Βραζιλία-Νότια Κορέα

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τη φάση των «16» του Μουντιάλ 2022.

20:41
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
20:42
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Βραζιλία-Νότια Κορέα. Το 6ο παιχνίδι για τους «16» του Παγκόσμιου Κυπέλλου στο Κατάρ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:43
Σέντρα στις 21:00. Ο αγώνας διεξάγεται στο «Stadium 974» και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από τον ANT1. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Κροατία, η οποία νωρίτερα πήρε μεγάλη πρόκριση επί της Ιαπωνίας στα πέναλτι. Τρομερός Λιβάκοβιτς με τρεις αποκρούσεις! by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
Τα άλλα ήδη γνωστά ζευγάρια των «8» είναι τα Ολλανδία-Αργεντινή (9/12, 21:00) και Αγγλία-Γαλλία (10/12, 21:00). Από τα ματς Μαρόκο-Ισπανία και Πορτογαλία-Ελβετία θα προκύψει το 4ο ζευγάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. Τα κατάφερε και επιστρέφει από τον τραυματισμό του ο ηγέτης της Βραζιλίας, Νεϊμάρ, όπως και ο Ντανίλο. Ουσιαστικά, μόνο ο Άλεξ Σάντρο απουσιάζει από την αρχική σύνθεση της «σελεσάο» σε σχέση με το πρώτο της ματς στη διοργάνωση, απέναντι στη Σερβία. Βασικός και πάλι για τη Νότια Κορέα ο Ιν-Μπομ Χουάνγκ του Ολυμπιακού, στον πάγκο ο Ουί-Τζο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
Βραζιλία (Τίτε): Άλισον - Μιλιτάο, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο - Κασεμίρο, Πακετά - Ραφίνια, Νεϊμάρ, Βινίσιους - Ριτσάρλισον. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
Νότια Κορέα (Πάουλο Μπέντο): Σονγκ-Γκιου Κιμ – Μουν Χουάν Κιμ, Μιν-Τζάε Κιμ, Γιουνγκ-Γκουόν Κιμ, Γιν-Σου Κιμ - Γάε-Σουνγκ Λι, Γου-Γιανγκ Γιουνγκ, Ιν-Μπομ Χουάνγκ, Χι-Τσαν Χουάνγκ - Σον, Τσο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:54
Υπενθυμίζεται ότι η Βραζιλία τερμάτισε στην 1η θέση του 7ου γκρουπ με 2Ν-1Η, μπροστά από τις Ελβετία, Καμερούν και Σερβία. Από την άλλη, η Νότια Κορέα κατέλαβε τη 2η θέση στον 8ο όμιλο σε ένα τρελό φινάλε, επικρατώντας 2-1 την τελευταία αγωνιστική επί της Πορτογαλίας και υπερτερώντας στην ισοβαθμία επί της 3ης Ουρουγουάης λόγω καλύτερης επίθεσης (στο +1 από την ουραγό Γκάνα)! by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
Οι δυο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Ώρα για τους εθνικούς ύμνους. by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
Η Νότια Κορέα ψάχνει την πρόκρισή της στους «8» για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Προηγούμενη ήταν το 2002, όταν κατέλαβε την 3η θέση στα γήπεδα της Ασίας. Δεν χρειάζονται και ιδιαίτερες συστάσεις για τη Βραζιλία. Πέντε κατακτήσεις είναι αυτές... Η «σελεσάο» ψάχνει την επιστροφή της στον θρόνο! by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γάλλος Κλεμάν Τουρπάν. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
21:04
Όπως ήταν αναμενόμενο, η Βραζιλία ξεκινά με επιθετικές διαθέσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
Πίσω από την μπάλα όλη η Νότια Κορέα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:07
7' ΓΚΟΛ η Βραζιλία! 1-0! Σκόρερ ο Βινίσιους! Το μισό γκολ ανήκει στον Ραφίνια. Ο άσος της Μπαρτσελόνα, ύστερα από εντυπωσιακές προσποιήσεις, πάτησε περιοχή κι έσπασε στο ύψος του πέναλτι στον Βινίσιους, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
Ιδανική εκκίνηση για τους Βραζιλιάνους! Σκοράρουν στην πρώτη τους φάση στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:10
11' Πέναλτι για τη Βραζιλία! Ύστερα από άτσαλο μαρκάρισμα του Γου-Γιονγκ Γιουνγκ στον Ριτσάρλισον. by Μανώλης Μουσουράκης
21:11
Ο Ραφίνια θα αφήσει στον Νεϊμάρ την εκτέλεση. by Μανώλης Μουσουράκης
21:12
