Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για το Super League 1.

Καλησπέρα σας! Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αθηναϊκού ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ στη Λεωφόρο για την 25η και προτελευταία αγωνιστική της Super League. by Γιώργος Τσανάκας
18:54
Πολύ σημαντικό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός είναι τέταρτος με 36 βαθμούς και εφόσον νικήσει σήμερα κλειδώνει οριστικά τα playoffs, ενώ θα μειώσει τη διαφορά από την ΑΕΚ στους τρεις βαθμούς. by Γιώργος Τσανάκας
18:55
Εκεί που οι νίκες του με Λαμία και Απόλλωνα έφεραν τον Παναθηναϊκό αγκαλιά με την πρώτη εξάδα, ήρθε η ήττα από τον Παναιτωλικό, που τον φρέναρε. Τώρα χρειάζεται μια νίκη τουλάχιστον για να μην κινδυνέψει άμεσα να μείνει εκτός Playoffs. Δεν έχει ισοπαλία στα επτά τελευταία, ενώ έχει μια στα 16 τελευταία. by Γιώργος Τσανάκας
18:55
Ο Παναθηναϊκός έχει χάσει ήδη 10 αγώνες και πλησιάζει αρνητικά ρεκόρ στην ιστορία του. Στα τελευταία 14 παιχνίδια έχει χάσει τα έξι που δέχτηκε γκολ. by Γιώργος Τσανάκας
18:56
Με τη νίκη της επί του ΠΑΣ Γιάννινα, η ΑΕΚ εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στα Playoffs, φτάνοντας τους 42 βαθμούς. by Γιώργος Τσανάκας
18:56
Από τις αρχές Δεκέμβρη η ΑΕΚ δεν έχει κερδίσει δύο διαδοχικά παιχνίδια και αυτό οφείλεται στις εντός έδρας αποτυχίες της, αφού εκτός έκανε και τρεις νίκες στη σειρά. Πάντως τώρα έχει χάσει τα δύο τελευταία εκτός έδρας, αφού είχε μια ήττα στα προηγούμενα δέκα! by Γιώργος Τσανάκας
18:57
Η ΑΕΚ έχει χάσει τα πέντε από τα εννέα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ είχε χάσει δύο από τα πρώτα 14. Δεν έχει ισοπαλία στα 10 τελευταία, μετά από αυτή στην Τρίπολη, που είναι και η μοναδική στα 14 τελευταία πρωταθλήματος. Έχει σκοράρει στα εννέα από τα 10 τελευταία, με εξαίρεση αυτό στο Φάληρο με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. by Γιώργος Τσανάκας
18:57
Η παράδοση Νίκες Παναθηναϊκού: 56 Ισοπαλίες: 43 Νίκες ΑΕΚ: 41 Με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό Νίκες Παναθηναϊκού: 31 Ισοπαλίες: 25 Νίκες ΑΕΚ: 12 by Γιώργος Τσανάκας
19:04
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων... by Γιώργος Τσανάκας
19:05
Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης - Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ - Ρουμπέν, Αλεξανδρόπουλος - Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ - Ιωαννίδης. by Γιώργος Τσανάκας
19:06
Στον πάγκο οι Μπρινιόλι, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας και Βιτάλ. by Γιώργος Τσανάκας
19:07
ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας – Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί – Σάκχοφ, Σιμόες – Γκαρσία, Άμραμπατ, Τσούμπερ – Ανσαριφάρντ. by Γιώργος Τσανάκας
19:07
Στον πάγκο οι Χατζηεμμανουήλ, Μοχαμάντι, Σβάρνας, Μήτογλου, Λε Ταλέκ, Φράνσον, Μάνταλος, Αραούχο, Τάνκοβιτς. by Γιώργος Τσανάκας
19:08
Ο Πορτογάλος Αντόνιο Νόμπρε είναι ο διαιτητής, βοηθοί του οι Βασίλης Νικολακάκης, Κωνσταντίνος Νικολαίδης. Στο VAR θα είναι ο συμπατριώτης του Γκουστάβο Κορέια. by Γιώργος Τσανάκας
19:18
Σε περίπου ένα δεκάλεπτο η σέντρα του αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
19:19
Από το Cosmote Sport 1 η τηλεοπτική μετάδοση, από τον bwinΣΠΟΡ FM η ραδιοφωνική σε μετάδοση Διονύση Δεσύλλα. by Γιώργος Τσανάκας
19:28
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. by Γιώργος Τσανάκας
19:31
«Σταματήστε τον πόλεμο, βοηθήστε μας», το μπλουζάκι του Ουκρανού χαφ της ΑΕΚ Σάκχοφ πριν την έναρξη του αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
19:31
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
19:35
19:36
5' Πρώτη τελική, είναι για την ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Βράνιες πέρασε πάνω από την εστία. by Γιώργος Τσανάκας
