Παρακολουθήστε ζωντανά την αναμέτρηση για τους «16» του Μουντιάλ 2022.

16:32
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολούθησουμε την εξέλιξη της πρώτης χρονικά αναμέτρησης για τους «16» του Μουντιάλ του Κατάρ. by Αποστόλης Λιβάνιος
16:34
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 17:00 και θα διεξαχθεί στο Khalifa International Stadium, Ντόχα by Αποστόλης Λιβάνιος
16:34
Πάμε αρχικά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
16:35
Ολλανδία (Φαν Χάαλ/3-5-2): Νόπερτ - Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε - Ντάμφρις, Μπλιντ, Ντε Ρουν, Φρ. Ντε Γιονγκ, Κλάασεν - Χάκπο, Ντεπάι by Αποστόλης Λιβάνιος
16:35
ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχάλτερ/ 4-3-3): Τέρνερ - Ντεστ, Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον - Μούσα, Άνταμς, ΜακΚένι - Φερέιρα, Πούλισικ, Γουέα. by Αποστόλης Λιβάνιος
16:35
Διαιτητής θα είναι ο Βίλτον Περέιρα Σαμπάιο by Αποστόλης Λιβάνιος
16:37
Ο νικητής του συγκεκριμένου ζευγαριού θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το Αργεντινή-Αυστραλία (21:00) by Αποστόλης Λιβάνιος
16:38
Οι «Οράνιε» εξασφάλισαν μεν την 1η θέση στον 1ο όμιλο (μπροστά από Σενεγάλη, Εκουαδόρ και Κατάρ), αλλά δεν έχουν αφήσει γενικότερα καλές εντυπώσεις με τη συνολική τους παρουσία by Αποστόλης Λιβάνιος
16:38
Οι ΗΠΑ κατέλαβαν τη 2η θέση του 2ου γκρουπ (πίσω από την Αγγλία), επικρατώντας στον «τελικό» με το Ιράν (στον όμιλο και η Ουαλία) και συνολικά άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
16:42
Είναι ερωτηματικό η κατάσταση της Ολλανδίας, καθώς ταλαιπωρήθηκε από ίωση, με τους Ντε Γιόνγκ και Ντε Ρουν, που βρίσκονται στη βασική ενδεκάδα να είναι οι πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις, αλλά όπως φαίνεται όχι και οι μοναδικές. Ξεπέρασε το πρόβλημά του και παίζει ο Πούλισικ by Αποστόλης Λιβάνιος
16:44
by Αποστόλης Λιβάνιος
16:46
Κάτι λιγότερο από ένα τέταρτο για τη σέντρα by Αποστόλης Λιβάνιος
16:48
Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί πέντε φορές, αμφότερες σε φιλικό επίπεδο. Η Ολλανδία νίκησε στις τέσσερις πρώτες (από το 1998 μέχρι το 2010), με τις ΗΠΑ να επικρατούν στην τελευταία (2015). by Αποστόλης Λιβάνιος
16:52
Έτοιμες για την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες by Αποστόλης Λιβάνιος
17:02
3' Τεράστια ευκαιρία για τις ΗΠΑ. Ο Πούλισικ βρέθηκε σε θέση βολής, έπειτα από την επαναφορά των Αμερικανών με τον Άνταμς να γεμίζει, εκτέλεσε και ο Νόπερτ αντέδρασε εξαιρετικά και το έβγαλε. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:07
17:09
9' Προσπάθεια της Ολλανδίας με τον Ντεπάι να απειλήσει, έμεινε στη μέση η φάση, καθώς κόπηκε την ώρα που μπούκαρε στην περιοχή. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:09
17:09

10' ΓΚΟΛ η Ολλανδία, 1-0!

Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ντάμφρις έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ντεπάι περίπου από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:13
13' Απειλούν οι ΗΠΑ. Γύρισμα του Πούλισικ από τα αριστερά, έδιωξε όπως όπως η άμυνα της Ολλανδίας. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:17
18' Ευκαιρία για την Ολλανδία. Οι "οράνιε" έκλεψαν στο κέντρο και ο Μπλιντ βρέθηκε σε θέση βολής (και λίγο πλάγια), αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα και αστόχησε. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:19
Άλλαξαν 20 φορές την μπάλα στο γκολ οι παίκτες της Ολλανδίας by Αποστόλης Λιβάνιος
17:22
21' Αστοχεί ο Ντεπάι με βολέ από τα δεξιά by Αποστόλης Λιβάνιος
17:23
Δεύτερος σκόρερ στην ιστορία της Ολλανδίας είναι πλέον ο Ντεπάι, ο οποίος έφτασε τα 43 γκολ (85 ματς), αφήνοντας πίσω τον Χούντελααρ, ενώ πλέον «κυνηγάει» τον Φαν Πέρσι που έχει 50 (102 ματς). Είχε αφήσει πίσω ήδη τους Κλάιφερτ (40 γκολ/79 ματς), Μπέργκαμπ (37/79) και Ρόμπεν (37/96). by Αποστόλης Λιβάνιος
17:30
30' Φάση καρμπόν με το 1-0 για την Ολλανδία, αλλά Χάκπο και Ντεπάι δεν πρόλαβαν να φτάσουν στην μπάλα μετά το γύρισμα του Ντάμφρις. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:37
Έχει πέσει στα τελευταία λεπτά η ομάδα των ΗΠΑ, ελέγχει τον ρυθμό η Ολλανδία by Αποστόλης Λιβάνιος
17:37
17:41
41' Επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ της Ολλανδίας από τις ΗΠΑ, αλλά δεν κατάφεραν να εκτελέσουν και η σέντρα του Ρόμπινσον κατέληξε στα χέρια του Νόπερτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:42
43' Δυνατό σουτ του Γουεά, έδιωξε ο Νόπερτ by Αποστόλης Λιβάνιος
17:44
45' Απειλεί η ομάδα των ΗΠΑ. Τρομερή σόλο προσπάθεια του Ντεστ, αλλά το παράκανε στο τέλος και το σουτ του δεν ήταν το ιδανικό. Μπορούσε να πασάρει. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:45
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
17:45

45+1' ΓΚΟΛ η Ολλανδία, 2-0!

