Το sportfm.gr σας βάζει στο... κλίμα των Χριστουγέννων και της Boxing Day της Premier League.

14:21
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Παρέα θα παρακολουθήσουμε από το sportfm.gr την εξέλιξη της Boxing Day στην Premier League. by www.sport-fm.gr
14:21
Οι Άγγλοι γιορτάζουν τη δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων με ποδόσφαιρο και μαζί θα... γιορτάσουμε και εμείς. Ποδόσφαιρο από την πρώτη ως την τελευταία κατηγορία του αγγλικού πρωταθλήματος! by www.sport-fm.gr
14:22
Υπάρχουν πολλές θεωρίες για το πώς καθιερώθηκε η Boxing Day. Μια εκδοχή αναφέρει πως κατά το παρελθόν ανοίγονταν τα κιβώτια ελεημοσύνης όπου μαζεύονταν χρήματα από τις ενορίες για να βοηθηθούν οι φτωχοί. by www.sport-fm.gr
14:22
Τα χρήματα μαζεύονταν σε box, δηλαδή σε κουτιά και γι’ αυτό ονομάστηκε και η 26η του Δεκέμβρη ως «boxing day». Αυτή είναι η μία θεωρία… Υπάρχουν αρκετές ακόμη. Άλλη μία αναφέρει πως λέγεται έτσι επειδή είναι η επομένη των Χριστουγέννων και ανοίγονται όσα δώρα έχουν απομείνει στις οικογένειες και δεν ανοίχτηκαν στις 25. by www.sport-fm.gr
14:22
Μία άλλη εκδοχή θέλει τους αριστοκράτες της Βικτωριανής εποχής να δίνουν δώρα στους υπηρέτες τους ως μια επιβράβευση για τη σκληρή δουλειά τους. Όπως και ακόμη μία που αναφέρει πως το μακρινό 1914 και κατά τη διάρκεια του Α' Παγκοσμίου Πολέμου, Βρετανοί και Γερμανοί στρατιώτες έκαναν τα όπλα στην άκρη για να παίξουν ένα φιλικό παιχνίδι. Πολλές θεωρίες, με την «αλήθεια» να χάνεται στο βάθος του χρόνου… by www.sport-fm.gr
14:23
Η αλήθεια είναι, πάντως, πως τη δεκαετία του 1950 οι αγώνες παίζονταν στις 25, αλλά αυτό άλλαξε λόγω της μείωσης των δρομολογίων κατά την ημέρα. Η 26 του Δεκέμβρη καθιερώθηκε ως η ημέρα που θα διεξαγόταν η «Boxing Day» από τη σεζόν 1957-58 μέχρι και σήμερα. by www.sport-fm.gr
14:23
Το 1963 «είδαμε» και την πιο εντυπωσιακή Boxing Day που έχει υπάρξει. Το είδαμε προφανώς και μπαίνει σε εισαγωγικά, αφού ελάχιστοι την έχουν ζήσει ή δει, εκτός από τους Άγγλους που βρίσκονταν τότε στα γήπεδα. Μπήκαν 64 γκολ!!! by www.sport-fm.gr
14:24
Σήμερα διεξάγονται τα εξής παιχνίδια: Μπρέντφορντ-Τότεναμ (14:30) Έβερτον-Γουλβς (17:00) Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ (17:00) Λέστερ-Νιούκαστλ (17:00) Σαουθάμπτον-Μπράιτον (17:00) Άστον Βίλα-Λίβερπουλ (19:30) Άρσεναλ-Γουέστ Χαμ (22:00) Η 17η αγωνιστική συνεχίζεται αύριο με τα Τσέλσι-Μπόρνμουθ (19:30), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Νότιγχαμ Φόρεστ (22:00) και ολοκληρώνεται την Τετάρτη (28/12) με το Λιντς-Μάντσεστερ Σίτι (22:00). by www.sport-fm.gr
14:45
