Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για το Eurobasket.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε live από το www.sportfm.gr τον σπουδαίο προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Γερμανία. by Παναγιώτης Κεφαλάς
20:34
Στις 21:30 το τζάμπολ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
20:44
Για την πρόκριση στους «8» η Εθνική ξεπέρασε το εμπόδιο της Τσεχίας, την οποία νίκησε 94-88, ενώ από την η Γερμανία επικράτησε 85-79 του Μαυροβουνίου. by Παναγιώτης Κεφαλάς
20:47
Λίγη ώρα νωρίτερα έγινε γνωστή η πρώτη ομάδα που θα συμμετέχει στα ημιτελικά και περιμένει τον αποψινό νικητή. Αυτή είναι η Ισπανία, η οποία επικράτησε 100-90 της Φινλανδίας. by Παναγιώτης Κεφαλάς
20:48
Η προθέρμανση των διεθνών μας by Παναγιώτης Κεφαλάς
20:51
Από 'κει και πέρα, πολύ έντονο αναμένεται το ελληνικό στοιχείο στις κερκίδες της «Mercedes-Benz Arena», καθώς έχουν πουληθεί ήδη 5.000 εισιτήρια σε Έλληνες φιλάθλους. Διαβάστε περισσότερα εδώ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
20:58
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Δημήτρης Ιτούδης θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του. by Παναγιώτης Κεφαλάς
20:59
Από την άλλη, οι Γερμανοί είχαν κάποια προβλήματα, ωστόσο αναμένονται και εκείνοι πλήρεις. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:00
Οι Γιοχάνες Φόιγκτμαν και Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ θα είναι κανονικά στη δωδεκάδα, ενώ στην προθέρμανση συμμετέχει και ο Φραντς Βάγκνερ, ο οποίος είχε χτυπήσει στην αναμέτρηση για τους «16» με το Μαυροβούνιο. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:06
Η Εθνική βγήκε στο παρκέ για την προθέρμανσή της και γνωρίζει την αποθέωση. Φυσικά, ο... χαμός έγινε για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:08
Πριν από λίγο ήρθε και η επιβεβαίωση από τους Γερμανούς. Ο Φραντς Βάγκνερ θα είναι κανονικά στη δωδεκάδα! by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:17
Σε πολύ λίγο η επίσημη παρουσίαση των δύο ομάδων. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:19
Οι παίκτες της Εθνικής ομάδας βγήκαν στο παρκέ εν μέσω αποθέωσης! by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:20
Τώρα, βγαίνουν στην επίσημη παρουσίαση οι παίκτες της Γερμανίας και ακούγονται αρκετές αποδοκιμασίες! by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:20
Σχόλιο: Καλησπέρα κι από μένα! Με... φόρα από τη νίκη επί της Τσεχίας, η Εθνική μας συγκρούεται με τη Γερμανία με έπαθλο μια θέση στην τετράδα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει μπροστά του ένα υψηλό εμπόδιο, αφού η "οικοδέσποινα" έχει κάνει πολύ καλές εμφανίσεις μέχρι τώρα και διαθέτει αξιοθαύμαστη ομοιογένεια. Σε επίπεδο τακτικής, θα χρειαστεί σε ένα ακόμα ματς να είμαστε σκληροί στην περιφερειακή άμυνα, αφού οι Γερμανοί σουτάρουν αρκετά καλά (38% στα τρίποντα), ενώ θα πρέπει να έχουμε την ίδια συγκέντρωση και το ίδιο πάθος με το 4ο δεκάλεπτο του αγώνα κόντρα στην Τσεχία. Σημαντικό ρόλο θα παίξει κι αν καταφέρουμε να βγάλουμε εκτός ρυθμού τον Σρέντερ. by Γιώργος Πετρίδης
21:21
Αυτή την στιγμή, η ανάκρουση των εθνικών Ύμνων. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:22
Σχόλιο: Το θεωρητικό πλεονέκτημα της έδρας δεν υπάρχει για τους Γερμανούς, αφού στο γήπεδο βρίσκονται περίπου 5.000 Έλληνες, που ακούγονται πολύ δυνατά. by Γιώργος Πετρίδης
21:22
Η αρχηγική ομιλία του Γιάννη στα αποδυτήρια by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:23
Περίπου έξι λεπτά απομένουν για την έναρξη της αναμέτρησης. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:29
Με τους Παπαγιάννη, Γιάννη, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Καλάθη ξεκινά η Εθνική. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:30
