Ιταλία-Αγγλία

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τα προκριματικά του Euro 2024.

21:22
Καλησπέρα σας! Η Ιταλία αντιμετωπίζει στις 21:45 την Αγγλία για την πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2024! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την σπουδαία αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
21:23
Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο προκρίνονται απευθείας στην τελική φάση του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στη Γερμανία. Οι υπόλοιπες τρεις θέσεις της τελικής φάσης θα προκύψουν από τα προκριματικά playoffs του Nations League 2022-23. Σε περίπτωση ισοβαθμίας: 1) Μεταξύ τους αγώνες 2) Διαφορά τερμάτων 3) Καλύτερη επίθεση 4) Καλύτερη εκτός έδρας επίθεση 5) Περισσότερες νίκες 6) Περισσότερες εκτός έδρας νίκες 7) Fair Play 8) Κατάταξη στο Nations League. by Αναστασία Βοσνάκη
21:24
Πρώτο παιχνίδι της Ιταλίας στη Νάπολη έπειτα από 10 χρόνια. Πιο πρόσφατο ήταν στις 15 Οκτωβρίου 2013, όταν έμεινε στο 2-2 με την Αρμενία για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2014. Η Ιταλία έχει κερδίσει και τα 14 τελευταία παιχνίδια της σε προκριματική φάση Euro. Το σερί της αυτό ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 2015. Παράλληλα παραμένει αήττητη στους 40 πιο πρόσφατους αγώνες της σε προκριματικά Euro (34-6-0). Τελευταία ήττα της από τη Γαλλία με 3-1 τον Σεπτέμβριο του 2006. Εντός έδρας παραμένει αήττητη (21-4-0) σε προκριματικά Euro από τον Σεπτέμβριο του 1999. Τότε είχε χάσει από τη Δανία. by Αναστασία Βοσνάκη
21:26
Η Αγγλία έχει να κερδίσει σε επίσημο ματς την Ιταλία από το 1977 (!), αφού οι μόλις δύο νίκες τους στις τελευταίες 17 συναντήσεις τους έχουν έρθει σε φιλικά ματς. Σημειώνεται πως αν σκοράρει ο Χάρι Κέιν, θα μείνει μόνος πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Αγγλίας αφήνοντας στα 53 γκολ δεύτερο τον Γουέιν Ρούνεϊ. by Αναστασία Βοσνάκη
21:27

To σύστημα διεξαγωγής

Οι ομάδες έχουν χωριστεί σε 10 ομίλους. Οι πρώτοι επτά απαρτίζονται από πέντε ομάδες και οι επόμενοι τρεις από έξι εθνικές. Εισιτήριο για την τελική φάση θα σφραγίσουν οι δύο πρώτοι του κάθε γκρουπ, ενώ η οικοδέσποινα Γερμανία έχει εξασφαλισμένη θέση. Στο Euro θα αγωνιστούν 24 εθνικές και για να συμπληρωθεί το παζλ λείπουν τρία κομμάτια. Πώς θα κουμπώσουν αυτά; Από τα μπαράζ του Nations League, μέσω του οποίου θα εξασφαλίσουν 2η ευκαιρία κάποιες ομάδες. by Αναστασία Βοσνάκη
21:28

