Κροατία-Καναδάς

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Κροατία-Καναδάς για τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

17:31
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
17:33
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Κροατία-Καναδάς, η οποία θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:34
Σέντρα στις 18:00. by Μανώλης Μουσουράκης
17:35
Το παιχνίδι διεξάγεται στο «Khalifa International Stadium» της Ντόχα, χωρητικότητας 40.000 θέσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
17:35
Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
17:36
Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς - Τζουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβαρντιόλ, Σόσα - Κόβατσιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς - Λιβάγια, Κράμαριτς, Πέρισιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
17:42
Βασικός για τη Χρβάτσκα ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια. Εν αντιθέσει με τον νυν στόπερ της «Ένωσης», Ντομαγκόι Βίντα, ο οποίος έμεινε εκτός αποστολής ελέω μυϊκού τραυματισμού. by Μανώλης Μουσουράκης
17:42
Στον πάγκο για την Κροατία: Γκρμπιτς, Ίβουσιτς, Στάνισιτς, Μπάρισιτς, Έρλιτς, Μάγιερ, Βλάσιτς, Πάσαλιτς, Πέτκοβιτς, Μπούντιμιρ, Όρσιτς, Σούταλο, Σούσιτς, Γιάκιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
17:42
Καναδάς (Τζον Χέρντμαν): Μπόριαν - Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ - Λαριέα, Χάνιτσον, Εουστάκιο, Ντέιβις - Μπιουκάναν, Ντέιβιντ, Λάριν. by Μανώλης Μουσουράκης
17:43
Στον πάγκο για τον Καναδά: Κλερ, Τζειμς Παντέμης, Αντεκούγκμπε, Πιετ, Φρέιζερ, Καβαλίνι, Χόιλετ, Ούγκμπο, Κέιγ, Κονέ, Οσόριο, Μίλαρ, Γουόδερσπουν, Κορνέλιους, Βάτερμαν. by Μανώλης Μουσουράκης
17:44
Να σημειωθεί ότι στον πάγκο για τους «κόκκινους» βρίσκονται ο Έλληνας ομογενής Τζειμς Παντέμης, όπως και ο Κορνέλιους του Παναιτωλικού. by Μανώλης Μουσουράκης
17:46
Οι Κροάτες στην πρεμιέρα τους έμειναν στο 0-0 κόντρα στο Μαρόκο, παιχνίδι στο οποίο περισσότερο απογοήτευσαν με την εμφάνισή τους. Πόσω μάλλον όταν φέρουν τον τίτλο των δευτεραθλητών κόσμου. Από την άλλη, οι Καναδοί παρά την ήττα τους (1-0) από το Βέλγιο, κέρδισαν τις εντυπώσεις. Η ομάδα του Τζον Χέρντμαν έφτιαχνε τη μία φάση μετά την άλλη, ωστόσο στο τέλος πλήρωσε την αναποτελεσματικότητά της (χαμένο πέναλτι του Αλφόνσο, μεταξύ άλλων) και τις αποφάσεις του Τζάνι Σικάζουε (με τους «κόκκινους διαβόλους» να σκοράρουν με τον Μπατσουαγί στο 44' στη μοναδική ορθολογική επίθεση που έβγαλαν στο πρώτο ημίχρονο). by Μανώλης Μουσουράκης
17:48
Στο ματς που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, το Μαρόκο πήρε σπουδαία νίκη (0-2) επί του Βελγίου και έβαλε... φωτιά στον όμιλο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:50
Η βαθμολογία: 1. Μαρόκο 4 (2-0) 2. Βέλγιο 3 (1-2) 3. Κροατία 1 (0-0) 4. Καναδάς 0 (0-1) by Μανώλης Μουσουράκης
17:51
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ουρουγουανός Αντρές Ματόντε. by Μανώλης Μουσουράκης
17:53
Να σημειωθεί ότι ο Χέρντμαν... τόνωσε ιδιαίτερα το κλίμα πριν την αναμέτρηση των δύο ομάδων, κάτι που δεν έμεινε αναπάντητο από τον κροατικό Τύπο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:53
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
18:01
2' ΓΚΟΛ για τον Καναδά! 0-1! Σκόρερ ο Ντέιβις! Ο Ντέιβις σκοράρει με τρομερή καρφωτή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Μπιουκάναν από δεξιά. Ωραίο build up από πίσω! by Μανώλης Μουσουράκης
18:03
«Καυτό» ξεκίνημα από τον Καναδά, ο οποίος ταυτόχρονα σημειώνει το πρώτο του γκολ σε τελική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου. by Μανώλης Μουσουράκης
18:07
18:08
Τρομερά τρεξίματα από τους παίκτες του Καναδά. by Μανώλης Μουσουράκης
18:09
9' Ο Λάριν βρέθηκε ενώπιον του Λιβάκοβιτς, αλλά σηκώθηκε σημαιάκι. Σωστή απόφαση. by Μανώλης Μουσουράκης
18:10
10' Κακό γύρισμα από τον Πέρισιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:11
