Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Λειψία-Μάντσεστερ Σίτι. Πρώτη μάχη των δύο ομάδων για τους «16» του Champions League! by Μανώλης Μουσουράκης
Σέντρα στις 22:00. by Μανώλης Μουσουράκης
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2 HD. by Μανώλης Μουσουράκης
Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάζβιτς - Κλόστερμαν, Ορμπάν, Γκβάρντιολ, Χάλστενμπεργκ - Λάιμερ, Σλάγκερ - Σομποζλάι, Φόρσμπεργκ, Βέρνερ - Αντρέ Σίλβα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον - Γουόκερ, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Ακέ - Γκιντογκάν, Ρόδρι - Μάχρεζ, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις - Χάαλαντ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
Οι «πολίτες» θα παραταχθούν με σημαντικές απουσίες, καθώς θα στερηθούν τις υπηρεσίες των Ντε Μπρόινε, Λαπόρτ και Στόουνς. Από την άλλη, ο Ενκουκού, ο οποίος δινόταν αμφίβολος για τους γηπεδούχους, θα αρχίσει από τον πάγκο. Εκτός και οι Γκούλασι και Ντάνι Όλμο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:55
Οι «ταύροι», προέρχονται από το σπουδαίο διπλό επί της Βόλφσμπουργκ (0-3), νίκη που αναπτέρωσε το ηθικό της ομάδας, μετά τις δύο σερί γκέλες που τους κράτησαν στην πέμπτη θέση της Bundesliga και στο -4 από την κορυφή. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε πάντως, μετρά μόνο μία ήττα στις τελευταίες είκοσι επίσημες υποχρεώσεις της σε όλες τις διοργανώσεις! by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
Την ίδια ώρα τώρα, η Μάντσεστερ Σίτι, προέρχεται από το... πισωγύρισμα με την εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ (1-1), ένα αποτέλεσμα που την άφησε εκ νέου στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League και στο -2 με αγώνα περισσότερο από την πρωτοπόρο Άρσεναλ. Τον τελευταίο μήνα, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μοιάζει να έχει χάσει λίγο την φρεσκάδα της, κυρίως στην άμυνα, εκεί όπου έχει δεχθεί γκολ στα πέντε από τα επτά τελευταία της ματς. Στόχος και φέτος βέβαια, δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του τροπαίου του Champions League, που τόσο πολύ λείπει και κυνηγά... μανιωδώς, τόσο η ομάδα, όσο και οι Σαουδάραβες ιδιοκτήτες της! by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
Διαιτητής είναι ο Ολλανδός Σερντάρ Γκιοζουμπουγιούκ. Στο VAR ο συμπατριώτης του Πολ φαν Μπόεκελ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:57
Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 14 Μαρτίου. by Μανώλης Μουσουράκης
21:57
Δεν ισχύει ο κανονισμος του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του δεύτερου αγώνα, τότε ακολουθεί παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Οι δύο ομάδες έχουν πραγματοποιήσει την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:02
2' Δυνατή η κάθετη του Γκιντογκάν στον Χάαλαντ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:04
4' Πάτησε περιοχή ο Σομποζλάι, αλλά δεν προέβη σε κάποια ενέργεια... by Μανώλης Μουσουράκης
22:04
Χωρίς ρυθμό στο ξεκίνημα η αναμέτρηση. Προσεκτικές οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
22:07
22:09
9' Φάουλ σε καλή θέση για ένα γέμισμα για τη Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
Περνά ανεκμετάλλευτο... by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
11' Ωραία ενέργεια του Γκρίλις ανάμεσα σε δύο αντιπάλους του, ωστόσο δεν προκύπτει φάση για τη Σίτι... by Μανώλης Μουσουράκης
22:13
13' Σέντρα-σουτ του Γουόκερ, κοντράρει η μπάλα και περνά κόρνερ για τη Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
14' Πρώτη στιγμή, είναι για τη Σίτι. Κεφαλιά του Ντίας μετά την εκτέλεση κόρνερ, μπλοκάρει δίχως πρόβλημα ο Μπλάζβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:16
16' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τη Σίτι μετά από κούρσα του Γκρίλις. Στο όριο του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
Πάνω στο τείχος η εκτέλεση από τον Μάχρεζ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
Παιχνίδι κέντρου, παιχνίδι χωρίς κανέναν ρυθμό... by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
Ειδικά μετά τα χθεσινά, ιδίως στο «Άνφιλντ», το λες και λίγο απογοητευτικό... by Μανώλης Μουσουράκης
22:26
27' ΓΚΟΛ η Σίτι! 0-1! Σκόρερ ο Μάχρεζ! Ο Γκρίλις κλέβει έξω από την περιοχή της Λειψίας ύστερα από «φτηνό» λάθος του Σλάγκερ, σπάει κάθετα (ο Γκιντογκάν άφησε ωραία να περάσει η μπάλα κάτω από τα ποδιά του), με τον Μάχρεζ να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και να πλασάρει ψύχραιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
Έπρεπε να φτάσουμε στο 27' για την πρώτη πραγματικά καλή στιγμή στο παιχνίδι, αλλά αυτή συνδυάστηκε με γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
Σαν να παίρνει λίγο ρυθμό το ματς μετά το γκολ, από πλευράς Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
