Παρακολουθήστε από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

18:36
Καλησπέρα σας από την OPAP Arena! by Μανώλης Μουσουράκης
18:36
Παρέα θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα ρεβάνς μεταξύ της ΑΕΚ και της Κηφισιάς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:37
Σέντρα στις 19:00. by Μανώλης Μουσουράκης
18:37
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
Σαφές το προβάδισμα της «Ένωσης» από το πρώτο παιχνίδι, με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να είχε επικρατήσει 2-0 στην -κιτρινόμαυρη από τους φίλους του «δικεφάλου»- Ριζούπολη, χάρη στην γκολάρα του Λιβάι Γκαρσία (34') και την εκτέλεση πέναλτι του Φαν Βέερτ (45'+3'). Έτσι, πλέον να θέλει να ολοκληρώσει τη δουλειά για την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
Θυμηθείτε εδώ τα highlights της αναμέτρησης: by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
18:43
Η σύνθεση της ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Ραντόνια – Φερνάντες, Μουστακόπουλος, Γαλανόπουλος, Τσούμπερ – Μάνταλος, Φαν Βέερτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:44
Με αρκετές αλλαγές, όπως εξάλλου αναμενόταν, παρατάσσει τους «κιτρινόμαυρους» ο Ματίας Αλμέιδα. Ο Αργεντινός τεχνικός θα δώσει ανάσες σε αρκετούς παίκτες του κι ενώ την Κυριακή (15/1, 16:00) ακολουθεί στο ίδιο γήπεδο η αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό για το πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, άφησε εκτός αποστολής τους Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί και Σιμάνσκι, όπως φυσικά και τους τραυματίες Ελίασον, Γκατσίνοβιτς και Μοχαμάντι. Σε ό, τι αφορά τον Φράνσον, ο Σουηδός χαφ έχει ξεπεράσει την αδιαθεσία που τον ταλαιπώρησε, συμμετείχε στην τελευταία προπόνηση, αλλά κρίθηκε ανέτοιμος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Αθανασιάδης, Ντάικο, Γιόνσον, Πινέδα, Άμραμπατ, Γκαρσία, Αραούχο, Κοσίδης, Μαχαίρας. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
H σύνθεση της Κηφισιάς (Γιώργος Πετράκης): Αγριμάκης – Βαφέας, Μπαρμπόσα, Ποζατζίδης – Προβυδάκης, Παπασάββας, Γκίνη, Να – Ταλάλ – Καλλέργης, Τετέι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Δασκαλάκης, Παναγιώτου, Κουιρουκίδης, Σωτηράκος, Μαζουλουξής, Παυλάκης, Πέιος, Πρίτσας, Ιατρούδης. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
Σε ό, τι αφορά την Κηφισιά, ο Γιώργος Πετράκης έχει μία και σημαντική απουσία, εκείνη του βασικού του τερματοφύλακα, Αλέξανδρου Αναγνωστόπουλου. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
Οι γηπεδούχοι επιστρέφουν στην έδρα τους τρεις μέρες μετά τη μεγάλη νίκη (1-0) στο ντέρμπι κορυφής στη Super League 1 με τον Παναθηναϊκό, η οποία αφενός τους διατήρησε μόνους δεύτερους στη βαθμολογία, αφετέρου μείωσε τη διαφορά τους από τους πρωτοπόρους «πράσινους» στους τέσσερις πόντους. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
Από την άλλη, η ομάδα των Βορείων Προαστίων προέρχεται από δύο σερί ματς για τον Νότιο Όμιλο της Super League 2, κόντρα σε Ηρόδοτο και Ολυμπιακό Β', που δεν έχουν ολοκληρωθεί για διαφορετικούς λόγους. Τελευταίο χρονικά παιχνίδι που είχε λήξει κανονικά ήταν η νίκη τους (1-0) επί της ΑΕΚ Β' στις 22 Δεκέμβρη. Βέβαια -παρόλο που έχουν αρκετούς αγώνες λιγότερους από τους περισσότερους διώκτες τους- συνεχίζουν να βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, παρέα με την Παναχαϊκή (τρία ματς παραπάνω η ομάδα της Πάτρας). by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
Τώρα οι συνθέσεις των δύο ομάδων από τα μεγάφωνα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
