Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για το Champions League.

21:33
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα στον Άγιαξ και στην Μπενφίκα για τη φάση των «16» του Europa League. by Γιώργος Τσανάκας
21:34
Το πρώτο ματς στην Πορτογαλία είχε λήξει ισόπαλο (2-2), οπότε όποιος είναι νικητής τότε θα πάρει και την πρόκριση. Σε περίπτωση νέας ισοπαλίας θα πάμε σε παράταση, με τα εκτός έδρας γκολ να μην λογίζονται πλέον. by Γιώργος Τσανάκας
21:35
Μπενφίκα – Αγιαξ 2-2: Ο Αγιαξ άνοιξε το σκορ στο 18’ με τον Τάντιτς, η Μπενφίκα ισοφάρισε με αυτογκόλ του Αλέ στο 26’, αλλά ο ίδιος παίκτης απάντησε άμεσα (29’), δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Αίαντα. Στο δεύτερο μέρος η Μπενφίκα ανέβασε στροφές και εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα του Αγιαξ ισοφάρισε στο 72’ με τον φορ Γιάρεμτσουκ. by Γιώργος Τσανάκας
21:36
by Γιώργος Τσανάκας
21:36
Οκτώ συνολικά φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες, υπερτερεί ο Αγιαξ με ρεκόρ 4-3-1 και 12-7 γκολ. by Γιώργος Τσανάκας
21:36
9-4-7 (5-1-2 εντός έδρας) το ρεκόρ του Αίαντα κόντρα σε ομάδες της Πορτογαλίας, 11-11-6 (2-7-3 εκτός έδρας) ο απολογισμός της Μπενφίκα κόντρα σε Ολλανδούς. by Γιώργος Τσανάκας
21:36
Ο Αγιαξ αγνοεί την ισοπαλία στα 12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του στην Ευρώπη (7-0-5). Σε ευρωπαϊκό επίπεδο, προκρίθηκε στις 19 από τις 23 συνολικά φορές που το πρώτο ματς εκτός έδρας έληξε ισόπαλο. by Γιώργος Τσανάκας
21:36
Ο Αίαντας μετράει φέτος 3 διαδοχικές εντός έδρας νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ. Εχει να πετύχει 4 σερί από το Μάρτιο του 1996. by Γιώργος Τσανάκας
21:37
Ο Αγιαξ έχει σημειώσει μίνιμουμ από δύο γκολ στα 7 παιχνίδια που έχει δώσει φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ (22 γκολ συνολικά). by Γιώργος Τσανάκας
21:37
Η Μπενφίκα έχει δύο νίκες στα 14 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το 2-3 απέναντι στην ΑΕΚ στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τη σεζόν 2018-19 και το 0-2 κόντρα στη Σπαρτάκ Μόσχας για τον γ’ προκριματικό γύρο της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου. Στα νοκ άουτ προέρχεται από 5/6 ήττες εκτός Πορτογαλίας. Η μια νίκη είναι το «διπλό» επί της Ζενίτ με 2-1 τη σεζόν 2015-16. Από τότε έχει να συνεχίσει μετά τους «16» της διοργάνωσης. Συνολικά, το έχει καταφέρει τρεις φορές (2005-06, 2011-12 και 2015-16) μέσα στον 21ο αιώνα. by Γιώργος Τσανάκας
21:38
Άγιαξ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονάνα – Μαζράουι, Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ – Μπέργκχαους, Άλβαρες, Χράφενμπερχ – Αντονί, Αλέ, Τάντιτς. by Γιώργος Τσανάκας
21:38
