Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη φάση των «16» του Champions League.

21:21
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Μπενφίκα και την Κλαμπ Μπριζ στο «Ντα Λουζ», στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Champions League». by Λουκάς Χατζής
21:23
Πριν από περίπου τέσσερις εβδομάδες, οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στο Βέλγιο, εκεί όπου οι Πορτογάλοι έκαναν μεγάλο βήμα πρόκρισης, φεύγοντας με σπουδαίο διπλό (0-2). by Λουκάς Χατζής
21:36
Τα highlights από το παιχνίδι του Βελγίου: by Λουκάς Χατζής
21:37
Πάμε να δούμε τις αρχικές επιλογές των δύο προπονητών... by Λουκάς Χατζής
21:38
Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Μπα, Σίλβα, Οταμέντι, Γκριμάλδο, Φλορεντίνο, Σικίνιο, Άουρσνες, Ζοάο Μάριο, Ράφα Σίλβα, Γκονζάλο Ράμος. Κλαμπ Μπριζ (Σκοτ Πάρκερ): Μινιολέ, Μάτα, Μέχελε, Σιλά, Μπουκάναν, Νίλσεν, Βανάκεν, Μέιερ, Σόγιαχ, Λανγκ, Γιάρεμτσουκ. by Λουκάς Χατζής
21:39
21:41
Όσον αφορά στα στατιστικά, η Μπενφίκα διατηρεί αήττητο δώδεκα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας σε αυτό το διάστημα δέκα νίκες! Τελευταία ήττα των «αετών» της Λισαβόνας ήταν στις 30/12/22 από την Μπράγκα. by Λουκάς Χατζής
21:42
Από την άλλη, η Κλαμπ Μπριζ βρίσκεται σε περίεργο... φεγγάρι καθώς μετρά μία νίκη στα έξι τελευταία και μόλις δύο στα 17 πιο πρόσφατα παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις! by Λουκάς Χατζής
21:43
Σε περίπου ένα τέταρτο θα έχουμε την πρώτη σέντρα στην αναμέτρηση. by Λουκάς Χατζής
21:45
Περίπου 3.500 είναι οι φίλοι της Κλαμπ Μπριζ που έχουν κάνει το ταξίδι στη Λισαβόνα για να υποστηρίξουν την ομάδα τους! by Λουκάς Χατζής
21:45
21:52
Λίγα μόνο λεπτά έμειναν για τη μεγάλη αναμέτρηση στο «Ντα Λουζ»! Θεωρητικά, το έργο της Μπενφίκα φαντάζει εύκολο, αφού καλείται να υπερασπιστεί αυτό το υπέρ της 2-0. Από την άλλη όμως, η Κλαμπ Μπριζ έχει δείξει εξαιρετικό πρόσωπο φέτος στην Ευρώπη και είναι ικανή για όλα! by Λουκάς Χατζής
21:52
21:55
Να πούμε κάπου εδώ, πως η Κλαμπ Μπριζ καλείται απόψε να παίξει επιθετικά αν θέλει να έχει τύχη στο ματς. Για αυτό τον λόγο, ο τεχνικός των Βέλγων, Σκοτ Πάρκερ, παρατάσσει την ομάδα του με δίδυμο στην επίθεση και τους Λανγκ και Γάγεμτσουκ στην αιχμή του δόρατος. by Λουκάς Χατζής
21:56
Αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Λουκάς Χατζής
21:57
Κατάμεστο το «Ντα Λουζ», μαγικές εικόνες υπό τον ήχο του ύμνου του Champions League! by Λουκάς Χατζής
22:00
Ξεκίνησε το παιχνίδι. by Λουκάς Χατζής
22:01
2' ΓΚΟΟΟΟΛ για την Μπενφίκα! Με το... καλημέρα οι Πορτογάλοι «κλειδώνουν» την πρόκριση! Τρομερή συνεργασία των γηπεδούχων από τα δεξιά με τον Μπα να πασάρει στον Ζοάο Μάριο και εκείνος με τακουνάκι να ανοίγει το σκορ. by Λουκάς Χατζής
22:03
Η φάση ελέγχεται από το VAR. by Λουκάς Χατζής
22:03
Ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ! Δεν υπάρχει σκορ στο ματς λοιπόν, παραμένει το 0-0. by Λουκάς Χατζής
22:04
5' Επιμένει η Μπενφίκα, η οποία έχει μπει με διάθεση να καθαρίσει την υπόθεση πρόκρισης από νωρίς. by Λουκάς Χατζής
22:06
6' Από πολύ ψηλά ξεκινά η πίεση της Μπενφίκα, με τους Βέλγους να αδυνατούν να κρατήσουν μπάλα. by Λουκάς Χατζής
22:08
