Τυνησία-Γαλλία

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τη 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Μουντιάλ 2022.

16:37
Καλησπέρα σας. by Μανώλης Μουσουράκης
16:38
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Τυνησία-Γαλλία για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου. by Μανώλης Μουσουράκης
16:39
Η βαθμολογία του τέταρτου ομίλου: 1. Γαλλία 6 (6-2) 2. Αυστραλία 3 (2-4) 3. Δανία 1 (1-2) 4. Τυνησία 1 (0-1) by Μανώλης Μουσουράκης
16:42
Η Γαλλία έχει επιβεβαιώσει τον τίτλο του μεγάλου φαβορί του ομίλου και με το 2/2 (τελευταίο το 2-1 επί της Δανίας) έχουν εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στους «16». Μάλιστα, έχει «αγκαλιάσει» και την πρώτη θέση, την οποία θα χάσει μόνο εάν ηττηθεί σήμερα και η Αυστραλία αφενός επικρατήσει της Δανίας, αφετέρου υπερκαλύψει τη μεταξύ τους διαφορά τερμάτων. by Μανώλης Μουσουράκης
16:42
Από την άλλη, η Τυνησία κυνηγά ένα μικρό... θαύμα. Καταρχάς, να πετύχει το πρώτο της τέρμα στη διοργάνωση. Από εκεί και πέρα, περνάει εάν νικήσει τη Γαλλία και είτε έρθει «Χ» στο άλλο παιχνίδι είτε να επικρατήσει η Δανία αλλά να υπερτερεί εναντίον της στα κριτήρια ισοβαθμίας (πρώτο η διαφορά τερμάτων). Προέρχεται από την ήττα (0-1) από την Αυστραλία. by Μανώλης Μουσουράκης
16:43
Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων. Φουλ ροτέισον από τον Ντεσάν, βασικός ο Κεσχρίντα του Ατρομήτου για τους Αφρικανούς. by Μανώλης Μουσουράκης
16:45
Γαλλία (Nτιντιέ Ντεσάν): Μανταντά - Ντισασί, Βαράν, Κονατέ, Καμβινγκά - Τσουαμενί, Φοφανά - Γκεντουζί, Βερετού, Κομάν - Μουανί. by Μανώλης Μουσουράκης
16:46
Τυνησία (Τζαλέλ Καντρί): Nτάμεν - Γκαντρί, Μεριά, Ταϊμπί - Κεσχρίντα, Μααλουί, Σχιρί, Λαϊντουνί- Σλιμάνε, Μπεν Ρομντανί, Καζρί. by Μανώλης Μουσουράκης
16:47
Το παιχνίδι ξεκινά στις 17:00 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τον ANT1. by Μανώλης Μουσουράκης
16:48
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αυστραλός Ματ Κόνγκερ. by Μανώλης Μουσουράκης
16:48
Ο αγώνας διεξάγεται στο «Education City Stadium» στην Αλ Ραγιάν, χωρητικότητας 45.000 θέσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
16:52
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:54
Υπενθυμίζεται ότι στη φάση των «16», ο τέταρτος όμιλος διασταυρώνεται με τον τρίτο, της Αργεντινής και της Πολωνίας. Το βράδυ στις 21:00 έχουμε και το... μπρα ντε φερ μεταξύ Μέσι και Λεβαντόφσκι. Η βαθμολογία στον 3ο όμιλο: 1. Πολωνία 4 (2-0) 2. Αργεντινή 3 (3-2) 3. Σαουδική Αραβία 3 (2-3) 4. Μεξικό 1 (0-2) by Μανώλης Μουσουράκης
17:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
17:04
4' Προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν στην κόντρα οι Τυνήσιοι, αντέδρασε σωστά η άμυνα της Γαλλίας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:08
Έχουν μπει καλά οι Τυνήσιοι, οι οποίοι παίζουν κυρίως από τα αριστερά με τον Μπεν Ρομντανί. by Μανώλης Μουσουράκης
17:08
8' Ακυρώνεται γκολ της Τυνησίας για οφσάιντ! Ύστερα από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ο Γκαντρί πετάχτηκε κι έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, σηκώθηκε αμέσως το σημαιάκι. Σωστή απόφαση, ήταν μισό σώμα μπροστά. by Μανώλης Μουσουράκης
17:10