Φάση καρμπόν με το 1-0, Ντάμφρις σέρβιρε και πάλι, με τον Μπλιντ να εκτελεί από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας by Αποστόλης Λιβάνιος
17:48

Ημίχρονο στο ματς: Ολλανδία-ΗΠΑ 2-0!

Τα γκολ των Ντεπάι (10') και Μπλιντ (45'+1') (από ασίστ του Ντάμφρις και τα δύο) έχουν δώσει πολύ ισχυρό προβάδισμα στους "οράνιε", οι οποίοι παρουσιάστηκαν πολύ αποτελεσματικοί στο πρώτο μέρος. Περιμένουν την αντίδραση των ΗΠΑ που άξιζαν κάτι πολύ καλύτερο βάσει της απόδοσης που είχαν στην αναμέτρηση. by Αποστόλης Λιβάνιος
17:54
18:01
18:03
Κουπμάινερς αντί Κλάασεν και Μπέρχβαϊν αντί Ντε Ρουν για την Ολλανδία. Ρέινα αντί Φερέιρα για τις ΗΠΑ by Αποστόλης Λιβάνιος
18:03
Έναρξη στο β' μέρος! by Αποστόλης Λιβάνιος
18:06
49' Απειλεί η ομάδα των ΗΠΑ! Ο Ριμ έκανε την προβολή από κοντά μετά από κεφαλιά του ΜακΚένι και έδιωξε ο Χάκπο σχεδόν πάνω στη γραμμή by Αποστόλης Λιβάνιος
18:07
50' Ευκαιρία για την Ολλανδία. Ο Ριμ προσπάθησε να διώξει προ του Ντεπάι και ο Τέρνερ έδιωξε by Αποστόλης Λιβάνιος
18:07
51' Πολύ κακό σουτ του Ντεστ, η μπάλα έφυγε έξω σε πλάγιο by Αποστόλης Λιβάνιος
18:10
54' Σουτ του ΜακΚένι από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
18:13
Πρώτος Ολλανδός που έχει δύο ασίστ σε πρώτο ημίχρονο σε Μουντιάλ ο Ντάμφιρς. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:15
18:15
18:16
60' Κίτρινη για την Ολλανδία, την είδε ο Κοπμάινερς by Αποστόλης Λιβάνιος
18:17
61' Εκτός περιοχής σουτ του Ντεπάι, έδιωξε ο Τέρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
18:20
Πτώση του Ντάμφρις στην περιοχή και διαμαρτυρίες για πέναλτι by Αποστόλης Λιβάνιος
18:24
67' Αλλαγές για τις ΗΠΑ: Άαρονσον και Ράιτ μέσα, Γουεά και ΜακΚένι εκτός by Αποστόλης Λιβάνιος
18:27
71' Άστοχη κεφαλιά του Φαν Ντάικ by Αποστόλης Λιβάνιος
18:28
71' Μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία. Ο Τέρνερ έβγαλε το σουτ του Κοπμάινερς και στη συνέχεια ο Ντεπάι έκανε κεφαλιά από κοντά με τον τερματοφύλακα των ΗΠΑ να κάνει εξαιρετική επέμβαση. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:31
74' Πολύ κακό εκτός περιοχής σουτ του Ρέινα για τις ΗΠΑ, η μπάλα έφυγε εκτός. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:31
75' Μεγάλη ευκαιρία για τις ΗΠΑ. Επιπόλαιο λάθος γύρισμα του Ντεπάι προς τα πίσω, ο Ράιτ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Νόπερτ και κέρδισε ένα κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:32
76' ΓΚΟΛ οι ΗΠΑ, μειώνουν σε 2-1! Ο Πούλισικ γύρισε την μπάλα, εκείνη βρήκε στο πίσω μέρος του παπουτσιού του Ράιτ, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Νόπερτ by Αποστόλης Λιβάνιος
18:36
78' Ευκαιρία για την Ολλανδία, με τον Μπέργκβαϊν σε θέση βολής, αλλά αστόχησε by Αποστόλης Λιβάνιος
18:36
Έχουν ανεβάσει στροφές οι ΗΠΑ, έχουν και ψυχολογία πλέον by Αποστόλης Λιβάνιος
18:37
18:37
81' ΓΚΟΛ η Ολλανδία, 3-1! Ο Ντάμφρις από σέντρα του Μπλιντ εκτελεί τον Τέρνερ. Τρομερή εμφάνιση από τον μπακ της Ίντερ by Αποστόλης Λιβάνιος
18:50
90'+3' Ντε Λιχτ, Βέγκχορστ, έξω Χάκπο, Ακε για την Ολλανδία. by Αποστόλης Λιβάνιος
18:53

Τέλος στο ματς: Ολλανδία-ΗΠΑ 3-1!

Ντεπάι (10’), Μπλιντ (45’+1’) και Ντάμφρις (81’) τα γκολ των «οράνιε», είχε μειώσει ο Ράιτ στο 76’ για τους ηττημένους. Φανταστική εμφάνιση του Ντάμφρις που είχε δύο ασίστ/1 γκολ. Στους «8» θα αντιμετωπίσει μία εκ των Αργεντινής και Αυστραλίας η Ολλανδία. by Αποστόλης Λιβάνιος