7' Πάρα λίγο να έχουμε αυτογκόλ από την Κλαμπ Μπριζ, με τον Σιλά να σπρώχνει άθελά του την μπάλα προς τα δίχτυα μετά το πλασέ του Γκριμάλδο, με τον Μινιολέ να αποσοβεί τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή. by Λουκάς Χατζής
22:09
9' Κόρνερ για την Κλαμπ Μπριζ μετά από παρέμβαση του Μάτα στην σέντρα που επιχείρησε ο Γιάρεμτσουκ. by Λουκάς Χατζής
22:09
Διώχνει η άμυνα της Μπενφίκα. by Λουκάς Χατζής
22:10
11' Κόρνερ τώρα για την Μπενφίκα. by Λουκάς Χατζής
22:14
14' Ο Μινιολέ μπλόκαρε την μπάλα προ του Ράμος. Καλή στιγμή για την Μπενφίκα εδώ. by Λουκάς Χατζής
22:15
16' Μεγάλη στιγμή για την Μπενφίκα. Μετά από εξαιρετική κίνηση στην πλάτη και γύρισμα του Ζοάο Μάριο, ο Φλορεντίνο από την «καρδιά» της περιοχής πλάσαρε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μινιολέ. by Λουκάς Χατζής
22:16
Έτσι όπως το πάει η Μπενφίκα είναι θέμα χρόνου να βρει το γκολ. by Λουκάς Χατζής
22:17
17' Μικρή διακοπή στο ματς για σκληρό μαρκάρισμα του Γιάρεμτσουκ στον Τσικίνιο. Κίτρινη στον άσο της Μπριζ. by Λουκάς Χατζής
22:20
20' Ακόμα μία τεράστια στιγμή για την Μπενφίκα, με τον Μέιερ να διώχνει πάνω στην γραμμή το εξ επαφής πλασέ του Ζοάο Μάριο! by Λουκάς Χατζής
22:21
21' Στη συνέχεια της φάσης η Μπενφίκα κερδίζει φάουλ σε εξαιρετικό σημείο. Κίτρινη κάρτα για τον Λανγκ. by Λουκάς Χατζής
22:21
Πολύ άστοχο το απευθείας φάουλ του Γκριμάλδο. by Λουκάς Χατζής
22:22
by Λουκάς Χατζής
22:23
23' Καλή κεφαλιά από τον Βανάκεν, δίπλα από το δοκάρι του Βλαχοδήμου. by Λουκάς Χατζής
22:26
26' Δυνατό μακρινό σουτ του Ζοάο Μάριο, βρήκε στα σώματα και απομακρύνθηκε. by Λουκάς Χατζής
22:29
29' Κίτρινη κάρτα στον Οταμέντι για μαρκάρισμα στον Μπούτσακαν στα όρια της περιοχής. by Λουκάς Χατζής
22:30
Κακή εκτέλεση του Βανάκεν, διώχνει η άμυνα της Μπενφίκα. by Λουκάς Χατζής
22:30
31' Κόρνερ για την Κλαμπ Μπριζ. by Λουκάς Χατζής
22:30
Περνά ανεκμετάλλευτο. by Λουκάς Χατζής
22:33
33' Κόρνερ για την Κλαμπ Μπριζ, που δείχνει να έχει φέρει το ματς στα ίσα στα τελευταία λεπτά. by Λουκάς Χατζής
22:34
Έδιωξε με κεφαλιά ο Φλορεντίνο. by Λουκάς Χατζής
22:34
34' Νέο κόρνερ για την Μπριζ. by Λουκάς Χατζής
22:34
Χωρίς κάποιο κέρδος και αυτή η στημένη φάση για τους φιλοξενούμενους. by Λουκάς Χατζής
22:37
38' ΓΚΟΟΟΛ για την Μπενφίκα! Εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι βρήκαν το ανοικτό γήπεδο, με τον Ράμος να σεντράρει από τα αριστερά στον Σίλβα, ο οποίος με περίτεχνη ενέργεια μέσα στην περιοχή, «άδειασε» δύο αντιπάλους για το 1-0. by Λουκάς Χατζής
22:40
Πλέον η Μπενφίκα βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση, ενώ η Κλαμπ Μπριζ καλείται να ανέβει ένα... βουνό! by Λουκάς Χατζής
22:41
Πάντως με βάση την εικόνα του αγώνα οι Πορτογάλοι άξιζαν το γκολ στο πρώτο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
22:42
42' Κόρνερ για την Μπριζ, διώχνει με γροθιές ο Βλαχοδήμος. by Λουκάς Χατζής
22:43
43' Κίτρινη κάρτα στον Σιλά για φάουλ στον Σίλβα. Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Μπενφίκα. by Λουκάς Χατζής
22:44
Καλή εκτέλεση από τον Γκριμάλδο, μπλοκάρει σταθερά ο Μινιολέ. by Λουκάς Χατζής
22:45
Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου. by Λουκάς Χατζής
22:46