30' Ευκαιρία για τη Σίτι. Εκτέλεση κόρνερ από τον Μάχρεζ, ξεχασμένος στο πίσω δοκάρι ο Ρόδρι, πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα όμως να φεύγει δίπλα από την εστία. by Μανώλης Μουσουράκης
22:33
22:35
by Μανώλης Μουσουράκης
22:37
36' Φάση για τη Σίτι. Ωραία κυκλοφορία από τους «πολίτες», η μπάλα φτάνει στον Γκρίλις, ο οποίος ζύγισε το σουτ, με το πλασέ του από θέση μέσα αριστερά να μη βρίσκει στόχο για λίγο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:40
40' Στιγμή για τη Σίτι. Ακόμα μια κεφαλιά από τον Ρόδρι ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, δεν βρίσκει στόχο επίσης. by Μανώλης Μουσουράκης
22:41
22:45
Αυτό ήταν το 20ό γκολ του Μάχρεζ στο Champions League. by Μανώλης Μουσουράκης
22:45
Ένα το λεπτό του έξτρα χρόνου. by Μανώλης Μουσουράκης
22:47
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Σίτι θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0 χάρη στο τέρμα του Μάχρεζ στο 27'. Χωρίς ρυθμό μέχρι εκείνο το σημείο το παιχνίδι. Προσπάθησε να δώσει λίγο... γκάζι μετά το προβάδισμά της η ομάδα του Γκουαρδιόλα, είχε στιγμές και για δεύτερο τέρμα, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Πάντως, ελέγχει απόλυτα τα πράγματα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:48
23:02
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:04
Πρώτη αλλαγή για τη Λειψία: Ο Χένρικς στη θέση του Κλόστερμαν. by Μανώλης Μουσουράκης
23:05
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:09
50' Φάση για τη Σίτι. Οι φιλοξενούμενοι κλέβουν στο όριο της περιοχής, ο Γκιντογκάν σπάει στο ύψος του πέναλτι στον Μάχρεζ, το σουτ του οποίου προσέκρουσε στα σώματα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:12
53' Φάση για τη Λειψία, η πρώτη στο ματς. Κεφαλιά του Χένρικς από την «καρδιά» της περιοχής, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
23:13
Υπάρχει... ζωή στη Λειψία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:14
55' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λειψία. Ολομόναχος από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή ο Χένρικς, πιάνει διαγώνιο συρτό σουτ που φεύγει ξυστά από τη ρίζα του δεξιού δοκαριού. Υπέροχο πέρασμα από τον Σομποζλάι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:15
56' Επικίνδυνο γύρισμα από τον Βέρνερ, απομακρύνει ο Έντερσον. by Μανώλης Μουσουράκης
23:18
Σαφώς καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:21
Κυκλοφορεί την μπάλα η Λειψία, η οποία έχει ανεβάσει για τα στροφές. by Μανώλης Μουσουράκης
23:22
63' Φάση για τη Λειψία. Τσίμπημα της μπάλα από τον Αντρέ Σίλβα από δύσκολη γωνία, «στοπ» από τον Έντερσον. by Μανώλης Μουσουράκης
23:22
23:23
Έχει βγει η αλλαγή του Χένρικς στον Μάρκο Ρόζε. by Μανώλης Μουσουράκης
23:24
Ετοιμάζεται και ο Ενκουκού τώρα. Υπενθυμίζεται ότι δινόταν αμφίβολος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:24
66' Τώρα η αλλαγή. Ο Ενκουκού στη θέση του Φόρσμπεργκ για τη Λειψία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:28
70' ΓΚΟΛ η Λειψία! 1-1! Σκόρερ ο Γκβάρντιολ! Εκτελείται πλασαριστά το κόρνερ, σεντράρει ο Χάλστενμπεργκ, με τον Γκβάρντιολ να πηδά πιο ψηλά από όλους σκοράροντας με κεφαλιά. Κακή έξοδος από τον Έντερσον. Στηρίχτηκε αρκετά πάνω στον Ντίας ο αμυντικός των γηπεδούχων, αλλά το γκολ μέτρησε κανονικά. by Μανώλης Μουσουράκης
23:31
Ένα γκολ που, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος, άξιζε η Λειψία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:31
Στα ίσα και πάλι λοιπόν. Υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:33
74' Ευκαιρία για τη Σίτι. Προσπάθησε να απαντήσει άμεσα η ομάδα του Γκουαρδιόλα, αλλά ο Μπλάζβιτς απέκρουσε το πλασέ του Γκιντογκάν. by Μανώλης Μουσουράκης
23:39
23:40
Τελευταίο δεκάλεπτο στην κανονική διάρκεια. by Μανώλης Μουσουράκης
23:42
82' Οι Πόουλσεν και Χαϊντάρα στις θέσεις των Σίλβα και Σλάγκερ για τη Λειψία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:42
Χωρίς αλλαγή παραμένει η Σίτι! by Μανώλης Μουσουράκης
23:42
Στο 84' πλέον. by Μανώλης Μουσουράκης
23:46
Ανοίγει το σκορ ο Λουκάκου στο Ίντερ-Πόρτο. 1-0 στο 86' με κεφαλιά. «Χρυσή» αλλαγή. by Μανώλης Μουσουράκης
23:48
89' Ο Ράουμ στη θέση του Κλάστενμπεργκ. Η Λειψία ολοκληρώνει τις αλλαγές της και η Σίτι ακόμα δεν έχει κάνει. by Μανώλης Μουσουράκης
23:49
90' Αντικρίζει την κίτρινη ο Χένρικς. by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
23:52
Τέλος στο ματς. Αλλά οι παίκτες της Σίτι διαμαρτύρονται για πέναλτι! by Μανώλης Μουσουράκης
23:52
Δεν θα εξεταστεί κάποια φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
23:53
Όχι από τον διαιτητή τουλάχιστον. by Μανώλης Μουσουράκης
23:53
Τελικό: 1-1. Η πρόκριση θα κριθεί στο «Έτιχαντ» στις 14 Μαρτίου. by Μανώλης Μουσουράκης