Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης της Εθνικής Ελλάδας με τη Λιθουανία.

18:35
Καλησπέρα σας από την OPAP Arena! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της φιλικής αναμέτρησης, Ελλάδα-Λιθουανία by Αποστόλης Λιβάνιος
18:37
Το ματς είναι προγραμματισμένο για τις 19:00 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από Alpha TV και Novasports Prime by Αποστόλης Λιβάνιος
18:37
Ραδιοφωνικά θα υπάρχει φυσικά κάλυψη από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Σωτήρη Ταμπάκου by Αποστόλης Λιβάνιος
18:38
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
18:38
Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος – Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας – Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας - Μασούρας, Φορτούνης, Παυλίδης Λιθουανία (Εντγκάρας Γιανκάουσκας): Ζούμπας - Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις, Μπενέτα - Σλίβκα, Ρομανόβσκι, Γκινέιτις – Νοβίκοβας, Τσέρνικ – Παουλαούσκας by Αποστόλης Λιβάνιος
18:39
Στον πάγκο της γαλανόλευκης: Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Μπάλντοκ, Τζαβέλλας, Ρέτσος, Γιακουμάκης, Πέλκας, Παπανικολάου, Χατζηγιοβάνης, Λημνιός, Κωνσταντέλιας, Γιαννούλης by Αποστόλης Λιβάνιος
18:39
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Μπάρτκους, Παούκστε, Κλιμαβίτσιους, Αρμάλας, Σιργκέντας, Γιανκάουσκας, Λαουκτσέμις, Σίρβις, Σίμκους, Ούπστας, Γκολουμπίσκας, Μπαραβίκας by Αποστόλης Λιβάνιος
18:39
Διαιτητής: Zόναταν Λαρντό Βοηθοί: Φλοριάν Λεμέρ, Νίκο Κλας 4ος: Άγγελος Ευαγγέλου by Αποστόλης Λιβάνιος
18:39
Πρόκειται για το πρώτο ματς της Εθνικής στο νέο της "σπίτι", την OPAP Arena by Αποστόλης Λιβάνιος
18:40
Πάντως, δεν πρόκειται για το πρώτο ματς της Εθνικής στο γήπεδο της ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
18:41
Το τελευταίο ήταν στις 10/11/01, όταν και η Ελλάδα επικράτησε 4-2 της Εσθονίας στο "Νίκος Γκούμας" by Αποστόλης Λιβάνιος
18:41
Οι αγώνες της Εθνικής στο γήπεδο της ΑΕΚ 18/10/62 Ελλάδα-Λιθουανία 3-2 21/11/68 Ελλάδα-Αίγυπτος 4-1 31/01/73 Ελλάδα-Βουλγαρία 1-1 20/01/82 Ελλάδα-Πορτογαλία1-2 10/03/82 Ελλάδα-Σοβ. Ένωση 0-2 17/04/91 Ελλάδα-Σουηδία 2-2 19/02/97 Ελλάδα-Πορτογαλία 0-0 10/11/01 Ελλάδα-Εσθονία 4-2 by Αποστόλης Λιβάνιος
18:42
Η Εθνική αποσύρθηκε στα αποδυτήρια πριν από λίγο by Αποστόλης Λιβάνιος
18:45
18:47
Ο αθλητικός διευθυντής της Εθνικής ομάδας, Τάκης Φύσσας ήταν συμπαίκτης με τον Έντγκαρας Γιανκάουσκας στη Χαρτς τη διετία 2005-07 by Αποστόλης Λιβάνιος
18:48
by Αποστόλης Λιβάνιος
18:50
Τρεις φορές έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν Ελλάδα και Λιθουανία. Η γαλανόλευκη έχει επικρατήσει στα δύο ματς για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2014. Με 2-0 στην Ελλάδα και 1-0 στη Λιθουανία, η οποία είχε νικήσει 2-1 στις 17/5/95 σε φιλική αναμέτρηση by Αποστόλης Λιβάνιος