19:37
6' Δυνατό μαρκάρισμα του Άμραμπατ στον Ρουμπεν Πέρεθ. Παρατηρήσεις του διαιτητή. by Γιώργος Τσανάκας
19:40
Ένταση με Γκατσίνοβιτς και Τζαβέλλα, ο δεύτερος του ζήτησε τον λόγο γιατί δεν γύρισε την μπάλα στον Τσιντώτα και την έβγαλε πλάγιο άουτ στο fair-play. by Γιώργος Τσανάκας
19:40
9' Τετ-α-τετ του Άμραμπατ, τον κόβει ο Βέλεθ. Έχει υποδειχθεί πάντως σωστά σε θέση οφσάιντ. by Γιώργος Τσανάκας
19:41
by Γιώργος Τσανάκας
19:42
11' Σουτ του Λιβάι, πολύ άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
19:43
Η ΑΕΚ πιέζει ψηλά και δεν επιτρέπει στον Παναθηναϊκό να αναπτυχθεί, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να παίξουν και στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, σε μια-δύο περιπτώσεις. Την ώρα που οι γηπεδούχοι ψάχνουν την «απομόνωση» με Παλάσιος-Χατζισαφί, κυρίως, αλλά χωρίς επιτυχία... by Σπύρος Σιαμπλής
19:45
13' Ωραία προσπάθεια του Αλεξανδρόπουλου και γύρισμα απευθείας άουτ... Ο Ρότα τον έχει βρει με απλωμένο το πόδι και τις τάπες χαμηλά, υπάρχει περίπτωση πέναλτι. by Γιώργος Τσανάκας
19:46
14' Πάει να το δει στο VAR ο διαιτητής! by Γιώργος Τσανάκας
19:46
15' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Σωστή η απόφαση του διαιτητή! by Γιώργος Τσανάκας
19:47
16' Κίτρινη κάρτα για τον Ρότα! by Γιώργος Τσανάκας
19:47
Ο Αϊτόρ πάνω από την μπάλα, ευκαιρία να δώσει σκορ στο ματς και προβάδισμα στον Παναθηναϊκό! by Γιώργος Τσανάκας
19:47
16' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
19:48
Στο κέντρο η εκτέλεση του Αϊτόρ, κάτω από τα πόδια του Τσιντώτα που είχε πέσει στη γωνία και η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παίρνει προβάδισμα στο σκορ (1-0). by Γιώργος Τσανάκας
19:49
18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
19:50
Ο Σάντσες κλέβει υποδειγματικά την μπάλα και παίζει για τον Παλάσιος που αδειάζει με υπέροχο τσίμπημα τον Τζαβέλλα, κάνει κούρσα 40 μέτρων και με διαγώνιο σουτ, που κοντράρει, στέλνει την μπάλα σται δίχτυα για το 2-0! by Γιώργος Τσανάκας
19:50
Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό! Δείχνει να τα έχει χαμένα η ΑΕΚ... by Γιώργος Τσανάκας
19:52
21' Γρήγορα στην κόντρα ο Ιωαννίδης, με τάκλιν θα τον κόψει ο Βράνιες παραχωρώντας κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
19:53
Η ΑΕΚ είχε την μπάλα στην κατοχή της, χωρίς να μπορέσει να κάνει κάτι. Ο Ρότα κάνει ένα πέναλτι δώρο αφού πέφτει απερίσκεπτα και χωρίς ιδιαίτερο λόγο ενώ ο Αλεξανδρόπουλος είναι χαμηλά στην περιοχή και πάει για γύρισμα, κάνει ένα απερίσκεπτο πέναλτι. Ο Παλάσιος αδειάζει τον Τζαβέλλα στην αμέσως επόμενη φάση και κάνει το 2-0. Χειρότερη εξέλιξη δεν θα μπορούσε να υπάρξει για την Ένωση. by Κώστας Μιαούλης
19:54
22' Κεφαλιά του Σένκεφελντ, ήταν αδύναμη και μπλόκαρε ο Τσιντώτας. by Γιώργος Τσανάκας
19:55
Ο Παναθηναϊκός κάνει την καλύτερη δυνατή έναρξη στο παιχνίδι. Χτυπώντας δύο φορές μέσα σε ισάριθμα λεπτά, το «τριφύλλι» καταφέρνει να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων και τώρα πρέπει να διαχειριστεί το υπέρ του 2-0. Κι αν στο πρώτο γκολ, ο Αλεξανδρόπουλος κερδίζει το πέναλτι από το απερίσκεπτο μαρκάρισμα του Ρότα, το 2-0 φέρει... φαρδιά πλατιά την υπογραφή του «καυτού» Παλάσιος, που άδειασε τον Τζαβέλλα! by Σπύρος Σιαμπλής
19:56
25' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Διαγώνιο σουτ του Ανσαριφάρντ, κοντράρει στον Βέλεθ, γλύφει το οριζόντιο δοκάρι και η μπάλα καταλήγει κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
19:57
26' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο αμαρκάριστος Τσούμπερ πιάνει φοβερό βολέ που σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Διούδη! Αγγίζει τη μείωση του σκορ η Ένωση...