Όπως και να 'χει, επιβεβαιώνεται ότι οι τυπικά γηπεδούχοι έχουν μπει καλύτερα στο ξεκίνημα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:12
12' Ωραία σέντρα του Κεσχρίντα, κόρνερ για την Τυνησία. by Μανώλης Μουσουράκης
17:12
17:13
17:14
13' Πτώση του Καζρί στην περιοχή της Γαλλίας, «παίζετε». Όντως δεν φαίνεται να έχει υποπέσει σε κάποια παράβαση ο Κονατέ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:16
16' Τρομερή ποδιά του Λαϊντουνί στον Καμαβινγκά... by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
Πιέζει η Τυνησία! Η Γαλλία δεν υπάρχει επιθετικά.... by Μανώλης Μουσουράκης
17:24
Στο 0-0 το άλλο παιχνίδι. Θεωρητικά, με ένα γκολ η Τυνησία περνά ως δεύτερη πίσω από τη Γαλλία. by Μανώλης Μουσουράκης
17:25
17:26
25' Φάση για τη Γαλλία, η πρώτη της στο ματς. Ωραία αντεπίθεση και πέρασμα του Φοφανά στον Κομάν, με τον τελευταίο να μην πιάνει καλό σουτ από τη δύσκολη γωνία που επιχείρησε. by Μανώλης Μουσουράκης
17:28
28' Κίτρινη κάρτα στον Κεσχρίντα για μαρκάρισμα από πίσω στον Καμαβινγκά. by Μανώλης Μουσουράκης
17:30
17:31
31' Παράλληλο γύρισμα του Κεσχρίντα από δεξιά, κερδίζει το κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:32
Καλή η παρουσία του δεξιού μπακ του Ατρομήτου, με αρκετά ανεβάσματα και προσπάθειες μέχρι στιγμής. Εξάλλου, έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και απέναντι στην Αυστραλία, όπου αγωνίστηκε ως αλλαγή. by Μανώλης Μουσουράκης
17:34
17:35
Οι Τυνήσιοι δεν έχουν αξιοποιήσει τις στατικές φάσεις. Μεταξύ άλλων, έχουν πέντε κόρνερ. Υπενθυμίζεται ότι σκόραραν μετά από εκτέλεση φάουλ στο 8', αλλά ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:36
35' Στιγμή για την Τυνησία. Μακρινό σουτ του Καζρί, διώχνει σε κόρνερ ο Μανταντά. by Μανώλης Μουσουράκης
17:41
Έχει αρχίσει να αναλαμβάνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες η Γαλλία. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο βέβαια. by Μανώλης Μουσουράκης
17:43
42' Επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Καζρί, έχει σηκωθεί όμως και το σημαιάκι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:43
17:46
Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:48
45'+2' Στιγμές για Γαλλία και Τυνησία. Αρχικά, ο Φοφανά απελευθερώθηκε κι έπιασε σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε. Στα καπάκια οι «μπλε» έτρεξαν αντεπίθεση, με το μακρινό τελείωμα του Καζρί να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:49
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα πάνω στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια η Τυνησία, η οποία βέβαια θέλει γκολ (και το κατάλληλο αποτέλεσμα στο άλλο ματς, όπως το 0-0 που είναι τώρα) για να προκριθεί. by Μανώλης Μουσουράκης
17:51
17:51
18:02
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. Χωρίς αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
18:02
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:10
52' Φάση για την Τυνησία. Ο Λαϊντουνί κλέβει -με την υποψία φάουλ- στην περιοχή της Γαλλίας, πιάνει και το σουτ που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:12
18:12
18:15