15' Γκοοολ η Μπρέντφορντ! Οι γηπεδούχοι βρίσκουν το κενό στην άμυνα της Τότεναμ, ο Φόρστερ δεν απομακρύνει καλά το σουτ του Γιένσεν και ο Γιάνελτ πήρε το ριμπάουντ για να σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0! by www.sport-fm.gr
14:57
26' Καλή στιγμή για την Τότεναμ! Σουτ του Κουλουσέφσκι λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Ραγιά. by www.sport-fm.gr
15:00
15:14
15:18
15:18
15:21
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Μπρέντφορντ προηγείται από το 15ο λεπτό της Τότεναμ με σκόρερ τον Γιάνελτ! by www.sport-fm.gr
15:36
15:41
51' Φωνάζει για πέναλτι η Τότεναμ! Πέσιμο του Κέιν μετά από μαρκάρισμα, παίζετε είπε ο διαιτητής! Έγινε και έλεγχος στο VAR. by www.sport-fm.gr
15:44
54' Γκοοολ η Μπρέντφορντ και 2-0! Ο Τόνεϊ με κοντινή προβολή διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του κόντρα στην Τότεναμ. by www.sport-fm.gr
15:56
65' Γκοοολ για την Τότεναμ, μειώνει σε 2-1! Τρομερή κεφαλιά του Κέιν μετά απο εξαιρετική σέντρα του Λανγκλέ, εκτελεί τον αντίπαλο κίπερ και βάζει ξανά την ομάδα του Κόντε στο ματς! by www.sport-fm.gr
15:58
Έφτασε τα 10 γκολ σε Boxing Day ο Χάρι Κέιν, μοναδικός ποδοσφαιριστής με διψήφιο αριθμό τερμάτων σε αυτή την ημέρα! Ο Κέιν έχει σκοράρει σε κάθε Boxing Day που έχει παίξει! Παράλληλα, άφησε δεύτερο τον σπουδαίο Ρόμπι Φάουλερ με 9 τέρματα! by www.sport-fm.gr
16:02
72' Γκοοολ η Τότεναμ και 2-2! Ο Χόιμπιεργκ είναι αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι και με... ξερό σουτ, νικάει τον Ράγια για να ισοφαρίσει το σκορ! by www.sport-fm.gr
16:03
16:15
84' ΔΟΚΑΡΙ για την Τότεναμ με κεφαλιά του Κέιν! Τεράστια φάση για την ανατροπή! by www.sport-fm.gr
16:16
85' Τεράστια φάση για την Μπρέντφορντ! Προβολή του Τόνεϊ προ του Φόστερ από τη μικρή περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ! by www.sport-fm.gr
16:21
16:24
Περνάνε τα λεπτά, αλλά η Τότεναμ δεν μπορεί να βρει το νικητήριο γκολ... Δύο λεπτά ακόμα! by www.sport-fm.gr
16:26
16:27
Τέλος στο ματς που άνοιξε την αυλαία της Boxing Day! Μπρέντφορντ και Τότεναμ έμειναν στο 2-2, με τους φιλοξενούμενους να σώζουν τον βαθμό με μεγάλο come back. Στους 30 βαθμούς πλέον η Τότεναμ, στους 20 η Μπρέντφορντ. by www.sport-fm.gr
16:28
Ο Γιάνελτ (15') και ο Τόνεϊ (54') έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, με την ομάδα του Κόντε να απαντά με Κέιν (65') και Χόιμπιεργκ (71'). by www.sport-fm.gr
16:29
Ακολουθούν τέσσερα ματς που ξεκινούν στις 17:00: Έβερτον-Γουλβς, Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ, Λέστερ-Νιούκαστλ, Σαουθάμπτον-Μπράιτον. by www.sport-fm.gr
17:04
