ΑΕΚ-Πανσερραϊκός

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

17:06
Καλησπέρα σας από την OPAP Arena! by Μανώλης Μουσουράκης
17:06
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΑΕΚ-Πανσερραϊκός, στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. by Μανώλης Μουσουράκης
17:06
Σέντρα στις 17:30. by Μανώλης Μουσουράκης
17:07
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 3 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
17:07
Ας δούμε αρχικά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
17:08
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς - Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί - Φερνάντες, Φράνσον, Πινέδα, Τσούμπερ - Μάνταλος, Φαν Βέερτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:10
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Αθανασιάδης, Ρότα, Ντάικο, Γιόνσον, Μουστακόπουλος, Άμραμπατ, Γκαρσία, Αραούχο, Κοσίδης. by Μανώλης Μουσουράκης
17:10
Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου - Δεληγιαννίδης, Παντεκίδης, Γιανναράκης, Πεταυράκης - Κολομπίνο, Θυμιάνης - Μούργος, Στίνα, Κανίς - Κατσαντώνης. by Μανώλης Μουσουράκης
17:10
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Κατσίκας, Παπάζογλου, Ζέρης, Λυμπεράκης, Ανάκογλου, Σοφιανός, Μπαμπά, Μασκανάκης, Μπαΐροβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
Ο Ματίας Αλμέιδα άφησε εκτός τον ανέτοιμο Σιντιμπέ, καθώς και τον Γαλανόπουλο, ενώ ανάσες θα πάρουν οι Βίντα, Μουκουντί και Σιμάνσκι. Εκτός και οι Γκατσίνοβιτς, Ελίασον και Μοχαμάντι, με τους δύο πρώτους να μετρούν αντίστροφα για την επάνοδό τους (ο 27χρονος Σέρβος έχει επανενταχτεί στο κανονικό πρόγραμμα, ενώ ο 27χρονος Σουηδός σε κομμάτια αυτού). Επιστροφή για τον Τζαβέλλα που ξεκινά και βασικός. by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
Από την άλλη, ο Παύλος Δερμιτζάκης δεν υπολογίζει ακόμη στα δύο από τα δυνατά χειμερινά μεταγραφικά αποκτήματα των Σερραίων, Αυλωνίτη και Στάικο. Εκτός και οι τραυματίες Σιόντης, Δημητρίου, Καραμπέρης, Νάτσος και Οικονόμου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:14
Οι παίκτες της ΑΕΚ ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους, σχηματίζοντας τον κλασικό κύκλο με τον κόσμο να τους αποθεώνει. by Μανώλης Μουσουράκης
17:14
Τώρα πάνε στα αποδυτήρια και οι φιλοξενούμενοι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:15
Συνεχίζεται η προσέλευση. Γύρω στους 10 χιλιάδες αυτήν τη στιγμή. by Μανώλης Μουσουράκης
17:15
Η ΑΕΚ προέρχεται από ακόμα μία εντυπωσιακή παράσταση, αυτή τη φορά με το εντός έδρας 4-1 επί του Παναιτωλικού κι ενώ ακολουθεί την Κυριακή (22/1, 16:00) η εκτός έδρας δοκιμασία με τον Ιωνικό. Οι «κιτρινόμαυροι» διατηρήθηκαν στη 2η θέση του πρωταθλήματος και στο -4 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου απέκλεισαν την Κηφισιά (πρώτη στον Νότιο Όμιλο της Super League 1) με συνολικό σκορ 5-0. Πλέον, αντιμετωπίζουν τον πρωτοπόρο του έτερου ομίλου της δεύτερης κατηγορίας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
Να σημειωθεί ότι εάν η ΑΕΚ επικρατήσει σήμερα, θα έχει κάνει το 10/10 στο νέο της γήπεδο! Μέχρι στιγμής μετρά, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ρεκόρ 9-0-0 με γκολ 23-2. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
Ο Πανσερραϊκός τρέχει ένα εντυπωσιακό σερί εννιά νικών σ' όλες τις διοργανώσεις. Έτσι, αφενός βρίσκεται στην κορυφή του Βόρειου Ομίλου της Super League 2 και στο +3 από ΠΑΟΚ Β' και ΑΕΛ (η οποία έχει ματς παραπάνω). Αφετέρου, απέκλεισε με συνολικό σκορ 4-0 τον Απόλλωνα Πόντου και βρίσκεται σήμερα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Τελευταίο του ματς το εκτός έδρας 1-0 επί του Διαγόρα. Παραχώρησε στον ΠΑΟΚ το μεγάλο του αστέρι, Χισάμ Κανίς, τον οποίο όμως θα διατηρήσει στις τάξεις του ως δανεικό μέχρι το τέλος της σεζόν. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την επόμενη εβδομάδα (δεν έχει οριστερί), με τον νικητή τον νικητή του ζευγαριού να αντιμετωπίζει στα ημιτελικά τον αντίστοιχο του Ολυμπιακός-Άρης. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