Το πρόγραμμα

3ος Όμιλος Ιταλία-Αγγλία 21:45 Βόρεια Μακεδονία-Μάλτα 21:45 Ρεπό: Ουκρανία Επόμενη αγωνιστική (26/3): Αγγλία-Ουκρανία 19:00 Μάλτα-Ιταλία 21:45 Ρεπό: Βόρεια Μακεδονία by Αναστασία Βοσνάκη
21:31
21:31
21:36
Τα φώτα στο γήπεδο έχουν σβήσει και ετοιμάζεται τελετουργικό στη μνήμη του σπουδαίου Τζανλούκα Βιάλι! by Αναστασία Βοσνάκη
21:37
Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα – Ντι Λορέντσο, Ατσέρμπι, Τολόι, Σπινατσόλα – Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι – Μπεράρντι, Ρετέγκι, Πελεγκρίνι. Στον πάγκο οι: Φαλκόνε, Μέρετ, Νταρμιάν, Γκνόντο, Σκαμάκα, Πεσίνα, Έμερσον, Σκαλβίνι, Κριστάντε, Πολιτάνο, Τονάλι, Ρομανιόλι. by Αναστασία Βοσνάκη
21:37
Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ – Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Σο – Φίλιπς, Ράις – Σάκα, Μπέλιγκχαμ, Γκρίλις – Κέιν. Στον πάγκο οι: Ράμσντεϊλ, Φόρστερ, Τρίπιερ, Χέντερσον, Ντάιερ, Τσίλγουελ, Τζέιμς, Γκουέχι, Γκάλαχερ, Φόντεν, Μάντισον, Τόνι. by Αναστασία Βοσνάκη
21:39
Οι δυο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:41
Ο εθνικός ύμνος της Αγγλίας και από τις εξέδρες ακούγεται έντονη γιούχα. by Αναστασία Βοσνάκη
21:42
Και τώρα ο εθνικός ύμνος της Ιταλίας. by Αναστασία Βοσνάκη
21:43
21:44
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σρτζαν Γιοβάνοβιτς. by Αναστασία Βοσνάκη
21:45
1' Σέντρα στο παιχνίδι! by Αναστασία Βοσνάκη
21:48
3' Η Ιταλία μέχρι στιγμής έχει την κατοχή και προσπαθεί να απειλήσει. by Αναστασία Βοσνάκη
21:50
6' Κόρνερ για τους Ιταλούς. by Αναστασία Βοσνάκη
21:51
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
21:53
8' Σουτ του Σάκα, ο Ντοναρούμα δεν ανησύχησε και μπλόκαρε εύκολα. by Αναστασία Βοσνάκη
21:55
10' Κόρνερ για την Αγγλία. by Αναστασία Βοσνάκη
21:56
Πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Άγγλους. by Αναστασία Βοσνάκη
21:57
12' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Δυνατό σουτ ο Μπέλιγκχαμ, έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση ο Ντοναρούμα. by Αναστασία Βοσνάκη
21:58
13' ΓΚΟΟΟΟΟΛ Η ΑΓΓΛΙΑ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κέιν έπιασε το σουτ που κόντραρε και ο Ράις πήρε το ριμπάουντ για να εκτελέσει τον Ντοναρούμα για το 1-0! by Αναστασία Βοσνάκη
22:00
Η Ιταλία ήταν καλύτερη μέχρι στιγμής, με την Αγγλία ωστόσο να στέκεται τυχερή και να ανοίγει πρώτη το σκορ μετά από μια στατική φάση. by Αναστασία Βοσνάκη
22:02
17' Σέντρα ο Σο από τα αριστερά, έπεσε και μπλόκαρε ο Ντοναρούμα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:06
21' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία! Σέντρα σουτ του Κέιν, δεν πρόλαβε ο Μπέλιγκχαμ! by Αναστασία Βοσνάκη
22:08
Η Αγγλία μετά το γκολ πήρε ψυχολογία και μέτρα στο γήπεδο και προσπαθεί να βρει και δεύτερο τέρμα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:09
22:09
22:12
Το γκολ της Αγγλίας:
by Αναστασία Βοσνάκη
22:17
Συμπληρώσαμε το μισάωρο, με την Αγγλία να προηγείται 1-0 της Ιταλίας χάρη στο γκολ του Ράις στο 13ο λεπτό. by Αναστασία Βοσνάκη
22:17
32' Δυνατό σουτ ο Φίλιπς, η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία! by Αναστασία Βοσνάκη
22:21
36' Σέντρα ο Σπινατσόλα, η μπάλα πέρασε άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:24
39' Διπλή ευκαιρία για την Ιταλία! Γρήγορα στην κόντρα η Ιταλία, ο Ρετέγκι κάνει το σουτ που κοντράρει στον Μαγκουάιρ και στη συνέχεια ο Σπινατσόλα κόβεται σε πλεονεκτική θέση από τον Στόουνς. by Αναστασία Βοσνάκη
22:25
40' Κόρνερ για την Αγγλία. by Αναστασία Βοσνάκη
22:26
Φωνάζουν για χέρι οι παίκτες της Αγγλίας! Μετά από κόρνερ, ο Κέιν μονομάχησε με τον Ντι Λορέντσο και φώναξε έντονα όπως και οι συμπαίκτες του για χέρι-πέναλτι. by Αναστασία Βοσνάκη
22:27
Έχει βρει την μπάλα με το χέρι το Ντι Λορέντσο, κάνει on field review ο διαιτητής. by Αναστασία Βοσνάκη
22:28
43' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ! Ο Ντι Λορέντσο έχει χάσει την ισορροπία του, μετά την επαφή με τον Κέιν και βρίσκει την μπάλα με το χέρι. Οι Ιταλοί διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ! by Αναστασία Βοσνάκη
22:29
44' ΓΚΟΟΟΛ Η ΑΓΓΛΙΑ! Ο Χάρι Κέιν κάνει το 2-0 για την ομάδα του, ξεπερνώντας τον Γουέιν Ρούνεϊ! Πλέον ο Κέιν έχει 54 γκολ και είναι ο κορυφαίος σκόρερ στην εθνική Αγγλίας. by Αναστασία Βοσνάκη
