Παρακολουθήστε ζωντανά την αναμέτρηση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

14:33
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Καλαμάτα-ΠΑΟΚ, για τους «16» του Κυπέλλου. by Αποστόλης Λιβάνιος
14:34
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 15:00 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesports2 by Αποστόλης Λιβάνιος
14:36
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
14:37
Καλαμάτα (Φραγκίσκος Κεράνης): Μέντες - Ασίγκμπα, Λουπάνο, Μπακαγιόκο – Μαβινγκά, Κωνσταντόπουλος, Παπατόλιος, Μόζερ, Καραγκούνης - Ρόβας, Αρναρέλλης by Αποστόλης Λιβάνιος
14:37
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε, Κάργας, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες, - Φιλίπε Σοάρες, Αουγκούστο – Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ, Κωνσταντέλιας - Ολιβέιρα by Αποστόλης Λιβάνιος
14:44
Αναλυτικά, το πρόγραμμα της πρώτης φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας: Τετάρτη (14/12) Απόλλων Παραλιμνίου-Άγιος Νικόλαος (14:00) Καλαμάτα-ΠΑΟΚ (15:00) Λαμία-Athens Kallithea FC (18:00) Πέμπτη (15/12) Παναθηναϊκός-Βόλος (17:30) Ολυμπιακός-Ατρόμητος (19:30) Κηφισιά-ΑΕΚ (21:30) Παρασκευή (16/12) Πανσερραϊκός-Απόλλων Πόντου (14:00) Λεβαδειακός-Άρης (16:00) by Αποστόλης Λιβάνιος
14:45
Υπενθυμίζεται ότι πρόκειται για διπλούς αγώνες, ενώ δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ by Αποστόλης Λιβάνιος
14:45
Ίνγκασον, Ελ Καντουρί, Λύρατζης, Τσαούσης, Κούρτιτς και Α. Ζίβκοβιτς είναι εκτός για τον ΠΑΟΚ. Χωρίς Πασά και Μαρκόφσκι η αποστολή της Καλαμάτας. by Αποστόλης Λιβάνιος
14:47
Η Καλαμάτα είναι πιο ζεστή αγωνιστικά, καθώς το πρωτάθλημα της Super League 2 συνεχίστηκε κανονικά και κατά τη διάρκεια του Μουντιάλ by Αποστόλης Λιβάνιος
14:48
Ο Νίκος Αναστόπουλος δεν θα είναι στον πάγκο της Καλαμάτας, λόγω τιμωρίας. Χρέη πρώτου προπονητή θα εκτελέσει ο Φραγκίσκος Κεράνης by Αποστόλης Λιβάνιος
14:51
Οι δύο ομάδες κοντράρονται σε επίσημο ματς μετά από πολύ καιρό. Έχουν να συναντηθούν 20+ χρόνια, ενώ οι τελευταίες φορές ήταν για το πρωτάθλημα, με τον ΠΑΟΚ να έχει δύο νίκες εντός και δύο ισοπαλίες εκτός στα πιο πρόσφατα ραντεβού τους. by Αποστόλης Λιβάνιος
14:52
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια για τις τελικές συζητήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
14:52
Έχει και φίλους του ΠΑΟΚ το γήπεδο. Περίπου 300 by Αποστόλης Λιβάνιος
14:53
Στο ημίχρονο θα βραβευτεί και ο ΠΑΟΚ. Για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο... by Αποστόλης Λιβάνιος
14:54
14:56
Αυτήν την ώρα είναι σε εξέλιξη το Απόλλων Παραλιμνίου-Άγιος Νικόλαος. Στο 1-1 στην ανάπαυλα by Αποστόλης Λιβάνιος
14:59
Στον πάγκο για την Καλαμάτα: Ταϊρης, Τριανταφυλλάκης, Ασαμόα, Μπενίτες, Βασιλόγιαννης, Τάτος, Ντα Σίλβα, Γκότσης και Κοκκόρης by Αποστόλης Λιβάνιος
14:59
Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Κουλιεράκης, Σβαμπ, Ντάντας, Κουαλιάτα, Αντρέ Ρικάρντο, Μουργκ, Μπράντον Τόμας. by Αποστόλης Λιβάνιος
14:59
Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης) Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών), Μιχαήλ Νιδριώτης (Αθηνών) Τέταρτος: Βασίλειος Στάμος (Ηλείας) by Αποστόλης Λιβάνιος