Διαιτητής: Φώτιος Πολυχρόνης (Πιερίας) Α' Βοηθός: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας) Β' Βοηθός: Γεώργιος Χριστοδούλου (Ημαθίας) 4ος διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας (Φθιώτιδας) VAR: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας) by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
Υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:19
by Μανώλης Μουσουράκης
17:22
17:26
17:27
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο! by Μανώλης Μουσουράκης
17:29
36-8-8 υπέρ της ΑΕΚ η ιστορία των αναμετρήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
17:29
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
17:30
1' Παράλληλη σέντρα του Μάνταλου, κόβεται. by Μανώλης Μουσουράκης
17:32
Έχουμε ξαναπεί ότι ακόμη και όταν δεν είναι γεμάτη η OPAP Arena, η ακουστική είναι φοβερή. Όπως συμβαίνει δηλαδή και σήμερα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:33
3' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την ΑΕΚ, περιμετρικά της περιοχής. Το κέρδισε ο Τσούμπερ με ωραία ενέργεια. by Μανώλης Μουσουράκης
17:34
4' Φάση για την ΑΕΚ. Απευθείας εκτέλεση από τον Τσούμπερ, δίπλα από το δεξί δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:34
Δυναμώνει ο παλμός στις κερκίδες! by Μανώλης Μουσουράκης
17:35
6' Πέρασε ανεκμετάλλευτο φάουλ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:36
Πίσω από την μπάλα όλος ο Πανσερραϊκός. Η ΑΕΚ την πρωτοβουλία των κινήσεων, όπως αναμενόταν. by Μανώλης Μουσουράκης
17:36
7' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραία προσποίηση του Φερνάντες, πιάνει και το σουτ από το όριο της περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:37
8' Γρήγορη επιστροφή και ωραία κάλυψη του Ραντόνια προ του Κανίς. by Μανώλης Μουσουράκης
17:39
9' Γρήγορη αντεπίθεση και ωραία συνδυαστική προσπάθεια από τους παίκτες της ΑΕΚ, όμως στο φινάλε ο Φαν Βέερτ είναι εκτεθειμένος. by Μανώλης Μουσουράκης
17:40
10' Ο Στάνκοβιτς μπλοκάρει δίχως πρόβλημα σέντρα του Δεληγιαννίδη. by Μανώλης Μουσουράκης
17:40
17:41
17:42
Στα τελευταία λεπτά κυκλοφορούν την μπάλα και οι φιλοξενούμενοι, με τους «κιτρινόμαυρους» να ψάχνουν την ανάκτηση και την αντεπίθεση. by Μανώλης Μουσουράκης
17:43
14' Στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Φαλτσαριστό σουτ του Μούργου εκτός περιοχής, καταλήγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:44
«Πρωτάθλημα»-«Κύπελλο» από τους φίλους της ΑΕΚ στις κερκίδες. by Μανώλης Μουσουράκης
17:45
16' Προσποιήσεις του Φερνάντες εντός περιοχής πάνω στον Πεταυράκη, δεν κάνει τελική ενέργεια όμως. by Μανώλης Μουσουράκης
17:46
17' Σέντρα του Μάνταλου στο δεύτερο δοκάρι, κόρνερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:46
17:47
17:49
17:50
Συμπληρώσαμε 20'. Καλύτερος ο ρυθμός στο ξεκίνημα. Συνεχίζει η ΑΕΚ να έχει τα ηνία και να ψάχνει το γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:51
21' Ωραία προσπάθεια του -δραστήριου και σήμερα- Τσούμπερ, κόρνερ για την «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
17:52
22' Εξαιρετική κομπίνα από πλευράς ΑΕΚ, ο Φερνάντες εκτέλεσε στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ήρθε ως τρέιλερ ο Τζαβέλλας, με το σουτ του όμως να μη βρίσκει στόχο. Δουλεμένη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
17:53
23' Στιγμή για την ΑΕΚ. Διαγώνιο σουτ του Μάνταλου, ύστερα από καλή ανάπτυξη, μπλοκάρει ο Γιαννίκογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:54
Αρχηγός σήμερα για την ΑΕΚ ο Στίβεν Τσούμπερ. Εικόνα live 21973805/91204.jpg by Μανώλης Μουσουράκης
17:55
25' Αδύναμο σουτ του Τσούμπερ, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Γιαννίκογλου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:57
28' Φάση για την ΑΕΚ. Ωραίο 1-2 Φαν Βέερτ-Φερνάντες, ο δεύτερος προσποιείται, κάνει και το σουτ, το οποίο όμως πέρασε έξω. by Μανώλης Μουσουράκης
