Παρακολουθήστε ζωντανά μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

17:06
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
17:10
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Πανσερραϊκός-ΑΕΚ. Αγώνας ρεβάνς για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος, με την «Ένωση» να βρίσκεται με το... ενάμισι πόδι (εάν όχι και παραπάνω) στην επόμενη φάση μετά το 3-0 στην OPAP Arena. Σέντρα στις 17:30. by Μανώλης Μουσουράκης
17:11
Θυμηθείτε εδώ τα highlights του ματς: by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
Ας δούμε τις αρχικές επιλογές των δύο προπονητών. by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς - Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ - Φερνάντες, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς - Τσούμπερ, Φαν Βέερτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Αθανασιάδης, Ρότα, Ντάικο, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Φράνσον, Αραούχο, Κοσίδης, Μαχαίρας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
Δέκα αλλαγές από τον προπονητή της ΑΕΚ σε σχέση με το ματς με τον Ιωνικό. Ουσιαστικά μόνο ο Φαν Βέερτ διατηρείται στο αρχικό σχήμα. Ο 49χρονος προπονητής παρατάσσει φουλ επιθετικό σχήμα, με τον Τσούμπερ να τοποθετείται εκ νέου στο δίδυμο μπροστά (παρτενέρ του Φαν Βέερτ αυτή τη φορά), όπως συνέβη -ως αλλαγή- και στο παιχνίδι με τους Νικαιώτες, όπου ο Ελβετός άσος πέτυχε το «χρυσό» γκολ. Επίσης, ο Γκατσίνοβιτς ξεκινά για πρώτη φορά βασικός μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό του. Από την αποστολή απουσιάζουν (ώστε να πάρουν ανάσες) οι Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Πινέδα και Άμραμπατ. Κάτι που ισχύει φυσικά και για τον Γκαρσία (ο οποίος συνεχίζει θεραπείες για να προλάβει το ματς πρωταθλήματος με τον Άρη), ενώ επιστρέφουν στη διάθεση του Αργεντινού τεχνικού οι Σιντιμπέ και Γαλανόπουλος που αρχίζουν βασικοί. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσίκας - Ζερής, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Λυμπεράκης - Κολομπίνο, Στάικος - Κατσαντώνης, Σοφιανός, Μούργος - Σαΐντ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Γιαννίκογλου, Πεταυράκης, Αυλωνίτης, Θυμιάνης, Σιόντης, Στίνα, Μασκανάκης, Κανίς, Παπαβασιλείου. by Μανώλης Μουσουράκης
17:20
Από την πλευρά του ο Παύλος Δερμιτζάκης δεν υπολογίζει για διαφορετικούς λόγους στους Καρασαλίδη, Παπάζογλου, Δεληγιαννίδη, Δημητρίου, Αλί Μπαμπά, Καραμπέρη, Οικονόμου, Νάτσο, Τσαγκαλίδη και Κόντσι. Αντίθετα, στην αποστολή συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά ο νεαποκτηθείς Αυλωνίτης. by Μανώλης Μουσουράκης
17:23
Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης Α' βοηθός: Θεόδωρος Τζιουβάρας Β' βοηθός: Αθανάσιος Κόλλιας 4ος διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος by Μανώλης Μουσουράκης
17:23
Υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:26
Η ΑΕΚ προέρχεται από τη νίκη-θρίλερ (1-2) επί του Ιωνικού στη Νίκαια, με την οποία -εκμεταλλευόμενη και την ήττα (0-3) του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ- μείωσε στον έναν πόντο την απόστασή της από την κορυφή. Όπως φαίνεται κι από την ενδεκάδα της, θέλει και σήμερα τη νίκη. Στους λόγους και ο κόσμος της που έχει κατακλύσει το Δημοτικό Γήπεδο Σερρών! by Μανώλης Μουσουράκης
17:26
by Μανώλης Μουσουράκης
17:27