Με Τάις, Φόιγκτμαν, Βάγκνερ, Ομπστ και Σρέντερ οι Γερμανοί. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:31
Έναρξη της αναμέτρησης, με τη Γερμανία στην επίθεση. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:31
3-0 με τυχερό τρίποντο του Ομπστ, με τη βοήθεια του ταμπλό. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:32
Σχόλιο: Λίγο από παιχνίδι... κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ θυμίζει το ματς στην αρχή. "Χαλαρές" άμυνες και από τις δύο ομάδες μέχρι στιγμής. by Γιώργος Πετρίδης
21:33
Σχόλιο: 4/4 τρίποντα οι Γερμανοί και ζητείται αντίδοτο από την Εθνική μας! by Γιώργος Πετρίδης
21:34
Airball τρίποντο του Φόιγκτμαν και κατοχή για την Ελλάδα. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:34
14-7 με κάρφωμα του Παπαγιάννη, ύστερα από πάσα του Γιάννη. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:36
Σχόλιο: Επιβάλλεται να γίνουμε άμεσα πιο σκληροί και... επιθετικοί στην άμυνα, κυρίως στην περιφερειακή. Αφήνουμε πολλούς χώρους και δίνουμε πολλά ελεύθερα σουτ στους Γερμανούς, που διαθέτουν ικανούς εκτελεστές. Προβληματική η εκκίνηση του αγώνα για την Εθνική, αλλά έχει ακόμα πολύ δρόμο το ματς. by Γιώργος Πετρίδης
21:37
19-11 με τον Παπαγιάννη, κάτω από το καλάθι. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:37
22-11 με νέο τρίποντο του Βάγκνερ, μπροστά στον Παπαγιάννη. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:38
22-13 με καλάθι και φάουλ του Γιάννη. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:38
22-14, μέσα και η βολή. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:39
25-17 με τρίποντο του Ντόρσεϊ, από τη γωνία, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Παπαγιάννη. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:41
28-21 με καλάθι και φάουλ του Γιάννη, με σουτ από το πλάι. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:41
Σχόλιο: Η πρώτη "παρέμβαση" του Ιτούδη από τον πάγκο είναι να περάσει στο ματς τους Σλούκα και Θανάση, που θα πρέπει να εμφανιστούν πιο μαχητικοί στην άμυνα. by Γιώργος Πετρίδης
21:42
Άστοχος στη βολή και επιθετικό ριμπάουντ της Ελλάδας. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:42
28-23 με τον Γιάννη από το ύψος των βολών. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:43
Σχόλιο: Έχουν περάσει 7 λεπτά και οι διεθνείς μας μόλις έκαναν το πρώτο τους φάουλ στο ματς. by Γιώργος Πετρίδης
21:46
Σχόλιο: Ο Γιάννης πάει για τριπλ-νταμπλ απόψε, αφού έχει ήδη 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ! by Γιώργος Πετρίδης
21:46
Άστοχος ο Γιάννης στη βολή, αλλά ο Παπανικολάου παλεύει για το ριμπάουντ και παίρνει την κατοχή. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:47
Σχόλιο: Το θετικό είναι ότι είμαστε κοντά στο σκορ και επιστρέψαμε, παρά την αδιανόητη ευστοχία των Γερμανών. by Γιώργος Πετρίδης
21:49
Σχόλιο: Με έναν γκαρντ, τρεις φόργουορντ και έναν σέντερ στο παρκέ τώρα η Εθνική. by Γιώργος Πετρίδης
21:51
Επιθετικό φάουλ του Βόλφαρτ στον Παπαπέτρου. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:51
31-27 με τον Γουέιλερ-Μπαμπ μπροστά στον Παπαγιάννη. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:52
Τέλος στην πρώτη περίοδο, με την Ελλάδα να είναι πίσω 31-27 κόντρα στη Γερμανία. by Παναγιώτης Κεφαλάς
21:53
Σχόλιο: Και πάλι καλά να λέμε που βρισκόμαστε μόνο στο -4 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Εθνική μπήκε μουδιασμένα και... παθητικά στο παιχνίδι επιτρέποντας στους Γερμανούς να εκτελούν χωρίς πίεση από την περιφέρεια. Στην πορεία βελτιώθηκε κάπως η αμυντική μας λειτουργία, ενώ επιθετικά έχουμε τον ασταμάτητο Γιάννη να μας καθοδηγεί. by Γιώργος Πετρίδης
21:57
Σχόλιο: Σχήμα με δύο γκαρντ (Καλάθης-Σλούκας), δύο φόργουορντ (Παπαπέτρου-Παπανικολάου) και Γιάννη στο "5" τώρα για την Εθνική μας. Σε πρώτη φάση δεν μας βγήκε, αφού χάσαμε δύο αμυντικά ριμπάουντ. by Γιώργος Πετρίδης
