Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr τη ρεβάνς για τους «16» του Champions League.

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της ρεβάνς ανάμεσα σε Μάντσεστερ Σίτι και Λειψία για τους «16» του Champions League. by Μανώλης Μουσουράκης
21:42
Σέντρα στο «Έτιχαντ» στις 22:00. by Μανώλης Μουσουράκης
21:43
Το πρώτο ματς άφησε ανοικτούς λογαριασμούς, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1. Παιχνίδι χωρίς πολύ ρυθμό στο ξεκίνημα, με το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα να προηγείται στο 27' με τον Μάχρεζ, να χάνει κάποιες ευκαιρίες έκτοτε, αλλά να βλέπει τους γηπεδούχους να... ξυπνούν στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε βοηθήθηκε από την αλλαγή Χένρικς, ο οποίος έδωσε άλλη πνοή. Εντέλει, το γκολ ισοφάρισης ήρθε από τον Γκβάρντιολ στο 70'. Να σημειωθεί ότι ο Γκουαρδιόλα δεν προχώρησε σε καμιά αλλαγή στον αγώνα, κάτι κάτι που είχε να συμβεί στο Champions League από τον Οκτώβριο του 2018. Θυμηθείτε εδώ τα highlights από την πρώτη αναμέτρηση: by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Υπενθυμίζεται ότι δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση νέας ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
Η Σίτι προέρχεται από την εκτός έδρας νίκης (0-1) επί της Κρίσταλ Πάλας για την Premier League, παραμένουσα στη 2η θέση και στο -5 από την Άρσεναλ. Σημαντικό «τρίποντο» (3-0) και για τη Λειψία υποδεχόμενη την Γκλάντμπαχ. Οι «ταύροι» βρίσκονται στην 3η θέση, στο -7 από την Μπάγερν Μονάχου και στο -5 από την Ντόρτμουντ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων: Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον - Στόουνς, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Ακέ - Ρόδρι - Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Γκρίλις - Χάαλαντ. Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Μπλάσβιτς - Χένρικς, Ορμπάν, Γκβάρντιολ, Ράουμ - Λάιμερ, Καμπλ, Χαιντάρα - Σομποσλάι, Βέρνερ, Φόρσμπεργκ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Σλοβένος Σλάβκο Βίντσιτς, ενώ VAR ο Ισπανός Αλεχάντρο Ερνάντες. by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
Κατάμεστο φυσικά το «Έτιχαντ»! by Μανώλης Μουσουράκης
21:57
Και τώρα ο ύμνος του Champions League! by Μανώλης Μουσουράκης
22:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:02
22:03
3' Πρώτη ευκαιρία στο ματς, είναι για τη Σίτι! Ωραία ανάπτυξη, σέντρα του Ντε Μπρόινε από δεξιά, δεν είναι καλό όμως το τελειώματα στην κίνηση από τον Γκιντογκάν. by Μανώλης Μουσουράκης
22:04
Καλός ρυθμός στο ξεκίνημα του ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
Η Σίτι έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων ψάχνοντας να βρει διάδρομο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
11' Στιγμή για τη Σίτι. Δυνατή μπαλιά του Ακέ για τον Χάαλαντ, τρέχει ο Νορβηγός άσος, αλλά δεν προλαβαίνει να πιάσει καλά την προβολή! by Μανώλης Μουσουράκης
22:13
22:14
14' Παράλληλο γύρισμα από τον Ράουμ, δεν ανησυχεί ο Έντερσον. Αυτή ήταν η πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα αντίπαλα καρέ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
Στο 63% υπέρ της Σίτι η κατοχή της μπάλας. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
22:19
19' Αναμπουμπούλα στην περιοχή της Λειψίας μετά από εκτέλεση κόρνερ, δεν καταφέρνει όμως κανείς παίκτης της Σίτι να εκτελέσει με προϋποθέσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
Θα έχουμε τσεκ για πέναλτι από την προηγούμενη φάση! by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
Για χέρι του Χένρικς ύστερα από κεφαλιά του Ρόδρι! by Μανώλης Μουσουράκης
22:21
Δίνεται! Πέναλτι για τη Σίτι! Σωστή απόφαση εφόσον έχει βρει το χέρι του άσου της Λειψίας, καθώς αυτό ήταν σε θέση που μεγάλωνε την έκταση του σώματός του. by Μανώλης Μουσουράκης
22:21
Πάνω από την μπάλα ο Χάαλαντ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
22' ΓΚΟΛ η Σίτι! 1-0! Εύστοχος ο Χάαλαντ! Στέλνει την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία, πέφτει σωστά ο Μπλάσβιτς, αλλά δεν μπορεί να αποκρούσει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
24' ΓΚΟΛ η Σίτι! 2-0! Σκόρερ ο Χάαλαντ! Απίστευτα πράγματα! Τρομερό σουτ του Ντε Μπρόινε, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, με τον Νορβηγό αρχισκόρερ να παίρνει το «ριμπάουντ» σκοράροντας με κεφαλιά. Η φάση ξεκίνησε από πρέσινγκ του Χάαλαντ, ο οποίος έστρωσε και στον Ντε Μπρόινε για το σουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
