Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης.

19:45
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης της ΑΕΚ με τη Φόλενταμ. Σέντρα στις 20:00. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
Δεύτερο φιλικό παιχνίδι για την «Ένωση». Υπενθυμίζεται ότι στο πρώτο οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 2-0 επί της Γκενκ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
Το σημερινό φιλικό θα έχει... χρονική ιδιαιτερότητα, μιας και θα διεξαχθούν τέσσερα 25λεπτα. Μετά το πρώτο 25λεπτο, θα υπάρξει ένα διάλειμμα 2-3 λεπτών και με τη συμπλήρωση πενήντα λεπτών θα έχουμε κανονικά ημίχρονο διάρκειας ενός τετάρτου. Ύστερα από τη συμπλήρωση του τρίτου 25λέπτου θα υπάρξει επίσης διάλειμμα 2-3 λεπτών. by Μανώλης Μουσουράκης
19:53
Με το 3-4-2-1 που δοκίμασε στη χθεσινή προπόνηση θα παρατάξει την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα. Η αρχική ενδεκάδα του «δικεφάλου»: Αθανασιάδης - Μήτογλου, Σιμάνσκι, Τζαβέλλας - Γκαρσία, Πινέδα, Γιόνσον, Τσούμπερ - Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος - Αραούχο. Η ενδεκάδα της Φόλενταμ: Στάνκοβιτς, Πλατ, Μίρανι, Μούρκιν, Βαν Ντούιλ, Μούρεν, Βαν Μίεχεμ, Αντονούτσι, Μπέναμαρ, Ελ Καντίρι, Ουλντ-Τσικ by Μανώλης Μουσουράκης
19:54
Να σημειωθεί ότι ο Ρότα έφυγε από την Ολλανδία, καθώς γέννησε η γυναίκα του. by Μανώλης Μουσουράκης
19:55
Το φιλικό διεξάγεται στο προπονητικό της Alkmaarche Boys, όπου πραγματοποιεί την προετοιμασία της η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:56
Το παιχνίδι θα έχει τηλεοπτική κάλυψη από το Cosmote Sport 2 HD και ραδιοφωνική από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
19:58
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρώην Ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής, Τζον Φαν'τ Σχιπ. Εικόνα live 21971704/57026.jpg by Μανώλης Μουσουράκης
20:00
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
Και σ' αυτό το φιλικό η ΑΕΚ θα έχει τον κόσμο της στο πλευρό της. Στο γήπεδο περίπου 30 φίλοι της. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
Εκ νέου αρχηγός για την ΑΕΚ ο Σέρχιο Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:02
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
20:03
2' Αρκετά άστοχη η σέντρα του Τσούμπερ από τα αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:04
Πιέζει ψηλά από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
4' Ωραία κυκλοφορία από την «Ένωση», ωστόσο ο Τσούμπερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
4' ΓΚΟΛ η Φόλενταμ. 1-0. Φτηνό γκολ. Ο Αθανασιάδης πιεζόμενος απομάκρυνε πάνω στον Αντονούτσι, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα προ κενής εστίας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:09
7' Ωραία προσπάθεια του Λιβάι από δεξιά, σε δεύτερο χρόνο κερδίζει το κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:10
20:10
20:12
9' Τεράστια ευκαιρία για τη Φόλενταμ, προερχόμενη πάλι από φτηνό λάθος της ΑΕΚ. Ο Τζαβέλλας απομάκρυνε ασταθώς και συγκεκριμένα πάνω στον Αντονούτσι, ο οποίος κουβάλησε την μπάλα, αλλά το σουτ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
20:14
12' Ωραία ενέργεια του Τσούμπερ από αριστερά, σήκωσε για τον Πινέδα, αλλά η άμυνα της Φόλενταμ έδιωξε σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:14
Back-to-back κόρνερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
Πολλά τα κόρνερ για την ΑΕΚ μέχρι στιγμής. Εν αντιθέσει με το προηγούμενο φιλικό με την Γκενκ, η «Ένωση» δεν εκμεταλλεύεται μέχρι στιγμής τις στατικές φάσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
20:18
16' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Αραούχο και Γκατσίνοβιτς κρύβουν την μπάλα παίζοντας το 1-2, με τον Αργεντινό φορ να εκτελεί από δύσκολη γωνία. Κέρδος του το κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