22:02
Σχόλιο: Τρεις περιφερειακοί (Καλάθης, Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκης) και Παπαπέτρου, Γιάννης στην πεντάδα της Εθνικής. by Γιώργος Πετρίδης
22:04
Βολές για τον Τίμαν, καθώς η Ελλάδα συμπλήρωσε ήδη πέντε ομαδικά φάουλ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:07
Σχόλιο: X-factor ο Λαρεντζάκης, που έχει βάλει 8 πόντους και έχει "βγάλει" 3 άμυνες ήδη. by Γιώργος Πετρίδης
22:07
44-40 με κάρφωμα του Βάγκνερ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:07
Σχόλιο: Έχουμε πάρει περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ από αμυντικά (8 έναντι 5). by Γιώργος Πετρίδης
22:08
44-42 με διπλή προσπάθεια από τον Ντόρσεϊ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:08
Τάπα του Ντόρσεϊ στον Σρέντερ στα ίσια! by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:09
44-44 με ανάποδο λέι απ του Παπανικολάου, στον αιφνιδιασμό. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:16
Σχόλιο: Πρέπει να αλλάξουμε λίγο τον τρόπο αντιμετώπισης των αντίπαλων περιφερειακών και κυρίως του Ομπστ. Οι Γερμανοί έχουν 11/17 τρίποντα αφού βρίσκουν ελεύθερα σουτ. by Γιώργος Πετρίδης
22:21
Τζάμπολ ανάμεσα στον Ντόρσεϊ και τον Σρέντερ και το βελάκι δείχνει κατοχή Γερμανία. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:22
Τάπα του Σλούκα στον Ντόρσεϊ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:22
Βολές για τον Σλούκα, καθώς και η Γερμανία συμπλήρωσε τα πέντε ομαδικά φάουλ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:23
57-56, με 2/2 βολές. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:23
22:24
57-58 με λέι απ του Ντόρσεϊ και αφού ο Τάις έδιωξε την μπάλα στην κάθοδο. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:24
22:24
Βήματα από τον Σρέντερ, έπειτα από την καλή άμυνα του Παπαγιάννη. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:25
57-61 ΜΕ BUZZER BEATER ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΤΟΥ ΣΛΟΥΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ! by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:25
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, με την Ελλάδα να προηγείται 61-57 της Γερμανίας! by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:29
Σχόλιο: Καταρχάς πρόκειται για τρομερή ματσάρα! Από 'κει και πέρα, η ψυχολογία γύρισε για τα καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλέον είναι με το μέρος της Εθνικής μας, που πέρασε μπροστά στο φινάλε του ημιχρόνου με αυτό το απίθανο τρίποντο του Σλούκα, το οποίο μπορεί να αλλάξει τελείως τη μορφή του παιχνιδιού σε ψυχολογικό επίπεδο. Η "επίσημη αγαπημένη" έχει περισσότερες λύσεις και έδειξε χαρακτήρα ξεπερνώντας το σοκ από την εντυπωσιακή εκκίνηση των Γερμανών, που εκτελούν έξω από τα 6,75μ. με εξαιρετικά ποσοστά (11/17 τρίποντα). Το θέμα είναι να μπούμε στο τρίτο δεκάλεπτο με προσήλωση στην περιφερειακή άμυνα και να προστατέψουμε τη ρακέτα μας καθαρίζοντας τα ριμπάουντ. by Γιώργος Πετρίδης
22:31
Σχόλιο: Ο Γιάννης είναι σε ρυθμούς τριπλ-νταμπλ, όπως λέγαμε και από τα πρώτα λεπτά (19 πόντοι, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ). Καθοριστικός ο ψυχωμένος -σε άμυνα και επίθεση- Λαρεντζάκης, ενώ ανέβηκε και ο Ντόρσεϊ, που έφτασε στους 13 πόντους. Αξιοπρόσεκτα στοιχεία τα 9 επιθετικά ριμπάουντ της Εθνικής, αλλά και η αναλογία ασίστ/λαθών (15 έναντι 7). by Γιώργος Πετρίδης
22:43
Σχόλιο: Η Εθνική δείχνει κάπως βραχυκυκλωμένη επιθετικά στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου. by Γιώργος Πετρίδης
22:46
Οι διαιτητές θα εξετάσουν το replay εάν το φάουλ ήταν αντιαθλητικό. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:48
