Παρέα θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ΑΕΚ-Λεβαδειακός για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Super League. by Μανώλης Μουσουράκης
Σέντρα στις 18:30. by Μανώλης Μουσουράκης
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
Ας δούμε αρχικά τις συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
18:01
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης - Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί - Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα - Γκαρσία, Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:01
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Φαν Βέερτ, Τσούμπερ, Ελίασον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:03
Ο Ματίας Αλμέιδα, όπως αναμενόταν, επαναφέρει πολλούς παίκτες στο αρχικό σχήμα μετά το μαζικό ροτέσιον στον αγώνα Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό (εάν και ο ίδιος δεν θέλει να χρησιμοποιεί τους όρους «βασικοί» και «αναπληρωματικοί»). Εκτός αποστολής έμεινε ο Τζαβέλλας, ο οποίος βέβαια έχει ξεπεράσει το πρόβλημα που αποκόμισε από το ντέρμπι με τους Πειραιώτες. Συνεχίζουν εκτός και οι Φερνάντες και Μοχαμάντι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:06
Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς - Βινίσιους, Τζημόπουλος, Παζ - Ντεντάκης, Χάμοντ, Μεχία, Παναγιώτου - Βρακάς, Νίκας, Σακό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:07
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Γκροφ, Σαχπεκίδης, Ντάμπο, Σαβιέρ, Λιάγκας, Γερεμέγεφ, Λούα Λούα, Συμελίδης, Κωνσταντινίδης. by Μανώλης Μουσουράκης
18:07
Ο Γιάσμινκο Βέλιτς δεν έχει διαθέσιμους τους Βήχο και Δούμτσιο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:08
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την προθέρμανσή τους αυτήν την ώρα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:10
Στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα επιστρέφει σήμερα η ΑΕΚ (2η, 47β.), μετά την επιβλητική της νίκη (3-0) επί του Ολυμπιακού, με την οποία πραγματοποίησε τεράστιο βήμα για τη συμμετοχή της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Novibet. Αυτή ήταν η 8η σερί της νίκη ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Παράλληλα έκανε το 12/12 (32-2 στα τέρματα) στο νέο της γήπεδο. Ομολογουμένως, εντυπωσιακές επιδόσεις (συνυπολογίζονται και εκείνες της καλύτερης επίθεσης και της καλύτερης άμυνας στη Λίγκα), στις οποίες φυσικά επιθυμεί να δώσει συνέχεια. Εξάλλου, θέλει το «τρίποντο» για να μειώσει εκ νέου την απόσταση από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, ο οποίος με δύο παιχνίδια παραπάνω βρίσκεται στο +4 από την «Ένωση». Υπενθυμίζεται ότι εκκρεμεί η απόφαση -που αναμένεται για την Τρίτη (14/2)- για το παιχνίδι του «δικεφάλου» με τον Ατρόμητο και τη γνωστή υπόθεση των δοκαριών. by Μανώλης Μουσουράκης
18:11
Από την άλλη, ο Λεβαδειακός (13ος, 13β.) φέρει ασφαλώς τον τίτλο του αουτσάιντερ, ωστόσο καλείται να διεκδικήσει τις πιθανότητές του, καθώς μετά την ισοπαλία (0-0) του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ιωνικό, έχει βρεθεί στο -2 από τη θέση των μπαράζ. Οι Βοιωτοί μετρούν έξι διαδοχικούς αγώνες πρωταθλήματος χωρίς νίκη (τελευταία τους ήταν το 1-0 επί του Ιωνικού στις 28 Δεκέμβρη). Προέρχονται από την εντός έδρας ήττα (0-3) από τον Βόλο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:11
Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ ανεβαίνει στη Θεσσαλονίκη για το δύσκολο ματς με τον ΠΑΟΚ. Εκτός έδρας αποστολή και για τον Λεβαδειακό, ο οποίος φιλοξενείται από τον Ατρόμητο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:12
Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος Α' βοηθός: Βασίλειος Νικολακάκης Β' βοηθός: Δημήτριος Βεργέτης 4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας VAR: Σπυρίδων Ζαμπαλάς by Μανώλης Μουσουράκης
18:12
Σε 16 συναντήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο την ΑΕΚ: 14 νίκες ΑΕΚ - ισοπαλίες 2 νίκες Λεβαδειακός ΓΚΟΛ: 42-10 by Μανώλης Μουσουράκης
18:14
Να σημειωθεί ότι και οι δύο προαναφερθείσες νίκες των Βοιωτών επί του «δικεφάλου» έχουν σημειωθεί στο ΟΑΚΑ. Από την πλευρά της, η ΑΕΚ θα έχει να θυμάται για… δεκαετίες την ιστορική επικράτηση του 2018 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, η οποία συνδυάστηκε με το «πάρτι» με τους φίλους της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:15
Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 στη Λειβαδιά χάρη σε δύο τέρματα του Λιβάι (50' και με πέναλτι στο 70'). by Μανώλης Μουσουράκης
18:15
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανσή τους. Σε 15' η σέντρα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:21
Και τώρα οι συνθέσεις από τα μεγάφωνα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:24
Η ΠΑΕ ΑΕΚ -εκ μέρους και του Δημήτρη Μελισσανίδη- εξέφρασε την οδύνη της για την απώλεια του Νεκτάριου Σαντορινιού. by Μανώλης Μουσουράκης
18:25
18:25
18:26
18:30
Και τώρα η είσοδος των ομάδων! by Μανώλης Μουσουράκης
18:32
Εξαιρετική ατμόσφαιρα, ως συνήθως, από τους φίλους της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:34
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
18:36
2' Επικίνδυνο πέρασμα προς τον Νίκα, βγαίνει και καθαρίζει ο Αθανασιάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
18:38
Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:38
5' Γέμισμα του Άμραμπατ από δεξιά, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Στογιάνοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:40
Αρκετό κρύο και σήμερα στην OPAP Arena. Όχι βέβαια σαν την Πέμπτη και το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. by Μανώλης Μουσουράκης
18:40
Κόρνερ για την ΑΕΚ από αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
18:41
7' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους παίκτες της ΑΕΚ, σε σέντρα του Άμραμπατ. Φώναξαν για χέρι του Βρακά. by Μανώλης Μουσουράκης
18:48
14' Φάση για την ΑΕΚ. Προσποίηση και γέμισμα από τον Άμραμπατ. Βρίσκει στην «καρδιά» της περιοχής τον Λιβάι, ο οποίος πηδά πιο ψηλά από όλους, αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
15' Διπλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Ρότα. Σε πρώτο χρόνο δεν πιάνει γεμάτα το σουτ, σε δεύτερο το τελείωμά του κοντράρει. by Μανώλης Μουσουράκης
18:49
Πιέζει η ΑΕΚ, η οποία παίζει κυρίως από τα άκρα προσπαθώντας να δώσει το απαραίτητο πλάτος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:52
18' Στιγμή για την ΑΕΚ. Σέντρα του Ρότα από δεξιά, δεν κάνει το κατάλληλο πάρσιμο της μπάλας ο Πινέδα στην περιοχή. Ήταν δύσκολο το έργο του βέβαια όσο καλή τεχνική κατάρτιση κι αν έχει. by Μανώλης Μουσουράκης
18:55
21' Σέντρα-σουτ του Ντεντάκη, δεν ανησυχεί ο Αθανασιάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
18:57
23' Στιγμή για την ΑΕΚ. Επικίνδυνο γύρισμα από δεξιά από τον Άμραμπατ, δεν προλαβαίνει να κάνει την κεφαλιά ο Πινέδα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
Η ΑΕΚ επιχειρεί κυρίως από δεξιά. Κύριος εκφραστής των προσπαθειών της ο Άμραμπατ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
25' Πέρασε ανεκμετάλλευτο για την ΑΕΚ φάουλ σε καλή θέση για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:00
Διαδοχικά κόρνερ για την ΑΕΚ από δεξιά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:01
27' Μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Ρότα πήρε το «ριμπάουντ», έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να περνά κόρνερ. Το τρίτο σερί από δεξιά. by Μανώλης Μουσουράκης
19:03
29' Παράλληλο γύρισμα του Λιβάι από αριστερά, μπλοκάρει ο Στογιάνοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:05
Η φάση που ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ: by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
Πιέζει για το γκολ η ΑΕΚ. Ακόμα ένα κόρνερ τώρα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:08
35' Στιγμή για την ΑΕΚ. Γυριστή κεφαλιά του Μουκουντί ύστερα από γέμισμα του Χατζισαφί, άουτ η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:10
36' Φάουλ σε εξαιρετική θέση για την ΑΕΚ και κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο για παρατεταμένο κράτημα στον Λιβάι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:11
37' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 1-0! Σκόρερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Λιβάι Γκαρσία! Λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στημένη η μπάλα, η οποία έφυγε με τρομερή δύναμη από το αριστερό πόδι του Λιβάι, κόντραρε ελάχιστα στο κεφάλι του Βινίσιους και κατέληξε στα δίχτυα! Εκείνος κέρδισε την παράβαση με την εκπληκτική σωματοδομή του, εκείνος τη μετουσίωσε και σε γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
15ο γκολ για τον Λιβάι στη σεζόν, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο! by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που έψαχνε, πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
19:13
by Μανώλης Μουσουράκης
19:16
19:19
45' Πτώση του Βρακά στην περιοχή της ΑΕΚ, παίρνει κίτρινη για θέατρο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:19
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:20
45'+1' Πέναλτι για την ΑΕΚ! Το κερδίζει ο Λιβάι από ανατροπή του Τζημόπουλου, ο οποίος θα αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με δέκα ο Λεβαδειακός! Πάτησε περιοχή ο επιθετικός της «Ένωσης» με ωραία ενέργεια, ήταν έτοιμος να εκτελέσει και ο αντίπαλός του τον ανέτρεψε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:22
45'+3' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 2-0! Σκόρερ ο Άμραμπατ με εκτέλεση πέναλτι. Στην κάτω δεξιά γωνία έστειλε την μπάλα, έπεσε σωστά ο Στογιάνοβιτς, αλλά δεν πρόλαβε να αποκρούσει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:23
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η ΑΕΚ θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-0 χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι στο 37' (κόντραρε ελάχιστα και στο κεφάλι του Βινίσιους η μπάλα) και στην εκτέλεση πέναλτι του Άμραμπατ στο 45'+3'. Και τις δύο παραβάσεις κέρδισε από τον Τζημόπουλο ο Λιβάι, με τον κεντρικό αμυντικό του Λεβαδειακού να αντικρίζει σωστά σ' αμφότερες τις περιπτώσεις την κίτρινη κάρτα και να αφήνει με δέκα παίκτες την ομάδα του. Οι «κιτρινόμαυροι» εξαρχής έκλεισαν στα καρέ της την ομάδα της Βοιωτίας. Επιχειρούσαν κυρίως από τα άκρα και εντέλει πήραν σημαντικό προβάδισμα (και στο σκορ αλλά και αριθμητικό) πριν το δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:40
Αλλαγή για το Λεβαδειακό. Στη θέση του Σακό περνά ο Ντάμπο. by Μανώλης Μουσουράκης
19:41
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
19:42
19:45
49' Ακυρώνεται γκολ του Πινέδα για οφσάιντ. Σωστή απόφαση ο Μεξικανός άσος ήταν εκτεθειμένος κατά τη σέντρα-σουτ του Χατζισαφί. by Μανώλης Μουσουράκης
19:47
51' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Λιβάι από δεξιά, κεφαλιά-ψαράκι από τον Πινέδα, με τον Στογιάνοβιτς να αποκρούει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