56' ΓΚΟΛ η Τυνησία! 1-0! Ο Καζρί προβαίνει σε τρομερή ατομική ενέργεια, περνά δυο και τρεις παίκτες, πατά περιοχή και με ωραίο πλασέ ανοίγει το σκορ. Αυτό είναι το πρώτο γκολ της Τυνησίας στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο. Μ' αυτά τα σκορ στα δύο ματς (στο 0-0 ακόμη το άλλο) η Τυνησία περνά ως δεύτερη πίσω από τη Γαλλία. Να σημειωθεί ότι στη φάση του γκολ τραυματίστηκε ο Καζρί, με αποτέλεσμα να γίνει αναγκαστική αλλαγή! Στη θέση του ο Τζεμπαλί. by Μανώλης Μουσουράκης
18:19
Η Αυστραλία ανοίγει το σκορ κόντρα στη Δανία! by Μανώλης Μουσουράκης
18:20
Τρομερή ατμόσφαιρα στο γήπεδο από τους Τυνήσιους! by Μανώλης Μουσουράκης
18:21
63' Τριπλή αλλαγή για τη Γαλλία: Οι Εμπαπέ, Ραμπιό και Σαλιμπά στις θέσεις των Κομάν, Βερετού και Βαράν. by Μανώλης Μουσουράκης
18:22
18:26
18:31
73' Ο Γκριεζμάν στη θέση του Φοφανά για τη Γαλλία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:33
74' Ο Τσααλαλί στη θέση του Μπεν Ρομντανέ για την Τυνησία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:34
Τελική ευθεία και στους δύο αγώνες. Η Τυνησία πλησιάζει στη νίκη, η οποία βέβαια -εάν δεν αλλάξει κάτι στο άλλο παιχνίδι- θα είναι δώρον άδωρον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:39
79' Ο Ντεμπελέ αντί του Γκεντουζί. by Μανώλης Μουσουράκης
18:40
82' Σουτ του Ντεμπελέ εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Ντάμεν. Έχει ανέβει η Γαλλία μετά τις αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
Σαν να έχουν απογοητευτεί οι Τυνήσιοι... by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
85' Φάση για τη Γαλλία. Γύρισμα του Ντεμπελέ, πιάνει το μονοκόμματο σουτ ο Ραμπιό, το οποίο πέρασε άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
89' Φάση για τη Γαλλία. Τρομερή ατομική ενέργεια από τον Εμπαπέ, πέρασε δύο παίκτες, αλλά αποκρούστηκε το σουτ του. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
Πιέζει για την ισοφάριση η Γαλλία! Έχουν δώσει πνοή οι Εμπαπέ-Ντεμπελέ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:48
Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:50
90'+3' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Γαλλία. Περνά ανεκμετάλλευτο, στο τείχος η εκτέλεση του Εμπαπέ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
Με τα... τηλέφωνα στο χέρι οι Τυνήσιοι για να δουν τι συμβαίνει στο άλλο παιχνίδι. Παραμένει το 1-0 υπέρ της Αυστραλίας. Με ένα γκολ της Δανίας περνά η Τυνησία! Στο 4ο από τα 6 λεπτά που έχουν δοθεί. by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
Εδώ βρισκόμαστε στο 6'. by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
Και οι παίκτες της Τυνησίας στον πάγκο με το κινητό στο χέρι! Θρίλερ! by Μανώλης Μουσουράκης
18:57
90'+8' ΓΚΟΛ η Γαλλία! 1-1! Σκόρερ ο Γκριεζμάν με σουτ στην κίνηση! by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
Θα εξεταστεί η φάση για πιθανό οφσάιντ! by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
Εντωμεταξύ έχει ολοκληρωθεί το άλλο παιχνίδι, η Αυστραλία νίκησε 1-0 και προκρίθηκε! by Μανώλης Μουσουράκης
18:59
Δεν μετρά το γκολ! Οφσάιντ! Οι Τυνήσιοι πανηγυρίζουν, αλλά η ομάδα τους έχει αποκλειστεί ήδη. Όπως και να έχει τρομερές στιγμές! by Μανώλης Μουσουράκης
19:00
Πλέον στο 90'+13'. by Μανώλης Μουσουράκης
19:01
Τέλος! Η Τυνησία θα νικήσει 1-0, αλλά θα αποκλειστεί! Οι Τυνήσιοι παρόλα αυτά πανηγυρίζουν! Respect! Η Γαλλία παρά την ήττα περνά ως πρώτη! by Μανώλης Μουσουράκης