Παρακολουθήστε ζωντανά την αναμέτρηση για τους «16» του Μουντιάλ 2022.

20:34
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Αργεντινής με την Αυστραλία, για την φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου! Οι δύο ομάδες ψάχνουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Σαφέστατα υπάρχει φαβορί αλλά πρέπει να φανεί στο χορτάρι. by Αναστασία Βοσνάκη
20:36
Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και – εφόσον χρειαστεί – η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ολλανδία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:37
Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 7 φορές στο παρελθόν με την Αργεντινή να μετρά πέντε νίκες έναντι μίας της Αυστραλίας. Εξ αυτών οι τρεις ήταν για επίσημες διοργανώσεις. Το 1993 σε διπλά μπαράζ για τα προκριματικά του Μουντιάλ η Αργεντινή είχε αποσπάσει 1-1 ως φιλοξενούμενη και είχε επιβληθεί 1-0 ως γηπεδούχος. Το 2005 για το Κύπελλο Συνομοσπονδιών η «αλμπισελέστε» είχε επικρατήσει με 4-2 σε γερμανικό έδαφος. by Αναστασία Βοσνάκη
20:38
Ο Λιονέλ Μέσι μετράει το χιλιοστό παιχνίδι του απόψε. Ένας πραγματικός... GOAT! by Αναστασία Βοσνάκη
20:40
by Αναστασία Βοσνάκη
20:41
Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Σίμον Μαρτσίνιακ από την Πολωνία. by Αναστασία Βοσνάκη
20:41
Το ματς θα διεξαχθεί στο Ahmad bin Ali Stadium, το οποίο έχει χωρητικότητα 50 χιλιάδες θέσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
20:42
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
20:43
Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι, 4-3-3): Ε. Μαρτίνες - Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια - Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες, ΜακΆλιστερ, Πάπου Γκόμες - Μέσι, Άλβαρες by Αναστασία Βοσνάκη
20:43
Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ, 4-4-2): Ράιαν - Ντέγκενεκ, Ρόουλς, Σούταρ, Μπέχιτς - Μόι, Ιρβάιν, ΜακΓκρι, Μπακους - Ντιουκ, Λέκι by Αναστασία Βοσνάκη
20:44
Σε ένα τέταρτο περίπου ξεκινάει το παιχνίδι! by Αναστασία Βοσνάκη
20:51
Μαζί μας στον σχολιασμό του αγώνα θα είναι ο Γιώργος Τσανάκας. by Αναστασία Βοσνάκη
20:53
Όλα είναι έτοιμα, οι δυο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο! by Αναστασία Βοσνάκη
20:55
Ανάκρουση των εθνικών ύμνων. Πρώτα της Αργεντινής, έπειτα της Αυστραλίας. by Αναστασία Βοσνάκη
21:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
21:04
4' Κρατάει μπάλα η Αργεντινή, ακόμα δεν έχει απειλήσει. by Αναστασία Βοσνάκη
21:05
4' Σέντρα του Πάπου, στο χέρι ενός αμυντικού που βρίσκεται εντός περιοχής η μπάλα... Παίζετε από τον διαιτητή, δεν δείχνει παράβαση αφού πρώτα η μπάλα έχει βρει στο σώμα του και μετά στο χέρι. by Αναστασία Βοσνάκη
21:06
21:10
10' Ακόμα δεν έχουμε δει κάποια σπουδαία φάση στο ματς. by Αναστασία Βοσνάκη
21:13
21:13
Όπως ακριβώς περιμέναμε το παιχνίδι. Με τριπλή ζώνη άμυνας η Αυστραλία, έχοντας στην ευθεία τους παίκτες της σε κάθε γραμμή στο 4-3-3. Κλείνουν πάρα πολύ στον άξονα, όπου υπάρχουν διαρκώς πολλοί ποδοσφαιριστές γύρω από Μέσι, Άλβαρες και ΜακΆλιστερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
12 δευτερόλεπτα παίρνει στους Αργεντινούς να πάρουν πίσω την κατοχή, στα 41 δευτερόλεπτα οι Αυστραλοί για να κλέψουν την μπάλα! Δείχνει και τις προθέσεις των "καγκουρό" να δώσουν μπάλα και χώρο στους αντιπάλους τους. by Γιώργος Τσανάκας
21:23
19' Mπήκε ο Μπέχιτς στην περιοχή, όσο έπρεπε με το σώμα τον έβγαλε εκτός πορείας ο Ντε Πολ. Πρώτη φορά που πάτησε στην περιοχή της Αργεντινής η Αυστραλία. by Αναστασία Βοσνάκη
