Γερμανία-Ιαπωνία

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τον 5o όμιλο του Μουντιάλ 2022.

14:44
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. by Σπύρος Σιαμπλής
14:45
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της Γερμανίας με την Ιαπωνία, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του φετινού Μουντιάλ, που γίνεται στο Κατάρ. by Σπύρος Σιαμπλής
14:45
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ τις αρχικές 11άδες των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
14:46
Σε επίπεδο απουσιών τώρα, να πούμε ότι τα «πάντσερ» δεν υπολογίζουν στον τραυματία Σανέ. by Σπύρος Σιαμπλής
14:47
Αντιθέτως, οι «σαμουράι» κατεβαίνουν πλήρεις. by Σπύρος Σιαμπλής
14:48
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Ιβάν Μπάρτον Σισνέρος από το Σαλβαδόρ. by Σπύρος Σιαμπλής
14:50
Η Ιαπωνία διαθέτει τέσσερις... Bundesligaτους παίκτες στην 11άδα της κι άλλους τρεις στον πάγκο, με ό,τι μπορεί αυτό να σημαίνει για την εκβαση της αναμέτρησης... by Σπύρος Σιαμπλής
14:51
Η Γερμανία από την άλλη, μετράει 13 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μόλις δύο ήττες σε 19 πρεμιέρες της σε Παγκόσμια Κύπελλα! by Σπύρος Σιαμπλής
14:54
Σχεδόν κατάμεστες είναι οι κερκίδες του γηπέδου «Χαλίφα»...
by Σπύρος Σιαμπλής
14:55
Δείτε πλάνα από την προσθέρμανση των Γερμανών...
14:57
Ολοκληρώθηκε το τελετουργικό με τους εθνικούς ύμνους και την παρουσίαση των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
14:59
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
15:00
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με την Γερμανία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
15:04
2' Κατά μέτωπο προσπάθεια του Γκνάμπρι, κόβεται έξω από την μεγάλη περιοχή της Ιαπωνίας. by Σπύρος Σιαμπλής
15:04
5' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την Ιαπωνία. by Σπύρος Σιαμπλής
15:05
5' Εκτέλεση του Καμάντα, από δεξιά, απομακρύνει εύκολα ο Γκνάμπρι. by Σπύρος Σιαμπλής
15:08
8' Υποδειγματική αντεπίθεση της Ιαπωνίας, που σκοράρει με τον Μαέντα, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ! by Σπύρος Σιαμπλής
15:08
Σωστή απόφαση, εμφανώς εκτεθειμένος ο σκόρερ των «σαμουράι»... by Σπύρος Σιαμπλής
15:14
13' Πρώτη προσπάθεια για την Γερμανία, με το σουτ του Κίμιχ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:15
16' Κόρνερ για τη Γερμανία από αριστερά. by Σπύρος Σιαμπλής
15:16
16' Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, με την εκτέλεση του Κίμιχ, στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Ρίντιγκερ παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
15:20
20' Ωραία συνεργασία των τυπικά γηπεδούχων, με το τακουνάκι του Ράουμ για τον Μουσιάλα και το δυνατό σουτ του Κίμιχ, το οποίο αποκρούει στην δεξιά του γωνία ο Γκόντα! Ενώ στη συνέχεια ο Γκιντογκάν υποδεικνύεται οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:21
22' Λάθος του Σλότερμπεκ, ο Μαέντα φεύγει από δεξιά, αλλά ο Ρίντιγκερ διώχνει σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:22
22' Κεφαλιά του Ιτακούρα, στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
15:24
25' Διακοπή στο ματς για να εξεταστεί η τελευταία φάση, για χέρι-πέναλτι... Δεν δίνεται κάτι τελικά. by Σπύρος Σιαμπλής
15:28
28' Πολύ ωραία συνεργασία των παικτών της Γερμανίας, λανθασμένη ωστόσο η επιλογή του Γκιντογκάν να σουτάρει έξω από την περιοχή κι ενώ ο Ράουμ είναι αμαρκάριστος πάνω αριστερά... by Σπύρος Σιαμπλής