20:00
29' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
20:02
Εξαιρετική πάρε-βάλε σέντρα του Αϊτόρ, ο Ιωαννίδης βρίσκει την μπάλα με μία γλυκιά επαφή και την στέλνει στην απέναντι γωνία για το 3-0. by Γιώργος Τσανάκας
20:02
Απίστευτο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού, η ΑΕΚ καταρρέει στο μισάωρο... by Γιώργος Τσανάκας
20:03
31' Φάση για την ΑΕΚ! Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σάκχοφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά η κεφαλιά του ήταν κακή και πέρασε αρκετά μέτρα από την εστία.
20:04
33' Πολύ γρήγορη κόντρα του Παναθηναϊκού, ο Αϊτόρ δοκιμάζει τα πόδια του έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κοντράρει στον Βράνιες και περνάει κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
20:05
34' Κάρτα στον Ρουμπεν Πέρεθ. by Γιώργος Τσανάκας
20:07
Για πρώτη φορά φέτος θα έλεγε κανείς ο Παναθηναϊκός ότι στέκεται τυχερός, αν αναλογιστεί κάποιος το... ενάμισι δοκάρι της ΑΕΚ, εν αντιθέσει με τα τρία του γκολ. Από την άλλη βέβαια, κάθε κατεβασιά... μυρίζει και φάση για τους «πράσινους», με τους Παλάσιος και Αϊτόρ να είναι «σεληνιασμένοι» και σήμερα... by Σπύρος Σιαμπλής
20:11
39' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό... Ο Αϊτόρ πήγε να βάλει απευθείας κόρνερ!
20:15
44' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Τρομερή προσπάθεια του Αλεξανδρόπουλου, σπάει στον Ιωαννίδη που ρολάρει πάνω σε έναν αντίπαλο αλλά σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής κάνει κακό τελείωμα και δίνει την ευκαιρία στον Τσιντώτα να μπλοκάρει! by Γιώργος Τσανάκας
20:17
2 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
20:19
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε πάρτι το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην ΑΕΚ και πηγαίνει στα αποδυτήρια με το εμφατικό 3-0. Εκρηκτικό ξεκίνημα των γηπεδούχων με Αϊτόρ (16' πέν.), Παλάσιος (18') να δίνουν αέρα δύο τερμάτων, με την ΑΕΚ να έχει στη συνέχεια δύο μεγάλες φάσεις να μειώσει. Δεν το έκανε και εν τέλει ο Ιωαννίδης (29') έγραψε το σκορ του ημιχρόνου. by Γιώργος Τσανάκας
20:21
Όπως μας έδειξε τώρα σε σχετικό βίντεο η Cosmote TV, ο Παλάσιος στο 2-0 έχει κάνει κούρσα 51,2 μέτρων! Απίθανο! by Γιώργος Τσανάκας
20:29
Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Παναθηναϊκός προηγείται με 3-0, ενώ είχε κι άλλη μια μεγάλη φάση για να σκοράρει, αλλά και δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ! Με την ΑΕΚ να αδικείται, πάντως, από το μηδέν στο ενεργητικό της και την έκταση του σκορ... Το θέμα είναι βέβαια ότι το «τριφύλλι»... βρίσκει και τα κάνει, με το αμυντικό τρανζίσιον του αντιπάλου να καθυστερεί χαρακτηριστικά. by Σπύρος Σιαμπλής
20:36
46' Τριπλή αλλαγή από τον Γιαννίκη. Μέσα οι Μοχαμάντι, Μάνταλος, Αραούχο, έξω οι Χατζισαφί, Τσούμπερ και Ανσαριφάρντ. by Γιώργος Τσανάκας
20:36
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζει, όπως είναι λογικό, ο Παναθηναϊκός. by Γιώργος Τσανάκας
20:38
48' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο κάνει το σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Διούδης με υπερένταση σε κόρνερ. Πολύ μεγάλ φάση για την ΑΕΚ ώστε να μειώσει... by Γιώργος Τσανάκας
20:41
20:44
53' Σουτ του Σιμόες υπό καλές προϋποθέσεις, ως μη γενόμενη η φάση αφού έχει δοθεί φάουλ για χέρι στο κοντρόλ. Μάλλον δεν ήταν, πάντως... by Γιώργος Τσανάκας
20:45