13' ΓΚΟΛ για τη Βραζιλία! 2-0! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Νεϊμάρ! Κάτω δεξιά! Ο αστέρας της Βραζιλίας επιστρέφει με γκολ από τον τραυματισμό του, φτάνοντας τα επτά τέρματα σε δώδεκα εμφανίσεις του σε Παγκόσμια Κύπελλα! by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
Μόλις καταχειροκροτήθηκε ο Πελέ! Ήταν να συμβεί στο 10ο λεπτό, αλλά κερδήθηκε το πέναλτι σ' εκείνο το χρονικό σημείο. Υπενθυμίζεται ότι ο θρύλος της Βραζιλίας ταλαιπωρείται από ένα πρόβλημα υγείας. Θυμηθείτε εδώ το μήνυμά του. by Μανώλης Μουσουράκης
21:17
17' Φάση για τη Νότια Κορέα. Τρομερό μακρινό σουτ του Χι-Τσαν Χουάνγκ, μεγάλη επέμβαση από τον Άλισον με ανάποδο χέρι! by Μανώλης Μουσουράκης
21:18
17' Κι άλλο σουτ εκτός περιοχής για τη Νότια Κορέα, αυτή τη φορά από τον Ιν-Μπομ Χουάνγκ! Καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:19
21:23
Ελέγχει το τέμπο η Βραζιλία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:24
21:26
26' Μακρινό σουτ του Χι-Τσαν Χουάνγκ, μπλοκάρει ο Άλισον. by Μανώλης Μουσουράκης
21:26
26' Κούρσα του Νεϊμάρ. Ανακόπτεται και κερδίζει κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:28
3(2) τα σουτ και για τις δύο ομάδες. Βέβαια, οι τελικές της Βραζιλίας είναι σαφώς πιο επικίνδυνες, εξού και έχουν αξιοποιηθεί. by Μανώλης Μουσουράκης
21:29
29' ΓΚΟΛ η Βραζιλία! 3-0! Σκόρερ ο Ριτσάρλισον! ΓΚΟΛΑΡΑ! Τρομερή συνεργασία! Χάθηκε η μπάλα, με τρεις εναλλαγές με τη μία! Ο Ριτσάρλισον αφού έκανε τρεις κεφαλίτσες -λες και ήταν στην... αυλή του σπιτιού του- κι εν συνεχεία ωραίο κοντρόλ, αρχικά πέρασε τον Ιν-Μπομ Χουάνγκ, εν συνεχεία έφτιαξε τρομερό τριγωνάκι με τους προωθημένους Μαρκίνιος και Τιάγκο Σίλβα και εντέλει έγινε εκ νέου δέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή για να πλασάρει ιδανικά για το 3-0! Βραζιλιάνικο πάρτι! Βραζιλία από τα... παλιά! by Μανώλης Μουσουράκης
21:33
Όλοι οι παίκτες της Βραζιλίας πήγαν στον πάγκο για να... χορέψουν αυτήν τη φορά και με τον Τίτε! by Μανώλης Μουσουράκης
21:34
21:34
21:35
34' Μακρινό σουτ του Κασεμίρο, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:35
21:36
36' ΚΙ ΑΛΛΟ ΓΚΟΛ η Βραζιλία! 4-0! Σκόρερ ο Πακετά! Κίνδυνος-θάνατος στις αντεπιθέσεις η Βραζιλία, ο Βινίσους πατά περιοχή, υψώνει για τον Πακετά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:41
21:42
21:44
44' Κίτρινη κάρτα ο Γιουνγκ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
45' Ευκαιρία για τη Βραζιλία! Ωραίο πέρασμα του Ραφίνια στον Πακετά, εκείνος επιχειρεί με το μυτάκι, με τον Κιμ να αποκρούει. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο εξ αυτών. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
45'+1' Παράλληλο γύρισμα του Βινίσιους, δεν προλαβαίνει για λίγο να κάνει την προβολή ο Ραφίνια! by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
21:49
45'+4' Τρομερή ευκαιρία για τη Βραζιλία. Τετ-α-τετ ο Ριτσάρλισον, αποκρούει ο Κιμ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:50
Δεν γίνονται αυτά... Η Νότια Κορέα είναι λες και έχει παρατήσει το παιχνίδι. Τα κενά στην άμυνά της είναι απερίγραπτα. Την έχει καταλύσει η απογοήτευση... by Μανώλης Μουσουράκης
21:51
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η Βραζιλία θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 4-0 αντί για... 6-0 ή 7-0. Η «σελεσάο» πήρε προβάδισμα στο 7' με τον Βινίσιους, ωστόσο μετά το 2-0 (13' πέναλτι Νεϊμάρ) η αντίπαλός της άρχισε να καταρρέει. Κάθε αντεπίθεσή της μύριζε γκολ. Τα άλλα δύο τέρματα οι Ριτσάρλισον (29') και Πακετά (36'). by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:06
46' Φάση με το «καλησπέρα» στο δεύτερο ημίχρονο για τη Βραζιλία. Ο Ραφίνια πατά περιοχή, με τον Κιμ να μπλοκάρει το πλασέ του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:08