Την περασμένη αγωνιστική ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε 4-0 εντός έδρας επί του Ηρακλή Λάρισας, παραμένοντας στην 1η θέση του Α' Ομίλου της Super League 2. by Μανώλης Μουσουράκης
17:28
17:28
Επιβλητική η παρουσία των φίλων της ΑΕΚ και στις Σέρρες! Είχαν χρόνια να δουν την ομάδα τους στην πόλη. Εξάλλου, έχουν μετακινηθεί και από άλλες περιοχές. by Μανώλης Μουσουράκης
17:30
Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον αντίστοιχο του Άρης-Ολυμπιακός (στο πρώτο ματς, στο «Γ. Καραϊσκάκης», οι Πειραιώτες νίκησαν 1-0). by Μανώλης Μουσουράκης
17:32
Το παιχνίδι μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6. by Μανώλης Μουσουράκης
17:33
Υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στην έναρξη χωρίς να έχει διευκρινιστεί ο λόγος. by Μανώλης Μουσουράκης
17:34
Υπάρχει ένα θέμα με την ενδοεπικοινωνία των διαιτητών. by Μανώλης Μουσουράκης
17:35
Τώρα πραγματοποιείται η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:35
Πολύ ωραία ατμόσφαιρα! Πολύς ο κόσμος και από τις δύο πλευρές! by Μανώλης Μουσουράκης
17:38
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:38
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
17:40
Τελικά ο Σιντιμπέ δεξί μπακ και ο Ραντόνια αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
17:41
3' Ωραία κούρσα με την μπάλα από τον Τσούμπερ, ωστόσο έσπασε αριστερά κι εν συνεχεία καθυστέρησε η επίθεση από την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:41
17:42
4' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:43
4' Εξαιρετική η κομπίνα στο φάουλ από την ΑΕΚ, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκτελέσει εντός περιοχής ο Γκατσίνοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
17:43
5' Πτώση του Φαν Βέερτ στην περιοχή. «Παίζετε» από τον Σταύρο Τσιμεντερίδη. by Μανώλης Μουσουράκης
17:45
6' Έκλεψε σε επικίνδυνο σημείο ο Πανσερραϊκός (λίγο έξω από την περιοχή), αλλά εκεί ήταν ο Μάνταλος να δώσει τη λύση. by Μανώλης Μουσουράκης
17:45
17:46
7' Φάση για την ΑΕΚ. Φαλτσαριστό σουτ του Φερνάντες εντός περιοχής, πέφτει στη γωνία και απομακρύνει ο Κατσίκας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:47
8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Τσούμπερ βρέθηκε ολομόναχος προς το πίσω δοκάρι, με τον Κατσίκα να δηλώνει εκ νέου «παρών». by Μανώλης Μουσουράκης
17:48
Από το ριπλέι της πτώσης του Φαν Βέερτ στην περιοχή των γηπεδούχων στο 5', η φάση δεν φαίνεται τόσο αθώα... by Μανώλης Μουσουράκης
17:49
9' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ωραίος συνδυασμός από τους «κιτρινόμαυρους», κάνει το σουτ ο Μάνταλος με την μπάλα να κοντράρει. by Μανώλης Μουσουράκης
17:50
Η ΑΕΚ θέλει να αξιοποιήσει και τις στατικές φάσεις. Η αλήθεια είναι ότι στα ματς με Πανσερραϊκό έχουμε δει δύο εξαιρετικές κομπίνες, μία στο πρώτο σε κόρνερ του Φερνάντες και κίνηση του Τζαβέλλα και η άλλη στο ξεκίνημα του σημερινού αγώνα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:50
17:52
13' Φάση για την ΑΕΚ. Ακόμα μία εξαιρετική συνεργασία από πλευράς «Ένωσης», ο Σιντιμπέ έχει βρεθεί σε θέση κρυφού φορ σπάζοντας στον Γκατσίνοβιτς, το σουτ του οποίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:54
Η ΑΕΚ δεν χρειάστηκε πολύ για να αρχίσει να φορτσάρει. Βγάζει φάσεις εδώ και περίπου δέκα λεπτά και μάλιστα με ωραίους συνδυασμούς. Παρόλα αυτά και ο Πανσερραϊκός δεν δείχνει διάθεση να περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Θα φανεί εάν μπορεί να κάνει κάτι περισσότερο στο σημερινό ματς σε σχέση με το προηγούμενο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:54