11' Ωραία μπούκα από τον Πέρισιτς, κερδίζει το κόρνερ από την παρέμβαση του Τζόνστον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:11
18:14
Προσπαθεί να απαντήσει η Κροατία, αλλά ο Καναδάς δείχνει να ελέγχει. by Μανώλης Μουσουράκης
18:15
Πρεσάρει ψηλά ο Καναδάς και δυσκολεύει την κυκλοφορία των Κροατών. by Μανώλης Μουσουράκης
18:17
17' Σέντρα από τον Σόσα, απομακρύνει ο Μπόριαν. Εν συνεχεία, υποπίπτει σε φάουλ ο Πέρισιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:18
18' Πήγε να βγει τρομερή συνεργασία μεταξύ Μπιουκάναν και Λάριν, αλλά το πάτημα του τελευταίου δεν ήταν αποτελεσματικό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:19
18:20
20' Έφυγε σαν σφαίρα στην αντεπίθεση ο Ντέιβις, αλλά δεν είναι καλή η μεταβίβασή του. by Μανώλης Μουσουράκης
18:22
22' Στιγμή για την Κροατία. Ο Λιβάγια δεν μπορεί να πιάσει γεμάτα την προβολή μετά το πέρασμα του Κόβασιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:26
26' Η μπάλα στα δίχτυα από την Κροατία, αλλά παραμένει το 0-1! Ο Κράμαριτς νίκησε τον Μπόριαν, έπειτα από μπαλιά του Λιβάγια, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:30
18:30
31' Στατική φάση για τον Καναδά. Ευκαιρία για ένα γέμισμα. Απομακρύνει η άμυνα της Κροατίας. by Μανώλης Μουσουράκης
18:32
32' Πήγε να βγει φάση για την Κροατία με τον Πέρισιτς, αλλά αφενός ο άσος της Τότεναμ καθυστέρησε, αφετέρου καθάρισε ωραία ο Μπιουκάναν. by Μανώλης Μουσουράκης
18:33
18:36
35' Φάση για την Κροατία. Κάθετο πέρασμα του Μπρόζοβιτς στον Λιβάγια, με τον Μπόριαν να αποκρούει το σουτ που έπιασε ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ στο μεταξύ τους τετ-α-τετ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:36
36' ΓΚΟΛ η Κροατία! 1-1! Ο Κράμαριτς έγινε αποδέκτης της μπάλας από έξυπνη μπαλιά του Πέρισιτς και εκτέλεσε τον Μπόριαν από δύσκολη γωνία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:38
Η Κροατία εξαργυρώνει το καλό της διάστημα. Η αλήθεια είναι ότι είχε ανέβει αρκετά τα τελευταία λεπτά! by Μανώλης Μουσουράκης
18:38
18:39
39' Ευκαιρία για την Κροατία σε αντεπίθεση με τον Κράμαριτς, ο οποίος όμως καθυστερεί χαρακτηριστικά... by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
18:44
44΄ ΓΚΟΛ η Κροατία! 2-1! Σκόρερ ο Λιβάγια με τρομερή σουτάρα εκτός περιοχής! Η μπάλα καρφώνεται στην κάτω δεξιά γωνία της εστίας του Μπόριαν. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τρέχουμε το πρώτο εξ αυτών. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
45'+2' Ευκαιρία για την Κροατία. Σουτ του Κράμαριτς εκτός περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:48
Η Κροατία κάνει ό, τι θέλει εδώ και ένα τέταρτο. Από την άλλη, η άμυνα του Καναδά παραπαίει... by Μανώλης Μουσουράκης
18:50
45'+4' Επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά, διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Μίλερ. Κάθε αντεπίθεση της Κροατίας «μυρίζει» γκολ! by Μανώλης Μουσουράκης
18:50
18:50
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Κροατία θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-1. Οι Καναδοί μπήκαν φουριόζοι ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2' με την κεφαλιά του Ντέιβις, έχοντας κι άλλες στιγμές εν συνεχεία. Ωστόσο, μετά το 25' η Χβάρτσκα άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς φτάνοντας στην ολική ανατροπή με τους Κράμαριτς (36') και Λιβάγια (44'). by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
19:04
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:06
Διπλή αλλαγή για τον Καναδά: Οι Κονέ και Οσόριο στις θέσεις των Λάριν και Εουστάκιο. Χωρίς αλλαγή η Κροατία. by Μανώλης Μουσουράκης
19:06
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
49' Φάση για τον Καναδά. Υπέροχο σουτ εκτός περιοχής από τον Οσόριο, φεύγει ξυστά από το δεξί δοκάρι! by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
51' Στιγμή για την Κροατία. Δε προλαβαίνει να κάνει την προβολή ο Λιβάγια, ύστερα από γύρισμα από αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