4' ΓΚΟΛ η Νιούκαστλ! 1-0 στην έδρα της Λέστερ. Δυνατή εκτέλεση στο κέντρο της εστίας από τον Γουντ! by www.sport-fm.gr
17:06
17:07
7' ΓΚΟΛ η Νιούκαστλ! 2-0 στην έδρα της Λέστερ! Σκόρερ ο Αλμιρόν! Εξαιρετικό 1-2 του Αλμιρόν με τον Γκιμαράες και ιδανικό τελείωμα από τον πρώτο. Τι ξεκίνημα για τη Νιούκαστλ. by www.sport-fm.gr
17:09
7' ΓΚΟΛ η Έβερτον! 1-0 υποδεχόμενη τη Γουλβς! Σκόρερ ο Μίνα με σκαστή κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ! by www.sport-fm.gr
17:16
14' Ανοίγει το σκορ (1-0) ο Λαλάνα για την Μπράιτον κόντρα στη Σαουθάμπτον. Σκοράρει με κεφαλιά κόντρα στην παλιά του ομάδα και δεν το πανηγυρίζει. Φέρει ευθύνη ο Μπιζούνου. by www.sport-fm.gr
17:18
17:20
Μόνο το Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ παραμένει χωρίς σκορ μέχρι στιγμής. Πάντως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι στο ξεκίνημα. by www.sport-fm.gr
17:23
22' ΓΚΟΛ η Γουλβς! 1-1 με την Έβερτον! Σκόρερ ο Ποντένσε! Εξαιρετικό πλασέ του πρώην άσου του Ολυμπιακού, ύστερα από μαγική ασίστ με τον εξωτερικό από τον Μουτίνιο! by www.sport-fm.gr
17:32
32' ΓΚΟΛ η Νιούκαστλ! Πάρτι (0-3) στην έδρα της Λέστερ! Σκόρερ ο Ζοέλιντον με κεφαλιά! by www.sport-fm.gr
17:34
32' Ανοίγει το σκορ και η Φούλαμ! 1-0 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, σκόρερ ο Ρέιντ! by www.sport-fm.gr
17:36
34' Κόκκινη στον Μίτσελ της Κρίσταλ Πάλας! Πολύ δύσκολο το έργο πλέον για την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά... by www.sport-fm.gr
17:37
17:38
Ο Μάξι Τζαζ, οπαδός της Κρίσταλ Πάλας και τραγουδιστής των Faithless, έφυγε προ ημερών από τη ζωή με τους «αετούς» να παίζουν το πασίγνωστο «Insomnia» πριν το ματς με τη Φούλαμ. Διαβάστε περισσότερα εδώ. by www.sport-fm.gr
17:49
Τελικό ημιχρόνου σ' όλα τα παιχνίδια: Έβερτον-Γουλβς 1-1 Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-1 Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 Σαουθάμπτον-Μπράιτον 0-2 by www.sport-fm.gr
18:05
18:11
18:15
56' ΓΚΟΛ η Μπράιτον στην έδρα της Σαουθάμπτον! 0-3! Σκόρερ ο Μαρς με τρομερή σουτάρα εκτός περιοχής! by www.sport-fm.gr
18:21
18:22
Πραγματικά, τρελαίνει κόσμο η φετινή Νιούκαστλ. Μια ανάσα από την 5η σερί της νίκη στο πρωτάθλημα, η οποία θα την ανεβάσει στη 2η θέση (με αγώνες παραπάνω). by www.sport-fm.gr
18:24
57' Η Κρίσταλ Πάλας μένει 9 παίκτες! Ο Τόμκινς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για αγκωνιά! by www.sport-fm.gr
18:31
71' ΓΚΟΛ η Φούλαμ! 2-0 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας! Σκόρερ ο Ριμ με κοντινό τελείωμα! Οι Λονδρέζοι καθαρίζουν το ματς βάσει και της αριθμητικής τους υπεροχής. by www.sport-fm.gr
18:31
18:34