56' Κι άλλη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο από πλεονεκτική θέση κάνει το σουτ, έχει βρει στον Σένκεφελντ η μπάλα και έφυγε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
20:48
Ο Γιαννίκης κατάλαβε τα λάθη του, τα διόρθωσε στο ημίχρονο και η ΑΕΚ έχει καλή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο από τα λάθη του η ομάδα του βρίσκεται και με τρία γκολ στην πλάτη και το έργο της είναι εξαιρετικά δύσκολο. Την ίδια ώρα, το αμυντικό transition της Ένωσης είναι πολύ αργό και κάθε κόντρα του Παναθηναϊκού μυρίζει φάση, αν όχι γκολ... by Γιώργος Τσανάκας
20:48
Η ΑΕΚ έχει βγάλει φάσεις από τη μέση και μπροστά και μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος. Το πολύ άσχημο είναι πως με την εικόνα διάλυσης μετά το πρώτο γκολ που παρουσιάζει στο κέντρο, αλλά και από τα άκρα της άμυνας της, κάθε "κόντρα" των πράσινων μυρίζει κίνδυνο. by Κώστας Μιαούλης
20:50
60' Τρομερή φάση για τον Παναθηναϊκό! Ο Τσιντώτας κρατάει το σκορ στο 3-0 στην εξ επαφής κεφαλιά του Σένκεφελντ. Στη συνέχεια η μπάλα στρώνεται στον Παλάσιος, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στα σώματα. by Γιώργος Τσανάκας
20:51
61' Τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό! Ταχύτατη κόντρα των γηπεδούχων, ο Ιωαννίδης απέναντι από τον Στάνκοβιτς, τον περνάει αλλά κάνει άψυχο πλασέ που σώζει πάνω στη γραμμή ο Ρότα. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός φώναξε για πέναλτι του Ρότα στον Αλεξανδρόπουλο, «παίζετε» έδειξε ο διαιτητής! by Γιώργος Τσανάκας
20:56
66' Μέσα ο Κουρμπέλης, έξω ο Γκατσίνοβιτς για τον Παναθηναϊκό. by Γιώργος Τσανάκας
20:56
Καλύτερη εκκίνηση στην επανάληψη από μεριάς ΑΕΚ, με τον Αραούχο να δείχνει γιατί, πιθανότατα, θα... έπρεπε να ξεκινήσει, αλλά να μην μπορεί να μειώσει. Βέβαια, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε ξανά τις ευκαιρίες του για να πετύχει κι άλλο γκολ, τόσο σε σετ παιχνίδι, όσο και στην αντεπίθεση... by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
Οι δύο φάσεις της ΑΕΚ με τον Αραούχο
21:01
Τελευταίο εικοσάλεπτο στο ματς, παραμένει το 3-0 υπέρ του Παναθηναϊκού κόντρα στην ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
21:03
73' Κάρτα στον Μάνταλο που έκοψε την κόντρα του Παναθηναϊκού. by Γιώργος Τσανάκας
21:04
74' Μέσα ο Λε Ταλέκ, έξω ο Σιμόες για την ΑΕΚ. by Γιώργος Τσανάκας
21:04
21:04
21:07
77' Καρλίτος στη θέση του Ιωαννίδη. Μέσα και ο Βιτάλ στη θέση του Αλεξανδρόπουλου. by Γιώργος Τσανάκας
21:10
80' Κεφαλιά του προωθημένου Τζαβέλλα, μπλόκαρε ο Διούδης. by Γιώργος Τσανάκας
21:12
Αφού έβγαλε... .άβρεχτος το καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να φτάσει στο 4-0 «στα καπάκια», αλλά κάνει σίγουρα σωστή διαχείριση του υπέρ του σκορ σταθερά μετά το 65ο λεπτό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:14
84' Kάρτα στον Λε Ταλέκ. by Γιώργος Τσανάκας
21:16
86' Χατζηγιοβάνης στη θέση του Αϊτόρ. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
Τρία λεπτά έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
90'+2' Σουτ του Παλάσιος, κοντράρει και περνάει κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:23
90'+3' Σουτ του Χατζηγιοβάνη, ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:24
Τέλος στο ματς! Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της ΑΕΚ, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ που σκόραρε το πρώτο τέρμα, έφτιαξε αυτό του Ιωαννίδη, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει και ο Παλάσιος. by Γιώργος Τσανάκας