52' Κίτρινη στον Μπιουκάναν για μαρκάρισμα από πίσω. by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
Ο Καναδάς ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Υπενθυμίζεται ότι εάν ηττηθεί σήμερα, αποκλείεται και μαθηματικά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
54' Μεγάλη ευκαιρία για την Κροατία! Ωραίο γύρισμα του Μόντριτς στο ύψος του πέναλτι, ο Κράμαριτς σημαδεύει στη δεξιά κάτω γωνία, αλλά ο Μπόριαν αποκρούει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
56' Φάση για τον Καναδά! Ωραίο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής από τον Ντέιβιντ, με τον Λιβάκοβιτς να διώχνει σε κόρνερ με δυσκολία! by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
56' Κίτρινη κάρτα στον Λόβρεν για μαρκάρισμα στην προηγούμενη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
Πάνω-κάτω η μπάλα! by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
19:20
60' Αλλαγή για την Κροατία. Ο Λιβάγια θα παραχωρήσει τη θέση του στον Πέτκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
Σε κάθε περίπτωση, εξαιρετικό ματς από τον Λιβάγια! Κι όχι μόνο για το γκολ... Ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Κροατών. by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
62' Ο Χόιλετ στη θέση του Λαρέια για τον Καναδά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
62' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Καναδά! Λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, προς τη γωνία. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Πάνω στο τείχος η μπάλα μετά την απευθείας εκτέλεση του Ντέιβις. by Μανώλης Μουσουράκης
19:29
19:29
19:30
70' ΓΚΟΛ η Κροατία! 3-1! Σκόρερ ο Κράμαριτς! Ο επιθετικός της Χβάρτσκα κατεβάζει στην «καρδιά» της περιοχής (ύστερα από γέμισμα του Πέρισιτς που έχει δύο ασίστ), πλασάροντας ιδανικά για το 1-3! by Μανώλης Μουσουράκης
19:35
72' Ο Βλάσιτς στη θέση του Κράμαριτς για την Κροατία και ο Αντεκούμπε σ' εκείνη του Χάνιτσον για τον Καναδά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:39
78' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Κροατία. Ο Μπόριαν απέκρουσε το σουτ του Μπρόζοβιτς. Πρώτα όμως οι Κροάτες είχαν καθυστερήσει χαρακτηριστικά στην αντίπαλη περιοχή. by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
19:45
85' Αψιμαχία μεταξύ Μίλερ και Μόντριτς. Έληξε με μία κίτρινη στον καθένα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
87' Τριπλή αλλαγή για την Κροατία: Έξω οι Πέρισιτς, Μόντριτς και Κόβασιτς. Μέσα οι Πάσαλιτς, Μάγερ και Όρσιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:50
90' Πλασέ του Όρσιτς από τη ημικύκλιο της περιοχής, μπλόκαρε ο Μπόριαν εύκολα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις by Μανώλης Μουσουράκης
19:53
90'+2' Σουτ του Χόιλετ στα σώματα by Μανώλης Μουσουράκης
19:53
90'+3' Νέο σουτ του Χόιλετ, η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Λιβάκοβιτς by Μανώλης Μουσουράκης
19:54
90'+4' ΓΚΟΛ η Κροατία, 4-1! Ο Μίλερ πούλησε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Όρσιτς κουβάλησε την μπάλα και σέρβιρε στον Μάγερ που πλάσαρε από κοντά. Συνδυάστηκαν οι δύο νεοεισελθόντες. by Μανώλης Μουσουράκης
19:57

Τέλος στο ματς: Κροατία-Καναδάς 4-1!

Η ομάδα του Χέρντμαν προηγήθηκε μόλις στο 2’ με τον Ντέιβις, αλλά στη συνέχεια μίλησε η Κροατία. Δύο γκολ πέτυχε ο Κράμαριτς (36', 70'), ένα σημείωσε ο Λιβάγια (44'), ο οποίος είχε πολύ καλή απόδοση. Σκόραρε στο τέλος ο Μάγερ (90'+4') by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
Έτσι, η Χρβάτσκα -που απάντησε και στις... ιδιαίτερες προτροπές του Τζον Χέρντμαν- ανέβηκε στην κορυφή, πιάνοντας στους τέσσερις βαθμούς το Μαρόκο και είναι στο +1 από το 3ο Βέλγιο, το οποίο υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική. Μάλιστα, θα περάσει ακόμα και με ήττα -εάν ο Καναδάς επικρατήσει του Μαρόκου χωρίς να υπεκαλυφθεί η υπέρ της διαφορά τερμάτων (+3 αντί του +2)- ή με ισοπαλία, ενώ συνολικά έχει το προβάδισμα για την πρώτη θέση λόγω παραγωγικότητας. Αυτά από εμάς, καλό σας βράδυ. by Μανώλης Μουσουράκης