Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για το UEFA Nations League.

20:39
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της League C του Nations League, ανάμεσα στην Εθνική Ελλάδα και το Κόσοβο. by Αναστασία Βοσνάκη
20:40
Η 4η αγωνιστική: Β. Ιρλανδία-Κύπρος 2-2 Ελλάδα-Κόσοβο (21:45) Η επόμενη (5η) αγωνιστική: Σάββατο 24/09 Β. Ιρλανδία-Κόσοβο (19:00) Κύπρος-Ελλάδα (21:45) by Αναστασία Βοσνάκη
20:40
Οι δυο ομάδες έχουν συναντηθεί στο παρελθόν συνολικά πέντε φορές. Αήττητη παραμένει η Ελλάδα με δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Η Εθνική μας κέρδισε με 2-1 εκτός στο προηγούμενο Nations League και έφερε 0-0 εντός. Ακολούθησαν δύο ισοπαλίες στο πλαίσια των προκριματικών του Μουντιάλ με 1-1 σε Πρίστινα και Ολυμπιακό Στάδιο. Στον πρώτο γύρο αυτής της φάσης η Ελλάδα επικράτησε στην Πρίστινα με 1-0 χάρη στο γκολ του Μπακασέτα. by Αναστασία Βοσνάκη
20:41
Επτά εκτός έδρας ματς αριθμεί το Κόσοβο στο Nations League και έχει υποστεί μόνο μία ήττα μόνο μία ήττα, από τη Σλοβενία με 2-1. Συγκεκριμένα έχει ρεκόρ 2-4-1. by Αναστασία Βοσνάκη
20:41
Ο Δημήτρης Λημνιός υπέστη ρήξη χιαστού στο προηγούμενο ματς με την Κύπρο και θα μείνει εκτός για αρκετό καιρό. Εκτός βρίσκεται και ο Γιάννης Κώτσιρας λόγω θλάσης. by Αναστασία Βοσνάκη
20:41
Από την άλλη, ο Άλεν Ζιρές δεν θα έχει στη διάθεσή του αρκετούς ποδοσφαιριστές. Εκτός θα μείνουν οι Καστράτι, Ντρέσεβιτς, Φαζλίζι, Χαντεργκιονάι, Ρασάνι, Βοϊβοντα. by Αναστασία Βοσνάκη
20:42
Ο αγώνας θα διεξαχθεί στον Βόλο και είναι sold out, αφού έφυγαν πάνω από 16.000 εισιτήρια. Διαβάστε περισσότερα εδώ. by Αναστασία Βοσνάκη
20:42
Η ενδεκάδα της Εθνικής: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Μπακασέτας, Σιώπης, Μπουχαλάκης, Χατζηγιοβάνης, Μασούρας, Παυλίδης. by Αναστασία Βοσνάκη
20:42
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Τζαβέλλας, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος, Δουβίκας, Γούτας, Ρότα, Γιακουμάκης, Μάνταλος, Γιαννούλης. by Αναστασία Βοσνάκη
20:43
Η ενδεκάδα του Κοσόβου: Μούριτς, Ντομγκιόνι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι, Μπιτίγκι, Μουσλία, Μπερίσα, Ρουντάνι, Μουρίκι, Ρασίτσα by Αναστασία Βοσνάκη
20:43
Στον πάγκο: Ουικάνι, Μπεκάι, Ζένελι, Σαχίτι, Λοσάι, Ιντρίζι. by Αναστασία Βοσνάκη
20:44
Διαιτητής είναι ο Αυστριακός, Γιούλιαν Βάινμπεργκερ και βοηθοί του οι Αντρέας Χέιντριχ και Μίκαελ Όμπριτζμπεργκερ. Τέταρτος ο Αλεξάντερ Χάρκαμ, ενώ στο VAR θα βρίσκονται οι Κρίστιαν Τσιοτσίρκα και Άλαν Κίγιας. by Αναστασία Βοσνάκη
20:44
Μαζί μας στον σχολιασμό του αγώνα θα βρίσκεται ο Κώστας Μιαούλης. by Αναστασία Βοσνάκη
21:13
Ο Δημήτρης Λημνιός παρά τον τραυματισμό του, βρίσκεται κοντά στους συμπαίκτες του. Εικόνα live 21971609/50567.jpg by Αναστασία Βοσνάκη
21:14
21:15
21:18
21:19
Ο Γκουστάβο Πογέτ ανέφερε σε δηλώσεις του λίγα λεπτά πριν την σέντρα, πως σε κάθε παιχνίδι η Ελλάδα παίζει για τη νίκη. by Αναστασία Βοσνάκη
21:24
21:34