17:59
Γενικά πολύ δραστήριος ο Φερνάντες και σήμερα, έχει αναλάβει τις περισσότερες πρωτοβουλίες για τον «δικέφαλο». by Μανώλης Μουσουράκης
18:00
Και ο Τσούμπερ το προσπαθεί. Γενικά ήταν δραστήριος στα προηγούμενα ματς που επανήλθε. Ίσως σήμερα να μην εκβιάζει τόσο πολύ το σουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:00
Συμμετοχή -κλασικά- στο δημιουργικό κομμάτι (με σπάσιμο μπαλιών και όχι μόνο) από τον Φαν Βέερτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:01
Φυσικά βέβαια η ΑΕΚ δεν απειλεί το ίδιο σταθερά, όπως στις προηγούμενες αναμετρήσεις της. by Μανώλης Μουσουράκης
18:01
32' Φάουλ της ΑΕΚ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:01
Περνά ανεκμετάλλευτο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:03
18:04
34' Ασυνεννοησία μεταξύ Πινέδα-Φερνάντες, ο δεύτερος γυρνά γρήγορα και ανακόπτει προσπάθεια αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων. by Μανώλης Μουσουράκης
18:05
18:08
39' Ο Φερνάντες άδειασε εντυπωσιακά τον Πεταυράκη, ωστόσο δεν έκανε το κατάλληλο παράλληλο γύρισμα στον Φαν Βέερτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:10
40' Φάση για την ΑΕΚ. Υπέροχο πέρασμα του Φερνάντες στον Μάνταλο, με τον Γιαννίκλογου να διώχνει σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Έλληνα άσου. by Μανώλης Μουσουράκης
18:11
41' Κι άλλη φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Τσούπερ από αριστερά, το μονοκόμματο σουτ του Ραντόνια περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:11
Στην επόμενη φάση ο Ραντόνια δίνει τη λύση και ανασταλτικά. by Μανώλης Μουσουράκης
18:12
18:12
43' Κι άλλο καλό γέμισμα από Φερνάντες, όχι όμως και το γύρισμα του Χατζισαφί με το κεφάλι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:12
Κορυφαίος του γηπέδου ο Φερνάντες. by Μανώλης Μουσουράκης
18:15
Ένα το λεπτό του έξτρα χρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
18:16
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Η ΑΕΚ σ' αυτό το ματς φαίνεται επηρεασμένη από τις πολλές αλλαγές. Δεν έχει φτάσει στην κυριαρχία προηγούμενων αγώνων από πλευράς φάσεων, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει φτιάξει αρκετές στιγμές. Θα μπορούσε να έχει πάρει προβάδισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:31
18:31
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:32
Δίχως αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
18:32
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:34
47' Φάση για τον Πανσερραϊκό. Προσπάθεια του Κανίς που συνέκλινε, όμως το σουτ του κόντραρε. by Μανώλης Μουσουράκης
18:35
47' Στην εξέλιξη της φάσης ο Χατζισαφί εκτελεί από διαγώνια θέση και κερδίζει κόρνερ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:35
Καλός ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
18:37
49' Φάση για την ΑΕΚ. Σε πρώτο χρόνο το σουτ του Φράνσον βρήκε σε αντίπαλο -με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για χέρι- ενώ στην εξέλιξη o Γιαννίκογλου έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Τσούμπερ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:37
Δύσκολη η φάση, αλλά φαίνεται να υπάρχει χέρι! Ο Πολυχρόνης αναμένει από το VAR. by Μανώλης Μουσουράκης
18:38
Κόρνερ τελικά, δεν υπάρχει πέναλτι σύμφωνα με τον VAR (Βασίλειος Φωτιάς) Βλέποντας το ριπλέι από τη φάση του πέναλτι που ζήτησε η ΑΕΚ πριν το 1-0, φαίνεται ότι η μπάλα είναι στο όριο του σημείου που θεωρείται πέναλτι (έχει κατέβει το σημείο με τους νέους κανονισμούς). Δύσκολη φάση όπως και να έχει. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
Συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό η ΑΕΚ και ο κόσμος στις εξέδρες να τη σπρώχνει με τη φωνή του. by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
54' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ατομική ενέργεια του Τσούμπερ, κάνει και το σουτ όμως δεν είναι καλό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 1-0! Σκόρερ ο Μάνταλος! Ο Γιαννίκογλου αποκρούει σουτ του Πινέδα σε πρώτο χρόνο, όμως ο Μάνταλος παίρνει το «ριμπάουντ» και σκοράρει από κοντινή απόσταση. by Μανώλης Μουσουράκης