18:51
Στο σχόλιο θα είναι μαζί μας ο Μανώλης Μουσουράκης by Αποστόλης Λιβάνιος
18:52
Καλησπέρα κι από μένα! Παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον μεν για την Εθνική, το οποίο ωστόσο έχει τη δική του ξεχωριστή σημασία. Καταρχάς, επειδή αποτελεί την πρώτη αναμέτρηση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στη νέα του έδρα, ενώ σίγουρα ο Γκουστάβο Πογέτ θα προσπαθήσει να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα και να δει μια συνέχεια στις εμφανίσεις της ομάδας του. Εξάλλου, είναι ιδιαίτερα σημαντική η δήλωση του Ουρουγουανού τεχνικού στη συνέντευξη Τύπου, στην οποία τόνισε τον χαρακτήρα νικητή που θέλει να δείχνει το σύνολό του σε κάθε αγώνα (επίσημο και φιλικό). Επίσης, παρατηρούμε και σήμερα την πρόθεση του Πογέτ να χτίσει έναν βασικό κορμό στην Εθνική. Μόλις τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με το Γιβραλτάρ, ενώ θεωρητικά -δεδομένου ότι πρόκειται για φιλικό- θα μπορούσε να προβεί και σε περισσότερες. by Μανώλης Μουσουράκης

19:04
2' Απειλεί η Λιθουανία. Έπειτα από λάθος του Μαυροπάνου, ο Ρομανόβσκι πήρε την μπάλα και ο Νοβικόβας βρέθηκε σε θέση βολής και έπεσε στο έδαφος by Αποστόλης Λιβάνιος
19:04
3' Σουτ του Μπακασέτα πάνω στα σώματα λίγο πίσω από το πέναλτι, έπειτα από γύρισμα του Ρότα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:06
Κόρνερ για τη Λιθουανία by Αποστόλης Λιβάνιος
19:07
6' Το εκτέλεσε ο Νοβίκοβας και έδιωξε η Εθνική by Αποστόλης Λιβάνιος
19:08
7' Τελική για την Εθνική. Ο Παυλίδης ελίχθηκε στην περιοχή και ο Σιώπης έπιασε εκτός περιοχής σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία by Αποστόλης Λιβάνιος
19:08
Η φάση έμοιαζε αρκετά με το πρόσφατο γκολ του έμπειρου μέσου απέναντι στο Γιβραλτάρ by Αποστόλης Λιβάνιος
19:12
Σουτ του Φορτούνη λίγο έξω από την περιοχή, πάνω στα σώματα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:15
15' Επίθεση με αξιώσεις για την Εθνική, αλλά το γύρισμα του Παυλίδη από τα δεξιά κατέληξε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:17
19:17
19:17
16' Απειλεί η Εθνική. Ο Μασούρας βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ από εξαιρετική θέση και πήρε το κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
19:21
Συμπληρώσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο. Δείχνει διάθεση η Εθνική, ωστόσο στα τελευταία λεπτά κυρίως κατάφερε να δημιουργήσει περισσότερα ρήγματα (και) με καλές συνεργασίες. Ειδικά εκείνη των Ρότα-Μάνταλου ήταν ο ορισμός του πώς ανοίγουν οι κλειστές άμυνες (φάνηκε ότι γνωρίζει ο ένας το παιχνίδι του άλλου, μέσω ΑΕΚ). Παράλληλα, μέχρι εκείνο το σημείο (κυρίως στο ξεκίνημα) έδειξε και μια μικρή αφέλεια στα μετόπισθεν, ωστόσο πολύ γρήγορα σοβαρεύτηκε. by Μανώλης Μουσουράκης
19:24