Kώστας Μιαούλης: Ο Γουστάβο Πογιέτ επέλεξε να πάει στην λύση του Τάσου Χατζηγιοβάνη στην επίθεση, ποντάροντας στα παρεμφερή χαρακτηριστικά ως πιο κλασσικού εξτρέμ, με αυτά του Δημήτρη Λημνιού του οποίου η ταχύτητα σίγουρα θα λείψει, αλλά ο Ουρουγουανός επιλέγει να την καλύψει με την πιο παραπλήσια λύση. by Αναστασία Βοσνάκη
21:40
Οι ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και θα ακουστούν οι εθνικοί ύμνοι. by Αναστασία Βοσνάκη
21:45
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
21:49
5' Αναγνωριστικά είναι τα πρώτα λεπτά όπως είναι λογικό. by Αναστασία Βοσνάκη
21:50
by Αναστασία Βοσνάκη
21:53
7' Σουτ ο Μπουχαλάκης, τον έκοψε η άμυνα του Κοσόβου. by Αναστασία Βοσνάκη
21:54
8' Σέντρα ο Μασούρας, η μπάλα στην αγκαλιά του Μούριτς. by Αναστασία Βοσνάκη
21:57
21:57
12' Δυνατό σουτ ο Παυλίδης, η μπάλα ψηλά άουτ. Πρώτη τελική για την Ελλάδα. by Αναστασία Βοσνάκη
21:58
22:01
16' Ωραία καθετη του Μπουχαλάκη, ο Τσιμίκας κάνει το σόλο και κερδίζει το κόρνερ το οποίο τελικά πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:03
17' Ωραίο δυνατό σουτ του Μπακασέτα, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Μούριτς. by Αναστασία Βοσνάκη
22:04
18' Ταχύτατη κόντρα του Κοσόβου, ο Βλαχοδήμος έχει βγει 10 μέτρα από την περιοχή του και διώχνει σε πλάγιο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:06
21' Ευκαιρία για την Ελλάδα! Ωραίο σουτ ο Σιώπης, η μπάλα δίπλα από την εστία του Μούριτς. by Αναστασία Βοσνάκη
22:08
22' Ωραία ατομική προσπάθεια ο Μαυροπάνος, τον έκοψε τελευταία στιγμή ο Ραχμάνι. by Αναστασία Βοσνάκη
22:13
22:13
28' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ο Μπακασέτας έγλυψε το δεξι δοκάρι της εστίας του Μούριτς με δυνατό σουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:15
Κώστας Μιαούλης: Η Εθνική έχει την υπεροχή, δύο πολύ καλές στιγμές με τα σουτ του Μπακασέτα και του Σιώπη, ενώ ακολούθησε ένα ακόμα του αρχηγού λίγο έξω. Οι παίκτες του Πογιέτ δεν αφήνουν τους Κοσοβάρους να πάρουν ανάσα, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσει λίγο να μοιράσει την ανάπτυξη του παιχνιδιού και από την αριστερή της μεριά. by Αναστασία Βοσνάκη
22:16
31' Σουτ ο Παυλίδης, η μπάλα ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:17
32' Καλή ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Χατζηγιοβάνης μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή, αλλά ο Μούριτς βγαίνει, τον προλαβαίνει και μπλοκάρει. by Αναστασία Βοσνάκη
22:19
22:20
35' Κίτρινη ο Κριεζίου. by Αναστασία Βοσνάκη
22:21
36' Κόρνερ για την Ελλάδα. Τέταρτο. Το Κόσοβο δεν έχει κανένα μέχρι στιγμής. by Αναστασία Βοσνάκη
22:22
37' Μετά από φάση διαρκείας, ο Μαυροπάνος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:23
22:24
22:26
41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα! Ολομόναχος ο Μπακασέτας σουτάρει από θέση τετ-α-τετ αλλά στέλνει την μπάλα δίπλα από την εστία του Μούριτς. by Αναστασία Βοσνάκη
22:28
