Κόστα Ρίκα-Γερμανία

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τη 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Μουντιάλ 2022.

20:37
Καλησπέρα σας! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:38
Μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την αναμέτρηση της Κόστα Ρίκα με τη Γερμανία, για την 3η και τελευταία αγωνιστική στον 5ο όμιλο του φετινού Μουντιάλ! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:41
Ο αγώνας έχει χαρακτήρα τελικού και για τις δύο ομάδες, με τη Γερμανία να ψάχνει νίκη με τουλάχιστον δύο γκολ διαφορά και να μην νικήσει η Ιαπωνία την Ισπανία, για να πάρει και την πρόκριση στη φάση των «16». Αν οι Ασιάτες νικήσουν, οι Γερμανοί πρέπει να καλύψουν τη μεγάλη διαφορά τερμάτων που έχουν με την Ισπανία. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:42
Από την άλλη, η Κόστα Ρίκα θέλει και εκείνη νίκη για να προκριθεί, ενώ μπορεί να αρκεστεί στην ισοπαλία, σε περίπτωση που η Ιαπωνία ηττηθεί από τους Ισπανούς. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:43
Η βαθμολογία του ομίλου: 1. Ισπανία 4 (8-1) 2. Ιαπωνία 3 (2-2) 3. Κόστα Ρίκα 3 (1-7) 4. Γερμανία 1 (2-3) by Δημήτρης Παπαδήμας
20:47
Η συγκεκριμένη αναμέτρηση είναι ιστορική, καθώς αποτελεί την πρώτη στην ιστορία των Παγκόσμιων Κυπέλλων, στην οποία θα σφυρίξει γυναίκα διαιτητής. Ο λόγος για τη Γαλλίδα, Στεφανί Φραπάρ, η οποία θα έχει για βοηθούς τις Μπακ και Ντίαζ! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:48
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων: Κόστα Ρίκα (Σουάρες, 5-4-1): Νάβας - Φούλερ, Ντουάρτε, Γουότσον, Βάργκας, Οβιέδο - Αγκιλέρα, Μπόρζες, Τεχέδα, Κάμπελ - Βενεγκας Γερμανία (Φλικ, 4-2-3-1): Νόιερ - Κίμιχ, Ζίλε, Ρίντιγκερ, Ράουμ - Γκορέτσκα, Γκιντιγκάν - Γκνάμπρι, Μουσιάλα, Σανέ - Μίλερ by Δημήτρης Παπαδήμας
20:49
Η Γερμανία έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης με το ισόπαλο 1-1 κόντρα στην Ισπανία: by Δημήτρης Παπαδήμας
20:49
Από την άλλη, η Κόστα Ρίκα έρχεται από τη μεγάλη νίκη της με 1-0 κόντρα στην Ιαπωνία: by Δημήτρης Παπαδήμας
20:51
20:51
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο του «Al Bayt Stadium»! by Δημήτρης Παπαδήμας
20:54
Έφτασε η ώρα για την καθιερωμένη ανάκρουση των εθνικών ύμνων. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:57
Επτά από τους έντεκα ποδοσφαιριστές που βρίσκονται στην αρχική ενδεκάδα της Γερμανίας, αγωνίζονται στην Μπάγερν Μονάχου. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:58
Από την άλλη, για την Κόστα Ρίκα μόνο ο Κέιλορ Νάβας αγωνίζεται σε ομάδα της Ευρώπης. by Δημήτρης Παπαδήμας
20:59
Να θυμίσουμε πως ο κεντρικός αμυντικός, Κάλβο, είναι τιμωρημένος για την Κόστα Ρίκα, αφού συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:00
Ο άλλοτε ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Ζοέλ Κάμπελ, πραγματοποιεί απόψε την εμφάνιση νούμερο 120 με την εθνική ομάδα της Κόστα Ρίκα! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:00
Όλα έτοιμα για τη σέντρα! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:00
Έναρξη της αναμέτρησης! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:03
3' Όπως αναμενόταν, η Γερμανία έχει μπει στο ματς με την πρωτοβουλία των κινήσεων. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:03
Ο Κίμιχ εκτέλεσε το πρώτο κόρνερ του αγώνα, έδιωξε εύκολα η άμυνα της Κόστα Ρίκα. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:04
3' Ο Νάβας είχε απάντηση σε μακρινό σουτ του Μουσιάλα. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:05
4' Ευκαιρία για τον Σανέ, δόθηκε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, by Δημήτρης Παπαδήμας
21:05
Ιστορική μέρα για τη Γαλλίδα ρέφερι, Στεφανί Φραπάρ: by Δημήτρης Παπαδήμας
21:06