45+2' ΓΚΟΟΟΛ για την Μπενφίκα για το 2-0! Πολύ ωραία «κοφτή» πάσα του Ζοάο Μάριο στα δεξιά της μεγάλης περιοχής για τον Ράμος, ο οποίος με φανταστικές ντρίπλες πέρασε από 2-3 αμυντικούς και πλάσαρε για το 2-0! by Λουκάς Χατζής
22:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι Πορτογάλοι πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 2-0 επί της Κλαμπ Μπριζ, σε ενα πρώτο 45λεπτο όπου κυριάρχησαν πλήρως και θα μπορούσαν κάλλιστα να πετύχουν και άλλα τέρματα! by Λουκάς Χατζής
22:58
23:02
Αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο. Έξω ο Λανγκ μέσα ο Ονιεντίκα για την Κλαμπ Μπριζ. by Λουκάς Χατζής
23:03
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. by Λουκάς Χατζής
23:04
47' Κόρνερ για την Μπενφίκα μετά από σουτ του Γκριμάλδο. by Λουκάς Χατζής
23:04
Καλό σουτ αλλά άστοχο από τον Ζοάο Μάριο. by Λουκάς Χατζής
23:06
49' Κίτρινη κάρτα στον Μέιερ. Φάουλ σε καλό σημείο για την Μπενφίκα. by Λουκάς Χατζής
23:07
50' Άστοχη κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ. by Λουκάς Χατζής
23:11
53' 'Εχει πέσει ο ρυθμός στο ματς. by Λουκάς Χατζής
23:11
Το 1-0 της Μπενφίκα: by Λουκάς Χατζής
23:12
Και το δεύτερο γκολ των Πορτογάλων: by Λουκάς Χατζής
23:14
57' ΓΚΟΟΟΛ για την Μπενφίκα για το 3-0! Στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή της στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπενφίκα «χτυπά» από τα πλάγια, με τον Γκριμάλδο να περνάει μια ωραία μπαλιά στον Ράμος και εκείνος να μην αστοχεί από πλεονεκτική θέση. by Λουκάς Χατζής
23:18
61' Πολύ άστοχο το σουτ του Νίελσεν μέσα από τη μεγάλη περιοχή. by Λουκάς Χατζής
23:20
62' Αλλαγές για την Μπριζ. Εκτός ο Γιάρεμτσουκ και ο Μάτα, μέσα ο Φεράν και ο Οντόι. by Λουκάς Χατζής
23:20
Εκτός οι Τσικίνιο και Μπα, μέσα οι Νέρες και Ζιλμπέρτο για την Μπενφίκα. by Λουκάς Χατζής
23:21
64' Ο Μινιολέ μπλόκαρε το κάτι σαν γονατιά του Ράμος. by Λουκάς Χατζής
23:23
Το τρίτο γκολ της Μπενφίκα: by Λουκάς Χατζής
23:27
70' Πέναλτι για την Μπενφίκα, μετά από αψυχολόγητο μαρκάρισμα του Σιλά πάνω στον Ζιλμπέρτο. by Λουκάς Χατζής
23:28
Ο αμυντικός της Μπριζ έχει κίτρινη κάρτα από το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, ο διαιτητής δεν του δείχνει τη δεύτερη. by Λουκάς Χατζής
23:28
71' ΓΚΟΟΟΛ για την Μπενφίκα και 4-0 με το πέναλτι του Ζοάο Μάριο! by Λουκάς Χατζής
23:32
74' Αλλαγές για την Μπενφίκα. Εκτός οι Οταμέντι και Ζοάο Μάριο, μέσα οι Μοράτο και Νέβες. Έξω και ο Βανάκεν, στη θέση του ο Νούσα. by Λουκάς Χατζής
23:35
77' Γκολ για την Μπενφίκα με τον Νέρες, ο διαιτητής όμως δείχνει οφσάιντ. Οριακή φάση, περιμένουμε το VAR. by Λουκάς Χατζής
23:35
Μετράει τελικώς το γκολ για το 5-0 της Μπενφίκα! Πάρτι στο «Ντα Λουζ»! by Λουκάς Χατζής
23:41
84' Καλό μακρινό σουτ του Ράφα Σίλβα. by Λουκάς Χατζής
23:45
87' ΓΚΟΟΟΛ για την Κλαμπ Μπριζ για το 5-1 με απίστευτο σουτ του Μέιερ! by Λουκάς Χατζής
23:46
88' Φάουλ σε καλό σημείο για την Κλαμπ Μπριζ. by Λουκάς Χατζής
23:47
Το 4ο και 5ο γκολ της Μπενφίκα: by Λουκάς Χατζής
23:48
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος. by Λουκάς Χατζής
23:49
Τέλος του αγώνα. Η Μπενφίκα επικρατεί 5-1 της Κλαμπ Μπριζ και παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League. by Λουκάς Χατζής