15:05
4' Μάζεψε άνετα ο Κοτάρσκι by Αποστόλης Λιβάνιος
15:06
5' Παραλίγο να γίνει επικίνδυνη η Καλαμάτα. Ο Μαβινγκά γύρισε από τα δεξιά τον Ροβά που δεν κατάφερε να εκτελέσει, αφού έκλεψαν οι φιλοξενούμενοι by Αποστόλης Λιβάνιος
15:12
Σε χαμηλό τέμπο το παιχνίδι. Κυλάει πιο κοντά στα "θέλω" των γηπεδούχων στο ξεκίνημα by Αποστόλης Λιβάνιος
15:14
13' Σέντρα του Ράφα Σοάρες από τα αριστερά, άστοχο σουτ του Σάστρε από το ύψος του πέναλτι. Έφυγε ψηλά η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
15:15
13' Πρώτη τελική του ΠΑΟΚ στην εστία. Ο Νάρεϊ έπιασε εκτός περιοχής σουτ, μπλόκαρε ο Μέντες by Αποστόλης Λιβάνιος
15:16
Αρχίζει να ανεβάζει στροφές ο ΠΑΟΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
15:22
Ημιτελής προσπάθεια για τον Καλαμάτα με Αρναρέλλη και Μόζερ by Αποστόλης Λιβάνιος
15:23
22' Σουτ του Μαβινγκά (έκλεψε από τον Μπίσεσβαρ) την ώρα που έμπαινε περιοχή, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι. Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους by Αποστόλης Λιβάνιος
15:25
Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
15:26
25' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Εκτέλεσε ο Ράφα Σοάρες, ο Μέντες απομάκρυνε μετά από κεφαλιά του Νάσμπεργκ by Αποστόλης Λιβάνιος
15:27

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ.

Ο Κωνσταντέλιας επέμεινε μετά την ευκαιρία του Νάσμπεργκ και ο Ασίγκμπα τον ανέτρεψε by Αποστόλης Λιβάνιος
15:27

26' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 0-1!

Ο Ολιβέιρα ανέλαβε την εκτέλεση, ο Μέντες βρήκε τη σωστή γωνία, πέφτοντας δεξιά, αλλά η εκτέλεση του Πορτογάλου ήταν καλή και άνοιξε το σκορ by Αποστόλης Λιβάνιος
15:30
15:30
15:34
32' Εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντέλια από τα αριστερά για τον ΠΑΟΚ, δόθηκε επιθετικό φάουλ στον Ολιβέιρα by Αποστόλης Λιβάνιος
15:39
36' Μετά από ανεκμετάλλευτο κόρνερ για την Καλαμάτα, ο ΠΑΟΚ έβγαλε κόντρα με τον Μπίσεσβαρ με καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Ολιβέιρα τη χάλασε με φάουλ by Αποστόλης Λιβάνιος
15:39
15:43
15:43
42' Τεράστια ευκαιρία για την Καλαμάτα! Ο Μπακαγιόκο έκανε κούρσα σχεδόν 50 μέτρα μετά από λάθος του Μπίσεσβαρ, μοίρασε αριστερά για τον Αρναρέλλη, που γύρισε για τον Ρόβα, ο οποίος έστρωσε στον Μπακαγιόκο, με τον άσο των γηπεδούχων να σουτάρει εξ επαφής, αλλά ο Κοτάρσκι έκανε φοβερή επέμβαση by Αποστόλης Λιβάνιος
15:46
Άστοχη κεφαλιά για την Καλαμάτα μετά το κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
15:46
45' Κίτρινη για τον ΠΑΟΚ, την είδε ο Σάστρε για φάουλ στον Μπακαγιόκο by Αποστόλης Λιβάνιος
15:48
45'+1' Υποψία φάσης για Καλαμάτα. Ο Ρόβας μπήκε στην περιοχή και πήρε το κόρνερ από πλάγια θέση by Αποστόλης Λιβάνιος
15:48
Δεν θα εκτελεστεί by Αποστόλης Λιβάνιος
15:49

Ημίχρονο στο ματς: Καλαμάτα-ΠΑΟΚ 0-1!