24' Αλλαγή για την Εθνική: Γιαννούλης αντί Τσιμίκα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:26
Θεωρητικά η ταυτόχρονη παρουσία Μπακασέτα, Μάνταλου και Φορτούνη κάνει πιο δημιουργική την Εθνική. Πάντως, έως τώρα ο Φορτούνης δείχνει έξω από τα νερά του, έχοντας θέση στα αριστερά. Αρκετά συχνά συγκλίνει για να κάνει παιχνίδι by Αποστόλης Λιβάνιος
19:26
26' Φάουλ σε καλή θέση για την Εθνική. Πάνω στον Μπακασέτα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:27
Μπακασέτας και Φορτούνης πάνω από την μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:27
27' Εκτελεί συρτά ο Μπακασέτας, μπλόκαρε ο Λιθουανός τερματοφύλακας by Αποστόλης Λιβάνιος
19:28
28' Επίθεση με προϋποθέσεις για την Εθνική. Πάτησε καλά από τα δεξιά ο Ρότα, αλλά το γύρισμα του δεν βρήκε αποδέκτη by Αποστόλης Λιβάνιος
19:29
29' Επικίνδυνη επίθεση της Λιθουανίας με τον Τσέρνικ, που πάτησε στην περιοχή και ο Μαυροπάνος τον έκοψε με ωραία επέμβαση λίγο πριν εκτελέσει by Αποστόλης Λιβάνιος
19:29
19:32
Σαν να αποκτά ρυθμό σιγά-σιγά το ματς. Μπορεί να μην έχει βγάλει πολλές φάσεις η Εθνική, ωστόσο φαίνεται ότι οι περισσότερες ενέργειές της αποτελούν προϊόν δουλειάς. Καλό το τελευταίο. Ζεσταίνεται και ο κόσμος που έχει βρεθεί στην OPAP Arena όσα περνά η ώρα. by Μανώλης Μουσουράκης
19:33
32' Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική! Ωραίο άνοιγμα του Φορτούνη για τον Μασούρα, που βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Λιθουανίας by Αποστόλης Λιβάνιος
19:34
34' Σουτ του Μπακασέτα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στα σώματα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:35
Έχει έρθει από τα δεξιά ο Φορτούνης, αριστερά είναι ο Μασούρας by Αποστόλης Λιβάνιος
19:35
Έχει καλύτερο ρυθμό στα τελευταία λεπτά η Εθνική by Αποστόλης Λιβάνιος
19:36
Κόρνερ για την Εθνική by Αποστόλης Λιβάνιος
19:37
36' Ωραία εκτέλεση του Φορτούνη, αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά ο Μαυροπάνος και η μπάλα έμεινε ζωντανή μέσα στην περιοχή προτού διώξουν με τη 2η οι φιλοξενούμενοι by Αποστόλης Λιβάνιος
19:38
36' Απειλεί η Εθνική. Ο Παυλίδης λίγο έλειψε να εκμεταλλευτεί ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας και να βρεθεί απέναντι σε κενή εστία, αλλά έδιωξαν οι Λιθουανοί στο τέλος by Αποστόλης Λιβάνιος
19:38
19:39
38' Μακρινό σουτ του Φορτούνη, πάνω από την αντίπαλη εστία η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:41
40' Η Λιθουανία πήγε να γίνει επικίνδυνη με τον Παουλάουσκας, έδιωξε η άμυνα της Εθνικής by Αποστόλης Λιβάνιος
19:43
Στο έδαφος ο Μασούρας by Αποστόλης Λιβάνιος
19:44
Επιστροφή στη δράση by Αποστόλης Λιβάνιος
19:45
44' Σουτ του Μαυροπάνου μετά από γύρισμα του Γιαννούλη, δεν ήταν γεμάτο και έδιωξαν οι Λιθουανοί by Αποστόλης Λιβάνιος
19:45
Κόρνερ για την Εθνική που έχει ανέβει. Λειτουργεί καλύτερα πλέον και από τα άκρα by Αποστόλης Λιβάνιος