17:58
19' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Τσούμπερ από δεξιά και κεφαλιά του Φαν Βέερτ από το πρώτο δοκάρι που περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:58
Κινείται αρκετά κι εκτός περιοχής ο Τσούμπερ, προσπαθεί να συμμετέχει στις συνδυαστικές προσπάθειες ο Γκατσίνοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:00
21' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-1 Σκόρερ ο Μάνταλος! Εξαιρετική η συνεργασία από τα αριστερά. Ο Γκατσίνοβιτς έσπασε στην κίνηση του Τσούμπερ, με τον Ελβετό να βρίσκει τον Μάνταλο στο ύψος της μικρής περιοχής. Άμεση εκτέλεση από τον Έλληνα άσο και 0-1. Μάλιστα, η φάση είχε ξεκινήσει από τον Μάνταλο, με τους «κιτρινόμαυρους» να ολοκληρώνουν ιδανικά το τριγωνάκι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:04
18:06
Στο 63% υπέρ της ΑΕΚ η κατοχή της μπάλας. by Μανώλης Μουσουράκης
18:08
29' Φάση για την ΑΕΚ. Εκτέλεση κόρνερ Φερνάντες από δεξιά, ο Γκατσίνοβιτς παίρνει το «ριμπάουντ» στο ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:09
18:10
31' Στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Γέμισμα του Κολομπίνο στο πίσω δοκάρι, σέντρα-σουτ του Παντεκίδη που δεν βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:12
18:12
34' Σουτ του Γκατσίνοβιτς, πολύ άστοχο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:13
Ο Σέρβος άσος ψάχνει πολύ το γκολ. Θυμίζει λίγο Τσούμπερ μετά την επιστροφή του σ' αυτό το κομμάτι. Το σημαντικό είναι ότι δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση σωματικά, όπως φάνηκε και στην αναμέτρηση της Νίκαιας. by Μανώλης Μουσουράκης
18:17
39' Μακρινό σουτ του Παλομπίνο, δεν ανησυχεί ο Στάνκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:18
18:19
Έχει πέσει σχετικά ο ρυθμός. by Μανώλης Μουσουράκης
18:21
42' Στιγμή για την ΑΕΚ. Εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες, κεφαλιά του Φαν Βέερτ, η μπάλα κοντράρει και πάλι κόρνερ. Καλή στιγμή. by Μανώλης Μουσουράκης
18:21
43' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο που ανέκοψε αντεπίθεση. by Μανώλης Μουσουράκης
18:25
Τέλος στο πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να προηγείται 1-0 χάρη στο τέρμα του Μάνταλου στο 21'. Καλύτερη η «Ένωση», θα μπορούσε να είχε βρει κι άλλο γκολ. 9(3)-1(0) υπέρ των «κιτρινόμαυρων» οι τελικές. by Μανώλης Μουσουράκης
18:26
18:40
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
Χωρίς αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
18:45
49' ΓΚΟΛ ο Πανσερραϊκός! 1-1! Σκόρερ ο Κατσαντώνης! Τρομερή ενέργεια του Κολομπίνο που κλέβει χαμηλά, κάνει... ρουλέτα και σπάει δεξιά στον Σαΐντ, ο οποίος βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Κατσαντώνη που σκοράρει με τελείωμα στην κίνηση. Το πρώτο γκολ που δέχεται η ΑΕΚ στον θεσμό του Κυπέλλου. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
51' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-2! Σκόρερ και πάλι ο Μάνταλος! Ωραία σέντρα του Σιντιμπέ από δεξιά, βρίσκει ολομόναχο τον Μάνταλο, ο οποίος σκόραρε με δυνατή σκαστή κεφαλιά. Δεύτερο τέρμα για τον Έλληνα άσο στην αναμέτρηση και άμεση απάντηση από τον «δικέφαλο». by Μανώλης Μουσουράκης
18:52
Εξαιρετική εκκίνηση στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