43' Εκτέλεσε φάουλ ο Ρουντάνι, πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:29
22:30
45' Κόρνερ για το Κόσοβο. by Αναστασία Βοσνάκη
22:30
Σουτ ο Μουσλία, η μπάλα ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:31
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Ελλάδα-Κόσοβο 0-0! Η Εθνική είχε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε σωστά. Επιστρέφουμε σε λίγο... by Αναστασία Βοσνάκη
22:32
22:33
Kώστας Μιαούλης: Στο καλύτερο της ίσως πρώτο ημίχρονο από τα τέσσερα ματς που έχει δώσει μέχρι στιγμής, η Εθνική είχε σπουδαίες στιγμές με τα σουτ του Μπακασέτα και το πλασέ που τελείωσε με το κορμί του να πέφτει από δύσκολη γωνία, αλλά δεν ευτύχησε ν' ανοίξει το σκορ. Η εικόνα της πάντως είναι πολύ καλή, με ποικιλία στον τρόπο που προσπαθεί ν' ανοίξει την αντίπαλη άμυνα και κυρίως με τις πολλαπλές άμεσες ανακτήσεις της μπάλας στη μεσαία γραμμή. by Κώστας Μιαούλης
22:33
22:41
22:48
Σέντρα στο δεύτερο μέρος του αγώνα! by Αναστασία Βοσνάκη
22:48
46’ Μέσα ο Λοσάι, έξω ο Ρουντάνι για το Κόσοβο. Μέσα ο Μάνταλος, έξω ο Χατζηγιοβάνης για την Ελλάδα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:50
47' Σέντρα ο Μασούρας, δεν πρόλαβε κανένας. by Αναστασία Βοσνάκη
22:53
22:57
55' Ο Μουρίκι τραυματίστηκε, τώρα σηκώθηκε και συνεχίζεται το ματς. by Αναστασία Βοσνάκη
23:01
59' Μέσα ο Ιντρίζι, έξω ο Μουσλία για το Κόσοβο. Έξω ο Παυλίδης, μέσα ο Γιακουμάκης για την Ελλάδα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:04
62' Κόρνερ για την Ελλάδα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:05
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:07
64' Σέντρα ο Μπακασέτας, ο Γιακουμάκης στέλνει την μπάλα άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:07
Κώστας Μιαούλης Η Εθνική έχει μια κάπως διαφορετική προσέγγιση στο 2ο μέρος, προσπαθώντας να παίξει περισσότερο από την αριστερή πλευρά, αλλά ο Τσιμίκας δεν δείχνει να βρίσκεται σε τόσο καλή μέρα απόψε. by Κώστας Μιαούλης
23:09
66' Κόρνερ για το Κόσοβο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:09
Διώχνει ο Βλαχοδήμος με τις γροθιές. by Αναστασία Βοσνάκη
23:10
68' Ο Ραχμάνι σε μια κόντρα τραυματίστηκε και οι Κοσοβάροι ζητούν πέναλτι. by Αναστασία Βοσνάκη
23:11
Παίζετε λέει ο διαιτητής. by Αναστασία Βοσνάκη
23:13
70' Εκτελεί κόρνερ ο Μάνταλος, ο Μούριτς πέφτει και χάνει την μπάλα, αλλά τελικά έδιωξε το Κόσοβο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:13
71' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΕΛΛΑΔΑ! Σέντρα ο Μάνταλος, ο Γιακουμάκης παίρνει την κεφαλιά και ανοίγει το σκορ για την Εθνική μας! 1-0!! by Αναστασία Βοσνάκη
23:16
Υπάρχει ένταση. Οι παίκτες του Κοσόβου έχουν νεύρα και προσπαθεί να βγει μια άκρη. Πρέπει να ηρεμήσουν τα πνεύματα για να συνεχιστεί το παιχνίδι. Έγιναν κάποια επεισόδια μεταξύ των Ελλήνων οπαδών και του Κοσόβου. by Αναστασία Βοσνάκη
23:20
77' Μέσα ο Κουρμπέλης, έξω ο Μπουχαλάκης για την Ελλάδα. Ζενέλι αντί Μπουτίκι για το Κόσοβο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:20