73' ΓΚΟΛ η Σαουθάμπτον! 1-3! Σκόρερ ο Γουόρντ-Πράους! Ο Σάντσες απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, ωστόσο ο αντίπαλός του πήρε το «ριμπάουντ», για να σκοράρει με κεφαλιά. by www.sport-fm.gr
18:39
18:49
18:53
18:55
Τελικά σ' όλα τα γήπεδα. Έβερτον-Γουλβς 1-2 Κρίσταλ Πάλας-Φούλαμ 0-3 Λέστερ-Νιούκαστλ 0-3 Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-3 by www.sport-fm.gr
18:56
19:03
19:04
Η Λίβερπουλ έχει την ευκαιρία μετά τη γκέλα της Τότεναμ, να μειώσει τη διαφορά από την τετράδα και ενώ θα έχει μετά την ολοκλήρωση του αγώνα της ματς λιγότερο. by www.sport-fm.gr
19:05
Βασικός μετά από 10 μήνες στην Premier ο Τσάμπερλεϊν αλλά σε ρόλο εξτρέμ, στον πάγκο ο Τσιμίκας για τη Λίβερπουλ. Δείτε εδώ! by www.sport-fm.gr
19:06
19:31
19:32
Γονάτισαν φυσικά για το Black Lives Matter οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων... by www.sport-fm.gr
19:33
2' Υπέροχη επίθεση της Λίβερπουλ, ο Νούνιες δεν τελειώνει τη φάση και κάνει προσποίηση με την άμυνα της Βίλα να διώχνει. Πρώτη απειλή... by www.sport-fm.gr
19:38
5' Γκοοοολ η Λίβερπουλ! Προβάδισμα για την ομάδα του Κλοπ πολύ νωρίς στην έδρα της Άστον Βίλα με τον Σαλάχ να σκοράρει με πλασέ από τη μικρή περιοχή μετά την υπέροχη ασίστ του Ρόμπερτσον με το εξωτερικό. by www.sport-fm.gr
19:46
Διαδοχικές φάσεις για την Άστον Βίλα. Αρχικά ο Άλισον νίκησε σε τετ-α-τετ τον Γουότκινς (9') και τρία λεπτά μετά ο Μπέιλι έκανε τσαφ μέσα από την περιοχή και πλεονεκτική θέση. by www.sport-fm.gr
19:52
17' Νέα μεγάλη φάση για τη Βίλα. Εξαιρετική σέντρα, η άμυνα της Λίβερπουλ κοιμάται αλλά η κεφαλιά του Γουότκινς είναι αδύναμη και ο Άλισον μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. by www.sport-fm.gr
19:52
20' Σκοράρει για δεύτερη φορά η Λίβερπουλ με υπέροχη κεφαλιά του Ματιπ, όμως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Παραμένει το σκορ στο 1-0. by www.sport-fm.gr
20:00
28' Τεράστια φάση για τη Λίβερπουλ, αλλά το μονοκόμματο σουτ του Νούνιες από θέση τετ-α-τετ καταλήγει στο σώμα του Όλσεν που σώζει την ομάδα του. by www.sport-fm.gr
20:09
37' Γκοοοολ για τη Λίβερπουλ, 2-0! Μετά από κόρνερ του Άρνολντ, η μπάλα δεν απομακρύνεται από την άμυνα της Άστον Βίλα και ο Φαν Ντάικ με διαγώνιο σουτ με το αριστερό θα εκτελέσει τον Όλσεν για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. by www.sport-fm.gr
20:10
20:20
Ημίχρονο στο "Βίλα Παρκ". Η Λίβερπουλ προηγείται 2-0 στην έδρα της Άστον Βίλα χάρη στα τέρματα των Σαλάχ (5') και Φαν Ντάικ (37'). Καλή η εικόνα των γηπεδούχων, αλλά τρομερά άστοχοι επιθετικά! by www.sport-fm.gr
20:30
20:38
20:39