19:46
Κεφαλιά του Μασούρα και νέο κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
19:46
45' Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική: Κεφαλιά του Μαυροπάνου, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ζούμπας by Αποστόλης Λιβάνιος
19:47
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις by Αποστόλης Λιβάνιος
19:47
45'+2' Απειλεί η Εθνική. Σουτ του Παυλίδη, κόντρα και κόρνερ by Αποστόλης Λιβάνιος
19:48
45'+2' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική με τον Μαυροπανό. Ο υψηλόσωμος στόπερ έπιασε την κεφαλιά και οι παίκτες των φιλοξενούμενων έδιωξαν σχεδόν πάνω στη γραμμή by Αποστόλης Λιβάνιος
19:49
45'+3' Νέα ευκαιρία για την Εθνική. Φορτούνης και Ρότα συνεργάστηκαν, ο δεύτερος γύρισε, αλλά η μπάλα κόντραρε στο σουτ του Παυλίδη και ο Ζούμπας μάζεψε by Αποστόλης Λιβάνιος
19:50
45'+4' Άστοχο σουτ του Παυλίδη από καλή θέση by Αποστόλης Λιβάνιος
19:50
Ημίχρονο στην OPAP Arena: Ελλάδα-Λιθουανία 0-0! Η Εθνική μας ήταν καλή στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου και θα μπορούσε να σημειώσει τουλάχιστον ένα γκολ. Είχε δύο πολύ καλές στιγμές με τον Μαυροπάνο (45', 45'+2'), ενώ νωρίτερα άγγιξε το 1-0 με τον Μασούρα (32'), που νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Ζούμπας by Αποστόλης Λιβάνιος
19:53
Η Εθνική αύξησε κατακόρυφα την πίεσή της στο φινάλε. Αδικείται από το ότι δεν πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Πρέπει να αξιοποιήσει περισσότερο τις στατικές φάσεις, αφού μεταξύ άλλων έχει οκτώ κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
Μπαραβίκας, Αρμάλας και Λαουκτσέμις αντί Μπενέτα, Γκιρντβάινις, Σιργκέντας αντί Ρομανόφσκι και Παουλάουσκας για τη Λιθουανία by Αποστόλης Λιβάνιος
20:07

Έναρξη στο β' μέρος!

20:09
48' Σέντρα του Φορτούνη, μπλόκαρε ο Ζούμπας by Αποστόλης Λιβάνιος
20:10
Είναι κοντά 15.000 κόσμου στο γήπεδο, ενώ υπενθυμίζεται ότι 3 θύρες παρέμειναν κλειστές by Αποστόλης Λιβάνιος
20:10
50' Απειλεί η Εθνική: Σουτ του Μπακασέτα, έδιωξε ο Ζούμπας by Αποστόλης Λιβάνιος
20:14
52' Απειλεί η Εθνική! Συνεργασία Φορτούνη με Μάνταλο και εκείνου με Μασούρα που συνεργάστηκε ξανά με τον Μάνταλο, αλλά ο Ζούμπας έβγαλε το σουτ του. Στη συνέχεια ο Μασούρας σέντραρε για Παυλίδη, αλλά απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι by Αποστόλης Λιβάνιος
20:14
54' Άστοχη κεφαλιά του Χαητζηδιάκου, αλλά είναι οφσάιντ by Αποστόλης Λιβάνιος
20:15
55' Άστοχη κεφαλιά του Μάνταλου από σέντρα του Ρότα by Αποστόλης Λιβάνιος
20:18
57' Σουτ εκτός περιοχής του Σιργκέντας που βρήκε μπόλικο χώρο, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος by Αποστόλης Λιβάνιος
20:21
61' Ούπστας αντί Τσέρνικ για τη Λιθουανία by Αποστόλης Λιβάνιος
20:25
64' Ευκαιρία για τη Λιθουανία! Ο Νοβίκοβας εκτέλεσε από κοντά και ο Βλαχοδήμος έδιωξε by Αποστόλης Λιβάνιος