6' Δεύτερο κόρνερ της Γερμανίας στο ματς. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:06
Δεν μπόρεσε ο Ρίντιγκερ να βάλει το πόδι του και να στείλει την μπάλα προς την εστία. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:07
7' Η Γερμανία κυριαρχεί και κυκλοφορεί την μπάλα γύρω από τη μεγάλη περιοχή των αντιπάλων της. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:08
8' Ο Μουσιάλα έκανε τρομερή ατομική προσπάθεια μέσα σε πολλούς αμυντικούς, αλλά δεν βρήκε χώρο για να σουτάρει. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:08
Ο Μίλερ έστρωσε στον Γκορέτσκα, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν κακό. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:09
9' Ευκαιρία για τη Γερμανία, μετά από σέντρα του Κίμιχ, η κεφαλιά-ψαράκι του Μίλερ πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νάβας. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:10
10' Γκοοολ για τη Γερμανία! Ο Μουσιάλα έδωσε την πάσα στον Ράουμ και εκείνος με σέντρα από αριστερά βρήκε τον Γκνάμπρι, ο οποίος με κεφαλιά δίνει από νωρίς προβάδισμα στη Γερμανία! 1-0. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:11
Τα «πάντσερ» μπαίνουν πολύ δυνατά στο ματς και μπαίνει από πολύ νωρίς σε θέση οδηγού. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:12
Η Ισπανία άνοιξε και εκείνη το σκορ κόντρα στην Ιαπωνία, με τον Μοράτα. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:15
14' Σέντρα του Κίμιχ και κεφαλιά του Γκορέτσκα, έδιωξε σε κόρνερ ο Νάβας. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:15
Οι Γερμανοί κυριαρχούν πλήρως και επισκέπτονται πολύ συχνά την περιοχή των Κοσταρικανών. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:16
Όπως είναι αυτή την στιγμή τα αποτελέσματα, η Γερμανία παίρνει την πρόκριση ως 2η από τον 5ο όμιλο, ενώ η Ισπανία παραμένει πρώτη. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:16
Η χαμένη ευκαιρία του Μίλερ: by Δημήτρης Παπαδήμας
21:17
Η κεφαλιά του Γκνάμπρι για το 1-0: by Δημήτρης Παπαδήμας
21:20
Ο Γκνάμπρι δευτερόλεπτα μετά την επίτευξη του γκολ του: Εικόνα live 21973176/62674.jpg by Δημήτρης Παπαδήμας
21:20
20' Η Γερμανία έχει ρίξει τον ρυθμό της στα τελευταία λεπτά. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:21
21' Κάθετη του Σανέ για τον Γκνάμπρι και γύρισμα του τελευταίου, απομάκρυνε η άμυνα της Κόστα Ρίκα. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:23
Η «απάντηση» του Νάβας στην κεφαλιά του Γκορέτσκα: by Δημήτρης Παπαδήμας
21:24
24' Η Κόστα Ρίκα δυσκολεύεται πάρα πολύ να περάσει το κέντρο. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:26
26' Η Γερμανία μπήκε ξανά με προϋποθέσεις στην περιοχή της Κόστα Ρίκα, αλλά ο Ράουμ ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:28
28' Πέμπτο κόρνερ για τους Γερμανούς. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:28
Απομάκρυνε με κεφαλιά ο Ντουάρτε. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:29
29' Σέντρα του Οβιέδο, ο Κάμπελ δεν κατάφερε να πιάσει το γυριστό που προσπάθησε. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:30
30' Ο Γκνάμπρι σούταρε πάνω στο σώμα του Γουάτσον, νέο κόρνερ για τη Γερμανία. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:31
Έδιωξε με κεφαλιά ο Βάργκας. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:33
33' Δεν αλλάζει το σκηνικό στο ματς, με τη Γερμανία να έχει συνεχώς την κατοχή και την Κόστα Ρίκα να αμύνεται μαζικά. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:35
35' Μακρινό και πολύ δυνατό σουτ του Κίμιχ, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Νάβας. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:37
36' Ευκαιρία για τη Γερμανία, μετά από ατομική ενέργεια και άστοχο πλασέ του Μουσιάλα. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:38