Μπενφίκα (Νέλσον Βερίσιμο): Βλαχοδήμος – Ζιλμπέρτο, Οταμέντι, Φερτόνχεν, Γκριμάλδο – Έβερτον, Βάιγκλ, Τααράμπτ – Ράφα Σίλβα, Νούνιες, Γκονσάλο Ράμος. by Γιώργος Τσανάκας
21:38
Διαιτητής είναι ο Κάρλο ντελ Θέρο Γκράντε. by Γιώργος Τσανάκας
21:49
Σε δέκα λεπτά θα ξεκινήσει το ματς στο «Άμστερνταμ Αρένα». by Γιώργος Τσανάκας
21:51
Εχει και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ατλέτικο Μαδρίτης την ίδια ώρα. Εδώ το live by Γιώργος Τσανάκας
21:56
Μυθική ατμόσφαιρα στην Ολλανδία, με κλειστά φώτα και άπαντες να κρατάνε σημαίες στα χέρια. by Γιώργος Τσανάκας
21:58
21:59
Αγκαλιασμένοι οι παίκτες των δύο ομάδων και οι διαιτητές στη σέντρα, στέλνουν μήνυμα κατά του πολέμου. by Γιώργος Τσανάκας
22:01
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
22:04
3' Κεφαλιά του Άντονι, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
22:04
22:05
22:05
22:06
5' Ωραία ανάπτυξη της μπάλας, ο Μαζράουι κάνει το γύρισμα που κόβεται από την άμυνα της Μπενφίκα. by Γιώργος Τσανάκας
22:08
7' Σκοράρει με κοντινό τελείωμα ο Αλέ, δεν μετράει για οφσάιντ. Δεν ήταν ο σκόρερ αλλά ο Τάντιτς που "έφτιαξε" το γκολ. by Γιώργος Τσανάκας
22:11
10' Κεφαλιά του προωθημένου Άλβαρες, δεν βρίσκει στόχο. Πιο απειλητικός στο δεκάλεπτο ο Άγιαξ, ψάχνεται στην κόντρα η Μπενφίκα. by Γιώργος Τσανάκας
22:15
14' Με τις τάπες στα πλευρά του Τίμπερ ο Νούνιες, ούτε κάρτα ο διαιτητής. by Γιώργος Τσανάκας
22:20
19' Νέα κεφαλιά του Άλβαρες, πάλι άουτ... by Γιώργος Τσανάκας
22:23
22' Διαδοχικά κόρνερ κερδίζει η Μπενφίκα... by Γιώργος Τσανάκας
22:23
Κι άλλο, τρίτο στη σειρά... by Γιώργος Τσανάκας
22:24
Ανεκμετάλλευτα πέρασαν όλα... by Γιώργος Τσανάκας
22:26
Απολαυστική κάθε επαφή του Τάντιτς με την μπάλα... Σπουδαίος ποδοσφαιριστής ο Σέρβος. by Γιώργος Τσανάκας
22:27
26' Η μεγαλύτερη φάση του Άγιαξ, με τον Μπέργκχαους να κάνει κακό τελείωμα μέσα από την περιοχή ενώ είχε τον χώρο και τον χρόνο. by Γιώργος Τσανάκας
22:30
29' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άγιαξ... Ανεκμετάλλευτο... by Γιώργος Τσανάκας
22:31
22:36
35' Σουτ του Άντονι, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος. by Γιώργος Τσανάκας
22:37
36' Φάση για τον Άγιαξ. Ωραία ατομική ενέργεια του ασταμάτητου Μπέργκχαους, με υπερένταση σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος. by Γιώργος Τσανάκας
22:45
22:46
45' Στο έδαφος ο Οταμέντι μετά από σύγκρουση με τον Ονάνα. by Γιώργος Τσανάκας
22:47
2 λεπτά οι καθυστερήσεις. by Γιώργος Τσανάκας
22:47
22:48
45'+2' Σουτ του Μαρτίνες, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
22:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Στο 0-0 Άγιαξ και Μπενφίκα μετά από ένα μέτριο 45λεπτο. by Γιώργος Τσανάκας
22:50
Στο άλλο ματς, η Ατλέτικο προηγείται της Γιουνάιτεντ (0-1). by Γιώργος Τσανάκας
22:58
9-2 οι τελικές υπέρ του Άγιαξ. by Γιώργος Τσανάκας
