Δείτε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη Super League 1.

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, το οποίο θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των playoffs της Super League 1. by Μανώλης Μουσουράκης
Σέντρα στο ΟΑΚΑ στις 19:30. by Μανώλης Μουσουράκης
Ας δούμε τις αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς - Μισελέν, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι - Κριχόβιακ, Χατζισαφί - Άμραμπατ, Μάνταλος, Τσούμπερ - Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Σιμάνσκι, Φράνσον, Σάκχοφ, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ, Τάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης - Λύρατζης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Σίντκλεϊ -Τσιγγάρας, Κούρτιτς - Ζαμπά, Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα - Τσόλακ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ταλιχμανίδης, Σάστρε, Βιεϊρίνια, Τέιλορ, Σοάρες, Μπίσεσβαρ, Μουργκ, Άκπομ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
Ντεμπούτο για τον Γκρεγκόρζ Κριχόβιακ για την ΑΕΚ! Στο πλάι του ο Χατσισαφί, ο οποίος επιβραβεύεται για την πολύ καλή του εμφάνιση στο προηγούμενο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ουσιαστικά, ο Πολωνός άσος αντικαθιστά τον τραυματία Σιμόες, ενώ δεν υπάρχουν άλλες αλλαγές σε σχέση με το ματς με τους «πρασίνους». Εκτός για την «Ένωση» και οι Λε Ταλέκ, Σβάρνας, Γέβτιτς και Γαλανόπουλος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
Πιο σημαντικά τα προβλήματα -κυρίως στα στόπερ- για τον «δικέφαλο του Βορρά», με τον Ρασβάν Λουτσέσκου να επιστρατεύει τον Φερνάντο Βαρέλα μετά τις 5 Δεκέμβρη! Συγκεκριμένα απουσιάζουν οι Κρέσπο, Μιχαηλίδης, Αουγκούστο, Μιχάι, Σβαμπ, Ελ Καντουρί και Ολιβέιρα. Υπενθυμίζεται ότι χθες ανιχνεύθηκαν δύο κρούσματα κορωνοϊού. by Μανώλης Μουσουράκης
19:20
Από ιστορική πρόκριση στους «8» του Europa Conference League προέρχεται ο ΠΑΟΚ, ο οποίος μεσοβδόμαδα ντούμπλαρε τις νίκες του κόντρα στη Γάνδη. Θέλει να εκμεταλλευτεί το «στραβοπάτημα» του Ολυμπιακού στα Γιάννενα για να μειώσει στους δέκα βαθμούς, αλλά και να μη χάσει (ακόμα και να αυξήσει) το +9 από την 3η ΑΕΚ. Από την άλλη, οι «κιτρινόμαυροι» έχουν πρώτο στόχο τη διασφάλιση της 3ης θέσης (στο +2 από τον Άρη και στο +4 από τον Παναθηναϊκό που παίζουν μεταξύ τους). Βρίσκονται σε σχετικά καλό φεγγάρι, όντας αήττητοι στα τρία τους παιχνίδια με τον Σωκράτη Οφρυόπουλο στον πάγκο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
Να σημειωθεί ότι ο Αουγκούστο έμεινε εκτός αποστολής λόγω ίωσης και υψηλού πυρετού. by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
Επίσης, η ΑΕΚ θέλει να δώσει τέλος στο αρνητικό της σερί με τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Η «Ένωση» έχει να νικήσει τον ΠΑΟΚ στην έδρα της από τις 5 Νοεμβρίου 2017, 1-0 (25' σουτ Λιβάγια). Από τότε ο ΠΑΟΚ έχει φύγει έξι φορές αήττητος για το πρωτάθλημα, με πέντε ισοπαλίες και μια νίκη. Αν προσθέσουμε και τα δύο παιχνίδια Κυπέλλου το αήττητο του ΠΑΟΚ φτάνει τους οκτώ αγώνες. Αν μάλιστα υπολογίσουμε και τους δύο τελικούς Κυπέλλου Ελλάδας στο «Σπύρος Λούης», ο ΠΑΟΚ είναι αήττητος στα 10 τελευταία παιχνίδια του με τους «κιτρινόμαυρους» στο γήπεδο αυτό! Η τελευταία νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ ανεξαρτήτου έδρας ήταν την 1η Ιουλίου 2020, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να τρέχει έκτοτε αήττητο σερί έντεκα αγώνων. by Μανώλης Μουσουράκης
19:26
Δύο νίκες για τον ΠΑΟΚ και ισάριθμες ισοπαλίες στις τέσσερις φετινές συναντήσεις των δύο ομάδων, με τους Θεσσαλονικείς να αποκλείουν τους αντίπαλούς τους στο Κύπελλο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Στην κανονική περίοδο: 26.09.2021: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0 (42' Μπίσεσβαρ, 79' Κούρτιτς) 02.03.2022: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1 (28' Γκαρσία – 36' Κούρτιτς) by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Η ιστορία βέβαια υπέρ της ΑΕΚ: Νίκες ΑΕΚ: 60 Ισοπαλίες: 38 Νίκες ΠΑΟΚ: 40 Με γηπεδούχο την ΑΕΚ: Νίκες ΑΕΚ: 46 Ισοπαλίες: 15 Νίκες ΠΑΟΚ: 8 by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
Διαιτητής: Γιόργκεν Μπούρχαρντ (Δανία) Βοηθοί: Κωσταράς-Σινιοράκης 4ος: Τσέτσιλας VAR: Γιάκομπ Σούνμπεργκ (Δανία) by Μανώλης Μουσουράκης
19:29
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:32
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:33
1' Σέντρα του Άμραμπατ από δεξιά, κόρνερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:34
2' Προσκρούει στα σώματα το σουτ του Αραούχο, ύστερα από την εκτέλεση του κόρνερ, δεν έπιασε καλά το σουτ ο Τζαβέλλας στην εξέλιξη της φάσης. by Μανώλης Μουσουράκης