Ο Νόιερ πραγματοποιεί απόψε τη 19η εμφάνισή του σε Παγκόσμιο Κύπελλο και πλέον έχει τις περισσότερες από κάθε άλλον τερματοφύλακα! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:40
40' Μία ακόμα ευκαιρία για τη Γερμανία, με τον Γκνάμπρι να κάνει υπέροχη ντρίπλα και φαλτσαριστό πλασέ, η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νάβας. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:43
43' Μεγάλη ευκαιρία για την Κόστα Ρίκα, μετά από λάθος εκτίμηση της φάσης από Ράουμ και Ρίντιγκερ, ο Φούλερ βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:44
Η ενέργεια του Μουσιάλα νωρίτερα: by Δημήτρης Παπαδήμας
21:45
44' Ο Ζίλε κάνει και εκείνος λάθος μετά από σέντρα του Κάμπελ, αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να κάνει σουτ από πλεονεκτική θέση ο Βανέγκας. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:45
45' Ο Σανέ απέφυγε δύο αντιπάλους του και σούταρε με πολύ δύναμη, ψηλά άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:46
Μόλις ένα το λεπτό των καθυστερήσεων. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:47
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Κόστα Ρίκα-Γερμανία 0-1! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:49
Τα «πάντσερ» κυριάρχησαν, άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Γκνάμπρι στο 10' και έχασαν αρκετές ακόμα ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ενώ η Κόστα Ρίκα έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 43', μετά από διπλό λάθος των Ράουμ, Ρίντιγκερ και εντυπωσιακή επέμβαση του Νόιερ στο δυνατό σουτ του Φούλερ. όπως έχουν αυτή τη στιγμή τα αποτελέσματα στον 5ο όμιλο, προκρίνονται η Ισπανία ως 1η και η Γερμανία ως 2η. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:02
Για την Κόστα Ρίκα ο Σάλας πήρε τη θέση του Αγκιλέρα και για τη Γερμανία ο Κλόστερμαν πέρασε αντί του Γκορέτσκα. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:03
Επιστρέφει στο κέντρο ο Κίμιχ, με τον Κλόστερμαν να παίζει στο δεξί άκρο της άμυνας. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:04
Η Ιαπωνία ισοφάρισε την Ισπανία στο άλλο παιχνίδι! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:05
Με ισοπαλία στο άλλο ματς, η Γερμανία θέλει και δεύτερο γκολ για να προκριθεί. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:08
Η Ιαπωνία σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ της ακυρώθηκε για οφσάιντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:08
51' Η Γερμανία δεν έχει μπει με την ίδια όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:08
52' Ο Φούλερ βρήκε χώρο και σούταρε, πάνω στον Ζίλε. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:09
Μετά από έλεγχο στο VAR, το γκολ της Ιαπωνίας μέτρησε και πλέον προηγείται 2-1 της Ισπανίας! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:11
Πρώτοι πλέον στον όμιλο η Ιάπωνες, ενώ οι Γερμανοί ισοβαθμούν με τους Ισπανούς και θέλουν άλλα 6 γκολ για να πάρουν την πρόκριση. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:11
55' Αλλαγή για τη Γερμανία, Φίλκρουγκ αντί του Γκιντογκάν. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:12
56' Μακρινό σουτ του Σανέ πολύ άστοχο, ανεβάζει ξανά την πίεσή της η Γερμανία. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:14
58' Γκοοολ για την Κόστα Ρίκα!! Μετά από αντεπίθεση και σέντρα του Φούλερ, ο Γουότσον πήρε την κεφαλιά, ο Νόιερ απέκρουσε με αστάθεια και ο Τεχέδα από κοντά ισοφαρίζει σε 1-1! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:16
Απίστευτα πράγματα, με την Κόστα Ρίκα πλέον να έχει ξανά ελπίδες πρόκρισης! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:18
