Τσέλσι-Λιλ

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για το Champions League.

21:40
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Τσέλσι-Λιλ, στην πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων για τους «16» του Champions League. by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Στις 22:00 η σέντρα στο «Στάμφορντ Μπριτζ». by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το COSMOTE SPORT 2 HD. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Τσέλσι (Τόμας Τούχελ, 3-4-2-1): Μεντί - Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ - Αθπιλικουέτα, Καντέ, Κόβατσιτς, Αλόνσο - Ζιγές, Πούλισικ - Χάβερτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Ο Τόμας Τούχελ άφησε εκτός ενδεκάδας τον ντεφορμέ Λουκάκου και επέλεξε τον Χάβερτς για την κορυφή της επίθεσης της Τσέλσι, επιβεβαιώνοντας τα ρεπορτάζ από Αγγλία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Λιλ (Ζοσλέν Γκουρβενέκ, 4-3-3): Ζαρντίμ - Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Τζαλό - Ονανά, Τσέκα, Αντρέ - Σάντσες, Ντέιβιντ, Μπαμπά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Κέπα, Μπετινέλι, Ζορζίνιο, Λουκάκου, Βέρνερ, Λόφτους-Τσικ, Τσαλόμπα, Σαούλ, Μάουντ, Κένεντι, Σαρ, Βέιλ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Γκρμπιτς, Ροξ, Γκούντμουνσον, Μπεν Αρφά, Γιλμάζ, Λιχαντζί, Γκόμες, Γουεά, Ζεγκρόβα, Μπράνταριτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Ισπανός Χιλ Μανθάνο, ενώ VAR ο συμπατριώτης του, Αλεχάντρο Ερνάντεθ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
Ως δεύτερη του 8ου ομίλου προκρίθηκε στους «16» η Τσέλσι (με 13 βαθμούς έναντι 15 της Γιουβέντους). Στην Premier League βρίσκεται στην 3η θέση και στο -13 από την πρωτοπόρο (αλλά και με ματς περισσότερο) Μάντσεστερ Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
Από την άλλη, η πρωταθλήτρια Γαλλίας προκρίθηκε ως πρώτη στο 7ο γκρουπ κάνοντας τρομερό δεύτερο γύρο. Κάκιστη η πορεία της στη Ligue 1, ούσα στην 11η θέση και στο -4 από την 5άδα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
21:58
Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Ακούστηκε και ο ύμνος του Champions League. Όλα έτοιμα για την έναρξη! by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
4' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Παράλληλη σέντρα... πάρε-βάλε από τον Αθπιλικουέτα, με τον Χάβερτς να μην μπορεί να σκοράρει από τη μικρή περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
7' Μακρινό σουτ του Τσέκα, περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:07
8' ΓΚΟΛ Η Τσέλσι! 1-0! Σκόρερ ο Χάβερτς! Τρίτη και... φαρμακερή για τον Χάβερτς, ο οποίος ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ζιγιές, πετάχτηκε στην «καρδιά» της περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά! Να σημειωθεί ότι το κόρνερ προήλθε από σουτ του Γερμανού μεσοεπιθετικού. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
Κυκλοφορεί τώρα την μπάλα η Λιλ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
10' Επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα από τον Τσελίκ, καίρια παρέμβαση από τον Τιάγκο Σίλβα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:12
12' Φάση διαρκείας για τη Λιλ. Κοντράρουν τα σουτ των Ντέιβιντ και Αντρέ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:12
13' Μακρινό σουτ του Ντέιβιντ, καταλήγει πάνω από την εστία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:13
Πολύ καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, βοήθησε και το γρήγορο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
22:15
22:16
Η Λιλ έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων στα τελευταία λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
Το γκολ της Τσέλσι: by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
18' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι. Ο Αλόνσο -όντας ξεχασμένος στη γωνία της μικρής περιοχής της Λιλ- έπιασε το σουτ, το οποίο πέρασε άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
Έχει πέσει ο ρυθμός. by Μανώλης Μουσουράκης
22:25
Στο 60%-40% υπέρ της Τσέλσι η κατοχή της μπάλας. 4(3)-6(0) οι τελικές για τις δύο ομάδες by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