20' Φάση για την ΑΕΚ. Δυνατό σουτ του Τσούμπερ εκτός περιοχής (από θέση μέσα αριστερά), μπλόκαρε ο αντίπαλος πορτιέρε. by Μανώλης Μουσουράκης
20:24
22' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τη Φόλενταμ. Περνά ανεκμετάλλευτο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
Αρκετά δραστήριοι οι Τσούμπερ και Γκαρσία μέχρι στιγμής. by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
25' Φάση για την ΑΕΚ. Πολύ ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά, ο Γιόνσον έκανε το γύρισμα στον Αραούχο, το μονοκόμματο σουτ του οποίου πέρασε άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
Τέλος στο πρώτο 25λεπτο. Η ΑΕΚ άρχισε με αρκετά ατομικά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο. Δύο εξ αυτών έφεραν το γκολ της Φόλενταμ και ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για τους Ολλανδούς. Από το 10' κι έπειτα, η «Ένωση» βελτιώθηκε. Υπήρξαν τουλάχιστον 3-4 περιπτώσεις, όπου οι παίκτες της συνδυάστηκαν πολύ καλά βγάζοντας φάσεις. Θετικό αυτό, μιας κι απέναντι στην Γκενκ η ΑΕΚ δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο σε επίπεδο δημιουργίας (είχε άλλα θετικά βέβαια, ενώ βρίσκεται και σε πρώιμο στάδιο προετοιμασίας). by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
26' Σημαντική ευκαιρία για τη Φόλενταμ. Σέντρα από τα αριστέρα, έγινε το σουτ από τον ολομόναχο Μίεχεμ (μεταξύ πέναλτι και μεγάλης περιοχής), με το πλασέ του να περνά ελάχιστα έξω από την εστία. by Μανώλης Μουσουράκης
20:35
29' Κίτρινη στον Πινέδα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
31' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γύρισμα του Τσούμπερ από τα αριστερά, πρώτη κεφαλιά του Μάνταλου, προβολή του Πινέδα και η μπάλα άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
32' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 1-1! Σκόρερ ο Αραούχο! Γκολ βγαλμένο από το... μπλοκάκι του Αλμέιδα! Πρέσινγκ του Λιβάι πολύ ψηλά, που οδηγεί σε λάθος τον Στάνκοβιτς, με τον Αραούχο να επωφελείται, να τσιμπά την μπάλα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
34' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Τρομερό εναέριο σουτ του Αραούχο, διώχνει εντυπωσιακά ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
34' Κι άλλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Αραούχο, το σουτ του λίγο έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
20:43
Εξαιρετική η ΑΕΚ μέχρι στιγμής στο δεύτερο 25λεπτο. Με πρέσινγκ, καλή κυκλοφορία και συγκεντρωμένη στην άμυνα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
37' Φάση για την ΑΕΚ. Ελιγμός από τον Πινέδα, έπιασε και το δυνατό μακρινό σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό «παραθυράκι». by Μανώλης Μουσουράκης
20:48
41' Ο Αραούχο σκοράρει, αλλά ο ρέφερι (σχετικά εκπρόθεσμα) γυρνά πίσω τη φάση για φάουλ στον Γκατσίνοβιτς. Σε εξαιρετική θέση. Φάση που βγήκε από ανάκτηση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:48
42' Τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τσούμπερ, διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
43' Επιμένει η ΑΕΚ, χάνει συνεχώς ευκαιρίες. Τώρα με Πινέδα κι εν συνεχεία με Μάνταλο. Εξαιρετική δημιουργικά στο δεύτερο μέρος η «Ένωση»! by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
20:50
20:52
46' Φάουλ σε καλό σημείο, περιμετρικά της περιοχής. Το κέρδισε ο Λιβάι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:53
47' Απευθείας εκτέλεση από τον Λιβάι, πάνω από την εστία. by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
Οι φίλοι της ΑΕΚ δεν έχουν σταματήσει να τραγουδούν! by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
20:56
Τέλος και στο δεύτερο 25λεπτο. Εξαιρετική η εμφάνιση της ΑΕΚ στην 2η αυτή «περίοδο», με φουλ πίεση, υπέροχη -ανά διαστήματα- κυκλοφορία και καλή αμυντική οργάνωση (σε σχέση και με τα ατομικά λάθη του πρώτου 25λέπτου). Στοιχεία που εξαργύρωσε με την ισοφάριση του Αραούχο στο 31', ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να έχει σημειώσει κι άλλα γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:11