22:31
3 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Αναστασία Βοσνάκη
22:31
45+1' ΑΠΙΘΑΝΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ! Ο Κέιν βγάζει σε κενή εστία τον Γκρίλις που πάει να σκοράρει με το εξωτερικό και στέλνει την μπάλα άουτ... Θα μπορούσε να την σπρώξει πολύ πιο απλά στα δίχτυα! by Αναστασία Βοσνάκη
22:34
Ημίχρονο! Η Αγγλία πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων (2-0) και ιστορικό Χάρι Κέιν! Η Ιταλία πρέπει να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος του αγώνα αν θέλει να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. by Αναστασία Βοσνάκη
22:50
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! by Αναστασία Βοσνάκη
22:52
47' Κόρνερ για την Ιταλία. by Αναστασία Βοσνάκη
22:52
Ακόμη ένα κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:53
Έδιωξε με τις γροθιές ο Πίκφορντ. by Αναστασία Βοσνάκη
22:56
51' Ευκαιρία για την Ιταλία! Ο Βεράτι βρήκε τον Πελεγκρίνι στην περιοχή, το σουτ του τελευταίου ωστόσο ήταν κακό και η μπάλα πέρασε άουτ! by Αναστασία Βοσνάκη
22:58
53' Φωνάζει για αποβολή του Ράις η Ιταλία... Έχει δοθεί κίτρινη κάρτα στον Γουόκερ, ενώ ο χαφ της Αγγλίας πάει με τις τάπες στον Βεράτι. by Αναστασία Βοσνάκη
23:01
56' Σουτ από το κέντρο ο Ρετέγκι, η μπάλα περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:01
56' ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΙΤΑΛΙΑ! O Μπαρέλα προλαβαίνει τον Μαγκουάιρ και δίνει στον Βεράτι, ο οποίος παίζει για τον Πελεγκρίνι και αυτός με απίθανη ασίστ βρίσκει τον Ρετέγκι. Με άψογο τελείωμα ο 23χρονος σκοράρει στο ντεμπούτο του και μειώνει σε 2-1 για την Ιταλία! by Αναστασία Βοσνάκη
23:02
57' Κίτρινη ο Μαγκουάιρ για σκληρό τάκλιν στον Μπαρέλα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:07
61' Κίτρινη ο Ζορζίνιο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:07
62' Κριστάντε και Πολιτάνο μέσα για την Ιταλία, έξω οι Μπαρέλα, Μπεράρντι. by Αναστασία Βοσνάκη
23:11
23:13
68' Κόρνερ για την Ιταλία. by Αναστασία Βοσνάκη
23:13
69' Διπλή αλλαγή για τους Ιταλούς. Τονάλι και Γκνόντο μέσα, Πελεγκρίνι και Ζορζίνιο έξω. Αλλαγή για την Αγγλία, Φόντεν αντί Γκρίλις. by Αναστασία Βοσνάκη
23:16
71' Κίτρινη ο Γουόκερ. Νωρίτερα, στη φάση που η Ιταλία φώναζε για αποβολή του Ράις, η UEFA ενημέρωνε πως ο Γουόκερ είχε πάρει την κίτρινη. Περίεργο... Αν ίσχυε, θα έπρεπε να είχε αποβληθεί! by Αναστασία Βοσνάκη
23:17
Φωνές για πέναλτι από την Ιταλία τώρα για χέρι του Σάκα. by Αναστασία Βοσνάκη
23:21
77' Η Ιταλία πιέζει πολύ στα τελευταία λεπτά και θέλει να βρει το γκολ της ισοφάρισης. by Αναστασία Βοσνάκη
23:22
77' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τους Ιταλούς! Σέντρα ο Γκνόντο από τα αριστερά, ο Πολιτάνο δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα! by Αναστασία Βοσνάκη
23:25
80' Δεύτερη κίτρινη ο Σο! Με 10 παίκτες μένει η Αγγλία! Είχε πάρει την πρώτη κάρτα πριν δυο λεπτά για καθυστέρηση. by Αναστασία Βοσνάκη
23:27
81' Ο Φόντεν βγαίνει από το παιχνίδι, ενώ μπήκε στο 69' και μπήκε στη θέση του ο Τρίπιερ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:30
85' Γκάλαχερ, Τζέιμς μέσα για την Αγγλία, έξω ο Σάκα και ο Μπέλιγκχαμ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:33
88' Κόρνερ για την Ιταλία. by Αναστασία Βοσνάκη
23:33
Στο μεταξύ Σκαμάκα μέσα, Βεράτι έξω για την Ιταλία. by Αναστασία Βοσνάκη
23:34
89' Κι άλλο κόρνερ. by Αναστασία Βοσνάκη
23:34
23:35
Συμπληρώσαμε τα 90', πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις! by Αναστασία Βοσνάκη
23:36
90'+2' Κάρτα στον Ατσέρμπι. by Αναστασία Βοσνάκη
23:37
Τρώει χρόνο η Αγγλία, προστατεύει το προβάδισμά της. by Αναστασία Βοσνάκη
23:38
Φάγαμε τα 3 από τα 5 λεπτά, άλλα δύο. by Αναστασία Βοσνάκη
23:40
Τέλος στο ματς! Η Αγγλία άντεξε ως το φινάλε και πέρασε από το "Ντιέγκο Μαραντόνα", επικρατώντας 2-1 της Ιταλίας στην πρεμιέρα των προκριματικών του euro 2024. by Αναστασία Βοσνάκη
23:42
Έγραψε ιστορία ο Κέιν που έγινε πρώτος σκόρερ για την Αγγλία, ξεπερνώντας τον Ρούνεϊ, ενώ η Ιταλία γνώρισε πρώτη εντός έδρας ήττα σε προκριματικά μετά το 1999 και είδε το αήττητο σερί 40 αγώνων να σπάει! by Αναστασία Βοσνάκη