20:27
66' Απειλεί η Λιθουανία. Ο Βλαχοδήμος έκανε λάθος, ο Νοβίκοβας έκανε διαγώνιο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:29
Γιακουμάκης και Κωνσταντέλιας σε λίγο στο ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
20:29
69' Γιακουμάκης αντί Παυλίδη και Κωνσταντέλιας στη θέση του Μπακασέτα by Αποστόλης Λιβάνιος
20:29
Τρομερή υποδοχή του κοινού στον Κωνσταντέλια by Αποστόλης Λιβάνιος
20:30
Χειροκρότημα και για Μπακασέτα by Αποστόλης Λιβάνιος
20:30
Η Εθνική έδειξε να μπαίνει καλά στο β' μέρος (καλύτερα σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο του α'). Ωστόσο, πολύ γρήγορα έριξε ταχύτητα. Μάλιστα, σε ορισμένες στιγμές φαίνεται να βγάζει και ένα μικρό άγχος για το ότι δεν έχει βρει ακόμη δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:32
71' Ο Γιακουμάκης νικήθηκε από τον Ζούμπας έπειτα από κεφαλιά του Κωνσταντέλια με το κεφάλι, αλλά δόθηκε ορθώς οφσάιντ by Αποστόλης Λιβάνιος
20:32
20:34
73' Επικίνδυνη σέντρα του Φορτούνη, διώχνει ο Ζούμπας προ του Γιακουμάκη by Αποστόλης Λιβάνιος
20:35
74' Άστοχο σουτ του Φορτούνη με το αριστερό by Αποστόλης Λιβάνιος
20:35
Λίγο πριν δέχθηκε κίτρινη ο Ούπστας για τη Λιθουανία by Αποστόλης Λιβάνιος
20:38
Φάουλ για την Εθνική by Αποστόλης Λιβάνιος
20:38
78' Εκτέλεσε ο Φορτούνης, πάνω στο τείχος η μπάλα by Αποστόλης Λιβάνιος
20:39
79' Αλλαγή για τη Λιθουανία: Έξω ο Σλίβκα, μέσα ο Σίμκους by Αποστόλης Λιβάνιος
20:40
Λημνιός και Παπανικολάου σε λίγο στο ματς by Αποστόλης Λιβάνιος
20:41
80' Αλλαγές για την Εθνική: Παπανικολάου αντί Μασούρας και Λημνιός αντί Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
20:44
83' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική! Σουτ του Γιαννούλη και ο Μπαραβίκας διώχνει πάνω στη γραμμή by Αποστόλης Λιβάνιος
20:45
84' Κίτρινη στον Σιργκέντας by Αποστόλης Λιβάνιος
20:46
85' Ωραία ενέργεια του Κωνσταντέλια από τα αριστερά, αλλά ο άσος του ΠΑΟΚ γλίστρησε στο σουτ και απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι by Αποστόλης Λιβάνιος
20:47
87' Κίτρινη στον Γκινέιτις by Αποστόλης Λιβάνιος
20:53
90'+2' Ο Ρότα μπήκε από τα δεξιά και τον έκοψε η άμυνα της Λιθουανίας λίγο πριν κάνει το γύρισμα για να δώσει έτοιμο γκολ by Αποστόλης Λιβάνιος
20:53
Σχεδόν μισό λεπτό ακόμα by Αποστόλης Λιβάνιος
20:54
Κερδισμένο φάουλ για τη Λιθουανία έπειτα από πίεση της Εθνικής by Αποστόλης Λιβάνιος
20:54
Έχουν συμπληρωθεί τα τρία λεπτά by Αποστόλης Λιβάνιος
20:55
Φινάλε στο ματς: Ελλάδα-Λιθουανία 0-0! Η Εθνική είχε αρκετές ευκαιρίες για να βρει το γκολ, ενώ στο ματς παρουσίασε κάποια καλά διαστήματα και αρκετά κενά διαστήματα. Απαιτείται μεγαλύτερη διάρκεια στη συνέχεια. Κυρίως ήταν καλή στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους, αλλά και στο ξεκίνημα του β'. Σίγουρα ο Γκουστάβο Πογέτ έβγαλε συμπεράσματα by Αποστόλης Λιβάνιος