15:30
29' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη «νατσιονάλμανσαφτ» να ανοίξει το σκορ, ξανά με τον Γκιντογκάν να σουτάρει με δύναμη, αλλά τη μπάλα να κοντράρει πάνω σε αντίπαλο! by Σπύρος Σιαμπλής
15:31
31' Πέναλτι για την Γερμανία! Το κερδίζει ο Ράουμ από τον Γκόντα... by Σπύρος Σιαμπλής
15:31
Όλα ξεκίνησαν από την εκπληκτική διαγώνια μπαλιά του Κίμιχ για τον συμπαίκτη του! by Σπύρος Σιαμπλής
15:33
33' Γκολ, 1-0 η Γερμανία! Ο Γκιντογκάν ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας τον Γκόντα στην απέναντι γωνία και ανοίγοντας το σκορ... by Σπύρος Σιαμπλής
15:35
36' Κόρνερ για την Ιαπωνία, από δεξιά, περνάει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
15:39
38' Προσπάθεια του Μουσιάλα, ανεπιτυχής. by Σπύρος Σιαμπλής
15:45
44' Ατομική ενέργεια του Μουσιάλα, στο όριο της μεγάλης περιοχής, το σουτ του περνάει όμως ψηλά άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
15:45
45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, απολύτως λογικά. by Σπύρος Σιαμπλής
15:49
45'+4' Η Γερμανία σκοράρει με τον Χάφερτς σε κενή εστία, μετά από γύρισμα του Γκνάμπρι, αλλά το τέρμα ορθώς δεν μετράει τελικά με τη χρήση VAR... by Σπύρος Σιαμπλής
15:53
45'+6' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τη Γερμανία να προηγείται της Ιαπωνίας χάρη στο πέναλτι του Γκιντογκάν. by Σπύρος Σιαμπλής
15:55
Απόλυτα δίκαιο το προβάδισμα της ομάδας του Χάνζι Φλικ, καθώς από το 15' και μετά πήρε τα ηνία του ματς, ενώ σταδιακά έβγαζε μια κυριαρχική εικόνα, απέναντι σε μια Ιαπωνία η οποία δεν κατάφερε να την αιφνιδιάσει και υποχρεώθηκε σε παθητικό ρόλο. Οι 12 τελικές της Γερμανίας σε 45' μαερτυρούν του λόγου το αληθές, αλλά μην ξεχνάμε ότι το ματς είναι ακόμα στο «ρευστό» 1-0! by Σπύρος Σιαμπλής
16:06
Αλλαγή για την Ιαπωνία, Τομιγιάσου αντι του Κούμπο. by Σπύρος Σιαμπλής
16:06
Ίδια 11αδα για τη Γερμανία στην επαναληψη. by Σπύρος Σιαμπλής
16:06
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Ιαπωνία στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:09
47' Ευκαιρία για τη Γερμανία, με τον Μίλερ να δημιουργεί για τον Γκναμπρι, που πήρε τον διάδρομο από δεξιά, σούταρε από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι και πέρασε άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
16:11
50' Σουτ του Καμάντα μέσα από την πεςριχοή, κόρνερ για την Ιαπωνία, το οποίο περνάει χωρίς αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:12
51' Τρομερή ατομική ενέργεια, σε μικρό χώρο, του Μουσιάλα, που περνάει... πέντε αντιπάλους, σουτάρει, αλλά ψηλά και άστοχα! by Σπύρος Σιαμπλής
16:19
57' Διπλή αλλαγή για τους «σαμουράι». Ασάνο και Μιτόμα στο ματς αντί των Μαέντα και Ναγκστόμο αντίστοιχα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:21
60' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιτρία για την Γερμανία, με την προσπάθεια του Γκιντογκάν να σταματαει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Γκόντα! by Σπύρος Σιαμπλής
16:22
61' Γρήγορη αντεπίθεση για την Ιαπωνία, ωστόσο το σουτ του Ασάνο απο θέση μέσα αριστερά περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:27
66' Kόρνερ για την Ιαπωνία, κεφαλιά του Ιτακούρα στο δεύτερο δοκάρι, απομακρύνει στη συνέχεια ο Σλότερμπεκ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:29