46' Σκοράρει ο Μπουεντία, αλλά το τέρμα του δεν θα μετρήσει καθώς ήταν εκτεθειμένος. Παραμένει το 2-0 υπέρ της Λίβερπουλ. by www.sport-fm.gr
20:43
51' Σε τετ-α-τετ ο Σαλάχ, το βγάζει ο Όλσεν και κρατάει στο ματς την Άστον Βίλα. by www.sport-fm.gr
20:51
59' Γκοοοολ η Αστον Βίλα! Ωραία σέντρα στο δεύτερο γύρο, εξαιρετική η κεφαλιά του Γουότκινς για να μειώσει σε 2-1. by www.sport-fm.gr
20:57
Πιέζει για την ισοφάριση η Βίλα, η Λίβερπουλ σε θέση άμυνας και ψάχνει μια κόντρα για να τελειώσει το ματς. by www.sport-fm.gr
21:04
Τελευταίο εικοσάλεπτο στο Βίλα Παρκ, παραμένει το 2-1 υπέρ της Λίβερπουλ κόντρα στην Άστον Βίλα. by www.sport-fm.gr
21:10
77' Τελευταία στιγμή απομακρύνει ο Ρόμπερτσον... Κάθε γέμισμα στην περιοχή της Λίβερπουλ είναι ικανό να δημιουργήσει κινδύνους. by www.sport-fm.gr
21:13
81' Γκοοοολ για τη Λίβερπουλ, κλειδώνει το ματς! Ταχύτατη κόντρα από την ομάδα του Κλοπ, ο Νούνιες περνά σαν σταματημένο έναν αντίπαλο, κάνει τη σέντρα-σουτ με τον Μπάισετιτς να γίνεται κάτοχος, να περνά τον Όλσεν και να εκτελεί για το 3-1. by www.sport-fm.gr
21:26
Τέλος στο ματς! Η Λίβερπουλ επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Άστον Βίλα, παίρνοντας την τρίτη διαδοχική της νίκη και πλησίασε την τετράδα στους πέντε βαθμούς, έχοντας και ματς λιγότερο. by www.sport-fm.gr
21:27
Σε μισή ώρα ξεκινά η μάχη του Λονδίνου ανάμεσα σε Άρσεναλ και Γουέστ Χαμ, ματς για το οποίο φυσικά και θα υπάρχει ενημέρωση από εδώ! by www.sport-fm.gr
21:38
Ιδού οι ενδεκάδες από τη λονδρέζικη κόντρα που θα ξεκινήσει σε λίγο Εικόνα live 21973469/10669.jpg by www.sport-fm.gr
22:01
22:06
22:06
22:07
22:23
Συμπληρώθηκε το 20λεπτο, πάντοτε χωρίς σκορ στο "Emirates", με τον ρυθμό πάντως να είναι καλός. by www.sport-fm.gr
22:25
22:26
Καθαρή η ανατροπή του Σαλιμπά στον Μπόουεν! Να δούμε εάν είναι εντός ή εκτός περιοχής. by www.sport-fm.gr
22:27
22:28
22:28
Στραβώνει από νωρίς το ματς για τους πρωτοπόρους, που φυσικά έχουν μπόλικο χρόνο μπροστά τους. by www.sport-fm.gr
23:09
Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο, με τους «κανονιέρηδες» να ψάχνουν ένα γρήγορο γκολ. by www.sport-fm.gr
23:09
...παραλίγο να το βρουν τα «σφυριά», έβγαλε το σουτ του Αντόνιο ο Ράμσντεϊλ! by www.sport-fm.gr
23:16
53' ΓΚΟΛ, 1-1 Η ΑΡΣΕΝΑΛ! Ψύχραιμος από κοντά ο Σάκα, φέρνει το ματς στα ίσα μετά από κακό σουτ Έντεγκααρντ που εξελίχθηκε σε ασίστ.! by www.sport-fm.gr
23:22
59' ΓΚΟΛ, 2-1 Η ΑΡΣΕΝΑΛ! Ολική ανατροπή με σουτ του Μαρτινέλι από πλάγια θέση! by www.sport-fm.gr
23:32
69' ΓΚΟΛ, 3-1 Η ΑΡΣΕΝΑΛ! Ο Ενκέτια νικά τον Φαμπιάνσκι με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή και δίνει μεγάλο προβάδισμα στους «κανονιέρηδες»! by www.sport-fm.gr