18:44
56' Και στα καπάκια αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Γκαρσία στη θέση του Φαν Βέερτ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:44
«Οε οε οε, πρωτάθλημα και Κύπελλο δικέφαλε αετέ», ηχεί στις κερκίδες. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
59' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τσούμπερ συνέκλινε, προσποιήθηκε, αλλά το σουτ του έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:48
60' Ο Λυμπεράκης αντί του Πεταυράκη για τον Πανσερραϊκό, με τον τελευταίο να χειροκροτείται από τον κόσμο για το προγενέστερο πέρασμά του από την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
61' Και ο Σοφιανός αντί του Κανίς για τον Πανσερραϊκό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
62' Ακόμα τρεις κινήσεις από τον Αλμέιδα: Οι Αραούχο, Γιόνσον και Άμραμπατ αντί των Τσούμπερ, Φερνάντες και Φράνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:51
Αλλαγές που «φωνάζουν» ότι ο Αλμέιδα θέλει κι άλλο γκολ για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:51
18:51
18:54
67' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! 2-0! Σκόρερ ο Γκαρσία! Ο Αραούχο επιχείρησε από αριστερά, η μπάλα κόντραρε, με τον Χατζισαφί να τη στρώνει στον Γκαρσία που εκτέλεσε από κοντά. by Μανώλης Μουσουράκης
18:57
68' Και ο Ρότα στη θέση του Ραντόνια τώρα. Πριν πέρασε αντί του Κολομπίνο ο Ανάκογλου, εισπράττοντας κι ο τελευταίος το χειροκρότημα για το πέρασμά του από την ΑΕΚ. Και ο Μπαΐροβιτς αντί του Κατσαντώνη για τον Πανσερραϊκό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:03
75' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία κυκλοφορία από πλευράς γηπεδούχων, το διαγώνιο σουτ του Άμραμπατ κοντράρει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:03
76' Κι άλλη φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα Άμραμπατ από δεξιά, σουτ στην κίνηση από τον Αραούχο, με τον Γιαννίκογλου να μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:05
19:05
19:07
80' Μεγάλη ευκαιρία με τον Ρότα για την ΑΕΚ. Ύστερα από λάθος διώξιμο των αντιπάλων, δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά στην κίνηση. by Μανώλης Μουσουράκης
19:10
83' Ψάχνει ένα ακόμα γκολ η ΑΕΚ και πιέζει για αυτό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:12
85' Σουτ του Αραούχο από πλεονεκτική θέση, τρομερά αδύναμο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
87' Ξανά καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να σουτάρει από κοντά αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά! by Μανώλης Μουσουράκης
19:14
19:15
88' Διακοπή στο ματς, αφού υπάρχει παίκτης των φιλοξενούμενων στο έδαφος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
89' ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Πινέδα και 3-0 η ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
19:17
Ο Λιβάι μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, στρώνει στον Πινέδα στο ύψος του πέναλτι, με τον Μεξικανό να κάνει με δυνατό σουτ του 3-0. by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
Μάλιστα, ο Πινέδα έχει συμμετοχή σε γκολ ή ασίστ στα 6 τελευταία ματς της ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
Επτά λεπτά ο έξτρα χρόνος... by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Ελέγχθηκε από το VAR και μέτρησε κανονικά το γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:21
90+4' Σουτ του Αραούχο από διαγώνια θέση, ψηλά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
96' Συνεχίζει να πιέζει η ΑΕΚ... by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
90+7' Ένα φάουλ για τον Πανσερραϊκό στη μεσαία γραμμή. by Μανώλης Μουσουράκης
19:26
ΤΕΛΟΣ! by Μανώλης Μουσουράκης
19:26
19:26
Η ΑΕΚ ΝΙΚΑ 3-0 ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΌ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ! by Μανώλης Μουσουράκης