Αποθέωση για τον Ματίας Αλμέιδα από τον κόσμο! Υπενθυμίζεται ότι ο προπονητής της ΑΕΚ χθες ανανέωσε πρόωρα το συμβόλαιό του με την «Ένωση» μέχρι το 2028! Μάλιστα, μίλησε με λόγια καρδιάς, ενώ στο συμβόλαιο των δύο πλευρών συμπεριλήφθηκε ρήτρα ύψους δέκα εκατ. ευρώ! by Μανώλης Μουσουράκης
18:50
Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) Α' Βοηθός: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών) Β' Βοηθός: Άγγελος Κολλιάκος (Αθηνών) 4ος διαιτητής: Ανδρέας Βλάχος (Ανατ. Αττικής) by Μανώλης Μουσουράκης
18:50
Στην αναμέτρηση δεν θα υπάρχει VAR, ενώ δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:51
Υπενθυμίζεται ότι στην επόμενη φάση ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον αντίστοιχο του Πανσερραϊκός-Απόλλων Πόντου (3-0 υπέρ της ομάδας των Σερρών το πρώτο παιχνίδι). by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
Συγκλονιστική στιγμή. Η ΠΑΕ ΑΕΚ αποχαιρέτησε από τα μεγάφωνα τους Γιώργο Σταυρινό και Νίκο Καζαντζόγλου, οι οποίοι έφυγαν από τη ζωή στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. «Οι ήρωες να είναι καλά...» από τους φίλους του «δικεφάλου» στις εξέδρες... by Μανώλης Μουσουράκης
18:59
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
19:01
Αρχηγός για την ΑΕΚ σήμερα ο Κώστας Γαλανόπουλος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:01
2' Άστοχο του σουτ που επιχείρησε ο Προβυδάκης εκτός περιοχής, πρώτη στιγμή στο παιχνίδι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:02
3' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Λάθος γύρισμα από την Κηφισιά, ο Φαν Βέερτ προσπάθησε να κρεμάσει τον Αγριμάκη, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:04
5' Φάουλ για την Κηφισιά, ευκαιρία για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:04
Απομακρύνει η άμυνα της ΑΕΚ. Εν συνεχεία, ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Ταλάλ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:05
6' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ τώρα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:06
Τι κι αν δεν έχει γεμίσει το γήπεδο (λίγο παραπάνω από το μισό), η ατμόσφαιρα που έχουν δημιουργήσει οι φίλοι της «Ένωσης» είναι πολύ ωραία. Μοναδική η ακουστική της OPAP Arena! by Μανώλης Μουσουράκης
19:06
7' Διαγώνιο σουτ του Μάνταλου μέσα από την περιοχή, κοντράρει στα σώματα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
9' Ωραία συνδυαστική προσπάθεια από τους Μουστακόπουλο, Τσούμπερ και Φερνάντες, όμως η ΑΕΚ δεν κερδίζει κάτι από τη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
Έχει ρυθμό το παιχνίδι. Η Κηφισιά βοηθά σ' αυτό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
10' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Σέντρα του Φαν Βέερτ από δεξιά, ύστερα από κάθετη του Μάνταλου, με τον Αγριμάκη να βάζει μεγάλο «στοπ» στο πλασέ (ύστερα από μικρή προσποίηση) του Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
19:13
19:13
19:15
19:16
16' Στιγμή για την ΑΕΚ. Γρήγορη αντεπίθεση με πολλούς παίκτες να ανεβαίνουν, ο Ραντόνια συνέκλινε, έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:16
17' Φάση για την ΑΕΚ! Επικίνδυνο γύρισμα του δραστήριου Μάνταλου, η προβολή του Φαν Βέερτ δεν βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
Αρκετά δραστήριοι και οι Τσούμπερ και Φερνάντες, οι οποίοι συγκλίνουν αρκετά. Βοήθειες κι από τον Φαν Βέερτ στο σπάσιμο της μπάλας, για μια ΑΕΚ που ανεβάζει στροφές. by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
Πιέζει ψηλά η Κηφισιά τώρα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
19' Παράλληλο γύρισμα του Προβυδάκη, μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:20
«Πρωτάθλημα» - «Κύπελλο» ζητούν ρυθμικά οι φίλοι της ΑΕΚ από τα δύο πέταλα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:20