Με τα δύο αποψινά του γκολ, ο Χάαλαντ φτάνει τα επτά στη φετινή διοργάνωση και ανεβαίνει στη 2η θέση (μαζί με Εμπαμπέ), όντας πίσω από τον Σαλάχ που έχει σκοράρει οκτώ φορές. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
Χιονίζει στο «Έτιχαντ». by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
31' Φάση για τη Σίτι. Διαγώνιο σουτ του Χάαλαντ, αποκρούει ο Μπλάσβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
Τα δύο γκολ του Χάαλαντ με διαφορά 78''(!): by Μανώλης Μουσουράκης
22:36
34' Σύγκρουση Έντερσον με Λάιμερ εκτός περιοχής της Σίτι, με τον Βέρνερ να κιτρινίζεται επειδή δεν δόθηκε φάουλ στους «ταύρους»! Ενδεχομένως να πρόκειται για τελείως λανθασμένη απόφαση. Μάλιστα, εφόσον το φάουλ ήταν του πορτιέρε των «πολιτών» τότε θα σηκωνόταν συζήτηση ακόμα και για κόκκινη κάρτα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:37
37' Μακρινό σουτ του Γκιντογκάν, δεν ανησυχεί... by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
39' Φάση για τη Σίτι! Ο Μπλάσβιτς αποκρούει διαγώνια σουτ του Γκιντογκάν! by Μανώλης Μουσουράκης
22:44
22:46
Δύο τα λεπτά του έξτρα χρόνου, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:47
45'+3' ΓΚΟΛ η Σίτι! 3-0! Σκόρερ ο Χάαλαντ! Χατ-τρικ! Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Ντίας παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα να πηγαίνει παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος και τον Χάαλαντ να τη σπρώχνει στα δίχτυα! by Μανώλης Μουσουράκης
22:51
Τέλος στο πρώτο μέρος. Η Σίτι πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 3-0 χάρη σε χατ-τρικ του Χάαλαντ και έχοντας αγκαλιάσει την πρόκριση. Η Λειψία θέλει τρία γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Νορβηγός άσος πιάνει στην πρώτη θέση των σκόρερ της φετινής διοργάνωσης τον Σαλάχ, έχοντας αμφότεροι από οκτώ τέρματα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:53
23:02
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
23:04
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Μανώλης Μουσουράκης
23:07
49' ΓΚΟΛ η Σίτι! 4-0! Σκόρερ ο Γκιντογκάν με διαγώνιο τελείωμα, ύστερα από ωραία προσποίηση! by Μανώλης Μουσουράκης
23:10
Τυπική διαδικασία απ' ό, τι φαίνεται τα εναπομείναντα λεπτά. Να δούμε φυσικά εάν θα πατήσει φρένο η Σίτι (εάν και δεν το συνηθίζει) ή εάν θα μπορέσει να αντιδράσει η Λειψία. by Μανώλης Μουσουράκης
23:11
54' ΓΚΟΛ η Σίτι! 5-0! Σκόρερ και πάλι ο Χάαλαντ! Καρέ τερμάτων και πρώτη θέση στη λίστα των σκόρερ της φετινής διοργαώνωσης! Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Νορβηγό άσο. Η πρώτη του κεφαλιά δέχεται το «στοπ», όμως παίρνει εκ νέου το «ριμπάουντ» και σκοράρει με κοντινή κεφαλιά! by Μανώλης Μουσουράκης
23:15
57' ΓΚΟΛ η Σίτι! 6-0! Μη ρωτήσετε ποιος... Έρλινγκ Χάαλαντ! ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ! Πάλι από εκτέλεση κόρνερ, πάλι παίρνει το «ριμπάουντ»! Πάλι βρίσκει δίχτυα! Φτάνει τα δέκα γκολ στη φετινή διοργάνωση! by Μανώλης Μουσουράκης
23:21
O Xάαλαντ έγινε ο τρίτος ποδοσφαιριστής που πετυχαίνει πέντε γκολ σε παιχνίδι του Champions League, μετά τον Λιονέλ Μέσι με την Μπαρτσελόνα και τον Λουίς Αντριάνο με τη Σαχτάρ. Δεν υπάρχει κανείς που να έχει πετύχει έξι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:22
64' Ο Πεπ Γκουαρδιόλα αποσύρει τον... εξωγήινο Χάαλαντ! Στη θέση του ο Άλβαρες. by Μανώλης Μουσουράκης
23:22
23:23
23:23
23:23
23:29
Κυκλοφορούν την μπάλα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δείχνουν διάθεση και για άλλο γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
23:31
19-2 οι τελικές προσπάθειες υπέρ της Σίτι. by Μανώλης Μουσουράκης
23:37
79' Στιγμή για τη Λειψία. Σουτ εκτός περιοχής από τον Αντρέ Σίλβα, η μπάλα φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Προσπάθεια των «ταύρων» για το γκολ της τιμής... by Μανώλης Μουσουράκης
23:41
23:41
23:46
88' Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
23:47
89' Κυκλοφορούν απλά τη μπάλα οι Άγλλοι... by Μανώλης Μουσουράκης
23:49
90+1' ΓΚΟΛ Ο ΝΤΕ ΜΠΡΟΙΙΝΕ ΚΑΙ 7-0 Η ΣΙΤΙ! by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
Ο Βέλγος έστειλε ένα... τηλεκατευθυνόμενo σουτ στα δίχτυα! by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
ΤΕΛΟΣ! by Μανώλης Μουσουράκης
23:50
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ-ΛΕΙΨΙΑ 7-0 και πρόκριση των «πολιτών» στα προημιτελικά του Champions League Εξωγήινη εμφάνιση Χάαλαντ με πέντε γκολ! by Μανώλης Μουσουράκης