47' Τεράστια ευκαιρία για την Νότια Κορέα! Πολύ κακή αντίδραση από την άμυνα της Βραζιλίας. Μετά από εκτέλεση πλαγίου και επιπόλαιο μαρκάρισμα του Μαρκίνιος, ο Σον βγαίνει ενώπιον του Άλισον, ο οποίος έδιωξε με τον ώμο σε κόρνερ! by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
Η Νότια Κορέα έχει προχωρήσει σε δύο αλλαγές με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους: Οι Σον Γιουν-Χο και Χονγκ Τσουλ στις θέσεις των Κιμ Γιν-Σου και Γιουνγκ Χου-Γιουνγκ. Χωρίς αλλαγές η Βραζιλία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
22:12
Να σημειωθεί ότι η Βραζιλία είχε να πετύχει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης Παγκόσμιου Κυπέλλου από το 1954 και ένα 5-0 κόντρα στο Μεξικό (στους ομίλους). by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
54' Φάση για τη Βραζιλία. Υπέροχες προσποιήσεις του Ραφίνια, ύστερα από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Πακετά και επέμβαση από τον Κιμ. Ήταν αδύναμο το σουτ του άσου της Μπαρτσελόνα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:16
56' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Βραζιλία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
Απευθείας εκτέλεση από τον Ραφίνια, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και φεύγει κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
Δεν βγάζει το πόδι από το γκάζι η Βραζιλία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
Υπενθυμίζεται ότι ο Νεϊμάρ θέλει ένα γκολ ακόμα για να φτάσει τα οκτώ τέρματα του Πελέ σε Παγκόσμια Κύπελλα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
Πριν από λίγο ανέβηκε κι άλλο ένα πανό υποστήριξης στον Πελέ. Στο πρώτο ημίχρονο, θυμίζουμε, ότι είχε καταχειροκροτηθεί. by Μανώλης Μουσουράκης
22:21
Η αποψινή εικόνα πρέπει να γεμίζει με χαρά τον τεράστιο Πελέ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:21
22:22
62' Κι άλλο μεγάλο «στοπ» του Κιμ στον Ραφίνια! by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
63' Αλλαγή για τη Βραζιλία. Ο Ντάνι Άλβες θα μπει στη θέση του Μιλιτάο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
68' Τεράστια ευκαιρία για τη Νότια Κορέα, αλλά ως μη γενόμενη. Τρομερή επέμβαση του Άλισον σε σουτ του Χι-Τσαν Χουάνγκ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:32
72' Οι Μπρένερ και Μαρτινέλι στις θέσεις των Ντανίλο και Βινίσιους για τη Βραζιλία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:35
74' Αλλαγή για την Κορέα: Έξω ο Γάε-Σουνγκ Λι, στη θέση του ο Κανγκ-Ιν Λι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:37
76' ΓΚΟΛ η Νότια Κορέα! 4-1! Σκόρερ ο Σέινγκ-Χο Πέικ! Οβίδα του νεοεισελθόντα άσου της Νότιας Κορέας έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στα σώματα και καταλήγει στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:40
Η Νότια Κορέα έχει δείξει τραγική εικόνα στην ανασταλτική της λειτουργία, αλλά ένα γκολ το άξιζε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:40
80' Ο Ουί-Τζο του Ολυμπιακού στο ματς, στη θέση του Τσο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:42
81' Αλλαγή τερματοφύλακα στη Βραζιλία, για να πάρει χρόνο συμμετοχής και ο Βέβερτον, ο οποίος μπαίνει στη θέση του Άλισον. Έξω και ο Νεϊμάρ, μέσα ο Ροντρίγκο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
Υπενθυμίζεται ότι η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει στους «8» την Κροατία, την Παρασκευή (9/12) στις 17:00. by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
22:46
22:47
22:47
22:49
89' Ευκαιρία για τη Βραζιλία. Ωραία ενέργεια του Μαρτινέλι από αριστερά, σέντραρε στον Ντάνι Άλβες, ο οποίος έπιασε θεαματικό γυριστό με την μπάλα να κοντράρει! by Μανώλης Μουσουράκης
22:51
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:55
Τέλος. Η Βραζιλία θα επικρατήσει 4-1 της Νότιας Κορέας και θα κλείσει θέση για τους «8» και την Κροατία! by Μανώλης Μουσουράκης