by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
22' Μεγάλη στιγμή για την Κηφισιά! Φαλτσαριστό σουτ του Προβυδάκη, πέφτει στη γωνία και διώχνει ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους μέχρι στιγμής ο νεαποκτηθείς δεξιός τους μπακ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
24' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
Νωρίτερα η Κηφισιά ζήτησε ανατροπή σε μαρκάρισμα του Μήτογλου στον Τετέι, δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
25' Σουτ του Μάνταλου, ύστερα από την εκτέλεση φάουλ, κόρνερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:25
26' Μονοκόμματο σουτ κι από τον Γαλανόπουλο, αποκρούεται . by Μανώλης Μουσουράκης
19:26
27' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! ΤΙ ΕΒΑΛΕ Ο ΜΟΥΣΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ!!! 1-0 η «Ένωση»! Τρομερή μονοκόμματη βολίδα με το αριστερό (το κακό του πόδι) από τα 10-15 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καρφώνεται στο αριστερό παραθυράκι! Πω πω... Την μπάλα την έστρωσε ο Γαλανόπουλος. Συνδυασμός από τα δύο χαφ του «δικεφάλου». by Μανώλης Μουσουράκης
19:29
Από τους πλέον ποιοτικούς παίκτες της ΑΕΚ Β' ο Γιώργος Μουστακόπουλος. Σήμερα παίρνει την ευκαιρία του στη μεγάλη ομάδα και ανοίγει με υπέροχο τρόπο το σκορ. Το πρώτο του γκολ με την ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
19:33
33' Σέντρα του Να από αριστερά, διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:35
34' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαν Βέερτ έστρωσε στον Τσούμπερ, αλλά εκείνος αστόχησε από πλεονεκτικό σημείο (βέβαια δεν του ήρθε πολύ καλά η πάσα). Οι φίλοι της ΑΕΚ χειροκρότησαν τον Ελβετό άσο, ώστε να τον ενθαρρύνουν. by Μανώλης Μουσουράκης
19:36
Ο Φαν Βέερτ και σ' αυτό το παιχνίδι δείχνει ότι μπορεί να συμβάλει και στο δημιουργικό κομμάτι. Πολύ δραστήριος και ο Ραντόνια με προωθήσεις και πρωτοβουλίες. by Μανώλης Μουσουράκης
19:37
19:38
39' Πτώση του Ρότα στην περιοχή της Κηφισιάς. Υπήρξαν φωνές για πέναλτι, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση. by Μανώλης Μουσουράκης
19:42
42' Τελείωμα του Τσούμπερ έξω από την περιοχή, αρκετά πάνω από το οριζόντιο η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:43
43' Φάση για την ΑΕΚ. Προσποιήσεις του Τσούμπερ μέσα στην περιοχή, κάνει και το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ψάχνει το γκολ ο Ελβετός άσος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:43
19:45
45' Αντεπίθεση της ΑΕΚ με ωραίο συνδυασμό Φερνάντες-Ρότα από δεξιά, ο πρώτος έκανε το μακρινό σουτ που πέρασε έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0 χάρη στην γκολάρα του Μουστακόπουλου στο 27' και με συνολικό σκορ 3-0 έχει αγκαλιάσει την πρόκριση. Δίκαιο το προβάδισμά της, θα μπορούσε να έχει βρει κι άλλα γκολ με τους Τσούμπερ ή Φαν Βέερτ. Δραστήρια στο ξεκίνημα η Κηφισιά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:04
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:04
Χωρίς αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
20:04
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
48' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 2-0! Σέντρα του Ρότα στο δεύτερο δοκάρι, έρχεται ως τρέιλερ και σκοράρει με πλασέ στην κίνηση ο Ραντόνια, ο οποίος εξαργυρώνει και με γκολ την πολύ καλή του εμφάνιση! Συνδυασμός των δύο μπακ του «δικεφάλου». by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
Έξαλλος πανηγυρισμός από τον Αλμέιδα στο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:09
50' Υπέροχη προσπάθεια Φερνάντες, όμως το γύρισμα του Φαν Βέερτ στον Τσούμπερ που περίμενε δεν ήταν καλό. by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
52' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον Τσούμπερ, ο οποίος όμως δεν πλασάρει εύστοχα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:14
55' Δύο αλλαγές για την Κηφισιά: Οι Κουιρουκίδης και Πέιος στις θέσεις των Παπασάββα και Ταλάλ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:16
Δείτε το πρώτο γκολ του Ραντόνια με τη φανέλα της ΑΕΚ: by Μανώλης Μουσουράκης
20:20
Τρομερή η ατμόσφαιρα, με τα δύο πέταλα να... συνεργάζονται! by Μανώλης Μουσουράκης
20:20
61' Μακρινό σουτ του Ποζατζίδη, δεν έχει πρόβλημα ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
62' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ. Περιμετρικά της περιοχής. Θέση... ταμάμ για τον Φερνάντες, ο οποίος και το κέρδισε. by Μανώλης Μουσουράκης
20:21
Πάνω από την μπάλα και ο Μάνταλος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:22
63' Κομπίνα για την ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να στρώνει στον Γαλανόπουλο, του οποίου το μονοκόμματο σουτ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:23
63' Πρώτη -αναγκαστική- αλλαγή για την ΑΕΚ, με τον Ραντόνια να παραχωρεί τη θέση του στον Πινέδα. Ο Ρότα θα πάει στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Πινέδα να παίζει ως δεξί μπακ (το έχει ξανακάνει στην «Ένωση»). by Μανώλης Μουσουράκης
20:24
65' Και τώρα ο Μαχαίρας στη θέση του Τσούμπερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
66' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Κηφισιά! Ο Τετέι έκλεψε προ του Τζαβέλλα μετά από λάθος γύρισμα του Γαλανόπουλου, αλλά εν συνεχεία ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε το σουτ του. Πολύ καλή εμφάνιση κι από τον τερματοφύλακα του «δικεφάλου», ο οποίος όποτε έχει χρειαστεί έχει επέμβει. by Μανώλης Μουσουράκης
20:27
68' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραίο πέρασμα του Φερνάντες στον Φαν Βέερτ, με τον δεύτερο να καθυστερεί να εκτελέσει. Κέρδος του το κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:30
70' Παυλάκης και Πρίτσας αντί των Καλλέργη και Τετέι για την Κηφισιά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
75' Καλή στιγμή μετά από ώρα, με το σουτ του Να περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
Έχει πέσει ο ρυθμός. by Μανώλης Μουσουράκης
20:35
76' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Φερνάντες συνέκλινε, έπιασε και το φαλτσαριστό σουτ, με τον Αγριμάκη να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
77' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραίος συνδυασμός, ο Μάνταλος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, με τον Αγριμάκη να αποκρούει. Εν συνεχεία, ο Φαν Βέερτ έπεσε στην περιοχή, με τον Άγγελο Ευαγγέλου να δείχνει «παίζετε». by Μανώλης Μουσουράκης
20:37
78' Ο Κοσίδης στη θέση του Μουστακόπουλου, ο οποίος καταχειροκροτείται. by Μανώλης Μουσουράκης
20:38
79' Και ο Παναγιώτου στη θέση του Προβυδάκη για την Κηφισιά. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
82' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 3-0! Σκόρερ ο Μαχαίρας! Ωραίο τριγωνάκι Φαν Βέερτ, Πινέδα και Μαχαίρα, με τον δεύτερο να γυρνά παράλληλα στον νεαρό άσο που σκόραρε από κοντινή απόσταση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:43
Και τώρα όλο το γήπεδο αποθεώνει τον Ματίας Αλμέιδα! by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
20:51
90'+1' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με το διαγώνιο κοντινό σουτ του Φαν Βέερτ να περνά βασανιστικά δίπλα από τη ρίζα του δοκαριού. by Μανώλης Μουσουράκης
20:52
Τέλος στο ματς. Η ΑΕΚ -με τους νέους της να λάμπουν- επικράτησε 3-0 της Κηφισιάς και με συνολικό σκορ 5-0 προκρίνεται στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. by Μανώλης Μουσουράκης