57' Σουτ εκτός περιοχής από τον Φερνάντες, ελέγχει ο Κατσίκας. by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
18:55
18:55
Στο έδαφος ο Φερνάντες. Αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. by Μανώλης Μουσουράκης
18:57
62' Διπλή αλλαγή για τον Πανσερραϊκό: Οι Θυμιάνης και Κανίς αντί των Στάικου και Σαΐντ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Μαχαίρας αντί του Φερνάντες που αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού. Μένει να φανεί εάν είναι σοβαρός. by Μανώλης Μουσουράκης
19:02
Να σημειωθεί ότι η τελευταία φορά που ο Μάνταλος πέτυχε δύο γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ ήταν στις 20/10/2019 σε ματς πρωταθλήματος με τον Βόλο. Σε ό, τι αφορά το Κύπελλο είχε πετύχει δύο τέρματα κόντρα στον Ατρόμητο στις 26/2/2019. by Μανώλης Μουσουράκης
19:03
67' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Μέσα οι Κοσίδης, Φράνσον και Αραούχο, έξω οι Φαν Βέερτ, Γαλανόπουλος και Γκατσίνοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:05
Είναι ενδιαφέρον το ότι ο Τσούμπερ παραμένει μπροστά (στο πλάι του Κοσίδη), με τον Αραούχο να περνά αριστερά. Φυσικά θα αλλάζουν και θέσεις, αλλά ο Αλμέιδα δείχνει πόσο σκέφτεται γι' αυτήν τη θέση τον Ελβετό άσο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:07
71' Φάση για την ΑΕΚ. Ακόμα μία επικίνδυνη σέντρα του Σιντιμπέ, κεφαλιά του Κοσίδη, με τον Κατσίκα να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
71' Τρομερή στιγμή για την ΑΕΚ, με τον Αραούχο να πάει να βάλει γκολ με... ραμπόνα και την μπάλα να απομακρύνεται πριν περάσει τη γραμμή. Αποθέωση από τους φίλους της «Ένωσης» στον Αργεντινό άσο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:09
73' Οι Στίνα και Μασκανάκης στις θέσεις των Κολομπίνο και Μούργου για τον Πανσερραϊκό. by Μανώλης Μουσουράκης
19:10
75' Ο Μάνταλος σηκώνει ωραία στον Αραούχο μέσα στην περιοχή, όμως ο Αργεντινός άσος περιορίζεται. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
Χωρίς υψηλό ρυθμό πλέον. by Μανώλης Μουσουράκης
19:15
80' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-3! Σκόρερ ο Μαχαίρας! Ο Κοσίδης έσπασε στον Μαχαίρα, ο οποίος επιχείρησε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα. Πάνω που λέγαμε ότι ο ρυθμός έχει πέσει... by Μανώλης Μουσουράκης
19:18
Αποθέωση για τον Πέτρο Μάνταλο από τους φίλους της ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
88' Στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ στην κίνηση από τον Κοσίδη, απέκρουσε ο Κατσίκας. by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
19:24
19:26
90' Νέο «στοπ» στον Κοσίδη από τον Κατσίκα! by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
Φάουλ σε καλή θέση για τον Πανσερραϊκό by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
90'+2' Εκτέλεσε ο Στίνα, έφυγε ψηλά η μπάλα by Μανώλης Μουσουράκης
19:28
90'+3' Σουτ του Αραούχο λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού by Μανώλης Μουσουράκης
19:29

Τέλος στο ματς: Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-3!

Η Ένωση σφραγίζει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου (σε συνδυασμό με το 3-0 στον πρώτο αγώνα), όπου θα αντιμετωπίσει Ολυμπιακό ή Άρη. Δύο γκολ πέτυχε ο Μάνταλος (21', 51'), ισοφάρισε προσωρινά ο Κατσαντώνης (49'). Σκόραρε και ο Μαχαίρας (80') για τους φιλοξενούμενους by Μανώλης Μουσουράκης