29' Ευκαιρία για την Τσέλσι. Κλέψιμο από τον Καντέ και αντεπίθεση για τους «μπλε». Ο Ζιγιές καθυστερεί στην αντίπαλη περιοχή και δεν αξιοποιεί το ωραίο πέρασμα του πρώτου. by Μανώλης Μουσουράκης
22:36
36' Πρώτη τελική στον στόχο για τη Λιλ. Σουτ εκτός περιοχής από τον Αντρέ που μπλοκάρει ο Μεντί. by Μανώλης Μουσουράκης
22:40
39' Επέλαση από τον Σάντσες, έκανε και το σουτ, το οποίο όμως κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:42
22:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς καθυστερήσεις. Η Τσέλσι θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0 χάρη στο τέρμα του Χάβερτς στο 8'. Εκρηκτικό το ξεκίνημα των γηπεδούχων. Εν συνεχεία, ισορρόπησαν οι φιλοξενούμενοι (οπισθοχώρησαν και οι «μπλε»). Έχουν εννιά τελικές οι Γάλλοι, μόλις μία στο στόχο όμως. by Μανώλης Μουσουράκης
23:00
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:01
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
23:02
Πάνω-κάτω η μπάλα στα πρώτα δευτερόλεπτα! by Μανώλης Μουσουράκης
23:03
47' Σέντρα του Αθπιλικουέτα από δεξιά, μπλοκάρει ο Ζαρντίμ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:07
51' Φαίνεται πως αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού ο Κόβασιτς. Στη θέση του περνά ο Λόφτους-Τσικ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:09
Υπενθυμίζεται ότι την προσεχή Κυριακή (27/2) η Τσέλσι αντιμετωπίζει τη Λίβερπουλ στον τελικό του Λιγκ Καπ της Αγγλίας. Να δούμε εάν το πρόβλημα του Κόβασιτς θα του στερήσει την παρουσία του στον αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:10
54' Φάση για την Τσέλσι. Δυνατό σουτ του Αλόνσο, με την μπάλα να κοντράρει στον Τσελίκ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:13
Αντιμετωπίζει πρόβλημα και ο Ζιγιές! by Μανώλης Μουσουράκης
23:14
Έχει σηκωθεί τώρα, να δούμε εάν θα συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:15
59' Φάση για την Τσέλσι. Σουτ του Χάβερτς από δύσκολη γωνία, περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:15
Ο Ζιγιές επέστρεψε και έπεσε εκ νέου στο έδαφος! Δεν μπορεί να συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:16
60' Στη θέση του Ζιγιές περνά ο Σαούλ. Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Τούχελ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:18
Με 3-5-2 συνεχίζει η Τσέλσι και τους Καντέ, Λόφτους-Τσικ και Σαούλ στην τριάδα του κέντρου. by Μανώλης Μουσουράκης
23:19
63' ΓΚΟΛ η Τσέλσι! 2-0! Σκόρερ ο Πούλισικ! Φανταστική αντεπίθεση από την Τσέλσι, ο Καντέ διανύει το μισό γήπεδο με την μπάλα και σπάει στην περιοχή στον Πούλισικ, ο οποίος πλασάρει εύστοχα για το 2-0. by Μανώλης Μουσουράκης
23:21
65' Πρώτη αλλαγή για τη Λιλ: O Γιλμάζ στη θέση του Ονανά. Με δύο φορ πλέον (Γιλμάζ και Ντέιβιντ) οι πρωταθλητές Γαλλίας. by Μανώλης Μουσουράκης
23:27
71' Κεφαλιά του Μπότμαν, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με τον Μεντί να μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:30
23:33
76' Αναγκαστική αλλαγή και για τη Λιλ: Στη θέση του Τζαλό μπήκε ο Γκούντμουνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
23:36
80' Διπλή αλλαγή για την Τσέλσι: Οι Βέρνερ και Σαρ στις θέσεις των Πούλισικ και Αλόνσο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:37
81' Διπλή αλλαγή και για τη Λιλ: Ο Μπεν Αρφά αντί του Σάντσες και ο Ζεγκρόβα αντί του Ντέιβιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:40
83' Κίτρινη κάρτα στον Λόφτους-Τσικ για επικίνδυνο τάκλιν. Να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
23:40
Η Τσέλσι δεν απειλεί, αλλά ελέγχει τον ρυθμό και διαχειρίζεται άψογα το σημαντικό προβάδισμα που έχει αποκτήσει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:43
87' Κίτρινη κάρτα και στον Μπεν Αρφά, ο οποίος ανέκοψε επίθεση της Τσέλσι τραβώντας τη φανέλα του Βέρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:47
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:47
Μακρινό σουτ από τον Γκούντμουνσον, απογοητευτικό... by Μανώλης Μουσουράκης
23:53
Τελευταίο σφύριγμα στο παιχνίδι. Η Τσέλσι φόρτσαρε ανά διαστήματα και πήρε τη νίκη (2-0) απέναντι στη Λιλ, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στους «8» του Champions League. Οι Χάβερτς (8') και Πούλισικ (63') τα γκολ. Στις 16 Μαρτίου η ρεβάνς. by Μανώλης Μουσουράκης