21:23
23' Κόρνερ για τους Αυστραλούς. by Αναστασία Βοσνάκη
21:24
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:27
21:28
Η Αργεντινή έχει οπισθοχωρήσει και έχει δώσει χώρο στην Αυστραλία. Προς το παρόν τα βρίσκει σκούρα απέναντι στην καλοστημένη ομάδα του Άρνολντ, η οποία δεν παίρνει το παραμικρό ρίσκο και δεν αφήνει χώρους στους Αργεντινούς που δεν έχουν την απαραίτητη ένταση στο χορτάρι. by Γιώργος Τσανάκας
21:28
28' Κόρνερ για την Αυστραλία. by Αναστασία Βοσνάκη
21:29
Πήρε την κεφαλιά ο Σούταρ, έδιωξε η άμυνα της Αργεντινής. by Αναστασία Βοσνάκη
21:31
Συμπληρώσαμε το μισάωρο και το 0-0 παραμένει. Δεν έχουμε κάποια σημαντική φάση μέχρι τώρα, η Αργεντινή έχει την κατοχή, με την Αυστραλία να έχει ανέβει τα τελευταία λεπτά. by Αναστασία Βοσνάκη
21:32
32' Εκτέλεσε φάουλ ο Σούταρ, κακή εκτέλεση, πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:34
21:34
34' Φάουλ για την Αργεντινή σε καλό σημείο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:35
35' Γκοοοολ η Αργεντινή!! Ο Άλβαρες βρίσκει τον Μέσι στην περιοχή, ο οποίος με υπέροχο συρτό πλασέ περνάει την μπάλα από τρεις αντιπάλους και νικά τον Ράιαν για το 1-0! by Αναστασία Βοσνάκη
21:38
38' Κίτρινη ο Ντέγκενεκ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:39
Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Λιονέλ Μέσι σε νοκ-άουτ ματς του Παγκοσμίου Κυπέλλου! by Αναστασία Βοσνάκη
21:41
21:43
21:45
Ξεπέρασε τον Μαραντόνα σε γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο ο Μέσι, ο οποίος έχει πλέον 9 και ο «Ντιεγκίτο» είχε σκοράρει 8. by Αναστασία Βοσνάκη
21:46
2 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
21:48
Τέλος στο πρώτο μέρος! Η Αργεντινή προηγείται από το 35ο λεπτό με γκολάρα του Μέσι. Επιστρέφουμε σε λίγο... by Αναστασία Βοσνάκη
21:49
Μια στιγμή, μισό μέτρο έφτανε για τον Μέσι ώστε να το εκμεταλλευτεί και να ανοίξει το σκορ για την Αργεντινή απέναντι στην Αυστραλία. Σφιχτό ματς όπως αναμενόταν, μία φάση όλη και όλη στο πρώτο 45λεπτο και έγινε γκολ από τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή του πλανήτη και της γενιάς μας (και όχι μόνο). Η Αυστραλία έχει παραταχθεί υποδειγματικά στο γήπεδο, με σκοπό να καταστρέψει το παιχνίδι της ομάδας του Σκαλόνι και ψάχνεται μόνο από κάποια στατική φάση. by Γιώργος Τσανάκας
22:00
by Γιώργος Τσανάκας
22:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! by Αναστασία Βοσνάκη
22:04
22:08
50' Έξω ο Πάπου Γκόμες, μέσα ο Μαρτίνες για την Αργεντινή. by Αναστασία Βοσνάκη
22:09
51' Σουτ ο Μέσι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Ράιαν. by Αναστασία Βοσνάκη
22:09
Βγάζει εξτρέμ, βάζει στόπερ ο Σκαλόνι. Με 3-5-1-1 θα πάει πλέον ως διάταξη, θέλοντας να διασφαλίσει το μηδέν στην άμυνα! by Αναστασία Βοσνάκη
22:12
53' Κακό γύρισμα ο Οταμέντι, πρόλαβε και έδιωξε ο Μαρτίνες προ του Ντιουκ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:15
57' Γκοοοοοοοολ η Αργεντινή και 2-0! Ο Ράιαν κάνει απίστευτο λάθος, πάει να ντριμπλάρει τον Ντε Πολ και ο Άλβαρες κλέβει και σκοράρει σε κενή εστία! by Αναστασία Βοσνάκη
22:17
59' Αλλαγές για την Αυστραλία. Γκούντγουιν και Χρούστιτς μέσα, έξω οι ΜακΓκρι, Μπάκους. by Αναστασία Βοσνάκη
22:19
22:20
62' Φάουλ για την Αυστραλία. by Αναστασία Βοσνάκη
22:21
22:21
22:23
65' Ο Μέσι πέρασε ανάμεσα από τρεις παίκτες της Αυστραλίας, αλλά τελευταία στιγμή τον έκοψε ο Ντέγκενεκ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:24
22:25