Όλα καλά συνεχίζεται ο αγώνας. by Αναστασία Βοσνάκη
23:21
23:22
80' Κίτρινη ο Γιακουμάκης. by Αναστασία Βοσνάκη
23:23
81' Κίτρινη στον Μάνταλο για φάουλ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:25
Μάνταλος και Γιακουμάκης χάνουν τον επόμενο αγώνα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:26
84' Σουτ ο Ρασίτσα, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:27
85' Αλλαγές για την Ελλάδα. Έξω Μπακασέτας, μέσα Γιαννούλης, έξω ο Μασούρας, μέσα ο Αλεξανδρόπουλος. by Αναστασία Βοσνάκη
23:28
Κώστας Μιαούλης: Η Εθνική πήρε ένα πανάξιο προβάδισμα με την γκολάρα του Γιακουμάκη, μετά την πανέμορφη σέντρα του Μάνταλου και εφόσον κρατήσει τη νίκη, θα κλειδώσει από σήμερα την πρωτιά στο γκρουπ μας, την άνοδο στην δεύτερη κατηγορία και μια 2η ευκαιρία, αν δεν έρθει η πρόκριση μέσω της διαδικασίας για το ΕURO, σε έξτρα αγώνες για τα τελευταία εισιτήρια τον Μάρτιο του 2024. by Κώστας Μιαούλης
23:29
Σύμφωνα με τη Nova, οπαδοί της Εθνικής πετούσαν καρέκλες και φωτοβολίδες προς την πλευρά των Κοσοβάρων και ο Πογέτ με τον Παυλίδη παρακαλούσαν τους φιλάθλους να μην σημαδεύουν με λέιζερ τους παίκτες των φιλοξενούμενων by Αναστασία Βοσνάκη
23:30
87' Σουτ ο Ιντρίζι, στέλνει την μπάλα σε κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:30
23:31
23:31
23:33
Οκτώ λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
23:34
90+1' Δυνατό σουτ ο Αλεξανδρόπουλος, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:35
90'+3' Κόρνερ για το Κόσοβο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:36
Ανεκμετάλλευτο πέρασε... by Αναστασία Βοσνάκη
23:38
90'+5' Φάουλ για το Κόσοβο λίγο κάτω από το κέντρο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:38
Απομακρύνει η άμυνα της Ελλάδας! by Αναστασία Βοσνάκη
23:39
Δύο λεπτά ακόμη για το φινάλε, κρατάει το 1-0 η Εθνική μας. by Αναστασία Βοσνάκη
23:39
90'+7' Καλή φάση για το Κόσοβο! Σουτ του Λουσάι από τα όρια της περιοχής, κοντράρει στον Μουρίκι και περνάει άουτ! by Αναστασία Βοσνάκη
23:40
90'+8' Κάρτα στον Βλαχοδήμο για καθυστέρηση. by Αναστασία Βοσνάκη
23:41
90'+8' Μακρινό φάουλ για το Κόσοβο και ο Μούριτς μπροστά... by Αναστασία Βοσνάκη
23:41
90'+9' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Η Εθνική φεύγει στην κόντρα, η εστία του Κοσόβου ήταν ανυπεράσπιστη και ο Μάνταλος σε άδειο τέρμα γράφει το 2-0! by Αναστασία Βοσνάκη
23:42
Τέλος στο ματς! Η Ελλάδα χάρη στα γκολ των Γιακουμάκη, Μάνταλου επικράτησε 2-0 του Κοσόβου, έκανε το 4/4 και εξασφάλισε την πρωτιά στον 2ο όμιλο της League C του Nations League. by Αναστασία Βοσνάκη
23:42
Η Εθνική με αυτή την πρωτιά ανέβηκε κατηγορία, θα αγωνιστεί στο επόμενο Nations League στη League B, ενώ σε περίπτωση που αποτύχει μέσω των προκριματικών να προκριθεί στο Εuro του 2024, η πρώτη θέση που εξασφάλισε σήμερα θα της δώσει μια δεύτερη ευκαιρία για να πάρει το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. by Αναστασία Βοσνάκη