Βολές για τον Σρέντερ, ύστερα από φάουλ του Σλούκα. Τρίτο για τον διεθνή γκαρντ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:51
Σχόλιο: Με 65% (13/20) σουτάρουν στα τρίποντα οι Γερμανοί... Το μεγάλο πρόβλημα όμως για την Εθνική μας στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου εντοπίζεται στην επίθεση, αφού δεν έχει καθόλου καλό ρυθμό. by Γιώργος Πετρίδης
22:52
Άστοχο τρίποντο του Ντόρσεϊ, από τη γωνία. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:52
72-62 με τρίποντο του Βάγκνερ, από την κορυφή, ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ του Ομπστ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
22:54
Σχόλιο: Τα έχουν... παρατήσει οι διεθνείς μας, που δέχθηκαν σερί 13-0 και δείχνουν αποκαμωμένοι, ενώ πραγματοποιούν κάκιστες και βιαστικές επιθέσεις. Χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ άμεσα. by Γιώργος Πετρίδης
23:02
83-71 με buzzer beater του Τάις, ύστερα από δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ των Γερμανών. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:03
Τέλος στην τρίτη περίοδο, με την Ελλάδα να είναι πίσω 83-71 από τη Γερμανία. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:04
Σχόλιο: Τραγικό το τρίτο δεκάλεπτο για την Εθνική μας, όπως φαίνεται και στο επιμέρους σκορ (26-10 υπέρ των Γερμανών). Μεγάλο το επιθετικό πρόβλημα, αφού είχαμε κάκιστες επιλογές και ήμασταν στατικοί. Συν τοις άλλοις, δώσαμε πάλι δικαιώματα στην άμυνα, με τους Γερμανούς να έχουν φτάσει στα 12 επιθετικά ριμπάουντ και στα 15/25 τρίποντα! by Γιώργος Πετρίδης
23:04
Έναρξη της τέταρτης περιόδου, με τη Γερμανία στην επίθεση. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:04
Σχόλιο: Για να αλλάξει η ροή του αγώνα και να φτάσουμε στην ανατροπή, θα πρέπει να μπούμε με... μάτι που γυαλίζει στην τέταρτη περίοδο και να βγάλουμε 2-3 καλές άμυνες στην αρχή. by Γιώργος Πετρίδης
23:13
Σχόλιο: Ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για την Εθνική μας, που έχει παρασυρθεί στον ρυθμό των Γερμανών και δεν έχει καταφέρει να τους περιορίσει σε καμία στιγμή του αγώνα. by Γιώργος Πετρίδης
23:16
96-82 με κάρφωμα του Γιάννη, ύστερα από κλέψιμο πάνω στον Σρέντερ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:17
Τάιμ άουτ από τους Γερμανούς. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:19
Ο Τίμαν είναι στο παρκέ, ύστερα από ακούσιο χτύπημα του Γιάννη στο πρόσωπό του. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:20
Οι διαιτητές εξετάζουν τη φάση στο βίντεο. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:21
Αντιαθλητικό το φάουλ του Γιάννη στον Τίμαν και αποβολή. Αυτό ήταν το δεύτερο του «Greek Freak». by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:22
Χωρίς Γιάννη η Ελλάδα στα τελευταία 4:56''. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:22
Ο Ομπστ στις βολές, καθώς ο Τίμαν δεν είναι σε θέση να τις εκτελέσει. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:25
Βολές για τον Σρέντερ, καθώς η Ελλάδα συμπλήρωσε τα πέντε ομαδικά φάουλ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:26
Τεχνική ποινή στον Σρέντερ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:27
Και καπάκι δεύτερη τεχνική ποινή στον Σρέντερ, ο οποίος αποβάλλεται και εκείνος από το ματς. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:28
Ο Λαρεντζάκη στη γραμμή για τις βολές της τεχνικής ποινής. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:28
103-83, με 1/2 βολές. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:28
Στις βολές για το φάουλ στον Σρέντερ πήγε ο Γουάιλερ-Μπαμπ. by Παναγιώτης Κεφαλάς
23:36
Τέλος στην αναμέτρηση, με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα 107-96 από τη Γερμανία στον προημιτελικό και να μένει εκτός από τη συνέχεια του Ευρωμπάσκετ. by Παναγιώτης Κεφαλάς