66' Φοβερή σέντρα του Ακούνια, δεν πρόλαβε ο Άλβαρες να σκοράρει. Στην συνέχεια της φάσης ο Μέσι έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:26
68' Εκτέλεσε το φάουλ ο Ιρβάιν, βγήκε και μπλόκαρε ο Μαρτίνες. by Αναστασία Βοσνάκη
22:29
Η Αργεντινή έχει απλοποιήσει τα πράγματα, ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και πλέον με φοβερή ψυχολογία, κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο. Οι Αυστραλοί φοβούνται και λογικό, να ανοιχτούν για να ψάξουν ένα γκολ ώστε να μην δεχτούν και άλλο... by Γιώργος Τσανάκας
22:30
71' Διπλή αλλαγή για την Αργεντινή. Άλβαρες και Ακούνια έξω, Λαουτάρο και Ταλιαφίκο μέσα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:30
72' Αλλαγές και για την Αυστραλία. Ντιουκ, Ντέγκενεκ, Λέκι έξω, μέσα οι Κουόλ, Μακλάρεν, Κάρασιτς. by Αναστασία Βοσνάκη
22:34
75' Διαγώνιο σουτ του Ταλιαφίκο, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:35
77' Γκοοολ η Αυστραλία! Σουτ του Γκούντγουιν, η μπάλα κόντραρε στον Φερνάντες, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μαρτίνες για το 2-1! by Αναστασία Βοσνάκη
22:37
22:37
22:38
80' Αλλαγές για την Αργεντινή. ΜακΆλιστερ, Μολίνα έξω, Παλάσιος, Μονπιέλ μέσα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:39
81' Μεγάλη ευκαιρία για την Αυστραλία! Απίθανος Μπέχιτς, πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές και πήγε να εκτελέσει τον Ε. Μαρτίνες αλλά ο Λισάντρο Μαρτίνες απομάκρυνε με αυτοθυσία! by Αναστασία Βοσνάκη
22:40
22:45
Η Αυστραλία έστω και με τυχερό τρόπο βρίσκει γκολ και η Αργεντινή ζορίζεται στα τελευταία λεπτά. Δεν κρατάνε εύκολα μπάλα οι παίκτες του Σκαλόνι και δίνουν το δικαίωμα στα καγκουρό να πιστέψουν στην ισοφάριση! Έχουμε ακόμη μπόλικο δρόμο στο ματς... by Γιώργος Τσανάκας
22:46
88' Κακό διαγώνιο σουτ του Λαουτάρο, η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία. by Αναστασία Βοσνάκη
22:47
89' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αργεντινή! Ωραία πάσα του Μέσι στον Λαουτάρο, ολομόναχος κάνει ένα τραγικό πλασέ με την μπάλα να περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:49
Η αλήθεια είναι ότι ο Λαουτάρο μέχρι στιγμής στο Μουντιάλ έχει δείξει μια κακή εικόνα και έχει απογοητεύσει αρκετά. Μάλλον τον έχει κυριεύσει το άγχος, δεν εξηγείται αλλιώς... by Αναστασία Βοσνάκη
22:49
Σκέτη απογοήτευση ο Λαουτάρο στο Μουντιάλ. Κρίμα, γιατί μιλάμε για τρομερό επιθετικό! Ας ελπίσουμε να συνέλθει στη συνέχεια... by Γιώργος Τσανάκας
22:49
7 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
22:49
22:51
90+3' Ακόμη μια χαμένη ευκαιρία του Λαουτάρο να σκοράρει και να τελειώσει το ματς. Ο Μέσι του έκανε πάσα, ωστόσο μπλόκαρε ο Ράιαν. by Αναστασία Βοσνάκη
22:52
90+4' Νέα μεγάλη φάση για την Αργεντινή. Φοβερή ατομική προσπάθεια του Μέσι, ψάχνει το απέναντι «Γ» αλλά η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:53
90+5' Απίστευτη τριπλή φάση για την Αργεντινή με Λαουτάρο και Μέσι να μην μπορούν να σκοράρουν μέσα από την περιοχή. Χάνουν τα άχαστα οι παίκτες του Σκαλόνι… by Αναστασία Βοσνάκη
22:55
90+7' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αυστραλία! Σε θέση τετ-α-τετ ο Κουόλ, κάνει μυθική επέμβαση ο Ε. Μαρτίνες και σώζει την ομάδα του!!! by Αναστασία Βοσνάκη
22:56
Τέλος στο ματς! Η Αργεντινή στους 8 του Παγκοσμίου Κυπέλλου!!! by Αναστασία Βοσνάκη
22:58
Παρότι αγχώθηκε και γλίτωσε την ισοφάριση στο φινάλε χάρη στην απίθανη επέμβαση του Μαρτίνες, η Αργεντινή επικράτησε 2-1 της αξιόμαχης Αυστραλίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά! by Αναστασία Βοσνάκη