67' Διπλή αλλαγή για τη Γερμανία. Γκορέτσκα και Χόφμαν μπαίνουν αντί των Μίλερ και Γκιντογκάν. by Σπύρος Σιαμπλής
16:30
69' Μια ακόμα καλή στιγμή για τους «φιλοξενούμενους», με την προσπάθεια του Ασάνο, που κοντράρει ο Ρίντιγκερ σε κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:32
71' Απίστευτη φάση διαρκείας, με τον Γκόντα να νικάει αρχικά τον Χόφμαν καισ τη συνέχεια δύο φορές τον Γκνάμπρι, σε κεφα΄λιά και σουτ του άσου της Μπάγερν, διατηρώντας το 1-0! by Σπύρος Σιαμπλής
16:33
71' Ντοάν αντί Τανάκα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:35
73' Τεράστια ευκαιρία για την Ιαπωνία να ισοφαρίσει, με τον Ν΄/οιερ να αποκρούει με το ένα χέρι το σουτ του Ίτο μέσα από την μικρή περιοχή καιι στη συνέχεια τον Σακάι να αστοχεί απελπιστικά! by Σπύρος Σιαμπλής
16:37
75' Μιναμίνο αντί του Σακάι. by Σπύρος Σιαμπλής
16:37
75' Γκολ, 1-1 η Ιαπωνία by Σπύρος Σιαμπλής
16:40
Η Γερμανία είχε δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες τις οποίες σπατάλησε και τιμωρήθηκε από την Ιαπωνία. Στο 75' Μιτόμα γύρισε από αριστερά την μπάλα, ο Νόιερ απέκρουσε ασθενώς και ο Ντοάν (που παρεμπιπτόντως παίζει στη Φράιμπουργκ) έκανε το 1-1. by Σπύρος Σιαμπλής
16:42
Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς... by Σπύρος Σιαμπλής
16:44
83' Γκολ, 1-2 η Ιαπωνία! Το απόλυτο σοκ για τους Γερμανούς! Ο Ασάνο φεύγει στην πλάτη της άμυνας των πάντσερ μετά από βαθιά μπαλιά, μπαίνει διαγώνια στην περιοχή και με τελείωμα στον... ουρανό των διχτυών κάνει την ανατροπή! by Σπύρος Σιαμπλής
16:46
16:47
Έχουμε μικρή διακοπή, εξέταση για πιθανό πέναλτι υπέρ της Γερμανίας... by Σπύρος Σιαμπλής
16:47
87' Συνεχίζεται το ματς ένα λεπτό μετά! by Σπύρος Σιαμπλής
16:48
Ψάχνουν το γκολ για να γλιτώσουν τουλάχιστον την ήττα οι Γερμανοί, όλοι πίσω οι Ιάπωνες. by Σπύρος Σιαμπλής
16:50
90' Μέσα ο Μουκόκο, έξω ο Γκνάμπρι για τη Γερμανία. by Σπύρος Σιαμπλής
16:50
90' Κεφαλιά του Φίλκρουγκ, η μπάλα άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
16:51
7 λεπτά οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
16:51
Επτά λεπτά για να δούμε αν οι Γερμανοί θα καταφέρουν να σώσουν τουλάχιστον τον βαθμό! by Σπύρος Σιαμπλής
16:52
Στο έδαφος παίκτης της Ιαπωνίας με πρόβλημα... by Σπύρος Σιαμπλής
16:53
16:54
90'+3' Γύρισμα του Μουκόκο, ο Φίλρουγκ πέφτει και ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γιοσίντα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:54
Συνεχίζεται το ματς και πάλι... by Σπύρος Σιαμπλής
16:55
90'+4' Σουτ του Ρούντιγκερ, πολύ άουτ η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
16:56
90'+5' Φάση για τη Γερμανία! Κεφαλιά του Φίλκρουγκ, ο Γκορέτσκα από τα όρια της περιοχής δεν έκανε καλό τελείωμα και δεν βρήκε εστία! by Σπύρος Σιαμπλής
16:57
Ένα λεπτό ακόμα, ίσως και λίγο παραπάνω... by Σπύρος Σιαμπλής
16:57
90'+7' Φάουλ σε καλό σημείο για τους Γερμανούς, για ένα γέμισμα. Μπροστά και ο Νόιερ! by Σπύρος Σιαμπλής
16:58
90'+8' Παραλίγο την κεφαλιά ο Νόιερ, σε κόρνερ οι Ιάπωνες. by Σπύρος Σιαμπλής
17:00
Τέλος στο ματς! Η Ιαπωνία κάνει απίθανη ανατροπή κόντρα στη Γερμανία, επικρατώντας με 2-1! Απόλυτο σοκ για την ομάδα του Χάνζι Φλικ, απίστευτη νίκη για τους Ασιάτες! by Σπύρος Σιαμπλής
17:00
O Nτόαν στο 75' και ο Ασάνο στο 83' τα γκολ της ανατροπής, ο Γκιντογκάν με πέναλτι στο 31' είχε ανοίξει το σκορ... by Σπύρος Σιαμπλής