55' Κεφαλιά του Λιβάι, ύστερα από σέντρα του Χατζισαφί, μπλοκάρει ο Στογιάνοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
19:51
Συνεχίζουν αδιάκοπα το τραγούδι οι φίλοι της ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
19:52
Χωρίς πολύ ρυθμό το δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ όμως να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και να ψάχνει και επόμενο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:52
Τώρα συνθήματα από τους φίλους της «Ένωσης» για το ερχόμενο πολύ δύσκολο ματς με τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:57
60' Φάση για τον Λεβαδειακό. Επικίνδυνη αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους. Ο Νίκας έπιασε φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
19:58
Τελικό στην Τρίπολη: Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 2-2. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με δύο τέρματα, με τους γηπεδούχους ισοφαρίζουν με δύο γκολ στις καθυστερήσεις! by Μανώλης Μουσουράκης
19:59
64' Σουτ του Αραούχο που κοντράρει. Ως μη γενόμενη η φάση, αφού σηκώνεται το σημαιάκι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
65' Τετραπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Έξω οι Άμραμπατ, Πινέδα, Σιμάνσκι και Αραούχο, μέσα οι Γκατσίνοβιτς, Ελίασον και Μάνταλος και Τσούμπερ. Αλλαγές προσώπων μόνο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:01
66' Ο Συμελίδης στη θέση του Μεχία για τον Λεβαδειακό. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
70' Κόρνερ για τον Λεβαδειακό που ψάχνει την αντίδραση. by Μανώλης Μουσουράκης
20:06
Πέρασε ανεκμετάλλευτο... by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
72' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του Αλμέιδα: Ο Φαν Βέερτ στη θέση του Λιβάι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:10
20:11
76' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Ο Φαν Βέερτ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ο Παζ τον ανέτρεψε με άτσαλο μαρκάρισμα by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
77' Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Τσούμπερ ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε κέντρο και ψηλά την μπάλα by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
Αποθέωση για τον Τσούμπερ μετά το χαμένο πέναλτι by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
82' Λιάγκας αντί Ντεντάκη για τον Λεβαδειακό by Μανώλης Μουσουράκης
20:17
82' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία σέντρα του Ελίασον και άστοχη κεφαλιά του Τσούμπερ από κοντά by Μανώλης Μουσουράκης
20:19
83' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 3-0! Σκόρερ ο Φαν Βέερτ! Εξαιρετική μπαλιά του Μάνταλου από πίσω για τον Ελίασον στον χώρο και ο δεύτερος γύρισε για τον Φαν Βέερτ που σκόραρε από κοντά. Έκτη ασίστ του Ελίασον by Μανώλης Μουσουράκης
20:24
89' Γύρισμα του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή, δεν έφτασε στον Φαν Βέερτ η μπάλα by Μανώλης Μουσουράκης
20:25
89' Διπλή αλλαγή για τον Λεβαδειακό: Κωνσταντινίδης και Σαχπεκίδης εντός, Χάμοντ και Βρακάς εκτός by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
90'+2' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαν Βέερτ έφυγε κάθετα μετά από μπαλιά του Τσούμπερ, άδειασε έναν αντίπαλο και τον Στογιάνοβιτς και προσπάθησε να δώσει έτοιμο γκολ σε έναν εκ των Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς, δίχως το επιθυμητό αποτέλεσμα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:29
90'+3' Κίτρινη στον Γκατσίνοβιτς by Μανώλης Μουσουράκης
20:29

Τέλος στο ματς: ΑΕΚ-Λεβαδειακός 3-0!

Τα γκολ από Λ. Γκαρσία (37'), Άμραμπατ (45'+3' πεν.) και Φαν Βέερτ (83') χάρισαν τη νίκη στην Ένωση by Μανώλης Μουσουράκης