19:34
3' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, έχει δοθεί οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:38
5' Σκληρό μαρκάρισμα του Κούρτιτς στον Τζαβέλλα. Υπήρξε και μια μίνι ένταση, αλλά ηρέμησαν γρήγορα τα πνεύματα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:39
Και οι δύο ομάδες πιέζουν ψηλά σε φάση άμυνας στα πρώτα λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
9' Διατηρεί ωραία την μπάλα ο Κριχόβιακ, κάνει και ένα επικίνδυνο γέμισμα, αλλά δεν βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:43
19:43
19:44
12' Σέντρα του Λύρατζη από δεξιά, δεν βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
13' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Παράλληλο γύρισμα του Άμραμπατ από δεξιά, ύστερα από εξαιρετικό πέρασμα του Μάνταλου, δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή ο Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:46
Ανεβάζει την πίεσή της η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
15' Ακόμα ένα ανεκμετάλλευτο κόρνερ για τους γηπεδούχους. by Μανώλης Μουσουράκης
19:48
17' Επέμβαση του Τζαβέλλα σε γύρισμα του Λύρατζη από δεξιά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:49
by Μανώλης Μουσουράκης
19:49
19:49
Στην «Ένωση» η πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι στιγμής. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
19' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ πάτησε περιοχή με το σουτ του να κοντράρει, εν συνεχεία πολύ άστοχο τελείωμα από τον Κριχόβιακ εκτός περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
19:52
Στο πρώτο εικοσάλεπτο ο Κριχόβιακ προσπαθεί να διατηρεί τη θέση του, έχοντας πάντα ως πρώτο στόχο τη μεταβίβαση. Περισσότερο δραστήριος στα μαρκαρίσματα ο Χατζισαφί. Προφανώς αμφότερα αποτελούν οδηγία. by Μανώλης Μουσουράκης
19:54
22' Κούρασε την μπάλα με πολλές ντρίπλες εντός περιοχής της ΑΕΚ ο Μιτρίτσα. Ως μη γενόμενη η φάση, καθώς εν συνεχεία υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:56
Βροντερό «παρών» από όσους έχουν βρεθεί στο ΟΑΚΑ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:57
19:58
26' Κακό γύρισμα του Μισελέν από δεξιά, μπλοκάρει ο Πασχαλάκης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:00
Ο ΠΑΟΚ δίνει χώρο στην ΑΕΚ. Εξάλλου σε περίπτωση ανάκτησης μπάλας έχει τους Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα και Ζαμπά για την κόντρα. Κάτι που έχει επιχειρήσει μέχρι στιγμής, χωρίς αποτέλεσμα βέβαια. Ο Ζίβκοβιτς παίζει πίσω από τον Τσόλακ, με τον Ζαμπά δεξιά και τον Μιτρίτσα αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
20:01
20:03
31' Ο Μπούρχαρντ θα πάει στον έξαλλο Λουτσέσκου και θα του δείξει την κίτρινη κάρτα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
33' Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από την ΑΕΚ, κοντράρει στον Λύρατζη το σουτ του Αραούχο στην ολοκλήρωση της φάσης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
34' Φιλόδοξο μακρινό σουτ από το Άμραμπατ, δεν αιφνιδιάζεται ο Πασχαλάκης. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
Αρκετές μακρινές μεταβιβάσεις από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ψάχνουν το κενό στα αντίπαλα μετόπισθεν. by Μανώλης Μουσουράκης
20:09
36' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα από τα δεξιά, σε προβολή του Μισελέν η μπάλα κοντράρει στον Μιτρίτσα στο ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
39' Ωραία εκδήλωση αντεπίθεσης από την ΑΕΚ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βγάζουν την άμυνα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
Πολλές διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές για τις διαιτητικές αποφάσεις. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο στις περισσότερες των περιπτώσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
43' Mακρινό σουτ του Ζαμπά, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
44' Φάση για την ΑΕΚ. Σε πρώτο χρόνο κόντραρε το σουτ του Τσούμπερ, με τον Κριχόβιακ να παίρνει το «ριμπάουντ». Με μονοκόμματο τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα για ακόμα μια φορά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
Δύο αρκετά άστοχα σουτ από τον Κριχόβιακ σε ισάριθμες προσπάθειές του. Σίγουρα χρειάζεται χρόνο προσαρμογής. by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
Τρέχουμε το ένα λεπτό του έξτρα χρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
45'+1' Κίτρινη στον Τσιγγάρα που ανέκοψε την αντεπίθεση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:19
