρντ στην προσπάθεια του Ιρανού φορ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
Δεν δίνεται το πέναλτι. Συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι! Έξαλλοι στον πάγκο της ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
45' Φάση για την ΑΕΚ. Επικίνδυνο μακρινό σουτ από τον Σιμάνσκι, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
Ανάρτηση της ΑΕΚ για την προηγούμενη φάση: «43' Ο Καραχάλιος ανατρέπει τον Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος δεν δίνει το πέναλτι και δεν υπάρχει καμία παρέμβαση από το VAR!». by Μανώλης Μουσουράκης
20:19
Τρέχουμε το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:20
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αντιμετωπίζοντας όμως πρόβλημα στο πώς θα διασπάσει τη διπλή ζώνη άμυνας των φιλοξενούμενων. Η μεγαλύτερη -και μάλιστα διπλή- ευκαιρία ανήκει στον ΠΑΣ στο 5', με τον Τσιντώτα να προβαίνει σε σπουδαία διπλή επέμβαση. Οι «κιτρινόμαυροι» διαμαρτύρονται σωστά για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 42'. by Μανώλης Μουσουράκης
20:24
20:29
Στο ημίχρονο υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους της ΑΕΚ, αλλά και από τους ποδοσφαιριστές προς τον κ. Παπαδόπουλο για τη φάση της ανατροπής του Ανσαριφάρντ. «Δεν είναι δυνατόν να μη δίνεις αυτό το πέναλτι. Πες μας γιατί δεν το έδωσες», του έλεγαν χαρακτηριστικά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
7(2)-3(2) οι τελικές για τις δύο ομάδες. Στο 64% υπέρ της ΑΕΚ η κατοχή της μπάλας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:35
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
Έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο προς τον ρέφερι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
48' Ακυρώνεται γκολ της ΑΕΚ ως οφσάιντ. Σωστή η απόφαση. Ο Τσούμπερ ήταν εκτεθειμένος κατά την πολύ ωραία πάσα του Ανσαριφάρντ. Εν συνεχεία, τελείωσε τη φάση από κοντά με πλασέ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:45
53' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ. Το κερδίζει ο Γκαρσία, ο οποίος πονάει αρκετά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:48
56' Φάση για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Βράνιες, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, περνά άουτ η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
58' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία εντός της περιοχής του ΠΑΣ, φέρνει την μπάλα στο αριστερό και σουτάρει, με την μπάλα να χτυπά με δύναμη στο κεφάλι του Παντελάκη. Στο έδαφος ο στόπερ των φιλοξενούμενων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
Τώρα θα επιστρέψει ο Παντελάκης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
Ετοιμάζεται ο Πέτρος Μάνταλος για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
65' Γύρισμα από τον Χατζισαφί, μπλοκάρει ο Λοντίγκιν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
66' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Ρίζος στη θέση του τραυματία Ποζνάνσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
20:58
67' Ο Μάνταλος περνά στη θέση του Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
Ο Μαντάλος πηγαίνει στον άξονα, με τον Άμραμπατ να μετατοπίζεται στα δεξιά και τον Γκαρσία στα αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
«ΑΕΚ, ΑΕΚ, παίξε μπάλα ΑΕΚ», φωνάζει ο κόσμος στο ΟΑΚΑ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
69' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-0! Σκόρερ ο Μάνταλος! Υπέροχη σέντρα του Ρότα από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Μάνταλου από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα στα δίχτυα. Ο αρχηγός της ΑΕΚ δύο λεπτά μετά την είσοδό του, λυτρώνει την ομάδα του και εν συνεχεία φιλά το σήμα στη φανέλα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
Η φάση εξετάστηκε και από το VAR. Μετρά κανονικά το γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
73' Κίτρινη κάρτα στον Χατζισαφί. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
74' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Άμπραμπατ σήκωσε μέσα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά ο Γκαρσία, με τον Ανσαριφάρντ να μην μπορεί να κάνει καλά την προβολή. by Μανώλης Μουσουράκης
21:06
Δεν απειλεί ο ΠΑΣ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:08
76' Κίτρινη στον Εραμούσπε. by Μανώλης Μουσουράκης
21:10
Έχει ρίξει τον ρυθμό η ΑΕΚ. Ο κόσμος στις εξέδρες τραγουδά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:11
79' Μπάσιμο του Ρότα στην αντίπαλη περιοχή, κάνει το γύρισμα, αλλά μπλοκάρει ο Λοντίγκιν. Πολύ καλό ματς από τον δεξιό μπακ της «Ένωσης», ίσως ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
81' Τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΣ: Οι Μπρένερ, Μορέιρα και Λώλης αντί των Οικονομόπουλου, Λιάσου και Καραχάλιου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:15
21:20
88' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 2-0! Σκόρερ ο Ανσαριφάρντ! Πλασέ από κοντά από τον Ιρανό επιθετικό, ο οποίος καθαρίζει το ματς για τους γηπεδούχους. Ο Λώλης έστρωσε καταλάθος την μπάλα στον Ανσαριφάρντ, ύστερα από κόρνερ του Μάνταλου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
90' Μίνα αντί Ροντρίγκεθ και Μισελέν αντί του τραυματία Ρότα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις, "τρέχει" το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
90'+2': Αλλαγή για την ΑΕΚ: Τάνκοβιτς αντί Γκαρσία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:25
Τέλος στο ΟΑΚΑ: ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0! Μάνταλος (69') και Ανσαριφάρντ (88') υπέγραψαν την επιστροφή των «κιτρινόμαυρων» στις νίκες. by Μανώλης Μουσουράκης