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Παντελής Χατζηδιάκος. by Μανώλης Μουσουράκης
21:15
51' Σέντρα στο τρίτο 25λεπτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:15
Έντεκα αλλαγές για την ΑΕΚ. Η ενδεκάδα της «Ένωσης»: Στάνκοβιτς - Ραντόνια, Κορνέζος, Χατζισαφί - Άμραμπατ, Φράνσον, Μουστακόπουλος, Μιτάι, Μοχαμάντι - Γιούσης, Κοσίδης. Με 3-5-2. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
58' Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
Απευθείας εκτέλεση από τον Γιούση, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και την μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:25
61' Στιγμή για την ΑΕΚ. Βαθιά μπαλιά για τον Γιούση, όμως έφυγε το κοντρόλ από τον νεαρό άσο ενώ έβγαινε σε θέση τετ-α-τετ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:31
67' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα-ξυραφιά του Μοχαμάντι από αριστερά, η προβολή του Γιούση δεν βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:32
Κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ΑΕΚ ο Γιούσης. Θετικό για την «Ένωση» ότι συνεχίζει να μην απειλείται. by Μανώλης Μουσουράκης
21:35
71' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Γιούσης στρώνει ωραία στον Μουστακόπουλο, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:35
72' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Το κερδίζει ο Φράνσον, ύστερα από πίεση ψηλά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:36
72' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-2! Σκόρερ ο Κοσίδης με εκτέλεση στην κάτω δεξιά γωνία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:40
Τέλος στο τρίτο 25λεπτο. Η ΑΕΚ προηγείται 2-1, μετά την εκτέλεση πέναλτι του Κοσίδη στο 72'. Σχεδόν ό, τι καλό έχει φτιάξει η ομάδα του Αλμέιδα έχει προέλθει από πίεση ψηλά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
76' Σέντρα στο τελευταίο 25λεπτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
76' Δυνατή η σέντρα του Μοχαμάντι από αριστερά, δεν βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
21:47
78' Κίτρινη στον Άμραμπατ για φάουλ στον Γκουστάβο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
81' Δεν περνά η μπαλιά του Ραντόνια. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
83' Ευκαιρία για ένα γέμισμα για τη Φόλενταμ μέσω στατικής φάσης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
Έδιωξε με το κεφάλι ο Κοσίδης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
Δεν έχει και πολύ ρυθμό εδώ και αρκετή ώρα το ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:55
86' Φάση για την ΑΕΚ. Εκτέλεση φάουλ του Μουστακόπουλου από δεξιά, ο Γιούσης βάζει το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
Μέσα σ' όλες τις φάσεις ο Γιούσης! by Μανώλης Μουσουράκης
21:59
90' Ο Τζούντα Γκαρσία περνά στη θέση του Φράνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
22:01
91' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πολύ ωραία προσποίηση και μπάσιμο του Γκαρσία, σπάει στον Γιούση, ο οποίος όμως δεν πλασάρει εύστοχα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
Στο έδαφος ο Χατζισαφί. Δέχεται τις πρώτες βοήθειες. by Μανώλης Μουσουράκης
22:07
Τώρα θα σηκωθεί. Όλα καλά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
Τέλος στο παιχνίδι! Η ΑΕΚ θα νικήσει και στο δεύτερο φιλικό της, επικρατώντας 2-1 επί της Φόλενταμ. Η ΑΕΚ θα φτάσει στη νίκη με ανατροπή χάρη στα τέρματα των Αραούχο (32') και Κοσίδη (72' πέναλτι). Είχε μείνει πίσω στο σκορ στο 4' από το λάθος του Αθανασιάδη. Εξαιρετικά στοιχεία από την «Ένωση» μετά το 10' (πρέσινγκ, κυκλοφορία, αμυντική οργάνωση μεταξύ αυτών). by Μανώλης Μουσουράκης