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες θα πάνε χωρίς σκορ στα αποδυτήρια. Υπάρχουν ένταση και πάθος, αλλά όχι και φάσεις. Σχετικά πιο επικίνδυνη η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
47' Ωραία σκαφτή πάσα του Τσούμπερ προς τον Μισελέν, γύρισε και έκοψε ο Ζαμπά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:40
48' Καίρια επιστροφή του Μισελέν και κόψιμο στον Μιτρίτσα που έφευγε στην κόντρα ολομόναχος! by Μανώλης Μουσουράκης
20:42
50' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 0-1! Σκόρερ ο Τσόλακ! Πολύ ψηλά η άμυνα της ΑΕΚ, ο Μιτρίτσα -με καταπληκτική κάθετη- βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον Τσόλακ, ο οποίος εν συνεχεία κουβάλησε την μπάλα και πλάσαρε εύστοχα τον Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
Έγινε έλεγχος από τον VAR, αφού ο Τσόλακ έφυγε από οριακή θέση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
Από την 1η Νοεμβρίου του 2020 είχε να σκοράρει ο Τσόλακ, αυτό είναι το δεύτερο τέρμα του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:45
Ζητά αλλαγή ο Μιτρίτσα, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
20:46
Επέστρεψε ο Μιτρίτσα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:48
57' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Γκαρσία αντί του Μάνταλου. by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
Ο Άμραμπατ κινείται κοντά στον Αραούχο, ο Γκαρσία δεξιά και ο Τσούμπερ αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
59' Ωραία κυκλοφορία των παικτών του ΠΑΟΚ στην περιοχή των γηπεδούχων, κέρδος τους το κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
20:53
60' Ως μη γενόμενη η σημαντική φάση για τον ΠΑΟΚ: Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ζαμπά, ύστερα από προβολή του Τσόλακ, την οποία έβγαλε ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
64' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ακόμα μια εξαιρετική αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Ζίβκοβιτς έσπασε δεξιά στον ολομόναχο Τσιγγάρα, με τον Στάνκοβιτς να πραγματοποιεί καταλυτική επέμβαση στο σουτ του. by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
66' Κόντραρε το σουτ του Τσούμπερ, ύστερα από αντεπίθεση της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
67' Ο Μπίσεσβαρ περνά στη θέση του Μιτρίτσα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
68' Σηκώνει προς τον Αραούχο ο Κριχόβιακ, δεν προλαβαίνει σε πρώτο χρόνο ο Αργεντινός φορ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
68' Κίτρινη στον Ζαμπά για μαρκάρισμα στον Μισελέν. Αυστηρή απόφαση. by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
Πάντως, το σχέδιο του Λουτσέσκου με τρία «εξτρέμ» και ενδεκάδα χωρίς κλασικό επιτελικό χαφ πιάνει και με το παραπάνω. Το προσπάθησε από το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο του έχει βγει με πολλές φάσεις, εκθέτοντας την άμυνα των γηπεδούχων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
71' Ο Σιμάνσκι περνά στη θέση του Χατζισαφί. by Μανώλης Μουσουράκης
21:08
76' Ο Τέιλορ περνά αντί του Ζαμπά και θα αγωνιστεί όπως και με τη Γάνδη ως δεξί χαφ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
77' Κίτρινη στον Ίνγκασον που ανέκοψε τον Αραούχο, ενώ ο Αργεντινός άσος ήταν έτοιμος να πατήσει περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
Εσωτερική αλλαγή στα τελευταία λεπτά για την ΑΕΚ, με Τσούμπερ να έρχεται στον άξονα και τον Άμραμπατ να έχει περάσει στα αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:10
78' Φάση για την ΑΕΚ. Πολύ ωραία η απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μισελέν, εν συνεχεία σηκώνεται το σημαιάκι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:14
82' Πρώτη κεφαλιά από Γκαρσία, σε δεύτερο από τον Αραούχο σφυρίζεται φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
84' Ανσαριφάρντ και Ρότα αντί των Τσούμπερ και Μισελέν για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:17
85' Άκπομ αντί Τσόλακ για τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:20
87' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι Γκαρσία έκανε τη σέντρα, ο Σιμάνσκι με «τακουνάκι» προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στην εστία, χωρίς αποτέλεσμα. Ο Αραούχο περίμενε την μπάλα, αν αυτή περνούσε από τον Πολωνό. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις στον αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:28
Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ παίρνει τη νίκη 1-0 απέναντι στην ΑΕΚ. Μείνετε συντονισμένοι στο sport-fm.gr ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ. by Μανώλης Μουσουράκης