22:58
90% ποσοστό εύστοχων μεταβιβάσεων οι γηπεδούχοι, στο 77% οι φιλοξενούμενοι... by Γιώργος Τσανάκας
23:06
46' Μέσα ο Μεϊτέ, έξω ο Τααράμπτ για την Μπενφίκα. by Γιώργος Τσανάκας
23:10
49' Υπέροχη προσποίηση του Τάντιτς, αλλά το σουτ που επιχείρησε από τα όρια της περιοχής πέρασε άουτ... by Γιώργος Τσανάκας
23:19
57' Η μεγαλύτερη φάση της Μπενφίκα. Πρώτη κεφαλιά του Οταμέντι, ο Φερτόνχεν κάνει κακή παράλληλη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και δεν μπορεί να βρει εστία! by Γιώργος Τσανάκας
23:19
23:21
Μια ώρα στο παιχνίδι, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Άγιαξ και Μπενφίκα. by Γιώργος Τσανάκας
23:23
62' Μεγάλη φάση για τον Αγιαξ, αλλά η κεφαλιά του Άντονι πέρασε λίγο άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
23:30
68' Κάρτα στον Ράμος. by Γιώργος Τσανάκας
23:32
71' Σουτ του Χράφενμπερχ, κόντραρε και πέρασε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
23:32
72' Έξω ο Έβερτον, μέσα ο Γιάρεμτσουκ για την Μπενφίκα. by Γιώργος Τσανάκας
23:34
75' Με νύχια και... δόντια αμύνεται η Μπενφίκα. by Γιώργος Τσανάκας
23:37
77' Γκοοοοοοολ για την Μπενφίκα! by Γιώργος Τσανάκας
23:39
Ποιος άλλος; Ο Νταααρβιν Νούνιεεες! Ασύλληπτος επιθετικός, 23 ετών «ταυρί». Μετά την εκτέλεση φάουλ, ο Νούνιες με καρφωτή κεφαλιά πρόλαβε τον Ονάνα και άνοιξε το σκορ για τους Πορτογάλους! by Γιώργος Τσανάκας
23:40
Ο Άγιαξ καλείται να βγει όλος μπροστά να πιέσει και να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Η Μπενφίκα βρίσκει από το πουθενά το γκολ και προηγείται. by Γιώργος Τσανάκας
23:42
82' Ντιόγκο Γκονσάλβες μέσα, έξω ο Νούνιες για την Μπενφίκα. Μέσα οι Κλάασεν, Μπρόμπεϊ, έξω οι Άλβαρες, Μπεργκχάους για τον Άγιαξ. by Γιώργος Τσανάκας
23:47
23:50
Ένα λεπτό για τα 90', σίγουρα 3-4 λεπτά θα τα έχουμε... by Γιώργος Τσανάκας
23:53
90'+2' Μπερνάρντο αντί Ράμος, Λατσάρο αντί Ράφα Σίλβα για την Μπενφίκα. by Γιώργος Τσανάκας
23:53
7 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
23:56
Φωνάζουν για πέναλτι στον Άγιαξ σε προηγούμενη φάση, ριπλέι δεν έχουμε δει πάντως ακόμη. by Γιώργος Τσανάκας
23:56
90'+5' Κάρτα στον Μπλιντ και στον Χράβενμπερχ. by Γιώργος Τσανάκας
23:56
Πέφτει μπόλικο ξύλο στο ματς κι ενώ απονένουν δύο λεπτά. by Γιώργος Τσανάκας
23:58
90'+7' Έφυγε μόνος του απέναντι στον Ονάνα ο Γιάρεμτσουκ, αλλά καθυστέρησε πολύ... Δεν στρίβει εύκολα... by Γιώργος Τσανάκας
23:59
90'+8' Ο Μπρόμπεϊ χάνει απίθανη φάση, το βγάζει ο Βλαχοδήμος για την ακρίβει αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. by Γιώργος Τσανάκας
00:00
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Η Μπενφίκα άλωσε το Άμστερνταμ Αρένα, επικρατώντας 1-0 του Άγιαξ χάρη στο γκολ του Νούνιες και πέρασε στα προημιτελικά! by Γιώργος Τσανάκας