Ο «δικέφαλος του Βορρά» προηγείται 1-0 από το 26’ με γκολ του Ολιβέιρα από πέναλτι που κέρδισε ο Κωνσταντέλιας. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-1 στο 42' με ευκαιρία του Μπακαγιόκο by Αποστόλης Λιβάνιος

16:10
51' Κίτρινη κάρτα στον Μαβινγκά, για φάουλ στον Νάρεϊ του ΠΑΟΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
16:10
Δίχως κάτι αξιοσημείωτο πέραν της κάρτας το ματς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου by Αποστόλης Λιβάνιος
16:14
Φάουλ από τα αριστερά για την Καλαμάτα, σε καλή θέση για γέμισμα by Αποστόλης Λιβάνιος
16:17
Πέρασε ανεκμετάλλευτο by Αποστόλης Λιβάνιος
16:17
16:18
58' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Κουλιεράκης αντί Νάσμπεργκ by Αποστόλης Λιβάνιος
16:18
59' Κίτρινη για την Καλαμάτα, την είδε ο Μπακαγιόκο by Αποστόλης Λιβάνιος
16:24
65' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ: Σβαμπ και Μουργκ αντί Φιλίπε Σοάρες και Μπίσεσβαρ by Αποστόλης Λιβάνιος
16:27
69' Αλλαγή για την Καλαμάτα: Τάτος αντί Μόζερ by Αποστόλης Λιβάνιος
16:28
Κακό το παιχνίδι στο πρώτο μισό του β' μέρους. Κακός ο ρυθμός, απουσιάζει η καλή φάση by Αποστόλης Λιβάνιος
16:30
71' Απειλεί η Καλαμάτα. Άστοχη κεφαλιά του Λουπάνο μετά από κόρνερ του Τάτου by Αποστόλης Λιβάνιος
16:30
Φαίνεται ότι σε λίγο θα κλείσει τις αλλαγές του ο Λουτσέσκου. Ζήτησε από τον Βιεϊρίνια να κάνει πιο εντατικό ζέσταμα για να μπει στο ματς. Αυτή θα είναι η μία αλλαγή, θα κάνει και ακόμη μία ο Ρουμάνος τεχνικός by Αποστόλης Λιβάνιος
16:34
74' Κίτρινη σε Ντόουγκλας και Τάτο by Αποστόλης Λιβάνιος
16:34
75' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ: Μπράντον και Βιεϊρίνια αντί Ολιβέιρα και Σάστρε by Αποστόλης Λιβάνιος
16:37

78' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ, 0-2!

Ο Μπράντον με συρτό σουτ λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, θα νικήσει τον Μέντες, που δεν μπόρεσε να προστατέψει την κλειστή του γωνία by Αποστόλης Λιβάνιος
16:39
80' Άστοχη κεφαλιά του Κουλιεράκη by Αποστόλης Λιβάνιος
16:45
16:45
16:46
85' Τρεις αλλαγές για την Καλαμάτα: Μπενίτες αντί Παπατόλιου, Τριανταφυλλάκης αντί Ρόβα και Άλβες αντί Μαβινγκά by Αποστόλης Λιβάνιος
16:49
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
16:52
Έχει κατεβάσει στροφές ο ΠΑΟΚ, έχουν αποδεχθεί τη μοίρα τους οι φιλοξενούμενοι by Αποστόλης Λιβάνιος
16:54
90'+5' Στημένη μπάλα για την Καλαμάτα. Αναμένεται να είναι η τελευταία φάση του αγώνα by Αποστόλης Λιβάνιος
16:55
Εκτελέστηκε από τον Βασιλόγιαννη, η μπάλα άουτ by Αποστόλης Λιβάνιος
16:55

Τέλος στο ματς: Καλαμάτα-ΠΑΟΚ 0-2!

Ο Ολιβέιρα με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 26’, ενώ ο Μπράντον βρήκε δίχτυα στο 78’. Αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά ο «δικέφαλος του Βορρά». by Αποστόλης Λιβάνιος