61' Δοκάρι για τη Γερμανία, μετά από διαγώνιο σουτ του Μουσιάλα. Στην επαναφορά ο Μουσιάλα σούταρε ξανά, ψηλά άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:18
62' Σουτ του Μίλερ, η μπάλα κόντραρε στον Οβιέδο και πέρασε κόρνερ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:19
62' Ευκαιρία για τη Γερμανία, μετά από σέντρα του Κίμιχ η Ρίντιγκερ με προβολή από κοντά στέλνει την μπάλα άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:19
Πιέζει ξανά ασφυκτικά η Γερμανία. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:23
66' Αλλαγές για τη Γερμανία, με τους Γκέτσε και Χάβερτς να αντικαθιστούν τους Μίλερ και Ράουμ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:24
68' Νέο δοκάρι για τη Γερμανία, με τον Μουσιάλα να σουτάρει στην αριστερή δοκό του Νάβας! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:24
Το γκολ της ισοφάρισης από την Κόστα Ρίκα: by Δημήτρης Παπαδήμας
22:24
Και το πρώτο δοκάρι του Μουσιάλα: by Δημήτρης Παπαδήμας
22:26
70' Γκοοοολ για την Κόστα Ρίκα!!! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βάργκας και φάση διαρκείας στην περιοχή της Γερμανίας, ο Βάργκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:29
73' Γκοοολ για τη Γερμανία! Λίγα λεπτά πριν την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Χάβερτς ξαναδίνει ζωή στη Γερμανία! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:31
Το 2-2 δεν φτάνει στη Γερμανία όμως, έτσι, η Ισπανία είναι εκείνη που παίρνει την πρόκριση πίσω από την Ισπανία. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:32
75' Ο Κάμπελ κάνει συρτό γύρισμα στην περιοχή της Γερμανίας, έδιωξε ο Ρίντιγκερ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:33
76' Τρομερή ευκαιρία για τη Γερμανία, με τον Νάβας να αποκρούει εξ επαφής με το κεφάλι του, κοντινό πλασέ του Φίλκρουγκ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:34
78' Ο Γουάστον έκοψε τον Γκνάμπρι πριν εκείνος εκτελέσει από πλεονεκτική θέση. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:35
78' Κίτρινη κάρτα στον Ντουάρτε. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:35
78' Μετά από κόρνερ του Κίμιχ, ο Γουάστον λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στο τέρμα της ομάδας του. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:37
Το δεύτερο γκολ της Κόστα Ρίκα: by Δημήτρης Παπαδήμας
22:39
82' Ο Ρίντιγκερ έκοψε με τάκλιν επικίνδυνη πάσα του Ματαρίτα. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:41
85' Γκοοολ για τη Γερμανία! Προβάδισμα ξανά για τα «πάντσερ», με τον Χαβερτς να σκοράρει ξανά, αυτή τη φορά μετά από σέντρα ακριβείας του Γκνάμπρι! 3-2. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:42
Αυτό δεν αρκεί στη Γερμανία, περιμένει ισοφάριση της Ισπανίας, ενώ ψάχνει και ένα ακόμα δικό της γκολ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:42
86' Ευκαιρία για τη Γερμανία, με τον Νάβας να λέει όχι σε διαγώνιο σουτ του Χάβερτς. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:45
89' Γκοοολ για τη Γερμανία! Μετά από σέντρα του Κίμιχ και κεφαλιά πάσα του Σανέ, ο Φίλκρουγκ από κοντά κάνει το 4-2. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:48
Το γκολ μέτρησε μετά έλεγχο του VAR και ενώ η διαιτητής άλλαξε το ακουστικό της. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:48
Δέκα τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:50
90'+3' Αλλαγές για την Κόστα Ρίκα, Κοντρέρας και Γουίλσον αντί των Οβιέδο και Τεχέδα. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:53
90'+6' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γερμανία, με τον Φίλκρουγκ να παίρνει κεφαλιά από κοντά, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:56
Εκτός συνέχειας η Γερμανία, νίκησε 2-1 την Ισπανία η Ιαπωνία και πήρε εκείνη την πρόκριση! by Δημήτρης Παπαδήμας